To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

Kreacjonizm vs. ewolucjonizm - Jak to z potopem było...

Abigail-2 - 2014-10-11, 20:33

RN napisał/a:
Wracając do potopu , to należy jeszcze zwrócić uwagę na siłę, jaką wykazał się ten 600 letni młodzieniaszek Noe,


Ludzie kiedyś żyli o wiele dłużej . Matuzalem żył 966 lat o ile dobrze pamiętam.
Warunki przed potopem panowały inne niż teraz . Wielki baldachim wodny czy płaszcz wodny
stanowił barierę choćby dla promieniowania słonecznego na ziemi.To moglu mieć też wpływ na długość życia.
Inaczej rosły rośliny . Warunki panowały " szklarniowe " dlatego rośliny mogły rosnąć o wiele większe i wydajniejsze.
Dlatego 600 letni Noe mógł być w pełni sił witalnych . :-)

nike - 2014-10-11, 20:43

Abigail-2 napisał/a:
RN napisał/a:
W Biblii Tysiąclecia Ks. Rodz. 6. 20. użyte jest słowo ''gatunek'', bo tak wynika to z całego wersetu. Noe miał uratować gatunki od zagłady, a nie rodzaje. Na przykład lew jest z tego samego rodzaju co tygrys i ten rodzaj nazywa się ''panthera''. Czy jak uratuję lwa, to uratuję jednocześnie tygrysa :roll. :?:



Biblia Gdańska
Rodz 6 : (20) Z ptastwa według rodzaju jego, i z bydła według rodzaju jego,
i z wszelkiej gadziny ziemskiej według rodzaju jej, po dwojgu z każdego rodzaju wnijdą z tobą, aby żywe zostały.Rodz

Biblia warszawska
Rodz6 :(20) Z ptactwa według rodzajów jego i z bydła według rodzajów jego,
i z wszelkiego płazu ziemnego według rodzajów jego, po parze z każdego z nich wejdą do ciebie, aby zostały przy życiu.


Tygrysy i lwy mogą dawać hybrydy zwane tylwami i lwygrysami, a więc przypuszczalnie pochodzą od tego samego oryginalnego rodzaju. http://creationism.org.pl/artykuly/JSarfati#ref5
...


Słowo hebrajskie użyte w tym tekście jest ---min--למינהו--według rodzaju ma kilka znaczeń rodzaj, gatunek, typ----szczególnie u zwierząt.
Bardziej pasuje do treści rodzaj niż gatunek

Abigail-2 - 2014-10-11, 21:01

RN napisał/a:

Jak w takim razie nie wierzyć, że takie wydarzenie miało miejsce.
Tym bardziej, że opis całego potopu można uznać za dokument, bo obfituje w wiele'' faktów niebudzących kontrowersji ''.


RN :-)

Twoje kontrargumenty dotyczące potopu powoli topnieją.
Dobrze , że wnikasz w temat. Może i wiara twoja w to , że Biblia jest spisana pod natchnieniem Bożym dzięki temu wzrośnie . To nie księga ludzka ale Boża.
Ja już o tym dawno się przekonałam . Powodzenia. :-)

Marius Bienius - 2014-10-11, 21:06

Abigail-2 napisał/a:

Ludzie kiedyś żyli o wiele dłużej . Matuzalem żył 966 lat o ile dobrze pamiętam.
Warunki przed potopem panowały inne niż teraz . Wielki baldachim wodny czy płaszcz wodny
stanowił barierę choćby dla promieniowania słonecznego na ziemi.To moglu mieć też wpływ na długość życia.
Inaczej rosły rośliny . Warunki panowały " szklarniowe " dlatego rośliny mogły rosnąć o wiele większe i wydajniejsze.
Dlatego 600 letni Noe mógł być w pełni sił witalnych . :-)


A potwierdza to jeszcze coś poza tekstami z Biblii?

nike - 2014-10-11, 21:10

Marius Bienius napisał/a:
Abigail-2 napisał/a:

Ludzie kiedyś żyli o wiele dłużej . Matuzalem żył 966 lat o ile dobrze pamiętam.
Warunki przed potopem panowały inne niż teraz . Wielki baldachim wodny czy płaszcz wodny
stanowił barierę choćby dla promieniowania słonecznego na ziemi.To moglu mieć też wpływ na długość życia.
Inaczej rosły rośliny . Warunki panowały " szklarniowe " dlatego rośliny mogły rosnąć o wiele większe i wydajniejsze.
Dlatego 600 letni Noe mógł być w pełni sił witalnych . :-)


A potwierdza to jeszcze coś poza tekstami z Biblii?


Biblia jest chyba najstarszą księgą historyczną, jeżeli ci nie odpowiada, może coś znajdziesz w bibliotekach mądrzejszego, milego szukania.

Marius Bienius - 2014-10-11, 21:32

nike napisał/a:

Biblia jest chyba najstarszą księgą historyczną, jeżeli ci nie odpowiada, może coś znajdziesz w bibliotekach mądrzejszego, milego szukania.


Prawdziwość tego twierdzenia mam uznać na podstawie tego, że Biblia jest najstarszą księgą historyczną?
To błąd logiczny.

nike - 2014-10-11, 22:34

Marius Bienius, Ja przecież nie powiedziałam,że masz uznać Biblię, ja dokładnie to tak się wyraziłam:

Biblia jest chyba najstarszą księgą historyczną, jeżeli ci nie odpowiada, może coś znajdziesz w bibliotekach mądrzejszego, milego szukania.

RN - 2014-10-11, 22:42

Abigail-2 napisał/a:


RN :-)

Twoje kontrargumenty dotyczące potopu powoli topnieją.


Oczywiście, że tak.
Topnieją, jak 9 kilometrowe wody potopu, gdy powiał wiatr :-)

RN - 2014-10-11, 23:20

nike napisał/a:
Często powtarzają się teksty i nie sa identyczne, co nie znaczy, ze nie są prawdziwe.
W tekście : 1Mojż. 7:2-3 jest dokładny opis, a w tym drugim jest ogólny, taka była pisownia, że powtarzano teksty.


Celowo nie odpowiadam Tobie nike, bo zwyczajnie jest mi Ciebie szkoda. Tym bardziej jak widzę takie odpowiedzi, jak powyżej.
Jednak Ty usilnie mnie prowokujesz, zarówno na SB, jaki i w innych tematach abym odpowiadał. W takim razie odpowiadam.
Piszesz, że często powtarzają się teksty i nie są identyczne, co nie znaczy że nie są prawdziwe :shock:
W takim razie 7 par i 1 para, to jest to samo :?:
Noe wchodzi do arki i po 7 dniach spadły na ziemię wody potopu i jednocześnie Noe wchodzi do arki w dniu, kiedy zaczął się potop i znów przecież to jest to samo :?:
Wreszcie deszcz padał 40 dni i nocy i jednoczesnie wody wzbierały 150 dni, ale to wszystko jest to samo :?:

Dalej piszesz przedziwną rzecz. Dokładny opis to 7 par, a ten drugi ma być ogólny.
Po pierwsze, to skąd Ty o tym wiesz, że jeden jest dokładny, a drugi ogólny :?: Gdzie to jest napisane. :?: Poza tym, jak to się ma jedno do drugiego :?: Siedem par to siedem par, a para to para, co tu kombinować.

RN - 2014-10-11, 23:33

nike napisał/a:
Ja mam w rodzinie psa rasy Beagle i mam się zapytać czy Beagle tez Noe wziął do Arki?
Z każdego rodzaju, a nie rasy.
Ja myślę,ze Bog rozkazując Noemu tak a nie inaczej wiedział doskonale co robi, widocznie tyle ile wziął wystarczyło na rozbudowanie ras różnych zwierząt.
Jak wstanie Noe to się go zapytamy jak to było z tymi zwierzętami.


Tutaj nie chodzi o żadne rasy, lecz gatunki i żeby to jako takiej kupy się trzymało, to nie można mówić o rodzajach, bo tak, jak napisałem, jeżeli uratujesz lwa, to ma znaczyć, że uratowałeś tygrysa czy lamparta :shock:
Jeżeli natomiast ktoś zakłada, że po przeżyciu zwierzeta się skrzyzowały np. tygrys z lwem, to trzeba też założyć, ze oba gatunki zostały zabrane do arki, a to już byłoby niezgodne z tym, że po parze weszły z kazdego rodzaju.
Poza tym takie załozenie, że np. z lwa miałby powstać inny kot powoduje, ze trzeba byłoby zaakceptować ewolucję, co jak wiadomo jest dla Was barierą nie do pokonania.

RN - 2014-10-11, 23:40

Abigail-2 napisał/a:
RN napisał/a:
Wracając do potopu , to należy jeszcze zwrócić uwagę na siłę, jaką wykazał się ten 600 letni młodzieniaszek Noe,


Ludzie kiedyś żyli o wiele dłużej . Matuzalem żył 966 lat o ile dobrze pamiętam.
Warunki przed potopem panowały inne niż teraz . Wielki baldachim wodny czy płaszcz wodny
stanowił barierę choćby dla promieniowania słonecznego na ziemi.To moglu mieć też wpływ na długość życia.
Inaczej rosły rośliny . Warunki panowały " szklarniowe " dlatego rośliny mogły rosnąć o wiele większe i wydajniejsze.
Dlatego 600 letni Noe mógł być w pełni sił witalnych . :-)


Przykro mi Abigail, ale takimi wywodami mnie nie przekonasz.

RN - 2014-10-11, 23:45

nike napisał/a:
Marius Bienius napisał/a:
Abigail-2 napisał/a:

Ludzie kiedyś żyli o wiele dłużej . Matuzalem żył 966 lat o ile dobrze pamiętam.
Warunki przed potopem panowały inne niż teraz . Wielki baldachim wodny czy płaszcz wodny
stanowił barierę choćby dla promieniowania słonecznego na ziemi.To moglu mieć też wpływ na długość życia.
Inaczej rosły rośliny . Warunki panowały " szklarniowe " dlatego rośliny mogły rosnąć o wiele większe i wydajniejsze.
Dlatego 600 letni Noe mógł być w pełni sił witalnych . :-)


A potwierdza to jeszcze coś poza tekstami z Biblii?


Biblia jest chyba najstarszą księgą historyczną, jeżeli ci nie odpowiada, może coś znajdziesz w bibliotekach mądrzejszego, milego szukania.


Wedy są starsze od Biblii.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wedy#Historia

RN - 2014-10-12, 00:00

Jeszcze taka sprawa.
Pojawiają się głosy, że ta duża ilość wody potopowej wzięła się z ziemi. :roll:
Od kiedy to deszcz pada od dołu do góry :?:
Przecież werset 7 .10 wyrażnie stwierdza, że ''Po siedmiu dniach SPADŁY NA ZIEMIĘ WODY POTOPU. W wersecie 7.11 mamy okreslenie''OTWORZYŁY SIE UPUSTY NIEBA''.
Również w wersecie 7. 4
, pada okreslenie ''SPUSZCZĘ NA ZIEMIĘ DESZCZ, KTÓRY BĘDZIE PADAŁ...
GDZIE JEST WERSET WPROST MÓWIĄCY O WODZIE Z ZIEMI :?:

BLyy - 2014-10-12, 06:59

RN napisał/a:
nike napisał/a:
Marius Bienius napisał/a:
Abigail-2 napisał/a:

Ludzie kiedyś żyli o wiele dłużej . Matuzalem żył 966 lat o ile dobrze pamiętam.
Warunki przed potopem panowały inne niż teraz . Wielki baldachim wodny czy płaszcz wodny
stanowił barierę choćby dla promieniowania słonecznego na ziemi.To moglu mieć też wpływ na długość życia.
Inaczej rosły rośliny . Warunki panowały " szklarniowe " dlatego rośliny mogły rosnąć o wiele większe i wydajniejsze.
Dlatego 600 letni Noe mógł być w pełni sił witalnych . :-)


A potwierdza to jeszcze coś poza tekstami z Biblii?


Biblia jest chyba najstarszą księgą historyczną, jeżeli ci nie odpowiada, może coś znajdziesz w bibliotekach mądrzejszego, milego szukania.


Wedy są starsze od Biblii.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wedy#Historia

Dorzuciłbym epos o Gilgameszu, nie tylko z racji że tam też występuje potop, ale nawet z postaci historycznych jak Gilgamesz, która uległa mitologizacji.

Marius Bienius - 2014-10-12, 07:13

nike napisał/a:
Marius Bienius, Ja przecież nie powiedziałam,że masz uznać Biblię, ja dokładnie to tak się wyraziłam:

Biblia jest chyba najstarszą księgą historyczną, jeżeli ci nie odpowiada, może coś znajdziesz w bibliotekach mądrzejszego, milego szukania.


Na moje pytanie, czy coś jeszcze potwierdza ten tekst:
Abigail-2 napisał/a:

Ludzie kiedyś żyli o wiele dłużej . Matuzalem żył 966 lat o ile dobrze pamiętam.
Warunki przed potopem panowały inne niż teraz . Wielki baldachim wodny czy płaszcz wodny
stanowił barierę choćby dla promieniowania słonecznego na ziemi.To moglu mieć też wpływ na długość życia.
Inaczej rosły rośliny . Warunki panowały " szklarniowe " dlatego rośliny mogły rosnąć o wiele większe i wydajniejsze.
Dlatego 600 letni Noe mógł być w pełni sił witalnych . :-)


odpowiadasz, że:
nike napisał/a:
Biblia jest chyba najstarszą księgą historyczną, jeżeli ci nie odpowiada, może coś znajdziesz w bibliotekach mądrzejszego, milego szukania.
[/b]


Sugerujesz zatem, że Biblia z racji tego że "jest chyba najstarszą księgą historyczną" ma w tej kwestii rację, tylko że ja tego nie przyjmuję?
Ale to, czy ja uznam prawdziwość biblijnych twierdzeń, że Matuzalem żył 969 lat, czy to, że przed potopem były warunki "szklarniowe", nie znaczy jeszcze, że Biblia w tej kwestii ma rację.
I to, że jest "chyba najstarszą księgą historyczną" nie jest w tej dyskusji argumentem przemawiającym za prawdziwością biblijnego twierdzenia.

Abigail-2 napisał/a:

Inaczej rosły rośliny . Warunki panowały " szklarniowe " dlatego rośliny mogły rosnąć o wiele większe i wydajniejsze.

Współczesna, mocno zmodyfikowana przez człowieka pszenica jest o wiele bardziej wydajniejsza niż kiedyś.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group