To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

Pozostałe dyskusje - Które księgi w Biblii są historyczne, a które nie.

KobietaZMagdali - 2015-02-15, 13:38

RN napisał/a:
To nie należy traktować Biblii jako Księgi historycznej :?: Czy należy przez to rozumieć, że zapisane w niej treści są zmyślone :?:

Zależy które, nie wszystkie księgi są historyczne ;-) Ale o ty chyba wiesz...........

RN - 2015-02-15, 13:56

KobietaZMagdali napisał/a:
RN napisał/a:
To nie należy traktować Biblii jako Księgi historycznej :?: Czy należy przez to rozumieć, że zapisane w niej treści są zmyślone :?:

Zależy które, nie wszystkie księgi są historyczne ;-)

To, które są historyczne, a które nie :?:

Ale o tym chyba wiesz...........
.

Nie wiem.

KobietaZMagdali - 2015-02-15, 15:49

Dzięki za wydzielenie tematu.

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie więc mam nadzieję, że ktoś mi pomoże. Wiem również, że wielu radykalnych zwolenników sola scripta nie dopuszcza takiego podziału zarzucając, że dyskredytuje to Biblię (czego nie rozumiem, bo nikt nie wyciąga jednocześnie zarzutu, że nauczanie przypowieściami dyskredytuje Jezusa).

Wiem na pewno, ze historyczne są: Pięcioksiąg, Powtórzonego Prawa, Jozuego,Księga Sędziów, Samuela, Królewskie, Kronik, Ezdrasza, Nehemiasza

Na pewno nie są: Hioba, Koheleta, Jonasza

Z deuterokanonicznych historyczne są Machabejskie

RN - 2015-02-15, 16:03

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie więc mam nadzieję, że ktoś mi pomoże. Wiem również, że wielu radykalnych zwolenników sola scripta nie dopuszcza takiego podziału zarzucając, że dyskredytuje to Biblię (czego nie rozumiem, bo nikt nie wyciąga jednocześnie zarzutu, że nauczanie przypowieściami dyskredytuje Jezusa).

Wiem na pewno, ze historyczne są: Pięcioksiąg, Powtórzonego Prawa, Jozuego,Księga Sędziów, Samuela, Królewskie, Kronik, Ezdrasza, Nehemiasza

A księgi prorockie są historyczne :?:

KobietaZMagdali - 2015-02-15, 16:29

:mysli: I tu już jest cięższa sprawa. Moim zdaniem i tak i nie. Z czysto formalnego widzenia, nie. Ale oceniając po treści i przesłaniu są historyczne.
Marius Bienius - 2015-02-15, 17:59

Może w tej książce znajdziesz odpowiedzi :-)
http://biblia.wiara.pl/do...rego-Testamentu

Dezerter - 2015-02-15, 19:14

Migdałku temat jest źle postawiony, bo
Biblia nie jest jednorodna, ale mało tego poszczególne księgi nie są jednorodne
np Genesis, którą uznałaś za historyczną - wcale taka (cała ) nie jest - np początek jest symboliczny, mityczny, dalej jest niejednorodna, z faktami historycznymi łączone są niehistoryczne opowieści niosące pewne prawdy wiary.
Reasumując:
Każdą księgę trzeba rozpatrywać indywidualnie i rozpoznawać jaki rodzaj literacki został w niej w danym fragmencie zastosowany
np - nawet w listach Pawła masz fragmenty historyczne, prorockie, umoralniające, poetyckie, apokaliptyczne i pewnie coś jeszcze by się znalazło
pozdrawiam

Wnikliwy - 2015-02-15, 19:21

Stworzenie świata w/g ciebie Dezerter to mit i symbolika?
Marius Bienius - 2015-02-15, 19:24

Dezerter, jak przeczytałem Twój post, to pomyślałem, że "zaraz się zacznie" :-)

Wnikliwy napisał/a:
Stworzenie świata w/g ciebie Dezerter to mit i symbolika?

KobietaZMagdali - 2015-02-15, 20:01

Dezerter napisał/a:
Migdałku temat jest źle postawiony, bo
Biblia nie jest jednorodna, ale mało tego poszczególne księgi nie są jednorodne
np Genesis, którą uznałaś za historyczną - wcale taka (cała ) nie jest - np początek jest symboliczny, mityczny, dalej jest niejednorodna, z faktami historycznymi łączone są niehistoryczne opowieści niosące pewne prawdy wiary.
Reasumując:
Każdą księgę trzeba rozpatrywać indywidualnie i rozpoznawać jaki rodzaj literacki został w niej w danym fragmencie zastosowany
np - nawet w listach Pawła masz fragmenty historyczne, prorockie, umoralniające, poetyckie, apokaliptyczne i pewnie coś jeszcze by się znalazło
pozdrawiam

W teorii jak najbardziej się z tym zgadzam. Wiem jednak jak olbrzymią trudność sprawia to w praktyce.