To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

Pozostałe dyskusje - Szukam Biblii (ST) z dużą czcionką

cossynieur - 2015-05-18, 07:16
Temat postu: Szukam Biblii (ST) z dużą czcionką
Witajcie!

Miałbym do Was ogromną prośbę. Potrzebuję Biblii dla starszej osoby, która ma problemy ze wzrokiem i w związku z tym szukam wydania z dużą, wyraźną czcionką. Chodzi dokładnie o Stary Testament lub całość (NT znalazłem). Gdyby ktoś mógł takie wydanie odstąpić lub niezbyt drogo odsprzedać, byłbym bardzo wdzięczny.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc

agent terenowy - 2015-05-18, 10:04

Szukasz jakiegoś konkretnego tłumaczenia?
cossynieur - 2015-05-18, 10:33

Najlepiej któreś katolickie (NT mam w przekładzie Tysiąclatki)
agent terenowy - 2015-05-18, 10:42

Pytałem, bo mam dużą Nową Gdańską.
Czcionka jest czytelna, ale imiona i nazwy są według wymowy hebrajskiej.
Coś typu
Rebeka - Riwka
Ewa -Chawwa
Jakub - Jaakow,
Babilon - Babel
itd.
Nie wiem, czy taka cecha przekładu nie będzie przeszkadzać.

EMET - 2015-05-18, 11:39

agent terenowy napisał/a:

imiona i nazwy są według wymowy hebrajskiej.
Coś typu
Rebeka - Riwka
Ewa -Chawwa
Jakub - Jaakow,
Babilon - Babel
itd.

EMET:
Jeśli już mamy pójście na zapis imion taki, jaki jest w notacji Biblii Hebrajskiej - jak przy czytaniu Owej mamy w wymowie /fonetycznie/ przez lektora – to powinno być wszędzie konsekwentnie, z jednakową dokładnością. Jednak, z tym bywa różnie: nawet w Przekładach o proweniencji żydowskiej, napiszę tak.
Mamy nieliczne chlubne – odnośnie tej sprawy – wyjątki.
Do takich zaliczyłbym: „THE KOREN TANAKH”, „SHEM QADOSH VERSION OF SCRIPTURE / SQV”, ew. „Hebrew Names Version”. W 'SQV' Imię Boże – JHVH – mamy w zapisie czcionką hebrajską bez samogłosek [sic!]. Jednak, z tego, co zauważyłem, to jedynie 'KOREN' jest najkonsekwentniejsza: wyjąwszy „JHVH; Jah”. Jakoś najmniej konsekwentnie w Przekładach mamy przy <<bh=w>>: stąd też powinno być wszędzie konsekwentnie: np. „Bawel” [nie zaś „Babel”]. Co ciekawe, ale w „The Apostolic Bible” - gdzie mamy interlinię LXX [tylko Księgi z kanonu BH] oraz gr. „NT” - imiona są wg notacji z BH, nie z greckiego zapisu [sic!]; z wyj., oczywiście, Imienia JHVH.

Stephanos, ps. EMET

agent terenowy - 2015-05-18, 12:02

Chwytasz się szczegółów. :-)
Zresztą nie znam żadnego przekładu, który byłby całkiem konsekwentny w oddawaniu imion.
Szkoda czasu na spory o słowa...

agent terenowy - 2015-05-18, 12:10
Temat postu: Re: Szukam Biblii (ST) z dużą czcionką
cossynieur napisał/a:
Witajcie!

Miałbym do Was ogromną prośbę. Potrzebuję Biblii dla starszej osoby, która ma problemy ze wzrokiem i w związku z tym szukam wydania z dużą, wyraźną czcionką. Chodzi dokładnie o Stary Testament lub całość (NT znalazłem). Gdyby ktoś mógł takie wydanie odstąpić lub niezbyt drogo odsprzedać, byłbym bardzo wdzięczny.

Tak to wygląda...
(sorki za jakość foty)

agent terenowy - 2015-05-18, 12:13

Jak jesteś chętny - rzuć adres na priv.
EMET - 2015-05-18, 14:20

agent terenowy napisał/a:
Chwytasz się szczegółów. :-)
Zresztą nie znam żadnego przekładu, który byłby całkiem konsekwentny w oddawaniu imion.
Szkoda czasu na spory o słowa...

EMET:
"Spory o słowa", prawisz, Userze... ;-)

Po prostu wykorzystałem słowa z Twego post/u/, aby nieco i od siebie dodać: tylko tyle.
Raczej, gdybym 'chciał toczyć, jak określasz, spory o słowa', to i do Ciebie, Userze, też niejednokrotnie można by 'to i owo...'. Ale, jak piszesz: 'po co toczyć spory o słowa?'. :-|

Sprawy zresztą były już na forum poruszane; Forum jest też dyskusyjne, jednak.

Stephanos, ps. EMET

agent terenowy - 2015-05-18, 14:54

Temat jest moim zdaniem bardziej pomocowy, niż dyskusyjny, ale niech ci będzie. :)
Ale jeśli chcesz podyskutować - zawsze mogę wrzucić jakiś temat o charakterystyce kontrowersyjnej. ;)

cossynieur - 2015-05-18, 16:45

Wielkie dzięki :) zaraz napiszę :-D
keres1372 - 2015-05-18, 18:24
Temat postu: Re: Szukam Biblii (ST) z dużą czcionką
cossynieur napisał/a:
Witajcie!

https://www.google.pl/url....93564037,d.bGQ

KobietaZMagdali - 2015-05-23, 17:12

A może byłbyś zainteresowany Biblią do słuchania?
cossynieur - 2015-05-23, 21:10

nie, chodzi o parierową, już dostałem od agenta terenowego :) ale dzięki :)