To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

Ogólne forum dyskusyjne - David Stern i Komentarz Żydowski do NT

RM - 2018-08-14, 19:58
Temat postu: David Stern i Komentarz Żydowski do NT
Ponieważ jeden z użytkowników regularnie cytuje Komentarz Żydowski do NT autorstwa Sterna jako tekst źródłowy, poczułem wewnętrzny przymus aby na ten temat kilka zdań napisać. Piszę przede wszystkim ze względu na niezorientowanych użytkowników tego Forum, ale być może ktoś jeszcze zechce się wypowiedzieć w tej kwestii.
Moje zdanie na temat "Komentarza..." jest takie, że nawet jeśli zdobyłbym się na ogromną życzliwość wobec Autora, to i tak nie zdołałbym nazwać tej książki parafrazą NT. Tekst "Komentarza..." jest tak dalece zmanipulowany i przeinaczony w stosunku do innych przekładów Biblii, a przede wszystkim dostępnych tekstów źródłowych, że mój stosunek do tej publikacji jest krańcowo negatywny w kwestii poprawności przekładu.
Subiektywnie uważam, że cytowanie na tym Forum owej publikacji, jako tekstu źródłowego, jest całkowicie niepoważne i świadczy o ignorancji lub złej woli.
Dodam, że "Komentarz.." jako książka opisująca odniesienia historyczne, mentalne, religijne itp. jest interesująca.
Tyle mojego zdania w temacie.

tola - 2018-08-15, 19:30

Co w komentarzu jest nie tak ze az tak reagujesz ?
Albertus - 2018-08-15, 19:49

Komentarz Sterna jest ciekawym spojrzeniem na Nowy Testament osoby ukształtowanej i przesiąkniętej judaizmem rabinicznym.

Lektura tego komentarza może być ciekawą i pomocną rzeczą dla zrozumienia mentalności żydowskiej pod warunkiem jednak że wiemy o tym że autor, pomimo deklarowanej wiary w Jezusa Chrystusa jako Mesjasza, jest zwolennikiem kultywowania form sprawowania kultu Bożego zgodnie z literą Prawa Mojżeszowego.

Jego zdaniem brak tego kultu wynika tylko z braku świątyni Jerozolimskiej ale gdy ta świątynia zostanie dobudowana można będzie w niej znowu składać ofiary ( poza ofiarami ze zwierząt)

Pisze o tym w komentarzu do listu do Hebrajczyków 10:15-18

RM - 2018-08-15, 20:44

Albertusie,
dobrze to ująłeś.
Tola,
jestem chrześcijaninem, a ta książka jest jest z innej rzeczywistości, która z chrześcijaństwem nie ma nic wspólnego i uważam, że jest chrześcijaństwu bardzo nieprzychylna.

tola - 2018-08-16, 18:46

Znaczy ,ze on preferuje zakon obrzezanie ,ofiary z bydlat ?
Albertus - 2018-08-16, 20:27

tola napisał/a:
Znaczy ,ze on preferuje zakon obrzezanie ,ofiary z bydlat ?


Z tego co pisze wynika że zakon i obrzezanie tak. Ofiary ze zwierząt nie, bo zastąpiła je Ofiara Chrystusa.

Z jego komentarza do listu do Hebrajczyków 10:15-18 wynika ze akceptowałby kult świątynny gdyby świątynia została odbudowana we wszystkich formach poza ofiarami ze zwierząt.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group