To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

Postacie - Bliźni

Korn - 2018-12-25, 19:35
Temat postu: Bliźni
Kto jest bliźnim? Czy żyd jest bliźnim dla chrześcijanina? Czy muzułmanin jest bliźnim dla żyda? Czy paranoja tu musi decydować?
Albertus - 2018-12-25, 19:40
Temat postu: Re: Bliźni
Korn napisał/a:
Kto jest bliźnim? Czy żyd jest bliźnim dla chrześcijanina? Czy muzułmanin jest bliźnim dla żyda? Czy paranoja tu musi decydować?

Dla chrześcijanina bliźnim jest każdy człowiek, szczególnie ten który jest w potrzebie.

A czy muzułmanin jest bliźnim dla żyda to już pytanie dla do żydów

EMET - 2018-12-25, 19:57
Albertus napisał/a:
Korn napisał/a:

Dla chrześcijanina bliźnim jest każdy człowiek, szczególnie ten który jest w potrzebie.

EMET:
A ja zapytam metodą jakby przekory: Czy dla Muzułmanina Żyd jest bliźnim? :aaa:

Stephanos, ps. EMET

Korn - 2018-12-25, 20:14
EMET napisał/a:
Albertus napisał/a:
Korn napisał/a:

EMET:

Stephanos, ps. EMET

Zależy dla jakich żydów? Dla żydów mizrachi i jeszcze parę sekt chasydzkich, muzułmanin jest bliźnim dla żydów. Zresztą Mahomet miał cztery żony i tylko z muzułmanką miał dzieci. To która żona Emecie miała na Mahometa największy wpływ? Ortodoksyjni rabini twierdzą, że muzułmanie dobrze wierzą w Boga. A Korn taki niepokorny ma swoje myślenie.

Albertus - 2018-12-25, 20:15
EMET napisał/a:
Albertus napisał/a:
Korn napisał/a:

EMET:

Stephanos, ps. EMET

Odpowiedź podobna:

To czy dla muzułmanina żyd jest bliźnim to już pytanie do muzułmanina.

Zgodnie z nauczaniem Jezusa Chrystusa dla nas chrześcijan bliźnimi są wszyscy ludzie i wszystkim ludziom powinniśmy okazywać miłosierdzie.

Henryk - 2018-12-25, 20:15
EMET napisał/a:
EMET:

Idźmy dalej: Czy dla Świadka Jehowy odstępca jest bliźnim?

Korn - 2018-12-25, 20:37
Korn napisał/a:
EMET napisał/a:
Albertus napisał/a:
Korn napisał/a:

EMET:

Stephanos, ps. EMET

Zależy dla jakich żydów? Dla żydów mizrachi i jeszcze parę sekt chasydzkich, muzułmanin jest bliźnim dla żydów. Zresztą Mahomet miał cztery żony i tylko żydóką miał dzieci. To która żona Emecie miała na Mahometa największy wpływ? Ortodoksyjni rabini twierdzą, że muzułmanie dobrze wierzą w Boga. A Korn taki niepokorny ma swoje myślenie.

Korn - 2018-12-25, 20:42
[quote="EMET"]
Albertus napisał/a:
Korn napisał/a:

EMET:

Stephanos, ps. EMET[/quo

Wystarczy wziąć Talmud i poczytać kto jest bliźnim dla żyda.

whitedove - 2019-01-18, 22:10

Biźnim jest ten tuż obok a więc może być każdy...
Queza - 2019-01-18, 22:27

whitedove napisał/a:
Biźnim jest ten tuż obok a więc może być każdy...

No właśnie. Bliźni nie musi oznaczać bliską nam osobę czy to pod względem mieszkaniowym czy poglądowym.

whitedove - 2019-01-18, 22:33

QUEZA - amen :-)
Queza - 2019-01-18, 22:44

whitedove napisał/a:
QUEZA - amen :-)

Amen. :-)

wuka - 2019-01-19, 14:04

Dobrze czyńcie wszystkim, a szczególnie domownikow wiary.
Czyli, jak dla mnie: każdy człowiek jest moim bliźnim i jeśli jest potrzeba to pomagam (także dobrym słowem, jeśli nie mam innej możliwości), a przynajmniej nie szkodzę. Bliźnim w wierze powinnam pomagać "podwójnie", według apostoła, ale kto jest moim domownikiem wiary, skoro nie mam denominacji, a poszczególne odłamy (kierunki) chrześcijaństwa tępią się na wszelkie sposoby? To z przekory pisze, aby pobudzić do rozmowy. ;-)
Też mówię "amen" tym powyższym wpisom. :-)

RN - 2019-01-19, 17:48

wuka napisał/a:
Dobrze czyńcie wszystkim, ......

No, ale skąd wiadomo, jak czynić dobrze, skoro nie wolno było spożywać owoców z drzewa poznania dobra i zła.

Queza - 2019-01-19, 18:14

RN napisał/a:
wuka napisał/a:
Dobrze czyńcie wszystkim, ......

No, ale skąd wiadomo, jak czynić dobrze, skoro nie wolno było spożywać owoców z drzewa poznania dobra i zła.

Ja mam na przykład przed domem tabliczke:

UWAGA
DOBRY PIES GRYZIE