To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

Dekalog - DZIEŃ ŚWIĘTY

EMET - 2009-05-01, 19:10

izraelita:
Nie odbieram, że czepiacie się słówek.
Ciebie Emet już trochę poczytałem i poznaję Cię z wielkim szacunkiem i uznaniem.
Nie obchodze żadnych tam niedziel i zesłań to wszystko ludzie wymyślili.
Wydaje mi się, że mylisz paschę z pamiątką wieczerzy to coś innego wg mnie.

Zresztą szkoda pisaniny i paplaniny.
Pytanie:
1. Wersety biblijne, że pamiątkę wiecz. należy obchodzić tylko w dniu 14 nissan.
2. Wersety, że pamiątkę wiecz. obchodzono/zalecano obchodzić 1x w raku.
3. Słowa Pana, że należy obchodzić jakieś święta/dni.
4. Nauczanie biblijne o obchodzeniu świąt.

Więcej nie chcę i nie potrzebuję aniżeli Słowo.
(ach i jeszcze jedno - bez względu jak to konieczne i potrzebne według kogoś to nie uznaję daleko idących i trudnych do zrozumienia interpretacji Biblii)[/quote]

EMET:
Na początek - dla przypomnienia - zachęcam do poczytania moich post/ów/ --

http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#54121
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#76991
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#77442

Czy rozumiesz, iż ja - pisząc o pojęciu "Pascha chrześcijańska" - mam na uwadze bynajmniej nie 'Paschę żydowską', lecz - właśnie - chrześcijańską?
Jako 'Baranka paschalnego' mamy tutaj już Jezusa Chrystusa, nie zaś baranka takiego, jaki był w czasie paschy żydowskiej. O tym, że Jezusa nazwano 'Barankiem' - wiemy.

Jezus z uczniami spożył Paschę w dniu 14 Nisan, a wcześniej nadmienił, że gorąco tego pragnął [wg Łukasza 21:15]. Następnie nastąpiło to, o czym czytamy w 1 do Koryntian 11:11:23 - 26.

Niezbitym faktem jest, iż Pascha żydowska miała miejsce w dniu 14 Nisan [i obchodzona była tylko jeden raz do roku], następnie tak też - 1 raz do roku obchodzono 'Wieczerzę Pańską' - w której był aspekt także nakierowujący na ofiarną śmierć Jezusa.

W wg Łukasza 22:19 czytamy o 'czynieniu tego na pamiątkę'.
W Interlinii czytamy: "To czyńcie dla mojego przypomnienia.".
Inni: "To czyńcie na moją pamiątkę".
Użyto tu greckiego terminu < anamnesin > [rdzenny: < anamnesis >], który wg morfologii użyto w: Kapłańska 24:7, LXX; Liczb 10:10, LXX; Psalm 37[hebr.: 38]:1/nagłówek/, LXX; 69[hebr.: 70]:1/nagłówek/; Mądrości [apokryf, wg katolików: deuterokanoniczna] 16:6, LXX; wg Łukasza 22:19; 1 do Koryntian 11:24, 25; do Hebrajczyków 10:3.

O upamiętnianiu aspektu ofiarnej śmierci Jezusa mamy w 1 do Koryntian 11:26.
Arcykapłan w starożytnym Izraelu też 1 raz do roku wchodził do Miejsca Najświętszego.
Unaocznienie proroczej analogii mamy w do Hebrajczyków 9:23 - 28.

Są tacy, którzy próbują wywodzić ze stwierdzenia z 1 do Koryntian 11:25, 26: "Bo ilekroć [gr. < hosakis >]" [np. NŚ], wg innego wysłowienia: "Ilekroć bowiem" [np. Interlinia Vocatio], też "Jak często". Twierdzą, iż oznacza to jakby większą częstotliwość aniżeli tylko 1 raz do roku.
Jednak obchodzenie jakiejś uroczystości nawet tylko 1 raz do roku sprawi, że po upływie wielu lat będziemy też mieli aspekt "ilekroć". Tak jest z każdymi dorocznymi uroczystościami, w tym i świeckimi, jak np. aktualne państwowe święta majowe [1 i 3 Maja].

W przypadku 'Wieczerzy Pańskiej' mamy wyraźny kontekst sytuacyjny: czynności Jezusa z uczniami oraz jego potem śmierć miały miejsc w 14 dniu - miesiąca księżycowego - Nisan. Takoż też upamiętnienie ma miejsce - właśnie - 1 raz do roku: ranga wydarzenia daleko większa, aniżeli wtedy, gdyby owe 'upamiętnienie' miało mieć miejsce tak często, kiedy tylko przyjdzie na to ochota, ze tak powiem.

W zapodanych - na początku - moich post/ach/ wykazałem, iż nie jest to praktyka wymyślona jedynie np. przez ŚJ.

Jeśli w czymś przybliżyłem tematykę - to dobrze; jeśli zaś nie, to niech tak zostanie.

A może jeszcze ktoś inny się wypowie...?

Stephanos, ps. EMET

izraelita - 2009-05-02, 18:53

No cóż emet tym razem zawiodłem się odrobinę.

Tłumaczysz w cytowanych postach tudzież w treści posta sprawy oczywiste - dyskusja o wielkiejnocy nie ma sensu - to pogańskie święto. Data ukrzyzowanai Pana też nie ma co sobie zaprzątać głowy - wiadomo 14 nissan .
Ja natomiast chciałbym nawiązują do tematu wątku powtórzyć pytania oczekując, jak to zauważyłem masz w zwyczaju, konkretnej odpowiedzi:

Pytanie:
1. Wersety biblijne, że pamiątkę wiecz. należy obchodzić tylko w dniu 14 nissan.

Odpowiedzi na te pytania na podstawie Biblii mnie interesują - nauka ludzka i tradycja choćby najwcześniejsza nie obchodzi mnie wogóle.
Wiem, że odpowiednie wersety/lub ich brak znasz.

Anonymous - 2009-05-02, 20:54
Temat postu: Re: DZIEŃ ŚWIĘTY
Miriam napisał/a:
Proszę forumowiczów, aby się wypowiedzieli, który dzień w tygodniu jest dniem świętym.Bo przecież wszyscy mamy święcić ten właśnie dzień. Proszę o uzasadnienie swoich wypowiedzi

Jak mówi czwarte przykazanie, dniem świętym jest szabat.
Natomiast czy chrześcijanin powinien w tym dniu świętować-tego nie wiem.

EMET - 2009-05-02, 21:24

izraelita napisał/a:

Tłumaczysz w cytowanych postach tudzież w treści posta sprawy oczywiste - dyskusja o wielkiejnocy nie ma sensu - to pogańskie święto. Data ukrzyzowanai Pana też nie ma co sobie zaprzątać głowy - wiadomo 14 nissan .
Ja natomiast chciałbym nawiązują do tematu wątku powtórzyć pytania oczekując, jak to zauważyłem masz w zwyczaju, konkretnej odpowiedzi:

Pytanie:

Odpowiedzi na te pytania na podstawie Biblii mnie interesują - nauka ludzka i tradycja choćby najwcześniejsza nie obchodzi mnie wogóle.

EMET:
Zadam tylko jedno pytanie --
Jak Ty rozumiesz stosowanie się do wypowiedzi z wg Łukasza 22:19; 1 do Koryntian 11:23 - 26: "To czyńcie na moją pamiątkę".
Czyli: jak Ty upamiętniasz te wydarzenie?

Gwoli: piszę o upamiętnianiu tylko tego jednego wydarzenia; nie pytaj mnie więc o jakieś święta [l. mnoga] i ich obchodzenie...

W moich post/ach/ podałem zapodania historyczne co do tych, którzy upamiętniali właśnie 14 Nisan to, o czym mówił Jezus: "To czyńcie na moją pamiątkę". Tak pojmowali.
Piszesz o 'ludzkim zwyczaju', bo przecież tyczyło to właśnie... ludzi, nieprawdaż?
Czy był to jednak wymysł ludzki, skoro nawiązywał do słów samego Chrystusa?

Stephanos, ps. EMET

Jachu - 2009-05-03, 06:47

2 Moj. 12:1-14
1. I rzekł Pan do Mojżesza i do Aarona w ziemi egipskiej, mówiąc:
2. Ten miesiąc będzie wam początkiem miesięcy, będzie wam pierwszym miesiącem roku.
3. Powiedzcie całemu zgromadzeniu Izraela, mówiąc: Dziesiątego dnia tego miesiąca weźmie sobie każdy baranka dla rodziny, baranka dla domu.
4. Jeżeli zaś rodzina jest za mała na jednego baranka, niech dobierze sąsiada mieszkającego najbliżej jego domu według liczby osób; według tego, ile każdy może zjeść, należy liczyć osoby na jednego baranka.
5. Ma to być baranek bez skazy, samiec jednoroczny. Może to być baranek lub koziołek.
6. Będziecie go przechowywać do czternastego dnia tego miesiąca; i zabije go całe zgromadzenie zboru izraelskiego o zmierzchu.
7. I wezmą z jego krwi, i pomażą oba odrzwia i nadproże w domach, gdzie go spożywają.
8. Mięso jego upieczone na ogniu spożyją podczas tej nocy; jeść je będą z przaśnikami i gorzkimi ziołami.
9. Nie jedzcie z niego nic surowego ani ugotowanego w wodzie, lecz tylko upieczone na ogniu w całości: głowa razem z odnóżami i częściami środkowymi.
10. Nie pozostawiajcie z niego nic do rana, a jeśli z niego zostanie coś do rana, spalcie to w ogniu.
11. A w ten sposób spożywać go będziecie: Biodra wasze będą przepasane, sandały na waszych nogach i laska w ręku waszym. Zjecie go w pośpiechu. Jest to ofiara paschalna dla Pana.
12. Tej nocy przejdę przez ziemię egipską i zabiję wszystko pierworodne w ziemi egipskiej, od człowieka do bydła, i dokonam sądów nad wszystkimi bogami Egiptu: Ja, Pan.
13. A krew ta będzie dla was znakiem na domach, gdzie będziecie. Gdy ujrzę krew, ominę was, i nie dotknie was zgubna plaga, gdy uderzę ziemię egipską.
14. Dzień ten będzie wam dniem pamiętnym i będziecie go obchodzili jako święto Pana; będziecie go obchodzili przez wszystkie pokolenia jako ustanowienie wieczne.
(BW)

izraelita - 2009-05-03, 07:29

Jachu napisał/a:
2 Moj. 12:1-14
1. I rzekł Pan do Mojżesza i do Aarona w ziemi egipskiej, mówiąc:
2. Ten miesiąc będzie wam początkiem miesięcy, będzie wam pierwszym miesiącem roku.
3. Powiedzcie całemu zgromadzeniu Izraela, mówiąc: Dziesiątego dnia tego miesiąca weźmie sobie każdy baranka dla rodziny, baranka dla domu.
4. Jeżeli zaś rodzina jest za mała na jednego baranka, niech dobierze sąsiada mieszkającego najbliżej jego domu według liczby osób; według tego, ile każdy może zjeść, należy liczyć osoby na jednego baranka.
5. Ma to być baranek bez skazy, samiec jednoroczny. Może to być baranek lub koziołek.
6. Będziecie go przechowywać do czternastego dnia tego miesiąca; i zabije go całe zgromadzenie zboru izraelskiego o zmierzchu.
7. I wezmą z jego krwi, i pomażą oba odrzwia i nadproże w domach, gdzie go spożywają.
8. Mięso jego upieczone na ogniu spożyją podczas tej nocy; jeść je będą z przaśnikami i gorzkimi ziołami.
9. Nie jedzcie z niego nic surowego ani ugotowanego w wodzie, lecz tylko upieczone na ogniu w całości: głowa razem z odnóżami i częściami środkowymi.
10. Nie pozostawiajcie z niego nic do rana, a jeśli z niego zostanie coś do rana, spalcie to w ogniu.
11. A w ten sposób spożywać go będziecie: Biodra wasze będą przepasane, sandały na waszych nogach i laska w ręku waszym. Zjecie go w pośpiechu. Jest to ofiara paschalna dla Pana.
12. Tej nocy przejdę przez ziemię egipską i zabiję wszystko pierworodne w ziemi egipskiej, od człowieka do bydła, i dokonam sądów nad wszystkimi bogami Egiptu: Ja, Pan.
13. A krew ta będzie dla was znakiem na domach, gdzie będziecie. Gdy ujrzę krew, ominę was, i nie dotknie was zgubna plaga, gdy uderzę ziemię egipską.
14. Dzień ten będzie wam dniem pamiętnym i będziecie go obchodzili jako święto Pana; będziecie go obchodzili przez wszystkie pokolenia jako ustanowienie wieczne.
(BW)

Jachu - musisz załozyć, że większość tutaj piszących zna Biblię.

Zacytowane przez Ciebie fragmenty o niczym w temacie nie świadczą.

izraelita - 2009-05-03, 07:36

EMET napisał/a:
izraelita napisał/a:

Pytanie:

EMET:
Zadam tylko jedno pytanie --
Jak Ty rozumiesz stosowanie się do wypowiedzi z wg Łukasza 22:19; 1 do Koryntian 11:23 - 26: "To czyńcie na moją pamiątkę".
Czyli: jak Ty upamiętniasz te wydarzenie?

Gwoli: piszę o upamiętnianiu tylko tego jednego wydarzenia; nie pytaj mnie więc o jakieś święta [l. mnoga] i ich obchodzenie...

W moich post/ach/ podałem zapodania historyczne co do tych, którzy upamiętniali właśnie 14 Nisan to, o czym mówił Jezus: "To czyńcie na moją pamiątkę". Tak pojmowali.
Piszesz o 'ludzkim zwyczaju', bo przecież tyczyło to właśnie... ludzi, nieprawdaż?
Czy był to jednak wymysł ludzki, skoro nawiązywał do słów samego Chrystusa?

Stephanos, ps. EMET

Upamiętniam tak jak Pan nakazał:
Piję wino i jem chleb w społeczności wybranych wtedy gdy jest ku temu sposobność.
Robię to "na pamiątkę" tak jak Pan nakazał.

Nie mam nic przeciwko temu aby to było 1x w roku, żebyśmy się dobrze rozumieli, 1x w roku też może być ale równie dobrze może być 1x w tygodniu albo 1x w miesiącu albo 1x dziennie. Prawo mojżesza zostało wypełnione, ofiara doskonała zniosła konieczność nieudolnych prób jego wypełnienia, święto paschy wykonało się doskonale w Panu więc też nie trzeba go obchodzić.

Anonymous - 2009-05-03, 07:39

Izraelito
Jachu już tak ma
On wie że wszystko ma swój czas
inne było poselstwo Noego,inne Mojżesza inne Dawida a inne Jezusa
każde z tego samego Ducha
ale w innym czasie do innych adresatów
Ważne by rozpoznać swój dzień i swoje poselstwo.
Trudno bowiem budować statek jak Bóg obiecał nie zniszczyć ziemi przez potop a spalić
ogniem
tak samo z zakonem miedzy jego nadaniem a nami był Jezus i Jego łaska
a nią zbawieni jesteśmy
Rzeczywistością jest Chrystus
a święta nowie czy sabaty to cienie
były dobre ale w innej epoce
Teraz jest Dziś -dzień łaski ,który dał nam Pan
pozdrawiam

Anonymous - 2009-05-03, 07:46

Co do pamiątki
uczniowie przez nią zwiastują śmierć Pana aż przyjdzie
Czy należy jego przyjście zwiastować raz w roku ?
Apostołowie co dziennie łamali chleb po domach
wyznając zasadę że On uświęca każdą datę
bo istnieje tylko jeden dzień
dzień łaski
Dziś jak głos Jego usłyszycie nie zatwardzajcie serc waszych.
Pamiątka to nie tylko obrządek ale zwiastowanie .
Dla mnie zwiastowanie jest ważne
pozdrawiam

Esther - 2009-05-04, 19:54

do dyskusji o łamaniu chleba zapraszam tu

pozdrawiam :-)

Kazimierz - 2009-05-05, 18:06

Płaskowicki Rys napisał/a:
Co do pamiątki
uczniowie przez nią zwiastują śmierć Pana aż przyjdzie
Czy należy jego przyjście zwiastować raz w roku ?
Apostołowie co dziennie łamali chleb po domach
wyznając zasadę że On uświęca każdą datę
bo istnieje tylko jeden dzień
dzień łaski
Dziś jak głos Jego usłyszycie nie zatwardzajcie serc waszych.
Pamiątka to nie tylko obrządek ale zwiastowanie .
Dla mnie zwiastowanie jest ważne
pozdrawiam

Plaskowicki Rys.

Witam serdecznie.
Moim zdaniem,pamiątkę wieczerzy należy obchodzić 14 nisan wieczorem. Łamanie chleba, (uczty braterskie) dowolnie.
Podaję link do strony z wykładem na temat wieczerzy.

http://messianicstudio.co...&playerType=WM7

Pozdrawiam.Kazimierz.

mcfunthomas - 2009-12-11, 00:09

Witam

Wiem że temat może juś się wyczerpał, lub może zdezaktualizował, ale chciałbym wyrazić swoje zdanie (pewnie podobne do innych uczestników forum).

wit napisał/a:
Ankieta jest niepełna. Brak jest dwóch opcji: "każdy dzień" oraz "żaden dzień". Z tego powodu część forumowiczów nie może zagłosować.
I w tym momencie ankieta jest tendencyjna. Zauważyłem to na samym początku, tuż po wejściu w wątek. Nie mogę więc zaznaczyć żadnej opcji, dostępnej na dziś, która by odpowiadała mojemu podejściu. Wit słusznie to zauważył.

Maja. napisał/a:
W Antiochii po raz pierwszy uczniów Chrystusa nazwano chrześcijanami - Dzieje Apostolskie 11:26.
I oni wszyscy, między innymi święcili sobotę, tak jak Bog nakazał.
Nie znalazłem potwierdzenia tego faktu w Biblii. Pozostaje to więc w obszarze prawdopodobieństwa...jedynie.

Kiedyś sporo dyskutowałem na temat święcenia Szabatu, można o tym poczytać m.in. w poniższych linkach:
1. http://forumchrzescijansk...opic.php?t=1253;
2. http://forumchrzescijansk...opic.php?t=2718;
3. http://forum.wiara.pl/vie...t=7620&start=90 (zaczynając od siódmej strony dyskusji).
Moje zdanie kształtowało się w postach nieraz podczas polemiki, więc warto (dla tych co chcą wiedzieć jakie jest moje obecne zdanie) doczytać to co wówczas napisałem do końca. Wiele z argumentów prezentowanych w tym tu wątku było poruszanych w tamtych postach, są też i takie argumenty, których tu nie ma. Zapraszam...i

Pozdrawiam

Anonymous - 2009-12-11, 07:26

Chciałbym każdego dnia pamiętać o Jezusie
dlatego zwiastować Go chcę tak często jak tylko się da
Pamiątkę też obchodzę często
tak często jak tylko jest w sercach ludzi w jednocie potrzeba zwiastowania śmierci Pańskiej
W Jezusie każdy dzień jest święty bo On każdy uświęca więc nie mam sztywnej dogmatycznej daty pamiątki
dotyczy ona bowiem śmierci Jezusa a nie daty tej śmierci
obchodzę pamiątkę -śmierci Jezusa a nie pamiątkę daty śmierci Jezusa
pozdrawiam

tessa - 2009-12-12, 21:36

A co było pierwowzorem tego święta Pamiątki?
Pascha żydowska,to podczas tego żydowskiego święta Jezus ustanowił Pamiątkę swej śmierci.Ile razy do roku obchodzono Paschę?
Raz.
W związku z tym ile świąt mamy mieć w związku z Pamiątką smierci Jezusa?

Oczywiście o Jezusie możesz pamiętać każdego dnia ,możesz mówić o nim innym ludziom ,gdy wiara i miłość wypełnia twoje serce.Jednak co innego jest mówienie o Jezusie ,a co innego obchodzenie święta.

Yarpen Zirgin - 2009-12-12, 21:52

Ja zaś zadam standardowe pytanie:
Gdzie Jezus powiedział, że "Pamiątka" ma dotyczyć jego śmierci?