To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

Trójca Święta - Poglądy Ariusza (256-336r.)

Anonymous - 2009-11-07, 21:59

"wczesne Chrześcijaństwo"

Spór Ariusza z własnym biskupem miał początkowo tylko charakter lokalny ,ale wkrótce okazało się, że za nim stały znaczne osobistości polityczne,których intrygi i walka o własne interesy rozbiły chrystianizm na dwa nienawidzące się kościoły ;"ariański"i "katolicki".
O co tu właściwie chodziło?
Nikt nie kwestionował,że Bóg jest jeden i Chrystus jest Synem Bożym.
Ale oba te twierdzenia można było rozmaicie rozumieć; na zasadnicze pytanie "kim jest Chrystus" nie było wówczas jednoznacznej odpowiedzi .
A zatem i Wschód miał swego Chrystusa i Zachód swojego; dla pierwszych był Synem Bożym ........
dla drugich był samym ,jedynym Bogiem absolutnym , który objawił się w Jezusie..................................................................... .
Judaizm natomiast od wieków już głosił istnienie Boga Jahwy,samotnego w swym absolucie i zazdrosnego o swą boską władzę.
Ale Jahwe jest Bogiem historii,jego dziełem jest nie tylko człowiek , ale również Izrael,lud Boży , wybrany spośród wszystkich.
Jezus go nazywa swym Ojcem,do niego każe uczniom swoim zwracać się słowami ;"Ojcze nasz".Jakie jest więc synostwo Jezusa zrodzonego z Marii, czy różni się od synostwa ludzi ochrzczonych i należących do nowego ludu Bożego?
Te pytania stawiali sobie już pierwsi pisarze chrześcijańscy;Hipolit,Orygenes i inni .
Na początku 4 wieku problem się jeszcze bardziej zaostrzył, chodziło bowiem o sens kultu Chystusa .
Dotąd na ogół modlono się do Boga Ojca za pośrednictwem Jezusa Chrystusa.
Jezusa można było wzywać (invocare, nie adorare) bo był żywy i duchowo obecny w Kościele.
Ale modlić się do niego w oczach wielu uwłaczało monoteistycznemu pojęciu Boga.......... .
Ariusz był proboszczem Baucalis, jednej z najbiedniejszych dzielnic Aleksandrii..................................................................... .
Ariusz urodził się w Egipcie , ukończył studia w Antiochii, był kapłanem wzorowym, uzdolnionym mówcą , a nawet poetą.
Jego ascetyczna postawa budziła szacunek . Współczesne żródła opisują , jak chrześcijańskie matrony chętnie udawały się do niego z prośbą o poradę duchową.
Proboszcz z Baucalis szybko zdobył zaufanie swych parafian , wyjaśniał im w sposób prosty i przystępny
podstawowe zasady chrystianizmu................................................................................... .
Pierwszy zatarg Ariusza ze swym biskupem miał charakter raczej personalny niż doktrynalny.
Chodziło o wpływ na zarząd portu i na jego robotników.Ale dla rozstrzygnięcia sporu płaszczyzna doktrynalna była wygodniejsza dla biskupa któremu nietrudno bylo dowieść uczniowi konkurencyjnej szkoły antiocheńskiej odchylenie od ortodoksyjnej wiary.
W Antiochii bowiem w 268r. uroczyście potępiono doktrynę ,która głosiła ,że Jezus posiadał nie taką samą ,ale tę samą"substancję"
boską co Ojciec,a więc jest z Nim "współistotny"-"konsubstancjalny"(po grecku "homouzjos").Termin "homouzjos"był neologizmem
i nigdzie nie występował w świętych księgach kanonicznych.Należało więc go odrzucić i takiego stanowiska bronił również Ariusz.

Quster - 2011-05-01, 15:04

Olaf napisał/a:

Natomiast poszukuje materiału, w którym Ariusz stwierdza, że Duch Święty jest aniołem.


Raczej takiego tekstu nie ma, Ariusz uważał, że jest osobowy, stworzony przez Syna, a tym samym niższym od Ojca i Syna. Nie spotkałem się ze zdaniem, że nazywał go aniołem, ale może nie znam wszystkich fragmentów... Wiem, że Ducha Świętego aniołem nazywa np: "Wniebowstąpienie Izajasza"

Jachu - 2018-08-11, 14:07

O Ariuszu do poznania/poczytania.


http://www.nastrazy.pl/archiwum/1999_6_10.htm

Quinque - 2018-12-03, 17:42

A to podczas sporu istniało coś takiego jak "Kościół Ariański". Którego zresztą nikt nienawidził?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group