To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

Wyznania i ruchy postrussellowskie - Czy pierwsi chrześcijanie głosili od domu do domu?

Bobo - 2011-07-06, 12:55

herman napisał/a:
Nie straszą mnie armagedonem za to, że zjem w piątek szynkową czy schabowego. Nie zabraniają jeść jakiejś potrawy.


Proponuję dokładnie zapoznać się z nauką Twojego kościoła dot. postu w piątek.
Mówisz, że nie straszą cię armagedonem? Być może nie. Ale za to straszą cię czymś innym. Poczytaj:
Cytat:


Kan. 1250 - W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.

Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.


1. Post jakościowy polega na wstrzymaniu się od mięsa i rosołu (ius ex carne); nie zabrania pożywania jaj, nabiału i rozmaitych przypraw (condimenta) nawet z tłuszczu zwierzęcego (kan. 1250).
Nie wolno pożywać mięsa, tj. tego wszystkiego, co z natury swej, ze zwyczaju lub z powszechnego mniemania ludzi zalicza się do mięsa; wolno natomiast jeść ryby oraz żyjątka o zimnej krwi, które zwykły przebywać w wodzie, np. żaby, ślimaki, żółwie itp. Co się tyczy pożywania mięsa ptaków wodnych, opinie autorów są podzielone; wobec tego należy stosować się do zwyczaju danej okolicy.
Pod pojęcie mięsa podpada także krew, mózg, szpik kości, słonina nietopiona oraz bulion i ekstrakty z mięsa.
Niedozwolone jest pożywanie rosołu. Przez rosół należy rozumieć wodę, w której gotowane było mięso lub kości.
Wolno używać jakichkolwiek przypraw do potraw, nawet z tłuszczów zwierzęcych, czyli tego wszystkiego, co się w małej ilości dodaje do głównej potrawy, by ją uczynić smaczniejszą. Dozwolone jest zatem używanie masła, łoju, sadła, smalcu, słoniny stopionej itp.; drobne kawałeczki mięsa (skwarki), pozostałe po przetopieniu, wolno spożyć razem z tłuszczem. Przepis o poście jakościowym obowiązuje sub gravi [(tj. pod grzechem ciężkim)]


http://katechizm-net.blogspot.com/

I co z tego wynika? Ano... muszę cię zmartwić hermanie...

Kaszanka z krwią w piątek to łamanie postu. Kaliber sprawy wg. KK? Ano... grzech ciężki.
Jakieś dalsze konsekwencje? Z każdego grzechu, a ciężkiego to już bez dyskusji, musisz się wyspowiadać. Jak się nie wyspowiadasz nawet nie podchodź do księdza do komunii.

Jak długo uprawiasz ten proceder? Sugerując się tym co piszesz, że w każdy piątek stosujesz kaszankę to domyślam się, że... dość długo. Jeśli będąc w stanie 'ciężkiego grzechu' mimo wszystko przystępowałeś do komunii to popełniałeś świętokradztwo, jeszcze cięższy grzech...? Nie wiem jaki termin stosuje na tak wielką grzeszność ;-)
Na pewno nieświadomość twoja takiego stanu rzeczy jest jakimś usprawiedliwieniem. Ale jeśli już teraz wiesz a mimo wszystko wciąż tak będziesz robił... to... czyż świadomy ciężki grzech nie skazuje na wieczne męki w piekle? A w porównaniu z piekłem armagedon to... pikuś :-D

Co proponuję. Poczytać katechizm, kanony katolickie, jakieś komentarze szczegółowe itp. Domyślam się, że jak to przetrawisz, to... stwierdzisz iż KK nie jest tym kościołem za jaki go miałeś.

Bobo

PS. Oczywiście za spożywanie w piątek ulubionej sałatki z białej kapusty, piekło ci nie grozi. :lol:

Bobo - 2011-07-06, 13:18

Aha! KK znalazł jeszcze jedno wyjście, które możesz uwzględnić aby za kaszankę z krwią nie trafić do piekła:

Cytat:
1. Post jakościowy czyli wstrzymanie się od potraw mięsnych obowiązuje tych wszystkich, którzy ukończyli siódmy rok życia (kan. 1254 § 1).
Ci jednak, którzy po ukończeniu siódmego roku życia nie mają używania rozumu, nie są obowiązani do zachowania postu jakościowego (zob. kan. 12).

Ks. Franciszek Bączkowicz CM, Prawo Kanoniczne. Podręcznik dla duchowieństwa, T. II (wydanie trzecie uzupełnili i przygotowali do druku Ks. Józef Baron CM i ks. Władysław Stawinoga CM), Wydawnictwo Diecezjalne Św. Krzyża w Opolu 1958, ss. 420-424.

Anonymous - 2011-07-06, 13:44

Bobo napisał/a:
http://katechizm-net.blogspot.com/

I co z tego wynika? Ano... muszę cię zmartwić hermanie...

Kaszanka z krwią w piątek to łamanie postu. Kaliber sprawy wg. KK? Ano... grzech ciężki.
Jakieś dalsze konsekwencje? Z każdego grzechu, a ciężkiego to już bez dyskusji, musisz się wyspowiadać. Jak się nie wyspowiadasz nawet nie podchodź do księdza do komunii.


No patrzcie ludzie to juz nawet kaszanki z cebulką nie można w piątek?
Twój pierwszy post jaki tu przeczytałem hermanie opisywał jakiego to psikusa inteligentnie wyciąłes świadkom.

A tu popatrz zrobiłem babci na złość i odmroziłem sobie uszy. Może ty jednak jesteś geniuszem?

Sam już nie wiem.

Bobo - 2011-07-06, 13:51

Incognito napisał/a:
No patrzcie ludzie to juz nawet kaszanki z cebulką nie można w piątek?


Można. Tylko bez krwi. Nawet skwarki są dopuszczalne :-)

herman - 2011-07-06, 14:05

Masz nieco stary katechizm.
2043 Czwarte przykazanie kościelne. "W dni pokuty wyznaczone przez Kościół wierni są zobowiązani powstrzymać się od spożywania mięsa i zachować post") zabezpiecza okresy ascezy i pokuty, przygotowujące nas do uroczystości liturgicznych. Usposabiają nas one do zdobycia panowania nad popędami i do wolności serca. 84

Piąte przykazanie kościelne (Wierni są zobowiązani dbać o potrzeby Kościoła") 85 mówi, że wierni powinni dbać o potrzeby materialne Kościoła, każdy według swoich mozliwości 86 .


Nie odrobiłeś lekcji.

Poza tym przedstawiłem to w odniesieniu do cytatu, zapytałem czy to jest właściwe, a rozpisujemy się nad wyższością schabowego nad kaszanką.

Anonymous - 2011-07-06, 14:13

herman napisał/a:
Przyjąłem ich życzliwie i zaproponowałem przyłączenie się do posiłku, a spożywałem kaszankę z cebulką.


Jak kroisz cebulke w piątki Herman?

W plastereczki czy w kostkę? Ma to jakieś znaczenie?

Bobo - 2011-07-06, 14:17

herman napisał/a:
2043 Czwarte przykazanie kościelne. "W dni pokuty wyznaczone przez Kościół wierni są zobowiązani powstrzymać się od spożywania mięsa i zachować post") zabezpiecza okresy ascezy i pokuty, przygotowujące nas do uroczystości liturgicznych. Usposabiają nas one do zdobycia panowania nad popędami i do wolności serca. 84


Herman... nie stary, tylko zacytowałem inne miejsce. Zresztą, ten twój cytat tak samo zabrania. Więc o co chodzi? :-D

herman napisał/a:
Nie odrobiłeś lekcji.


Podałem wszystko pięknie i na tacy. Co pominąłem? ;-)

herman napisał/a:
Poza tym przedstawiłem to w odniesieniu do cytatu, zapytałem czy to jest właściwe, a rozpisujemy się nad wyższością schabowego nad kaszanką.


Ja o schabowym nic tu nie wspominałem. Zdaje się, ze to Ty wciąż do niego wracasz.
Więc...?
Wracając do sedna: Jeśli podczas piątkowej wizyty SJ odmówili Twojej kaszanki to okazali się bardziej katoliccy niż Ty.

Dobrze zrobili czy nie?

Anonymous - 2011-07-06, 14:18

herman napisał/a:
Masz nieco stary katechizm.


Cytat:
Kościół w swoim nauczaniu podaje do wierzenia niezmienne prawdy wiary. Tworzą one jego doktrynę, która opiera się na Piśmie Świętym i Tradycji Kościoła i jako taka nie podlega ona żadnym zmianom


http://www.currenda.diece...um/1-96/r-5.htm

Bobo - 2011-07-06, 14:31

Incognito napisał/a:
nie podlega ona żadnym zmianom


Czyżby: 'stary... ale jary' tu miało zastosowanie...? ;-)

Anonymous - 2011-07-06, 14:43

Prawdy wiary są niezmienne ale kłamstwa powymyślane na potrzeby Kościoła trzeba od czasu do czasu ulepszać. Wierni mają coraz lepsze poznanie niestety ;-)
Bobo - 2011-07-06, 14:45

hermanie... jakby co, to cytowałem z najnowszych katechizmów :-D
David77 - 2011-07-06, 16:05

hermanku nie tylko jesteś straszony piekłem ale również nie masz zielonego pojęcia co twój kościuł uczy ;;

Cytuję;

Kodeks Prawa Kanonicznego, DNI POKUTY

Kanon 1249 - Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów.

Kanon 1250 - W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.

Kanon 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Kanon 1252 - Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.

Kanon 1253 - Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.


http://www.katolik.pl/for...26&t=168821&v=f

Koniec przytaczania

herman - 2011-07-06, 21:52

herman napisał/a:
Poza tym przedstawiłem to w odniesieniu do cytatu, zapytałem czy to jest właściwe, a rozpisujemy się nad wyższością schabowego nad kaszanką.

W dalszym ciągu też nie dostrzegam związku postu z zakazem przyjmowania jakiegoś pokarmu. Jeżeli nie chcecie odpowiedzieć na moje pytanie i robicie nagonkę to biję się w pierś: macie rację, zgrzeszyłem, zjadłem kiedyś szaszłyki w piątek, bo mi je podano. Wystarczy ? Choć ksiądz katolicki nie uznał tego za grzech. Może powinienem to gdzieś zgłosić ?
Mam nadzieję, że temat postu w piątek zakończony.
Teraz poproszę o odpowiedź: czy mogę uchylać to co napisano w Piśmie Św. i odmówić poczęstunku tylko dlatego, że coś tam mi nakazali ?

Bobo - 2011-07-06, 22:07

herman napisał/a:
Teraz poproszę o odpowiedź: czy mogę uchylać to co napisano w Piśmie Św. i odmówić poczęstunku tylko dlatego, że coś tam mi nakazali ?


Zacznijmy od tego, że... Pismo Św. samo w sobie nie jest sprzeczne, jeśli chodzi o nakazy i zakazy, co powinieneś robić a co nie.

Zaraz do tego dojdziemy, tylko powolutku, jeśli pozwolisz. Choć już to wcześniej wyjaśniałem, widzę, że powtórzyć trza ;-)

Odpowiedz: Czy zgadzasz się z tym, że Jezus wysłał owych 70 uczniów tylko do żydów? Do miast, do których sam miał zamiar przyjść? (zakaz: 'na drogę pogan nie wchodźcie' znasz.)

Jak odpowiesz? Bo szykuję drugie pytanie naprowadzające...

David77 - 2011-07-06, 22:37

herman, Dz 14:23 - " A gdy w każdym kościele wśród modlitw i postów ustanowili im kapłanów, polecili ich Panu, w którego uwierzyli.

Dz 14;23 χειροτονήσαντες δὲ αὐτοῖς κατ’ ἐκκλησίαν πρεσβυτέρους, προσευξάμενοι μετὰ νηστειῶν παρέθεντο αὐτοὺς τῷ κυρίῳ εἰς ὃν πεπιστεύκεισαν.

πρεσβυτέρους - Starsi

ἱερέων -kapłani

Ps podawaj teksty zgodne z oryginałem oparte na dokładnym tłumaczeniu .



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group