To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

Dyskusje teologiczne - Szczepana - drugi dzień świąt

Yarpen Zirgin - 2008-12-31, 11:43

Ryszardzie, już cię prosiłem o napisanie:

Gdzie w Biblii jest zakaz ustanawiania nowych świąt na cześć i chwałę Boga?

Nie odpowiedziałeś do dziś. To raz.
Zaś po drugie, Kościół Katolicki jest Kościołem, który Chrystus zbudował na Szymonie, i dlatego może ustanawiać nowe święta. :)

Anonymous - 2008-12-31, 12:00

Masz prawo obchodzić wszelkie święta ustanowione przez KK ,który ustanawia je na mocy sojuszu z tronem już od lat .
Ja nie kwestionuje prawa cesarza i kościoła państwowego do wyznaczania świąt dla zależnych od państwa ludzi.
Nie widzę tylko związku tych świąt z Biblia i są one dla mnie państwowe a nie Boże.
Ponieważ szanuję cesarza -władzę nie pracuje w te dni ale niebiblijnymi świętami nie oddaje się chwały Bogu tylko respektuje prawa cesarza i kościoła ,który od czasow Konstantyna cesarza reprezentuje
pozdrawiam

Yarpen Zirgin - 2008-12-31, 13:03

A odpowiedzi na moje pytanie jak nie było, tak i nie ma...
Anonymous - 2008-12-31, 13:08

Jak "nie ma"? :)

wit napisał/a:
Yarpen, masz dziwny sposób prowadzenia dyskusji, co zdarzyło mi się nieraz zauważyć. Nierzadko skupiasz się na tym czego nie ma w Biblii, zamiast na tym co jest w niej zawarte, i na tej podstawie wyciągasz daleko idące wnioski.

Moim zdaniem, bardzo dobra odpowiedz :)

Yarpen Zirgin - 2008-12-31, 13:14

To jest żadna odpowiedź, Axanno, ponieważ to co jest zawarte nie zaprzecza ani nie zabrania ustanawiania nowych świąt, w tym Bożego Narodzenia czy tytułowego wspomnienia św. Szczepana.
Anonymous - 2008-12-31, 13:21

YZ
Ale też tych świąt nie ustanawia .
A zakazane jest dodawanie lub ujmowanie z Biblii czegokolwiek.
Dlatego niech sobie cesarz i jego kościół ustanawiają co chcą ale nie jest to co ustanowią świętem Biblijnym.
To jest odpowiedz na Twoje pytanie .
Nie jest Biblijnym nic czego w Biblii nie ma.
pozdrawiam

Yarpen Zirgin - 2008-12-31, 13:49

Płaskowicki Rys napisał/a:
Ale też tych świąt nie ustanawia .

Gdzie jest taki zakaz w Piśmie Świętym?

A zakazane jest dodawanie lub ujmowanie z Biblii czegokolwiek.

Wskaż fragment Pisma Świętego dopisany lub wykreślony z Biblii celem ustanowienia któregokolwiek święta.

To jest odpowiedz na Twoje pytanie .
Nie jest Biblijnym nic czego w Biblii nie ma.

W takim razie skoro pytanie brzmi...
Gdzie w Biblii zakazano ustanawiania nowych świąt na cześć i chwałę Boga?
...to wymyślone przez ciebie powody dla nieobchodzenia owych świąt, ich odrzucenia oraz "zakaz ustanawiania" są "niebiblijne" skoro ich nie zapisano w Biblii. Gdyby bowiem były zapisane, to byś mi je dawno temu wskazał.
Inaczej mówiąc: Głosisz nam niebiblijne nauczanie. :)

wit - 2008-12-31, 14:56

Yarpen Zirgin napisał/a:
Wicie, a czy dostrzegłeś to, że Boże Narodzenie i inne święta ustanowione przez Kościół, są świętami z Nowego Przymierza? ;-)

Święta ustanowione przez Kościół, są świętami ustanowionymi przez Kościół, a nie świętami wynikającymi z istoty i przesłania Nowego Przymierza.

Yarpen Zirgin - 2008-12-31, 15:48

Wg. Ciebie. :-)
Anonymous - 2008-12-31, 16:12

A tak właściwie YZ o co Ci chodzi czy ktoś przeszkadza Ci w obchodzeniu Twoich świąt ?
Masz do nich prawo podobnie jak do wielu innych rzeczy.
Ja w Biblii nie widzę usprawiedliwienia do ich obchodzenia Ty masz inne zdanie ,czy Ci to przeszkadza że nie wszyscy myślą tak jak Ty.
Wybacz ale choć Cię niewątpliwie lubię i szanuję jednak wolę bardziej słuchać Boga niż ludzi.
A Bóg mi na konieczność święcenia tych świąt o pogańskim rodowodzie nie wskazuje.
Potrafisz mi to wybaczyć?
pozdrawiam

wit - 2008-12-31, 16:16

Yarpen Zirgin napisał/a:
Wg. Ciebie. :-)

Nie według mnie, ale z wniosków wyciągniętych z treści Nowego Przymierza, za sprawą którego zaistniał Kościół, a nie odwrotnie. Kościół nie jest twórcą Nowego Przymierza, i dlatego też nie powinien tworzyć żadnych świąt, zasłaniając się przy tym Nowym Przymierzem. Nie powinno dziecko pouczać matkę, jak ma ona postępować.

Yarpen Zirgin - 2008-12-31, 18:51

Wicie, to są nadal tylko Twoje wnioski, a nie treść Pisma Świętego. :-)
Wybacz, ale nad Twoje zdanie i wnioski przedkładam jednak opinię Kościoła prowadzonego przed Ducha Świętego.

Yarpen Zirgin - 2008-12-31, 18:53

Ja w Biblii nie widzę usprawiedliwienia do ich obchodzenia Ty masz inne zdanie ,czy Ci to przeszkadza że nie wszyscy myślą tak jak Ty.
Wybacz ale choć Cię niewątpliwie lubię i szanuję jednak wolę bardziej słuchać Boga niż ludzi.

Wiesz, tylko ciągle piszesz mi o "słuchaniu Boga", ale jakoś fragmentu Słowa Bożego, który by zakazywał ustanawiania tych świąt wskazać nie potrafisz. Co każe zdecydowanie sądzić, że to Twój ludzki pomysł.

Cytat:
A Bóg mi na konieczność święcenia tych świąt o pogańskim rodowodzie nie wskazuje.

Pogańskości tychże świąt też nie udało ci się wykazać. :-)

wit - 2008-12-31, 23:56

Yarpen Zirgin napisał/a:
Wicie, to są nadal tylko Twoje wnioski, a nie treść Pisma Świętego. :-)

A co mam odpowiedzieć? Że Pismo nie zabrania świętowania dnia św. Szczepana?
Cytat:
Wybacz, ale nad Twoje zdanie i wnioski przedkładam jednak opinię Kościoła prowadzonego przed Ducha Świętego.

Ależ Yarpen. Ja nie zamierzam Tobie niczego zabraniać. Rób to co uważasz za słuszne. Pragnę tylko zauważyć, że w drugiej części ostatniego zdania zdajesz się coś sugerować. Chyba jednak zdajesz sobie sprawę, że ten przedstawiony przez Ciebie argument, nie stanowi dla mnie żadnego argumentu. Twierdzeń typu, że ktoś jest prowadzony przez Ducha, nie mogę przyjąć na słowo, a ostatnimi czasy miałem okazję być częstowany podobnie brzmiącymi argumentami.

Yarpen Zirgin - 2009-01-01, 02:08

wit napisał/a:
A co mam odpowiedzieć? Że Pismo nie zabrania świętowania dnia św. Szczepana?

To było by uczciwe z Twojej strony.