To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

Kościoły ortodoksyjne - Mity protestanckie

Yonn Dreck - 2009-06-29, 20:44

Yarpen, a skąd wiesz, że chodzi o wyłącznie spirytyzm? Jak na moje oko, to nie wolno wzywać jakichkolwiek zmarłych. Jezus tu jest wyjątkiem, gdyż to jest Bóg. A zresztą Jezus nie jest już zmarły, bo przecież z ciałem został zabrany do nieba.

Wiem, że teraz pewnie dodasz, że Maryja też została wzięta, ale to bodaj nie ma pokrycia w Biblii.

Swoją drogą wydaje mi się, że Jezus zaznaczyłby, że tak można / należy czynić, jak chodzi o wołanie o wstawiennictwo. A on jedynie mówił o modlitwie do Ojca. Zdaję sobie sprawę, że Dzieje Apostolskie mogą wszystkiego nie opisywać, ale to równie dobrze mogę sobie wymyśleć, że wolno prosić conajmniej dwóch świętych naraz. Co z tego, że nie ma przykładu w Biblii?...

Anonymous - 2009-06-29, 20:59

Yarpen Zirgin napisał/a:
Yonn Dreck napisał/a:
No coś tu nie gra rzeczywiście. Biblia zmarłych zakazuje wzywać. Ciekawi mnie, czemu Yarpen nie odnosi się do tego, przecież to ważna sprawa, a ten gość no, jest zorientowany w KK.

Pismo Święte zakazuje spirytyzmu, a nie proszenia zmarłych przebywających w niebie o wstawiennictwo u Boga.

Pismo zakazuje dokładnie "wzywania zmarłych", ale niech Yarpenkowi będzie, że spirytyzmu - ciekawe czym jest, według Yarpenka spirytyzm. On mi co prawda, jak zwykle nie odpiszę, ale Słownik Języka Polskiego podaje:

1. «wiara w możliwość obcowania z duchami osób zmarłych za pośrednictwem mediów»
2. «kult duchów jako etap w rozwoju religii»

Dokładnie to co się wyprawia z tymi ich kultami hordy świętych i "świętych" :xdiabel:

tomyo - 2009-06-29, 21:56

Kod:
Artykuł pierwszy

PIERWSZE PRZYKAZANIE

Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 2-5) 1 .

Artykuł trzeci

TRZECIE PRZYKAZANIE

Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy (Wj 20, 8-10) 78 .

Tu akurat się z tobą grzesiu nie zgadzam i tylko w tej kwestii przyznam rację YZ, tak jest napisane w KKK.
Ale jest małe, ale: KK nie była by sobą gdyby czegoś do tego KKK nie dodała swojego:

IV. „Nie będziesz czynił żadnej rzeźby…”

Str. 489
2129 Nakaz Boży zabraniał człowiekowi wykonywania jakichkolwiek wizerunków Boga. Księga Powtórzonego Prawa wyjaśnia: „Skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie – abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej…”(Pwt 4, 15-16). Izraelowi objawił się absolutnie transcendentny Bóg. „On jest wszystkim!”, lecz jednocześnie „jest On… większy niż wszystkie Jego dzieła” (Syr 43, 27-28). „Stworzył je bowiem Twórca piękności” (Mdr 13, 3).
2130 Jednak już w Starym Testamencie Bóg polecił lub pozwolił wykonać znaki, które w sposób symboliczny miały prowadzić do zbawienia przez Słowo Wcielone, jak wąż miedziany, arka Przymierza i cherubiny.
2131 Opierając się na misterium Słowa Wcielonego, siódmy sobór powszechny w Nicei (787 r.) uzasadnił – w kontrowersji z obrazoburcami – kult obrazów przedstawiających Chrystusa, jak również Matkę Bożą, aniołów i świętych. Syn Boży, przyjmując ciało, zapoczątkował nową „ekonomię” obrazów.
2132 Chrześcijański kult obrazów nie jest sprzeczny z pierwszym przykazaniem, które odrzuca bałwochwalstwo. Istotnie „cześć oddawana obrazowi odwołuje się do pierwotnego wzoru” i „kto czci obraz, ten czci osobę, którą obraz przedstawia”. Cześć oddawana świętym obrazom jest „pełną szacunku czcią”, nie zaś uwielbieniem należnym jedynie Bogu.

Obrazom nie oddaje się czci religijnej ze względu na nie same jako na rzeczy, ale dlatego, że prowadzą nas ku Bogu, który stał się człowiekiem. A zatem cześć obrazów jako obrazów nie zatrzymuje się na nich, ale zmierza ku temu, kogo przedstawiają.

Anonymous - 2009-06-29, 22:09

tomyo napisał/a:
Obrazom nie oddaje się czci religijnej ze względu na nie same jako na rzeczy, ale dlatego, że prowadzą nas ku Bogu, który stał się człowiekiem. A zatem cześć obrazów jako obrazów nie zatrzymuje się na nich, ale zmierza ku temu, kogo przedstawiają.

Tyle, że Bóg zakazał też czynienia obrazów, a nie tylko klękania przed nimi...

Yonn Dreck - 2009-06-30, 02:21

Czy uważacie, że modlenie się do krzyża z Jezusem jest ok?

Bo w sumie jest, zeby nie robic rzezb, ale z drugiej strony Jezusa jako czlowieka jako takiego widziano (a przykazanie mowi, ze skoros nie widzial mnie na Horebie, to nie czyn rzezby).

To pytanie to tak przy okazji.

Yarpen Zirgin - 2009-06-30, 07:07

tomyo napisał/a:
Kod:
Artykuł pierwszy

PIERWSZE PRZYKAZANIE

Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 2-5) 1 .

Artykuł trzeci

TRZECIE PRZYKAZANIE

Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy (Wj 20, 8-10) 78 .

Tu akurat się z tobą grzesiu nie zgadzam i tylko w tej kwestii przyznam rację YZ, tak jest napisane w KKK.
Ale jest małe, ale: KK nie była by sobą gdyby czegoś do tego KKK nie dodała swojego:

IV. „Nie będziesz czynił żadnej rzeźby…”
(...)

No i?

Yarpen Zirgin - 2009-06-30, 07:12

Cytat:

Modlenie się do krzyża czy jakiejkolwiek innej rzeźby nie jest "ok". Natomiast nie ma niczego złego w tym, jak ktoś się modli przed krzyżem czy jakąkolwiek inną rzeźbą.

Anonymous - 2009-06-30, 07:48

Yarpen Zirgin napisał/a:
Cytat:

Modlenie się do krzyża czy jakiejkolwiek innej rzeźby nie jest "ok". Natomiast nie ma niczego złego w tym, jak ktoś się modli przed krzyżem czy jakąkolwiek inną rzeźbą.

...powiedział Yarpen, wbrew temu co powiedział Bóg...

Anonymous - 2009-06-30, 08:29

Axsanno czego ty chcesz ?
jak YZ mówi to właśnie mówi
jak inni mówią to błądzą mylą się lub są fundamentalistami
tylko YZ i jego synagoga są nieomylni ?
-jeszcze o tym nie wiesz
pozdrawiam

Anonymous - 2009-06-30, 08:37

No wiem, Rysiu, tylko z tego co piszę "YZ i synagoga" wychodzi na to że Bóg się myli :-D
Biblia powiada "nie będziesz czynił obrazów i im się kłaniał", a YZ - "a klękanie przed nimi to nic złego..." - paradoks jakiś... :roll:

Anonymous - 2009-06-30, 08:43

Jak jego synagoga napisała by że czarne jest białe on by to głosił
więc z czym dyskutujesz ?
chyba że lubisz monologi
być czy nie być wiernym Słowu oto jest pytanie ?
pozdrawiam

Yonn Dreck - 2009-06-30, 16:58

Axanno, Rysiu, wg was modlenie się przed krzyżem jest ok?

Bo o ile nie bardzo podoba mi się modlenie przed obrazkami świętych, Maryi itp. to jednak czy dopuszczacie wyjątek, jeśli chodzi o krzyż z Jezusem?

Przecież się modli do Jezusa, co jest dozwolone, nie do Maryi.

Arius - 2009-06-30, 17:07

Yonn Dreck napisał/a:
Axanno, Rysiu, wg was modlenie się przed krzyżem jest ok?

Bo o ile nie bardzo podoba mi się modlenie przed obrazkami świętych, Maryi itp. to jednak czy dopuszczacie wyjątek, jeśli chodzi o krzyż z Jezusem?

Przecież się modli do Jezusa, co jest dozwolone, nie do Maryi.

Jezus jest w niebie, a nie na kawałku drzewa.

Anonymous - 2009-07-02, 19:01

Yonn Dreck -dlaczego piszesz o mnie w kontekście modlitwy pod krzyżem lub innymi symbolami ?
jeżeli chodzi o mnie to nie tylko się nie modlę pod krzyżem to jeszcze nawet nie jestem pewien jaki kształt miało narzędzie mordu ,którym udręczono Jezusa
Jeżeli głoszę krzyż Chrystusowy to jako jego mękę -ukrzyżowania a nie "chwałę " przedmiotu
W sali w której się modlimy nie ma żadnych symboli
pozdrawiam

Yonn Dreck - 2009-07-03, 12:32

Pytałem tylko o zdanie. Sam nie przywiązuję już szczególnej uwagi do symboli - Bóg jest wszędzie. Jednak chciałem poznać zdanie na temat tego, czy modlenie się przed symbolem - ukrzyżowanym Jezusem, jest bałwochwalstwem podpadającym pod drugie przykazanie. Ja uważam, że nie, bo to jednak Bóg, a nie obrazek Miriam (Maryi), czy któregokolwiek świętego.

Czyli moim zdaniem, jeśli ktoś modli się przed krzyżem, bo tak mu się podoba, to nie widzę nic złego. Natomiast jeżeli osobnik nie jest w stanie modlić się bez krzyża, no to mamy tragedię, bo by to świadczyło o tym, że dany gość nie wierzy w to, że Bóg jest wszędzie.

To tyle w tym temacie :)