To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

Dekalog - 10 przykazań

Anonymous - 2006-06-01, 07:53

Andrzej

Jak widze , masz spora wiedze jak by to rzec nabyta , ja takowej nie mam ,zauwazyłam ,że tu i tam przytaczasz cos z egipskiej wiedzy.

Taki styl ,nadaje oschłości wypowiedziom ,staja sie akademickie ,teoria a nie praktyka , gdybys zechciał bardziej z serca.

Nie wiem ,czy 10 przykazan zawiera błedy stylistyczne ,ortograficzne
są tu lepsi w tym temacie, ale wiem ,że Bóg szuka dla Siebie miejsca we Wnętrzu naszej Duszy .

Jesli znajdzie takie miejsce i przeleje sie w nia jako WODA ŻYCIA
to jest to MIŁOŚĆ . JEGO MIŁOŚĆ we mnie sprawi to, czego ja

bez Niego , nigdy bym nie dokonała , On sam bedzie mnie strzegł zapieczętuje Swoja Pieczęcia Prawdy -Prawde .

Ja mam tylko zaufać ,że to dzieje sie naprawde ,że On nie jest kłamca i nie drwi ze mnie dając mi do wykonania cos co nie jest wykonalne .
Albo wierzyc w cos ,co nie ma szans powodzenia, że TO może byc możliwe , mam na mysli to co dotyczy naszego Wnętrza ,a niekoniecznie ciała ,chociaz wiem ,że i dzis cuda bywaja.

Anonymous - 2006-06-01, 07:54

KESJO.Mojżesz być moze, skupił w sobie "wnętrza" ludzkie i dekalog nie został tyle zesłany co zaaprobowany przez Boga objawionego na górze. Mozliwosci człowieka niewatpliwie są znacznie większe niz to podejrzewa on sam, ta siła poprzez naturę pochodzi od Boga, także poniekąd tkwi w człowieku też zadany dekalog. Jednak w społeczenstwie czy grupie sprawy się na tyle komplikują, że potrzebne jest takie czy inne , zrozumiałe dla wszystkich wyartykułowanie dekalogu poparte mozliwie najsilniejszym autorytetem. Tak samo dobrze chyba jest kierowac się sercem uczuciami, jak i doskonalić te uczucia , aby być odpowiednio silnym.

Andrzej

słusznie powiadasz , chociaż sam zapis prawny jak widzimy z życia

nie nawiele sie zdaje , nawet pod silnym autorytetem ,jakim był

Mojżesz . Zawsze sie znajdzie taki ,który zechce pokonac zakazy , oczywiście to wcale nie znaczy bysmy zaniechali dekalogu.

Chcę powiedzieć ,że każdy nakaz ,zakaz przy braku Miłości ,
staje się bezwzględnym nakazem.

Jeśli w osobie nie ma Bożej Miłości , tylko zobowiązanie do czegos.

Będzie ,lub może być temu poddany ,ale do czasu.

Jeśli jest miłość SAMA sie PODDA .

Tak tozważałam Sprawiedliwość i Miłość .

Weźmy nato przykazanie - nie kradnij. Oczywiście najlepiej jest je w/g Mojżesza bezwzględnie stosować - to prawda. Ale , życie bywa skomplikowane a my jesteśmy słabi np, co zrobić jezeli jedynym sposobem odzyskania skradzionej nam rzeczy jest jej ponowna kradziez przez nas. Czy okradanie złodzieja to grzech? Bardzo praktyczne i na czasie pytanie. Biblia daje odpowiedź- nie , odebranie własnej rzeczy nie jest kradzieżą. Przecież Izraelici okradli Egipcjan przy eksodusie, ale u Boga to tylko wyrównanie, zadość uczynienie za niewolniczy wyzysk. Cała Biblia właściwie rozpatruje takie wątpliwe przypadki i niesłusznie uwazane są one za jakieś sprzecznosci czy nielogiczności w jej tekscie. Jezus w ewangeliach idzie dalej i wskazuje , że po chrześcijańsku- należy się w takich wątpliwych przypadkach kierować oprócz przykazaniem Bozym takze dobrem bliźniego( u Niego nie ma tu różnicy) Dlatego choć nie zawsze powołuje do swych uczniów , czy obiecuje zbawienie to jednak pod warunkiem żalu, nader czesto wybacza grzechy. Zna ludzi i wie , że przed ich czynami idą ich niedoskonale sądy ( nie sądż a nie będziesz sądzony), Dlatego zaleca wiarę w Boga, miłość, serce w postępowaniu bo inaczej zycie jest za bardzo skomplikowane dla niedoskonałych ludzi i niebezpieczne jest stosowanie bez dostatecznego zrozumienia Jego przykazań.
Anonymous - 2006-06-19, 14:38

a z tego co mi wiadomo to Jezus dał 12 nowych przykazan,w V ewngeli zycia doskonałego,tylko kk jej nie akceptuje bo jest zbyt doskonała,zbyt wiele pokazała by jaki kk jest daleki od prawdy i doskonałosci.Kazdy wierzy w co chce nie ma przymusu jak w kk.Zycie w kazdymz nas jest wolne i na wieki.Słuchajmy serca swego i głosu z wewnątrz siebie.Bog w ciszy przemawia.
Anonymous - 2006-06-19, 14:43

Co do przykazania nie zabijaj,tyczy sie ono do zycia kazdego,więc jesli sporzywaz mieso,to rowniez przyczyniasz sie do zabijania i zabijasz łamiąc przykazanie nie zabijaj.CZŁOWIEK SE UBZDURAŁ ZE TO DO NIEGO SIE TYCZY.a tu chodzi o wszelakie zycie.Jedząc mięso nigdy nie zasiądziesz z Bogiem ani z Jezusem przy tym samym stole,sam Jezus o tymn mowi,kto szuka ten znajdzie.Na początku stworzenia swiata Bog wyraznie Mowi co daje ludziom i zwiezętom do spozywania.zbyt prosto powiedziane nie rozumiane.a przeciez da sie zyc bez mięsa i zabijania,czy naprawde trzeba zabijac by zyc.W wiecznosci nie ma smierci ani spozywania potraw z mięsa z krwią zycia.