To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

Kościoły ortodoksyjne - Zakazy ustanawiane przez Kościół

Anonymous - 2009-08-05, 16:58
Temat postu: Zakazy ustanawiane przez Kościół
Od bardzo dawna nie można było jeść mięsa w piątki. Ostatnio wyczytałam gdzieś, że Papież zniósł ten zakaz. Wydaje mi się to co najmniej śmieszne, że jeden papież coś ustanawia, przychodzi nowy i znosi zakazy. Jest to dla mnie zabawa człowiekiem, który przez ileś tam lat, żył według jakichś zasad i nagle się one zmieniają. Tak samo cała walka Kościoła z zapłodnieniem in vitro jest dziwna. Bo jestem przekonana, że za kilka lat, Kościół będzie takie zabiegi akceptował. Nie rozumiem, czemu na siłę chce On odbierać bezpłodnym ludziom możliwość stania się rodzicami, posiadania potomstwa. Rozumiem walkę z aborcją, bo nikt nie ma prawa odbierać życia innemu człowiekowi, ale niektóre poglądy Kościoła mnie irytują. Kościół jest moim zdaniem niekonsekwentny w swoich postanowieniach. Raz ustanowione zasady nie powinny być zmieniane. Przez to cała ta "instytucja" staje się dla mnie mało wiarygodna. Jestem osobą wierzącą, do Kościoła chodzę rzadko, bo nie podobają mi się głównie kazania księży i poglądy, które starają się oni zaszczepić innym ludziom.
Arius - 2009-08-05, 17:09
Temat postu: Re: Zakaz ustanawiane orzez Kościół
grub napisał/a:
Od bardzo dawna nie można było jeść mięsa w piątki. Ostatnio wyczytałam gdzieś, że Papież zniósł ten zakaz. Wydaje mi się to co najmniej śmieszne, że jeden papież coś ustanawia, przychodzi nowy i znosi zakazy. Jest to dla mnie zabawa człowiekiem, który przez ileś tam lat, żył według jakichś zasad i nagle się one zmieniają. Tak samo cała walka Kościoła z zapłodnieniem in vitro jest dziwna. Bo jestem przekonana, że za kilka lat, Kościół będzie takie zabiegi akceptował. Nie rozumiem, czemu na siłę chce On odbierać bezpłodnym ludziom możliwość stania się rodzicami, posiadania potomstwa. Rozumiem walkę z aborcją, bo nikt nie ma prawa odbierać życia innemu człowiekowi, ale niektóre poglądy Kościoła mnie irytują. Kościół jest moim zdaniem niekonsekwentny w swoich postanowieniach. Raz ustanowione zasady nie powinny być zmieniane. Przez to cała ta "instytucja" staje się dla mnie mało wiarygodna. Jestem osobą wierzącą, do Kościoła chodzę rzadko, bo nie podobają mi się głównie kazania księży i poglądy, które starają się oni zaszczepić innym ludziom.



A masz może namiary, który papież ustanowił niejedzenie mięsa w piątki i kiedy to zniesiono?

kotek Filutek - 2009-08-05, 17:18

sporo można przeczytać o tym w wiki, ale angielskiej bo polska notatka jest dość krótka
http://en.wikipedia.org/w...man_Catholicism
http://en.wikipedia.org/w...Catholic_Church
nie jest tam napisane, który papież to zaczął, ale mowa jest o tych, którzy to złagodzili
Cytat:
Pope Pius XII had initially relaxed some of the regulations concerning fasting in 1956. In 1966, Pope Paul VI in his apostolic constitution Paenitemini, changed the strictly regulated Roman Catholic fasting requirements.

czyli Pius XII trochę złagodził w 1956, a potem Paweł VI zmienił wymagania

Yarpen Zirgin - 2009-08-05, 19:40

grub napisał/a:
Od bardzo dawna nie można było jeść mięsa w piątki. Ostatnio wyczytałam gdzieś, że Papież zniósł ten zakaz.

Pierwsze słyszę. Wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek nadal obowiązuje.

grub napisał/a:
Tak samo cała walka Kościoła z zapłodnieniem in vitro jest dziwna. Bo jestem przekonana, że za kilka lat, Kościół będzie takie zabiegi akceptował.

Musielibyśmy zignorwać przykazanie "Nie zabijaj", aby zezwolić na In Vitro.

grub napisał/a:
Nie rozumiem, czemu na siłę chce On odbierać bezpłodnym ludziom możliwość stania się rodzicami, posiadania potomstwa.

1. Ponieważ Invitro odziera z godności akt poczęcia potomstwa.
2. Ponieważ przy okazji tej metody mają miejsce akty eugenizmu.
3. Najważniejsze: Ponieważ urodzenie jednego dziecka za pomocą invitro jest powiązane z zabiciem kilku-kilkunastu innych, którym mimo poczęcia, nie zostanie dana szansa na rozwój i życie.

grub napisał/a:
Rozumiem walkę z aborcją, bo nikt nie ma prawa odbierać życia innemu człowiekowi, ale niektóre poglądy Kościoła mnie irytują.

Jw. punkt 3

grub napisał/a:
Kościół jest moim zdaniem niekonsekwentny w swoich postanowieniach. Raz ustanowione zasady nie powinny być zmieniane.

Niezmienne to sa tylko prawdy wiary. Jeżeli coś dogmatem nie jest, to moze ulegać zmianie. Kościół to twór dynamiczny, a nie statyczny, więc dopasowuje się do zmieniającej syuacji. :-)

grub napisał/a:
Jestem osobą wierzącą, do Kościoła chodzę rzadko, bo nie podobają mi się głównie kazania księży i poglądy, które starają się oni zaszczepić innym ludziom.

A co? Chciałabyś, aby było tylko mlimli i nikt nie mówił, że zło jest złem?

Pius - 2009-08-05, 19:50

w chrześcijaństwie są rzeczy które ustanowił Jezus i nad tymi Kościół nie mam władzy, są też sprawy które zarządził Kościół i te Kościół może zmieniać.
Mt 16:19 BT "I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."

Mt 18:18 BT "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."

Pius - 2009-08-05, 19:53

grub napisał/a:
Jestem osobą wierzącą, do Kościoła chodzę rzadko

coś nie tak z ta wiarą ,skoro chodzenie do kościoła kojarzy Ci się tylko z nauczaniem

Anonymous - 2009-08-06, 08:25

Wszystko ok tylko niech mi ktoś wyjaśni jaki związek ma Piotr i to co mu powiedział Jezus o kluczach z instytucją krk.
Na jakiej podstawie Biblijnej twierdzicie że Piotr założył organizację,której struktura ma kształt prawny imperium Rzymskiego/wg reformy Dioklecjana/,który na codzień posługuje się prawem rzymskim a nie np zakonem
ktorego zwieżchnik używa pogańskiego tytułu należnego cezarom Romy-pontifex maxsymus
a większość dogmatow opiera się na tradycji a nie na Biblii
i zostały ustanowione po smerci ostatniego z apostołów
i ktorego codzienna praktyka a zwlaszcza niezmierzone bogactwo -w niczym nie przypomina życia Piotra i innych apostołów
czy Piotr był monarchą absolutnym -jakim jest zwieżchnik krk
Co Piotr ma wspólnego z tym wszystkim ?
tyle

Yarpen Zirgin - 2009-08-06, 08:36

Płaskowicki Rys napisał/a:
Na jakiej podstawie Biblijnej twierdzicie że Piotr założył organizację,której struktura ma kształt prawny imperium Rzymskiego/wg reformy Dioklecjana/,który na codzień posługuje się prawem rzymskim a nie np zakonem

Historycznej, Ryszardzie, bo Biblia opisuje zaledwie kilkanaście lat (i to wyrywkowo) z historii Kościoła.

Arius - 2009-08-06, 08:49

Yarpen Zirgin napisał/a:
Płaskowicki Rys napisał/a:
Na jakiej podstawie Biblijnej twierdzicie że Piotr założył organizację,której struktura ma kształt prawny imperium Rzymskiego/wg reformy Dioklecjana/,który na codzień posługuje się prawem rzymskim a nie np zakonem

Historycznej, Ryszardzie, bo Biblia opisuje zaledwie kilkanaście lat (i to wyrywkowo) z historii Kościoła.


Biblia nigdzie nie opisuje Historii KRK, gdyż to nie te lata, no chyba, że w KRK do Biblii dodano nowe księgi Euzebiusza, Sokratesa i Sezomena :-) , ale osobiście o tym nie słyszałem.

Anonymous - 2009-08-06, 09:01

Historia to rzecz wzgledna
np bitwa pod Legnicą
niektorzy historycy twierdza że wcale jej nie było
a wg nektórych była wielka
zródla historyczne są niewiarygodne
a na kontakt Piotra z krk nie ma ich wcale/np na obecnosc Piotra w samym Rzymie/
jest jedynie tz tradycja
a to dla mnie żadne zródło

Yarpen Zirgin - 2009-08-06, 09:05

No to, Ryszardzie, daleko nie zajedziesz w swoich badaniach, skoro negujesz niebiblijne źródła spisane jako miejsce, z których można zaczerpnąć informacje na temat historii Kościoła. Jak bowiem już napisałem, Biblia zawiera materiały zaledwie o kilkunastu latach z historii Kościoła, w dodatku bardzo wyrywkowe i fragmentaryczne.
Anonymous - 2009-08-06, 09:11

Neguję ich obiektywizm-są pismami denominacyjnymi majacymi usprawiedliwiać praktyki organizacji
są tak obiektywne jak opis bitwy pod Legnicą spisany przez Długosza 200 lat po bitwie/o ile była/na wyrazne zapotrzebowanie polityczne ze strony biskupa Oleśnickiego
a pomagajace usprawiedliwić obecnosc Mongołów po stronie Polskiej pod Grunwaldem
a czy daleko zajadę ? nie wiem ale jako dorosły nie muszę już wierzyć w bajeczki -tylko dlatego że są pieknie napisane
tyle

Yarpen Zirgin - 2009-08-06, 09:14

Neguj czymś więcej niż przekonanie o "nieobiektywizmie", bo ono wynika wyłącznie z Twojej wiary.
Anonymous - 2009-08-06, 09:19

a przekonanie o tz ciągłości apostolskiej w krk wynika z Twojej wiary
czym twoja lepsza niz moja
ciągłość z nauczaniem apostolskim pokaż w Słowie
bo tylko ono Jest obiektywnym narzędziem odpowiednim do nauki i do wykrywania błędów
wszystko inne jest wzgledne

Yarpen Zirgin - 2009-08-06, 09:24

Płaskowicki Rys napisał/a:
a przekonanie o tz ciągłości apostolskiej w krk wynika z Twojej wiary

Nie. Wynika z porównania nauczania apostołów zapisanego w Biblii z nauczaniem Kościoła Katolickiego.

Płaskowicki Rys napisał/a:
ciągłość z nauczaniem apostolskim pokaż w Słowie

:mysli: Co masz na myśli pod zwrotem "ciągłość pokaż w Słowie"?

Płaskowicki Rys napisał/a:
bo tylko ono Jest obiektywnym narzędziem odpowiednim do nauki i do wykrywania błędów
wszystko inne jest wzgledne

Zastanawiam się, czy odróżniasz pojęcia "nauczanie prawd wiary" i "historia Kościoła".



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group