To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

Kościoły ortodoksyjne - Katolicka herezja

Anonymous - 2006-06-20, 08:13
Temat postu: Katolicka herezja
Cytat:
Maryja jest Pośredniczką w potrójnym znaczeniu: 1) obok Chrystusa, 2) w Nim i 3) przez Niego
.

źródło:
http://www.mi.franciszkanie.pl/mrrn/mf/mf014.html

czytelniku!
porównaj to z 1 Tymoteusza 2:5

Miriam - 2006-11-05, 01:56

Jeden jest tylko Pośrednik między Bogiem a ludźmi, to Jezus Chrystus.

W 1 Liście do Tymoteusza 2:5 czytamy: -

„Albowiem jeden jest Bóg, jeden też Pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus".

W Liście do Hebrajczyków 9:11-22 czytamy: -

"Lecz Chrystus, który się zjawił jako arcykapłan dóbr przyszłych, wszedł przez większy i doskonalszy przybytek, nie
ręką zbudowany, to jest nie z tego stworzonego świata pochodzący. Wszedł raz na zawsze do świątyni nie z krwią
kozłów i cielców, ale z własną Krwią swoją, dokonawszy wiecznego odkupienia. Bo jeśli krew kozłów i wołów oraz
popiół z jałowicy przez pokropienie uświęcają skalanych i przywracają cielesną czystość, o ileż bardziej Krew Chrystusa,
który przez Ducha wiecznego ofiarował samego siebie bez skazy Bogu, oczyści sumienie nasze od martwych uczynków, abyśmy mogli służyć Bogu Żywemu.
I dlatego jest On Pośrednikiem Nowego Przymierza, ażeby gdy poniesiona została śmierć dla odkupienia przestępstw popełnionych za pierwszego przymierza, Ci, którzy są powołani, otrzymali obiecane dziedzictwo wieczne. Gdzie bowiem jest testament, tam musi być stwierdzona śmierć tego, który go sporządził. Bo testament jest prawomocny z chwilą śmierci, a nie ma nigdy ważności, dopóki żyje ten, kto go sporządził. Dlatego
i pierwsze przymierze nie zostało zapoczątkowane bez rozlewu krwi. Gdy bowiem Mojżesz ogłosił całemu ludowi
wszystkie ustawy zakonu, wziął krew cielców i kozłów wraz z wodą, wełną szkarłatną i hizopem, i pokropił zarówno
samą Księgę, jak i cały lud. Mówiąc: To jest krew przymierza, które Bóg dla was ustanowił. Podobnie też pokropił krwią przybytek i wszystkie naczynia przeznaczone do służby Bożej. A według zakonu niemal wszystko bywa oczyszczane krwią, i bez rozlania krwi nie ma odpuszczenia”.

Pismo Święte wskazuje, że tylko Jezus Chrystus jest Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi.

Miriam.

1 List Piotra 4:11.

Yarpen Zirgin - 2006-11-05, 23:20

Miriam napisał/a:
Pismo Święte wskazuje, że tylko Jezus Chrystus jest Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi.

Powiedz to Jezusowi, który pośrednikami w uzyskiwaniu odpuszczenia grzechów uczynił Apostołów.:-)

Miriam - 2006-11-06, 03:45

Yarpen Zirgin, powiedz mi, czy wierzysz w to, co jest napisane w Biblii.

Bo w 1 Liście do Tymoteusza 2:5 czytamy: -

„Albowiem jeden jest Bóg, jeden też Pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus".

Czy widzisz, że tylko jeden jest Bóg, i tylko jeden jest Pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Jezus Chrystus.

W Ew. Jana 14:6 Pan Jezus powiedział: -

"Ja jestem drogą i prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie".

A wiesz dlaczego tylko Chrystus Jezus jest Pośrednikiem?

W Liście do Hebrajczyków 9:12-16, czytamy o Jezusie Chrystusie, że: -

"Wszedł raz na zawsze do świątyni nie z krwią kozłów i cielców, ale z własną Krwią swoją, dokonawszy wiecznego odkupienia. Bo jeśli krew kozłów i wołów oraz popiół z jałowicy przez pokropienie uświęcają skalanych i przywracają cielesną czystość, o ileż bardziej Krew Chrystusa, który przez Ducha wiecznego ofiarował samego siebie bez skazy Bogu, oczyści sumienie nasze od martwych uczynków, abyśmy mogli służyć Bogu Żywemu. I dlatego jest On Pośrednikiem Nowego Przymierza, ażeby gdy poniesiona została śmierć dla odkupienia przestępstw popełnionych za pierwszego przymierza, Ci, którzy są powołani, otrzymali obiecane dziedzictwo wieczne. Gdzie bowiem jest testament, tam musi być stwierdzona śmierć tego, który go sporządził".

Napisałeś: -

Cytat:
Powiedz to Jezusowi, który pośrednikami w uzyskiwaniu odpuszczenia grzechów uczynił Apostołów.:-)

Przypomnij sobie Piotra i Jana, jak byli w Samarii i jak Szymon czarnoksiężnik chciał za pieniądze, otrzymać od nich moc,
aby ten, na kogo włoży on ręce otrzymał Ducha Świętego. Piotr mu wtedy powiedział: -

„Niech zginą wraz z tobą pieniądze Twoje, żeś mniemał, iż za pieniądze można nabyć dar Boży. Co się
tyczy tej sprawy, to nie masz w niej cząstki ani udziału, gdyż serce twoje nie jest szczere wobec Boga”.

Dzieje Apostolskie 8:14-21.

Piotr wtedy powiedział mu: -

„Odwróć się od tej nieprawości swojej i proś Pana, czy nie mógłby ci być odpuszczony zamysł serca Twego”.

Dzieje Apostolskie 8:22.

Należy tu zwrócić uwagę na fakt, że gdyby apostołowie odpuszczali grzechy, to odpuściliby również grzech Szymonowi czarnoksiężnikowi. Oni jednak nic takiego nie uczynili. Natomiast Piotr powiedział mu: „Odwróć się od tej nieprawości
i proś Pana, czy nie mógłby ci być odpuszczony zamysł serca twego”.

Yarpen Zirgin, czy zgadzasz się z tym?

Miriam.
1 List Piotra 4:11.

Yonn Dreck - 2009-06-30, 03:18

Czyżby Yarpen bał się konfrontacji od 3 lat?
Yarpen Zirgin - 2009-06-30, 08:19

Zerknij na post z 2006-11-05, 23:20.
tomyo - 2009-06-30, 11:30

YZ czy ksiądz może odpuścić grzech, choć sam jest grzeszny? Czy może odpuścić grzech osobie spowiadającej się skoro bliźniego swego nienawidzi, czy wszyscy katolicy przychodzą z czystym sumieniem, jeśli nie to, po co ta spowiedź, kogo chcesz oszukać?

I proszę YZ kto tu wyrywa coś z kontekstu?

BT Jana 20: (21) A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. (22) Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! (23) Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.

Na podstawie jednego fragmentu nie można budować wiary w to, co wierzysz, zawsze jestem tego zdania, że musi być coś więcej, dlatego cytuję dalej, porównując ten fragment z dwoma następnymi:

Mat. 10:(12) Wchodząc do domu, przywitajcie go pozdrowieniem. (13) Jeśli dom na to zasługuje, niech zstąpi na niego pokój wasz; jeśli zaś nie zasługuje, niech pokój wasz powróci do was! (14) Gdyby was gdzie nie chciano przyjąć i nie chciano słuchać słów waszych, wychodząc z takiego domu albo miasta, strząśnijcie proch z nóg waszych! (15) Zaprawdę, powiadam wam: Ziemi sodomskiej i gomorejskiej lżej będzie w dzień sądu niż temu miastu. (16) Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie!

List do Hebrajczyków 10: (15) Daje nam zaś świadectwo Duch Święty, skoro powiedział: (16) Takie jest przymierze, które zawrę z nimi w owych dniach, mówi Pan: dając prawa moje w ich serca, także w umyśle ich wypiszę je. (17) A grzechów ich oraz ich nieprawości więcej już wspominać nie będę. (18) Gdzie zaś jest ich odpuszczenie, tam już więcej nie zachodzi potrzeba ofiary za grzechy. (19) Mamy więc, bracia, pewność, iż wejdziemy do Miejsca Świętego przez krew Jezusa. (20) On nam zapoczątkował drogę nową i żywą, przez zasłonę, to jest przez ciało swoje.

Jeśli dalej się upierasz, że to apostołowie dostali taki przywilej to czytaj dalej:

Ew. Marka 1: (3) Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, Jemu prostujcie ścieżki. (4) Wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. (5) Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając /przy tym/ swe grzechy.

A jeśli nie poznamy prawdziwego Jezusa grzech będzie nadal w nas. Jezus i Apostołowie dali nam wiele przykładów jak mamy postępować:

Ew. Jana 8: (32) i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. (33) Odpowiedzieli Mu: Jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie byliśmy poddani w niczyją niewolę. Jakżeż Ty możesz mówić: Wolni będziecie? (34) Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu. (35) A niewolnik nie przebywa w domu na zawsze, lecz Syn przebywa na zawsze.

Tak cały czas jest w KK, wiem bo taki byłem [b]"Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu". [/b], to nie znaczy, że jak przestałem być w KK to już jestem lepszy od innych, ale wiem, co Jezus wypisał w moim sercu i tego się będę trzymał. Wszystko zrobię, aby oglądać Jego Obliczę, zachowując Jego upomnienia i przykazania.

Ew. Jana 8: (44) Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa. (45) A ponieważ Ja mówię prawdę, dlatego Mi nie wierzycie. (46) Kto z was udowodni Mi grzech? Jeżeli prawdę mówię, dlaczego Mi nie wierzycie? (47) Kto jest z Boga, słów Bożych słucha. Wy dlatego nie słuchacie, że z Boga nie jesteście.

Wiesz interesuje mnie czy w KK to mają taki przywilej
by cały czas grzeszyć, bo ksiądz zawsze im odpuści grzech, czy jest to logiczne.

tomyo - 2009-06-30, 11:32

YZ czy ksiądz może odpuścić grzech, choć sam jest grzeszny? Czy może odpuścić grzech osobie spowiadającej się skoro bliźniego swego nienawidzi, czy wszyscy katolicy przychodzą z czystym sumieniem, jeśli nie to, po co ta spowiedź, kogo chcesz oszukać?

I proszę YZ kto tu wyrywa coś z kontekstu?

BT Jana 20: (21) A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. (22) Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! (23) Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.

Na podstawie jednego fragmentu nie można budować wiary w to, co wierzysz, zawsze jestem tego zdania, że musi być coś więcej, dlatego cytuję dalej, porównując ten fragment z dwoma następnymi:

Mat. 10:(12) Wchodząc do domu, przywitajcie go pozdrowieniem. (13) Jeśli dom na to zasługuje, niech zstąpi na niego pokój wasz; jeśli zaś nie zasługuje, niech pokój wasz powróci do was! (14) Gdyby was gdzie nie chciano przyjąć i nie chciano słuchać słów waszych, wychodząc z takiego domu albo miasta, strząśnijcie proch z nóg waszych! (15) Zaprawdę, powiadam wam: Ziemi sodomskiej i gomorejskiej lżej będzie w dzień sądu niż temu miastu. (16) Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie!

List do Hebrajczyków 10: (15) Daje nam zaś świadectwo Duch Święty, skoro powiedział: (16) Takie jest przymierze, które zawrę z nimi w owych dniach, mówi Pan: dając prawa moje w ich serca, także w umyśle ich wypiszę je. (17) A grzechów ich oraz ich nieprawości więcej już wspominać nie będę. (18) Gdzie zaś jest ich odpuszczenie, tam już więcej nie zachodzi potrzeba ofiary za grzechy. (19) Mamy więc, bracia, pewność, iż wejdziemy do Miejsca Świętego przez krew Jezusa. (20) On nam zapoczątkował drogę nową i żywą, przez zasłonę, to jest przez ciało swoje.

Jeśli dalej się upierasz, że to apostołowie dostali taki przywilej to czytaj dalej:

Ew. Marka 1: (3) Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, Jemu prostujcie ścieżki. (4) Wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. (5) Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając /przy tym/ swe grzechy.

A jeśli nie poznamy prawdziwego Jezusa grzech będzie nadal w nas. Jezus i Apostołowie dali nam wiele przykładów jak mamy postępować:

Ew. Jana 8: (32) i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. (33) Odpowiedzieli Mu: Jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie byliśmy poddani w niczyją niewolę. Jakżeż Ty możesz mówić: Wolni będziecie? (34) Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu. (35) A niewolnik nie przebywa w domu na zawsze, lecz Syn przebywa na zawsze.

Tak cały czas jest w KK, wiem bo taki byłem [b]"Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu". [/b], to nie znaczy, że jak przestałem być w KK to już jestem lepszy od innych, ale wiem, co Jezus wypisał w moim sercu i tego się będę trzymał. Wszystko zrobię, aby oglądać Jego Obliczę, zachowując Jego upomnienia i przykazania.

Ew. Jana 8: (44) Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa. (45) A ponieważ Ja mówię prawdę, dlatego Mi nie wierzycie. (46) Kto z was udowodni Mi grzech? Jeżeli prawdę mówię, dlaczego Mi nie wierzycie? (47) Kto jest z Boga, słów Bożych słucha. Wy dlatego nie słuchacie, że z Boga nie jesteście.

by cały czas grzeszyć, bo ksiądz zawsze im odpuści grzech, czy jest to logiczne.

Yarpen Zirgin - 2009-06-30, 12:47

Cytat:
YZ czy ksiądz może odpuścić grzech, choć sam jest grzeszny?

Tak.

tomyo napisał/a:
Czy może odpuścić grzech osobie spowiadającej się skoro bliźniego swego nienawidzi,

To wypadało by czymś udowodnić, że ksiądz nienawidzi swego bliźniego.

tomyo napisał/a:
czy wszyscy katolicy przychodzą z czystym sumieniem, jeśli nie to, po co ta spowiedź, kogo chcesz oszukać?

Spowiedź nie jest dla osób, które mają czyste sumienie, ale dla tych, którzy zgrzeszyli. To raz. Po drugie zaś, nawet jeżeli spora ilość osób przychodzi z nastawieniem odbębnienia czy nieszczerą intencją, to reszta podchodzi poważnie i dla tych nastawionych poważnie jest ten sakrament konieczny.

Cytat:
Na podstawie jednego fragmentu nie można budować wiary w to, co wierzysz,

Pomijając już fakt, że są i inne fragmenty, to jak najbardziej można budować na jednym fragmencie - przykładem jest chrzest "w imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego", który jest oparty na jednym fragmencie Biblii.

Zacytowane przez Ciebie fragmenty nie zmieniają wymowy J 20,21-23.

tomyo napisał/a:

Nie ma czegoś takiego. Grzeszenie z nastawiem "potem się wyspowiadam" jest grzechem przeciwko Duchowi Świętemu.

tomyo - 2009-06-30, 21:23

Kod:
tomyo napisał/a:
Czy może odpuścić grzech osobie spowiadającej się skoro bliźniego swego nienawidzi?

To wypadało by czymś udowodnić, że ksiądz nienawidzi swego bliźniego.

YZ nie napisałem, że ksiądz, ale osoba, która się spowiada nienawidzi bliźniego swego.

Kod:
tomyo napisał/a:

Nie ma czegoś takiego. Grzeszenie z nastawiem "potem się wyspowiadam" jest grzechem przeciwko Duchowi Świętemu.

Tu mi bardziej chodzi o to, że spowiada się z palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przeklinania itd. a po spowiedzi i tak to czyni jak by to było normalne, takie ludzkie usprawiedliwieni, bo wszyscy tak robią - dlatego się spytałem czy to ma sens.

Yarpen Zirgin - 2009-06-30, 22:28

tomyo napisał/a:
YZ nie napisałem, że ksiądz, ale osoba, która się spowiada nienawidzi bliźniego swego.

Cóż, zapisałeś to zdanie w taki sposób, że da się je dwojako rozumieć.
Natomiast co do nienawiści... Jeżeli dana osoba to wyzna i powie, że nie przestanie nienawidzieć bliźniego, to wątpię aby uzyskała odpuszczenie grzechów. Jeżeli zaś w duszy swej zastrzega, że będzie nienawidzieć, a kapłanowi tego nie powie, to spowiedź jest świętokradcza i nieważna.

tomyo napisał/a:
Tu mi bardziej chodzi o to, że spowiada się z palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przeklinania itd. a po spowiedzi i tak to czyni jak by to było normalne, takie ludzkie usprawiedliwieni, bo wszyscy tak robią - dlatego się spytałem czy to ma sens.

Tylko widzisz, mam problem z tym pytaniem, bo nie wiem czy pytasz o sens spowiedzi w ogóle jako sakramentu, czy o sens spowiedzi w tym konkretnym przypadku.

tomyo - 2009-07-01, 14:07

Mat 26:(24) Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje.

Odnoszę się do tego fragmentu, – jeśli osoba, która przyszła do spowiedzi dość często przeklina, pali, pije na umór, bierze narkotyki, itd. i spowiada się szczerze, bo nie oszukujmy się osoba, która przychodzi do księdza pragnie to z siebie zrzucić, ale na pewno są wyjątki, ale je pomińmy. Ksiądz odpuszcza im ten grzech lub grzechy, a osoba i tak dalej to robi pali, pije, przeklina, – dlatego piszę czy to ma sens.
Chciałbyś takiego Jezusa głoszącego z dzbanem wina, z papierosem w ręku, przeklinającego itd., zaufałoby mu tak wielu? Osoba po spowiedzi nie zaprze się samego siebie, bo nie zna Jezusa, zna tylko księdza, który ma moc odpuszczać grzechy i to jest dla niego wygodne, to jest moje zdanie byłego katolika, wyspowiadać się szczerze, ale z tą świadomością, że mam zawsze otwartą furtkę, zauważ, że ta spowiedź powinna być codziennie, powinniśmy być bez urazy, grzechu zawsze do zachodu słońca:

List do Efezjan 4: (19) Oni to doprowadziwszy siebie do nieczułości [sumienia], oddali się rozpuście, popełniając zachłannie wszelkiego rodzaju grzechy nieczyste. (20) Wy zaś nie tak nauczyliście się Chrystusa. (21) Słyszeliście przecież o Nim i zostaliście pouczeni w Nim - zgodnie z prawdą, jaka jest w Jezusie, (22) że - co się tyczy poprzedniego sposobu życia - trzeba porzucić dawnego człowieka, który ulega zepsuciu na skutek zwodniczych żądz, (23) odnawiać się duchem w waszym myśleniu (24) i przyoblec człowieka nowego, stworzonego według Boga, w sprawiedliwości i prawdziwej świętości. (25) Dlatego odrzuciwszy kłamstwo: niech każdy z was mówi prawdę do bliźniego, bo jesteście nawzajem dla siebie członkami. (26) Gniewajcie się, a nie grzeszcie: niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce! (27) Ani nie dawajcie miejsca diabłu! (28) Kto dotąd kradł, niech już przestanie kraść, lecz raczej niech pracuje uczciwie własnymi rękami, by miał z czego udzielać potrzebującemu. (29) Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym. (30) I nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia. (31) Niech zniknie spośród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważenie - wraz z wszelką złością. (32) Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni! Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.

Yarpen Zirgin - 2009-07-01, 14:16

tomyo napisał/a:
Odnoszę się do tego fragmentu, – jeśli osoba, która przyszła do spowiedzi dość często przeklina, pali, pije na umór, bierze narkotyki, itd. i spowiada się szczerze, bo nie oszukujmy się osoba, która przychodzi do księdza pragnie to z siebie zrzucić, ale na pewno są wyjątki, ale je pomińmy. Ksiądz odpuszcza im ten grzech lub grzechy, a osoba i tak dalej to robi pali, pije, przeklina, – dlatego piszę czy to ma sens.

Okay, tylko widzisz, jest spora różnica między człowiekiem, który chce się poprawić i nad sobą pracować, ale upada, a człowiekiem, który ani poprawy nie chce, ani nie zamierza nad sobą pracować. Człowiek jest tylko człowiekiem i nie ma co zakładać, że nigdy nie upadnie i nie zgrzeszy. Po to jest sakrament pojednania, aby zawsze mógł uzyskać odpuszczenie grzechów, kiedy tego żałuje.

Cytat:
Chciałbyś takiego Jezusa głoszącego z dzbanem wina, z papierosem w ręku, przeklinającego itd., zaufałoby mu tak wielu?

Wiesz, jak by nie patrzeć, to Chrystus chodził na wielkie imprezy, gdzie było sporo alkoholu. :)

tomyo napisał/a:
Osoba po spowiedzi nie zaprze się samego siebie, bo nie zna Jezusa, zna tylko księdza

A ja Cię proszę, abyś nie wydawał takiego osądu, bo jest bardzo dla nas krzywdzący.

tomyo napisał/a:
Osoba po spowiedzi nie zaprze się samego siebie, bo nie zna Jezusa, zna tylko księdza, który ma moc odpuszczać grzechy i to jest dla niego wygodne, to jest moje zdanie byłego katolika, wyspowiadać się szczerze, ale z tą świadomością, że mam zawsze otwartą furtkę, zauważ, że ta spowiedź powinna być codziennie, powinniśmy być bez urazy, grzechu zawsze do zachodu słońca

1. Jeżeli tak traktowałeś spowiedź, to podchodziłeś do niej bardzo niepoważnie, granicząc z grzechem przeciwko Duchowi Świętemu.
2. Spowiedź jest przede wszystkim przeznaczona do uzyskiwania odpuszczenia grzechów ciężkich, ponieważ lekkie gładzi Eucharystia.

tomyo - 2009-07-01, 14:48

Kod:
Chciałbyś takiego Jezusa głoszącego z dzbanem wina, z papierosem w ręku, przeklinającego itd., zaufałoby mu tak wielu?

Wiesz, jak by nie patrzeć, to Chrystus chodził na wielkie imprezy, gdzie było sporo alkoholu. :)

Wiedziałem, że się tego czepisz, nie jestem przeciwny wypicia lampki wina czy nawet piwa, Biblia tego nie zabrania, mamy się tylko nie upijać.

Kod:
tomyo napisał/a:
Osoba po spowiedzi nie zaprze się samego siebie, bo nie zna Jezusa, zna tylko księdza

A ja Cię proszę, abyś nie wydawał takiego osądu, bo jest bardzo dla nas krzywdzący.

To nie osąd, tak jest.

Yarpen Zirgin - 2009-07-01, 14:53

tomyo napisał/a:
Wiedziałem, że się tego czepisz, nie jestem przeciwny wypicia lampki wina czy nawet piwa, Biblia tego nie zabrania, mamy się tylko nie upijać

I co dalej?

tomyo napisał/a:
To nie osąd, tak jest.

To jest osąd i to krzywdzący.