To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

Ogólnie o Biblii - Kanon Biblijny

wit - 2010-10-08, 09:51

O kanoniczności danej księgi należałoby mówić również, a przede wszystkim w takich kategoriach czy jej treść harmonizuje z treścią innych ksiąg biblijnych. Jest to zasada harmonizacji spisanego Słowa Bożego zakładająca jedność przekazu i konsekwencję Biblii. Wiemy, a przynajmniej mam taką nadzieję, że Apokalipsa Janowa spełnia ten wymóg, gdzie w jej treści jest wiele odwołań do różnych mów Jezusa Chrystusa, Pawła Apostoła, innych Apostołów, oraz pism Proroków Biblijnych, np. Daniela. Jeżeli chodzi o inną Apokalipsę niż Janowa, np. wspomnianą tu Apokalipsę Piotra, to należy wziąć pod uwagę, czy jest ona harmonijna z innymi księgami biblijnymi, czy też zawiera jakieś nowe objawienia zupełnie nieznane wcześniejszym pismom biblijnym. W przypadku, gdy mamy do czynienia z drugim wariantem, to taką księgę należałoby uznać za apokryf, i nie łączyć jej z natchnionym kanonem Pisma.
makabi - 2010-10-08, 10:16

Wit

Cytat:
Wiemy, a przynajmniej mam taką nadzieję, że Apokalipsa Janowa spełnia ten wymóg, gdzie w jej treści jest wiele odwołań do różnych mów Jezusa Chrystusa, Pawła Apostoła, innych Apostołów, oraz pism Proroków Biblijnych, np. Daniela. Jeżeli chodzi o inną Apokalipsę niż Janowa, np. wspomnianą tu Apokalipsę Piotra, to należy wziąć pod uwagę, czy jest ona harmonijna z innymi księgami biblijnymi, czy też zawiera jakieś nowe objawienia zupełnie nieznane wcześniejszym pismom biblijnym

Wicie, problem z tym, ze prawie kazda ewangelia gnostycka miala troche prawdy i reszte trucizny. Pisze o tym Euzebiusz, ze gnostycy przekrecali owe ewangelie, ba nawet pisma niektorych przywodcow koscielnych byly przekrecane.
Otoz nikt z heretykow raczej nie twierdzi, ze jego objawienie nie znajduje swego uzasadnienia w Biblii. Owe "nowe swiatla" maja tylko odkryc zapomniana nauke apostolow :-/ .
I tak jedni odkrywaja szabat, inni zapomniane imie "Jehowa",jeszcze inni urzad apostola .
Wszyscy oczywiscie sa "sola scriptura" a nie "sola widzimisie" :-/

wit - 2010-10-08, 10:46

makabi napisał/a:
Wicie, problem z tym, ze prawie kazda ewangelia gnostycka miala troche prawdy i reszte trucizny. Pisze o tym Euzebiusz, ze gnostycy przekrecali owe ewangelie, ba nawet pisma niektorych przywodcow koscielnych byly przekrecane.
Otoz nikt z heretykow raczej nie twierdzi, ze jego objawienie nie znajduje swego uzasadnienia w Biblii. Owe "nowe swiatla" maja tylko odkryc zapomniana nauke apostolow :-/ .
I tak jedni odkrywaja szabat, inni zapomniane imie "Jehowa",jeszcze inni urzad apostola .
Wszyscy oczywiscie sa "sola scriptura" a nie "sola widzimisie" :-/
Zgoda, jednak nawiązując do harmonizacji Pisma miałem na myśli całościowy, a nie tylko fragmentaryczny przekaz danej kwestionowanej księgi. I tak Księga Objawienia spisana przez Jana doskonale harmonizuje w takich wątkach jak np. treść rozdziałów 6 i 7 z mową eschatologiczną Jezusa z rozdziału 24 Ewangelii wg Mateusza, jaką wygłosił na Górze Oliwnej pod koniec życia, czy treść rozdziałów 12 i 13 ze znaczną treścią proroctw z Księgi Daniela, np. rozdziały 7 i 12.
Każdy fragment Apokalipsy Janowej znajduje swoje odniesienie w innych częściach Biblii, co w konsekwencji oznacza, że autor Księgi Objawienia nic nowego nie pisał, a raczej rozszerzał o istotne szczegóły to co zostało już wcześniej powiedziane w innych księgach.

makabi - 2010-10-08, 11:12

oczywiscie zgoda. Poza tym jest ona bardzo wczesnie wzmiankowana, jako dzielo Jana (Justyn Meczenik, Ireneusz)
kansyheniek - 2010-10-08, 13:48

Cytat:
O kanoniczności danej księgi należałoby mówić również, a przede wszystkim w takich kategoriach czy jej treść harmonizuje z treścią innych ksiąg biblijnych. Jest to zasada harmonizacji spisanego Słowa Bożego zakładająca jedność przekazu i konsekwencję Biblii.

A co takiego nieharmonijnego jest np. w 1 lub 2 Machabejskiej?

Yarpen Zirgin - 2010-10-08, 15:15

Ja wiem, ja wiem!!!

1 i 2 księga Machabejska nie harmonizują się z nauczaniem protestanckim co do kwestii modlitw za zmarłych. :-D

andrzej91 - 2010-10-08, 15:38

Yarpen Zirgin napisał/a:
Ja wiem, ja wiem!!!

1 i 2 księga Machabejska nie harmonizują się z nauczaniem protestanckim co do kwestii modlitw za zmarłych. :-D

Po co modlic sie za zmarlych? Czy jesli ktos prowadzil zle zycie i nagle ktos zacznie sie za niego modlic to dostanie zbawienie? Cos tu nie gra Yarpen. To nie bylo by sprawiedliwe bo ktos np jak powiedzmy Michael Jackson ma pod dostatkiem osob modlacych sie za niego i moglby bez problemu wejsc do Krolestwa Niebieskiego a niektorzy nie maja takich rzeszy "fanow" jak on by sie za kims modlic.

Pozatym te Ksiegi zostaly dodane wieki po ustaleniu oryginalnego Kanonu co juz wogle jest smieszne ;-)

A tak wogle Yarpen Ty dalej jestes katolikiem? Zalosne. . Po tym wszystkim co zostalo powiedziane w temacie "Czy Kosciol Katolicki boi sie prawdy" powinienes juz sobie odpuscic katolicyzm.

Yarpen Zirgin - 2010-10-08, 15:47

andrzej91 napisał/a:
Po co modlic sie za zmarlych? Czy jesli ktos prowadzil zle zycie i nagle ktos zacznie sie za niego modlic to dostanie zbawienie? Cos tu nie gra Yarpen. To nie bylo by sprawiedliwe bo ktos np jak powiedzmy Michael Jackson ma pod dostatkiem osob modlacych sie za niego i moglby bez problemu wejsc do Krolestwa Niebieskiego a niektorzy nie maja takich rzeszy "fanow" jak on by sie za kims modlic.

Zastanawiam się, andrzeju, czy zdajesz sobie sprawę z tego, komu ze zmarłych mogą jedynie pomóc modlitwy za niego kierowane do Boga... Obawiam się bowiem, patrząc na powyższy tekst, że nie bardzo o tym wiesz.

andrzej91 napisał/a:
Pozatym te Ksiegi zostaly dodane wieki po ustaleniu oryginalnego Kanonu co juz wogle jest smieszne ;-)

Jakiego "oryginalnego kanonu", skoro jeszcze w I wieku, za czasów Chrystusa, co grupa żydów, to inne księgi uznawane za natchnione? Pomijam już fakt, że jeszcze długo po wniebowstąpieniu Chrystusa nikt nawet nie myślał o tym, że będzie coś takiego ja Nowy Testament. :-D

andrzej91 napisał/a:
tak wogle Yarpen Ty dalej jestes katolikiem? Zalosne. . Po tym wszystkim co zostalo powiedziane w temacie "Czy Kosciol Katolicki boi sie prawdy" powinienes juz sobie odpuscic katolicyzm.

Andrzeju, nie ty pierwszy mi te "rewelacje" pokazywałeś. Sęk w tym, że to wszytko, co tam napisałeś, niczego nie zmienia w faktach i mojej przynależności do KK, bo to tylko absurdalne oskarżenia opierające się na wymysłach i kłamstwach, a nie rzeczywistości.

andrzej91 - 2010-10-08, 15:57

Yarpen Ty masz swoj wyimaginowany swiat i jestes dziwnym czlowiekiem ;-) KK ma mase sprzecznosci, to jest zly kosciol, poprosty Ty nie chcesz zauwazyc tych sprzecznosci bo sie boisz. Myslisz ze jesli odejdziesz z KK to stracisz szanse na zbawienie, bo KK stwierdzil ze "tylko przynaleznosc do KK gwarantuje zbawienie a w innym przypadku masz lipe" :-D Otworz oczy Yarpen bo mnie rozwalasz juz swoimi filozofiami nt twojego bezblednego Kosciola.
Yarpen Zirgin - 2010-10-08, 16:06

andrzej91 napisał/a:
Yarpen Ty masz swoj wyimaginowany swiat i jestes dziwnym czlowiekiem ;-)

Andrzeju, jeżeli ktoś żyje w wyimaginowanym świecie, to jesteś nim Ty, a nie ja. Przykładem rzeczy, które sobie wyimaginowałeś, jest "oryginalny kanon Biblii" w postaci spisu ksiąg, które idąc za protestantami uznajesz za natchnione.

andrzej91 napisał/a:
KK ma mase sprzecznosci, to jest zly kosciol, poprosty Ty nie chcesz zauwazyc tych sprzecznosci bo sie boisz.

Żeby dostrzec sprzeczność, to ona musi istnieć w rzeczywistości, a nie pomysłach np. Twoich.

andrzej91 napisał/a:
Myslisz ze jesli odejdziesz z KK to stracisz szanse na zbawienie, bo KK stwierdzil ze "tylko przynaleznosc do KK gwarantuje zbawienie a w innym przypadku masz lipe

Mam propozycję: Najpierw przeczytaj co KK mówi na temat zbawienia, a potem się wypowiadaj w kwestii co o tym naucza.

andrzej91 - 2010-10-08, 16:10

A co KK mowi nt zbawienia ? :D

I jak instytucja zmieniajaca prawa Boze moze ustalac kanon Biblii ? (mowie w tej chwili o Watykanie ktory zmienil przykazania ale juz nie musisz sie na ten temat wypowiadac bo wiem jaki jest twoje zdanie odsnie zmiany przykazan ;-) )

Yarpen Zirgin - 2010-10-08, 16:45

Cytat:
A co KK mowi nt zbawienia ? :D

Gdybyś, andrzeju, na lekcjach religii uważał albo zajrzał do odpowiedniego rozdziału KKK, to byś wiedział. :-D

andrzej91 napisał/a:
I jak instytucja zmieniajaca prawa Boze moze ustalac kanon Biblii ? (mowie w tej chwili o Watykanie ktory zmienil przykazania ale juz nie musisz sie na ten temat wypowiadac bo wiem jaki jest twoje zdanie odsnie zmiany przykazan ;-) )

A ty dalej powtarzasz to antykatolickie kłamstwo, że "KK zmienił przykazania". Przykro patrzeć. :-(

andrzej91 - 2010-10-08, 16:50

Powiedz gdzie w KKK znajde informacje na temat zbawienia ;-)
wit - 2010-10-08, 16:53

kansyheniek napisał/a:
A co takiego nieharmonijnego jest np. w 1 lub 2 Machabejskiej?
Pytanie jest niewłaściwie postawione i powinno brzmieć, co jest takiego harmonijnego w obu Księgach Machabejskich...? Bo jeżeli sugeruje się, że pewne księgi powinny być jednak włączone do kanonu Pisma, to aby uzasadnić swoją wypowiedź, odpowiedzi należałoby się domagać od osób, które znają treść tych ksiąg, a nie od tych, co treści ich nie znają.
Yarpen Zirgin - 2010-10-08, 16:55

O... Czyżbyś, wicie, nie znał treści ksiąg Machabejskich, a mimo to twierdzisz, że nie powinny one znaleźć się w kanonie?