To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

Ogólnie o Biblii - Kanon Biblijny

Yarpen Zirgin - 2010-10-13, 17:54

andrzej91 napisał/a:
Yarpen ale ja nie mialem na mysli zadnej ironii zadajac Ci pytanie gdzie znajde w KKK informacje o zbawieniu bo poprostu nie wiem gdzie szukac :D podaj mi najlepiej fragmenty mowiace o samym zbawieniu z KKK ;-)

Przeczytaj te rozdziały KKK, a znajdziesz sam te informacje. Nic się od tej lektury nie stanie.

smokeustachy - 2010-10-13, 17:59

makabi napisał/a:
Mysl o tym, ze Apokalipsa Piotra z Nag Hammadi, nie ma nic wspolnego z powiedzmy protokanoniczna A.P, zaczerpnalem ze wstepu W.Myszora. Ksiadz Myszor przetlumaczyl A.P

http://chomikuj.pl/harry-...ipsa+Piotra.pdf

Wszystko to daremna ludzka tradycja.

makabi - 2010-10-13, 19:58

Cytat:

a co masz na mysli?

smokeustachy - 2010-10-13, 20:14

makabi napisał/a:
Cytat:

a co masz na mysli?

Ksiadz Myszor - człowiek, x Starowieyski - człowiek
Nag Hammadi LUDZKIE miasto,
Muratori - też jakiś gostek.
andrzej91 - też człowiek czyli jego opinie - ludzkimi są

BLyy - 2010-10-13, 20:42

smokeustachy napisał/a:
makabi napisał/a:
Cytat:

a co masz na mysli?

Ksiadz Myszor - człowiek, x Starowieyski - człowiek
Nag Hammadi LUDZKIE miasto,
Muratori - też jakiś gostek.
andrzej91 - też człowiek czyli jego opinie - ludzkimi są

Rozumiem, że chcesz powiedzieć, że wszystkie sobory czy synody, np. Sobór nicejski, synod w Kartaginie itp. to też ludzka tradycja? No tak naprawdę to nie wiemy na 100% co jest prawdziwe. Dlatego uważam, że warto rozpatrzeć pisma poza-kanoniczne, czy mają jakąś ważną prawdziwą wartość do przekazania.

smokeustachy - 2010-10-13, 22:15

BLyy napisał/a:
/.../
Rozumiem, że chcesz powiedzieć, że wszystkie sobory czy synody, np. Sobór nicejski, synod w Kartaginie itp. to też ludzka tradycja? No tak naprawdę to nie wiemy na 100% co jest prawdziwe. Dlatego uważam, że warto rozpatrzeć pisma poza-kanoniczne, czy mają jakąś ważną prawdziwą wartość do przekazania.

No ludzie. Dlaczego niby jakiś tam Synod w Kartaginie ma się bardziej znać na rzeczy niż Synod w Ciechanowie?
A jeśli mamy rozpatrywać pisma pozakononiczne, to najpierw musimy uznać ludzka tradycję w tym względzie. A ja nie będę uznawał i już. Nie ma wtedy punktu wyjścia. Czyli wiedzy podstawowej w tej dziedzinie.

makabi - 2010-10-14, 03:45

widzę smokueustachy, ze jedyna ludzka tradycja jaka uznajesz, jestes ty sam... :-/
smokeustachy - 2010-10-14, 14:59

makabi napisał/a:
widzę smokueustachy, ze jedyna ludzka tradycja jaka uznajesz, jestes ty sam... :-/

Ja nie jestem tradycyjny tylko nowoczesny. Jak wszelaką ludzka tradycję to wszelaką.

Efraim - 2010-10-14, 15:16

smokeustachy, raczej google'a :mrgreen:
smokeustachy - 2010-10-15, 17:55

No i skończyło się kanonierskie buszowania jak widzę. Zapał wygasł. Nie można bowiem stosować błędnego koła - powoływać się na jakąś xięgę zanim się udowodni jej kanoniczność.
BLyy - 2010-10-15, 22:35

Kanoniczne DZIŚ cztery ewangelie oraz janową apokalipsę też odrzucasz, z powodu braku dowodów na ich rzeczywistą kanoniczność, bo to tylko tradycja ludzka je uznała?
I zapał nie zgasł, wręcz przeciwnie ;-) Stawiam w tym wypadku między kanonicznymi, a nie-kanocznymi znak równości, z braku dowodów na prawdziwość janowej, łukaszowej, mateuszowej i markowej ewangelii.

smokeustachy - 2010-10-17, 12:10

A co to jest "rzeczywista kanoczność"? W dzisiejszych czasach pluralizmu światopoglądowego możesz uznawać sobie dowolną liczbę ewangelii.
Oczywiście że odrzucając wszelaką ludzką tradycję odrzucam wszystko. Natomiast nieodrzucając - nie odrzucam.

BLyy - 2010-10-17, 19:31

smokeustachy napisał/a:
A co to jest "rzeczywista kanoczność"? W dzisiejszych czasach pluralizmu światopoglądowego możesz uznawać sobie dowolną liczbę ewangelii.
Oczywiście że odrzucając wszelaką ludzką tradycję odrzucam wszystko. Natomiast nieodrzucając - nie odrzucam.

Czyli między kanonicznymi dziś, a niekanonicznymi stawiasz znak równości.

Domyślam się, że chrześcijaninem nie jesteś, bo inaczej nie miałbyś żadnych ewangelii które byłyby dla ciebie wiarygodne - więc i nie ma się wiedzy o Jezusie.

smokeustachy - 2010-10-17, 21:55

Zapał wygasł bo andrzej91 umilkł.
2. Wcale nie muszę nie mieć ewangelii, bo kieruje się wewnętrznym światłem.

wit - 2010-10-17, 22:31

smokeustachy napisał/a:
Wcale nie muszę nie mieć ewangelii, bo kieruje się wewnętrznym światłem.
Wow! Czy mam rozumieć, że już nie jesteś katolikiem, lecz raczej kwakrem...?
Kod:
Za podstawę ich wyznania, w zasadniczych kwestiach zgodnego z wyznaniem protestanckim, można uważać ich wiarę w nadnaturalne, pochodzące od Boga światło, które jest obecne w sercu człowieka. Doświadczenie iluminacji  (oświecenia) jest rozumiane jako wyraz działania Ducha Świętego, a jednocześnie wyraz bezpośredniego działania Boga w duszy człowieka.
źródło
Kod:
Doktryna kwakrów charakteryzuje się odrzuceniem wszelkich dogmatów, wyznań wiary, hierarchii kościelnej, formalizmu i rytualnych ceremonii. (...) Na zgromadzeniach każdy może zabrać głos, kto czuje się ożywiony Duchem, przyjmują bowiem, że Duch Św. jest zawsze tam, gdzie zbiera się choćby parę osób w imię Chrystusa (Jezusa). Są przekonani, że Światło zapala się w każdym człowieku przychodzącym na świat. Darzą szacunkiem Biblię (Pismo Święte), lecz ważniejszy jest dla nich głos Boży przemawiający w ludzkiej duszy.
źródło