To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

Kościoły ortodoksyjne - Tradycja poparta Biblią [ad. Sylka]

adam - 2006-08-12, 00:25

Odnośnie tradycji,pozwolę sobie wkleić tu moją wypowiedź-bajkę z innego forum.
Cytat:
"Pewien malarz namalował piękny obraz.Po jego śmierci obraz odziedziczyła jego rodzina.Niektórzy odziedziczyli po nim równierz cząstkę jego talentu.
Przez dziesiątki lat obraz zachwycał ludzi swoim pięknem,ale niektórzy ze spadkobierców malarza zaczęli nanosić drobne poprawki na obraz.Tłumaczyli to tym,że czasy się zmieniają,że teraz trzeba na sztukę patrzeć inaczej i gdyby autor tego dzieła żył dzisiaj napewno uznał by owe zmiany za uzasadnione.
Inni skolei twierdzili,że odziedziczony przez nich talent upoważnia ich do wprowadzania dodatków.Jeszcze inni,że te dodatki pomogą prostym i nieuczonym ludziom lepiej zrozumieć przesłanie autora.
Upływały kolejne wieki i kolejne pokolenia ciągle coś domalowywały.Z oryginału w końcu zostały jedynie ramy i podpis.Czy jednak był to jeszcze obraz tego samego artysty?Spadkobiercy upierali się,że tak,twierdząc,że ramy są te same,że podpis jest oryginalny,a poprawki i zmiany konieczne, i w zasadzie zgodne z oryginałem oraz zamysłem autora.Dopiero prześwietlenie obrazu ujawniło jak bardzo poprawki przekłamywały i zmieniały intencje autora.
Wszystko,co nanieśli przez wieki gorliwi poprawiacze oryginału delikatnie usunięto,i wtedy wszyscy,którzy bronili aktualnej ''oryginalności'' dzieła musieli wstydzić się przed całym światem i nikt nigdy nie słuchał już ich opinii jako fałszywych znawców dzieł tego malarza.
Tak właśnie widzę wpływ tradycji na oryginał,jakim jest Kościół Jezusa Chrystusa.Co wy na to?"

meritus - 2006-08-12, 22:07

Cytat:
proste pytanie co do przemiany
ciało uwielbone Jezusa mozna rozpuscic za pomocą śliny? NIE
komunie katolicką mozna? TAK
sami sobie odpowiedzcie czy zachodzi transsubstancjacja

całkiem mozliwe ze zachodzi konssubstancjacja, pogląd ten mówi o realnej obecnosci ciała Jezusa w chlebie ale zakłada równiez obecnosc chleba , transsubstancjacja nie ( ,,bo tu juz nie ma chleba, to Bóg, to Jezus mój" -mówi piosnka katolicka podczas mszy spiewana) Luter mówił, ze Ciało w chlebie jest tak obecne jak ciepło w zelazie
mysle ze to dobre porównanie

Brat Janek niestety nie wie co to jest transsubstancjacja, coś więcej wie o konsubstancjacji.
Myślę, że warto się dowiedzieć najpierw co się atakuje lub krytykuje.

Istotą transsubstancjacji (przeistoczenia podczas Eucharystii w katolicyzmie i prawosławiu) jest to, że sunbstancja (nie chodzi o rozumienie chemiczne) chleba staje się TRWALE substancją Ciała Chrystusa, zachowując przypadłości chleba. Konsubstancjacja luteranizmu różni się tylko tym, że owe przeistoczenie w Ciało Chrystusa (i tak samo wino->krew) trwałe nie jest, stąd nie ma tam pobożności eucharystycznej.

Co do Tradycji - jak ma się powyższa wzruszająca bajka do świadectw Pisma Świętego na temiat Tradycji? I myślę także, że zachodzi notorycznie zdarzająca się pomyłka mylenia Tradycji z tradycją.

Anonymous - 2006-08-16, 22:54

Dopowiedziałbym tylko jedno co do transsubstancjacji: substancja w znaczeniu filozoficznym.