To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

Pojęcia - Naród

leszed - 2011-05-12, 11:47
Temat postu: Naród
Naród

"Polen, mój heimat, ty jesteś jak zdrowie..." Brzmi znajomo? Polsza. Dzisiaj UE uznała prawo obywatela unii do własnej pisowni na Litwie swojego nazwiska. Akurat wielu Polaków ma tam problem.

Naród. Jak byśmy dzisiaj definiowali to pojęcie? Jak byśmy to odnieśli do Biblii?
Inna sprawa- Jerozolima, miasto wybudowane przez nie-żydów, zdobyte przez nich (Izrael) i utrzymywane oraz utracane do dziś. Obecnie połowicznie izraelskie. Miasto święte dla wielu bardzo różnych ludzi dzisiaj, członków różnych narodów. Kto jest jego prawowitym właścicielem? Od pewnego czasu Jerozolima w ST była stolicą Izraela, istotnym centrum. Jezus zapłakał właśnie nad nią. No ale czym jest naród także w pojęciu NT? Paweł stwierdził, że z dwojga powstał jeden człowiek (poganie+ Żydzi). Więc czym powinien być biblijnie naród?
Średniowiecze posiadało twór związany z papieżem i cesarzem, Oświecenie narody silne, duże państwa unaradawiały obywateli. Faszyści doprowadzili tą metodę do skrajności. Arabowie mają koran i wokół tego tworzył naród ponad granicami. A dzisiaj? UE ustala reguły.

Musashi - 2011-05-22, 01:32

Pojecie narod w kontekscie Izraela ST mozna dosc latwo zdefiniowac.
Byl sobie Abraham, Jahwe dal mu obietnice odnosnie potomstwa, od Jakuba wyszlo 12 synow (plus dwoch adoptowanych) i ich potomkowie byli nazywani Izraelitami(od imienia Jakuba/Izraela). Jako jeden narod/panstwo istnieli do czasow Salomon. po Salomonie juz nie istnieli jako nardo, lecz jako dwa oddzielne narody, panstwa z odzielnymi stolicami, krolami itp. te dwa narody, byly podzielone w sobie na 13 plemion, ktore pozniej takze staly sie oddzielnymi narodami, a w zasadzie to oni byli od poczatku zamieszkania w Kanaanie oddzielnymi plemionami/narodami, aczkolwiek pod jednym Krolem, badz scalal ich wiara w Jahwe, badz przybytek, sedziowie, a na poczatku Mojzesz i Jozue.
W Starym Testamencie 12 plemion Izraela nigdy nie bylo nazywane ,, Zydami'' jak i w Nowy Testamencie 12 plemion nigdy nie bylow nazywane ,,Zydami'', ale to juz dla wytrwalych :)

Cytat:
Paweł stwierdził, że z dwojga powstał jeden człowiek (poganie+ Żydzi). Więc czym powinien być biblijnie naród?

Moim skromnym zdaniem, popularna interpretacja ,,dwojga'' jako ,,poganie i zydzi'' jest calkowicie bledna i nie do przyjecia.
Jesli sie cofniemy do ST, to od tysiaca lat ,,dwojga'' odnosilo sie do dwoch krolestw, siostr, narodow, rodow, domow,... Izraela, a mianowicie:
Domu Izraela =polnocne krolestwo skladajace sie z 10 plemion ze stolica Samaria
Dom Judy= poludniowe krolestwo skladajace sie z dwoch plemion(plus levici oczywiscie) ze stolica Jerusalem.
Pisma (proroctwa i obiectnice) mowia o polaczeniu sie tych dwoch krolest, ktore powstaly w wyniku rozbicia Izraela po Salomonie.
Moim skromnym zdaniem, wszystkie listy Nowego testamentu byly pisane do Izraelitow z Domu Izraela, ktore w Chrystusie ponownie staly sie ,,umilowana'' i ,,mojlud'' to co zapowiedzieli prorocy w ST.
Izraelici ci sa mylnie nazywani poganami (gdyz tak nazwali je tlumacze biblii, chociaz w wielu miejscach slowo ethnos tlumacza jako narody a w listach Pawla tlumacza ta jako poganie. Z powodu tego tlumaczenia jestesmy z gory skazani na bledna interpretacje pism, jesli nie siehgniemy glebiej.
Jakkolwiek, to o czym pisze nie jest ogolnie znane, a nie chce uchodzic za elitaryste.
jesli kogos interesuje glebsze studium pism w temacie Izraela, na pewno bedzie zbudowany tym w jaki sposob jahwe wypelnial swoje przymierze z izraelem na przelomie dziejow.

W skrocie, ... wymaz w swoim NT slowa takie jak ,,Zydzi'' , ,,Poganie'' i zamiast nich wstaw ,,Judejczycy'' i ,, Narody'' wtedy zrobisz pierwszy krok, aby otworzyly sie oczy na to co tam jest napisane.
Jeszcze jedna uwaga: ci ktorzy kiedys byli nazywani Judejczykami, Judaitami, Grekami, niekoniecznie dzisiaj sie tak zwa, minelo dwa tysiace lat.
Dzisiaj wspolczesni bracia-chrzescijanie jak uslysza, ze ktos jest zyd, to odrazu odnosza wszystkie pisma do niego, a moze sie okazac, ze taki Zyd nie ma ani kropli krwi Judejskiej czy Izraelskiej, a to co okresla go jako zyda jest jego religia Judaizm (ktora to nie jest sensu stricto religia ST) lub jego pochodzenie od przodkow, ktorzy wyznawali judaizm, a jak stali sie wyznawcami judaizmu to juz inna bajka.

Tzw judaizujacy chrzescijanie to wogole sa w malinach w tym temacie. Na dodatek autorytetami dla nich sa wspolczesni rabini, albo talmud (o zgrozo). Nie mam nic przeciwko czerpaniu informacji z roznych zrodel, jak np.zydowscy rabini, ale nie powinno to stanowic dla mnie ostatecznego autorytetu, badz byc lepszym autorytetem od teologow chrzescijanskich tylko dlatego ze (mylnie) mi sie wydaje, ze jesli ktos sie nazywa ,, zydem'' to ma lepsze zrozumienie pism ST co jest niesamowicie blednym przekonaniem.
Chcialbym podkreslic takze, zanim ktos bezmyslnie mi to zarzuci, jak juz to mialo miejsce wiele razy, ze nie jestem antyzydowski (termin antysemita jest kompletnie zle definiowane), wierze w Jezusa Chrystusa i interesuje mnie dojscie do prawdy odnosnie pism, a nie trzymanie sie popularnych wykladni bo mi tak jest wygodnie. Judazim jak i wszystkie inne religie sa antychrzescijanskie, gdyz nie wierza w Jezusa tak jak przekazali nam to apostolowie. Tak wiec jesli powiem, ze judazim jest falszywa religia, nie powinno to zgorszyc, zadnego chrzescijanina, rozumiejacego czym jest judazim.

sie rozpisalem
pozdrawiam

Henryk - 2011-05-22, 07:31

Musashi napisał/a:
W skrocie, ... wymaz w swoim NT slowa takie jak ,,Zydzi'' , ,,Poganie'' i zamiast nich wstaw ,,Judejczycy'' i ,, Narody'' wtedy zrobisz pierwszy krok, aby otworzyly sie oczy na to co tam jest napisane.

Przykro mi, ale nie zstosuje się do Twej rady...
Obietnice dotyczą Izraela, a także Judy.
Stanowią oni jeden naród. Nazwij ich "żydzi", "izrael"... -niczego to nie zmieni.
Iz 11:12 Bw "I wywiesi narodom sztandar, i zbierze wygnańców z Izraela, a rozproszonych z Judy zgromadzi z czterech krańców świata."
Za 8:13 Bw "I stanie się tak: Jak byliście, domu Judy i domu Izraela, przekleństwem wśród narodów, tak wybawię was i będziecie błogosławieństwem! Nie bójcie się, niech się wzmocnią wasze ręce!"
Rz 11:7-8; 11-12 Bw „Cóż więc? Czego Izrael szukał, tego nie osiągnął, ale wybrani osiągnęli; pozostali zaś ulegli zatwardziałości,(8) jak napisano: Zesłał Bóg na nich ducha znieczulenia, dał im oczy, które nie widzą, i uszy, które nie słyszą, aż do dnia dzisiejszego.(11) Mówię tedy: Czy się potknęli, aby upaść? Bynajmniej. Wszak wskutek ich upadku zbawienie doszło do pogan, aby w nich wzbudzić zawiść.(12) Bo jeśli ich upadek stał się bogactwem świata, a ich porażka bogactwem pogan, to o ileż bardziej ich pełnia?”

Musashi - 2011-05-22, 09:25

Henryk napisał/a:
Musashi napisał/a:

Przykro mi, ale nie zstosuje się do Twej rady...
Obietnice dotyczą Izraela, a także Judy.
Stanowią oni jeden naród. Nazwij ich "żydzi", "izrael"... -niczego to nie zmieni.
Iz 11:12 Bw "I wywiesi narodom sztandar, i zbierze wygnańców z Izraela, a rozproszonych z Judy zgromadzi z czterech krańców świata."
Za 8:13 Bw "I stanie się tak: Jak byliście, domu Judy i domu Izraela, przekleństwem wśród narodów, tak wybawię was i będziecie błogosławieństwem! Nie bójcie się, niech się wzmocnią wasze ręce!"
Rz 11:7-8; 11-12 Bw „Cóż więc? Czego Izrael szukał, tego nie osiągnął, ale wybrani osiągnęli; pozostali zaś ulegli zatwardziałości,(8) jak napisano: Zesłał Bóg na nich ducha znieczulenia, dał im oczy, które nie widzą, i uszy, które nie słyszą, aż do dnia dzisiejszego.(11) Mówię tedy: Czy się potknęli, aby upaść? Bynajmniej. Wszak wskutek ich upadku zbawienie doszło do pogan, aby w nich wzbudzić zawiść.(12) Bo jeśli ich upadek stał się bogactwem świata, a ich porażka bogactwem pogan, to o ileż bardziej ich pełnia?”

To sie nie stosuj, twoja sprawa.
Powyzszy post jest poprostu smutny, bezsensu i brak mu logiki.
Ale niech tak pozostanie, przeciez kazdy polak chrzescijanin to teolog.
Powyzsze pisma tylko udawadniaja to co ja napisalem, ale Henryku, nie bede sie upieral. Pozostan w bledzie na wlasne zyczenie. Szkoda, ze sie wypowiadasz zanim pomyslisz/sprawdzisz.

pozdrawiam

leszed - 2011-05-22, 18:35

Musashi napisał/a:
Pojecie narod w kontekscie Izraela ST mozna dosc latwo zdefiniowac.
Byl sobie Abraham, Jahwe dal mu obietnice odnosnie potomstwa, od Jakuba wyszlo 12 synow (plus dwoch adoptowanych) i ich potomkowie byli nazywani Izraelitami(od imienia Jakuba/Izraela). Jako jeden narod/panstwo istnieli do czasow Salomon. po Salomonie juz nie istnieli jako nardo, lecz jako dwa oddzielne narody, panstwa z odzielnymi stolicami, krolami itp. te dwa narody, byly podzielone w sobie na 13 plemion, ktore pozniej takze staly sie oddzielnymi narodami, a w zasadzie to oni byli od poczatku zamieszkania w Kanaanie oddzielnymi plemionami/narodami, aczkolwiek pod jednym Krolem, badz scalal ich wiara w Jahwe, badz przybytek, sedziowie, a na poczatku Mojzesz i Jozue.
Tak łatwo? Zauważ że zdefiniowanie narodu na pt. Biblii jest dość skomplikowane. Poniżej wybór niektórych tekstów z narodami, z niektórych ksiąg.

Rodzaju 10:5 Od nich wywodziły się narody wyspiarzy podzielone według swoich krajów i według swoich języków i plemion w narodach swoich.
Rodzaju 10:20 To są synowie Chama według ich plemion, języków, krajów i narodów.
Rodzaju 10:31 To są synowie Sema według ich plemion, języków, krajów i narodów.
Rodzaju 10:32 To są plemiona synów Noego według rodów ich w narodach ich. Od nich to wywodziły się narody na ziemi po potopie.
Rodzaju 12:2 A uczynię z ciebie naród wielki i będę ci błogosławił, i uczynię sławnym imię twoje, tak że staniesz się błogosławieństwem.
Rodzaju 14:1 W czasach Amrafela, króla Synearu, Arioch, król Ellasaru, Kedorlaomer, król Elamu, i Tidal, król narodów,
Rodzaju 17:5 Nie będziesz już odtąd nazywał się Abram, lecz imię twoje będzie Abraham, gdyż ustanowiłem cię ojcem mnóstwa narodów.
Rodzaju 17:6 Rozmnożę więc ciebie nad miarę i wywiodę z ciebie narody, i królowie pochodzić będą od ciebie.
Rodzaju 17:16 Będę jej błogosławił i dam ci z niej syna. Będę jej błogosławił i stanie się matką narodów, od niej pochodzić będą królowie narodów.
Rodzaju 17:20 Co do Ismaela, wysłuchałem cię: Oto pobłogosławię mu i rozplenię go, i rozmnożę go nad miarę. Zrodzi on dwunastu książąt, i uczynię z niego naród wielki.
Rodzaju 18:18 Wszak z Abrahama na pewno wywodzić się będzie wielki i potężny naród, i przez niego będą błogosławione wszystkie narody ziemi.
Rodzaju 22:18 i w potomstwie twoim błogosławione będą wszystkie narody ziemi za to, że usłuchałeś głosu mego.
Rodzaju 25:23 A Pan rzekł do niej: Dwa narody są w łonie twoim i dwa ludy wywiodą się z żywota twego. Jeden naród będzie miał przewagę nad drugim, starszy będzie służył młodszemu.
Rodzaju 27:29 Niechaj ci służą ludy i niechaj ci pokłon oddają narody. Bądź panem braci twoich, a niech ci pokłon oddają synowie matki twojej. Kto ciebie przeklinać będzie, niech będzie przeklęty, a kto tobie błogosławić będzie, niech będzie błogosławiony.

Wyjścia 19:6 A wy będziecie mi królestwem kapłańskim i narodem świętym. Takie są słowa, które powiesz synom izraelskim.
Kapłańska 18:24 Nie kalajcie się tym wszystkim, gdyż tym wszystkim kalały się narody, które Ja przed wami wypędzam.
Kapłańska 26:33 Was zaś rozproszę między narodami i jeszcze za wami dobędę miecza, i ziemia wasza stanie się pustkowiem, a miasta wasze ruiną.
Kapłańska 26:38 Zginiecie wśród narodów i pochłonie was ziemia waszych wrogów.

Powtórzonego Prawa 28:1 Jeżeli zaś usłuchasz głosu Pana, Boga twego, i będziesz pilnie spełniał wszystkie jego przykazania, które ja ci dziś nadaję, to Pan, Bóg twój, wywyższy cię ponad wszystkie narody ziemi.
Powtórzonego Prawa 32:8 Gdy Najwyższy przydzielał dziedzictwa narodom, Gdy rozdzielał synów ludzkich, Już ustalał granice ludów Według liczby synów izraelskich.
Powtórzonego Prawa 32:43 Wysławiajcie, narody, lud jego, Gdyż pomści krew sług swoich I zemstę wywrze na wrogach swoich, Ale ziemię swoją i lud oczyści z grzechu.

Psalmów 66:8 Błogosławcie, narody, Boga naszego I ogłaszajcie głośno chwałę jego!
Psalmów 68:31 Zgrom zwierzę w trzcinie, Stado byków wraz z cielcami ludów! Niech płaszczą się ci, którzy lubują się w pieniądzu, Rozprosz narody, które chcą wojny!
Psalmów 72:11 Niech mu oddają pokłon wszyscy królowie, Niech mu służą wszystkie narody!
Psalmów 77:15 Tyś Bogiem, który czyni cuda; Dałeś poznać narodom moc swoją.
Psalmów 82:8 Powstań, Boże, osądź ziemię! Ty bowiem jesteś dziedzicznym panem wszystkich narodów.
Psalmów 83:5 Mówią: Nuże, wytępmy ich, niech nie będą narodem, Aby więcej nie wspominano imienia Izraela!
Psalmów 86:9 Wszystkie narody, któreś Ty stworzył, Przyjdą i kłaniać się będą tobie, Panie, I wielbić imię twoje.
Psalmów 94:10 Czy ten, co wychowuje narody, nie karci; On, który uczy człowieka poznania?
Psalmów 102:23 Gdy się zgromadzą razem narody I królestwa, aby służyć Panu.
Psalmów 106:41 Wydał ich w ręce narodów; I panowali nad nimi ci, którzy ich nienawidzili.
Psalmów 106:47 Zbaw nas, Panie, Boże nasz, I zgromadź nas spośród narodów, Abyśmy dziękowali imieniu twemu świętemu I aby naszą chlubą było uwielbianie ciebie!
Psalmów 108:4 Wysławiać cię będę, Panie, wśród ludów, Będę grał tobie wśród narodów,

Przypowieści Salomona 11:14 Gdy nie ma umiejętnego kierownictwa, naród upada; lecz gdzie jest wielu doradców, tam jest bezpieczeństwo.
Przypowieści Salomona 14:34 Sprawiedliwość wywyższa lud, lecz grzech jest hańbą narodów.

Izajasza 2:2 I stanie się w dniach ostatecznych, że góra ze świątynią Pana będzie stać mocno jako najwyższa z gór i będzie wyniesiona ponad pagórki, a tłumnie będą do niej zdążać wszystkie narody.
Izajasza 2:4 Wtedy rozsądzać będzie narody i rozstrzygać sprawy wielu ludów. I przekują swoje miecze na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Żaden naród nie podniesie miecza przeciwko drugiemu narodowi i nie będą się już uczyć sztuki wojennej.
Izajasza 11:10 I stanie się w owym dniu, że narody będą szukać korzenia Isajego, który załopocze jako sztandar ludów; a miejsce jego pobytu będzie sławne.
Izajasza 14:9 Kraina umarłych zadrżała w dole przez ciebie, by wyjść na twoje spotkanie, gdy przyjdziesz, dla ciebie budzi duchy wszystkich zmarłych władców ziemi, wszystkim królom narodów każe wstać z ich tronów,
Izajasza 14:18 Wszyscy królowie narodów spoczywają w chwale, każdy w swoim grobowcu,
Izajasza 14:26 To jest plan postanowiony co do całej ziemi, a to jest ręka podniesiona przeciwko wszystkim narodom.
Izajasza 17:13 narody szumią, jak szumią wielkie wody, lecz gdy On je zgromi, uciekają daleko i zostają uniesione przez wiatr jak plewa na górach, jak tuman kurzu przez huragan.
Izajasza 25:7 I zniszczy na tej górze zasłonę, rozpostartą nad wszystkimi ludami, i przykrycie, rozciągnięte nad wszystkimi narodami.
Izajasza 26:15 Rozmnożyłeś naród, Panie, rozmnożyłeś naród, objawiłeś się w chwale, rozszerzyłeś wszystkie krańce ziemi.
Izajasza 34:1 Zbliżcie się, narody, aby słuchać, i wy, ludy, słuchajcie uważnie! Niech słucha ziemia i to, co ją napełnia, okrąg ziemi i wszystko, co z niej wyrasta!
Izajasza 34:2 Gdyż rozgniewał się Pan na wszystkie narody, jest oburzony na całe ich wojsko, obłożył je klątwą, przeznaczył je na rzeź.
Izajasza 40:15 Oto narody są jak kropla w wiadrze i znaczą tyle, co pyłek na szalach wagi, oto wyspy ważą tyle, co ziarnko piasku.
Izajasza 40:17 Wszystkie narody są niczym u niego, uważa je za pustą nicość.
Izajasza 41:1 Słuchajcie mnie w milczeniu, wyspy, wy zaś, narody, nabierzcie siły! Niech przystąpią, a potem niech mówią, razem stańmy do rozprawy!
Izajasza 42:1 Oto sługa mój, którego popieram, mój wybrany, którego ukochała moja dusza. Natchnąłem go moim duchem, aby nadał narodom prawo.
Izajasza 42:6 Ja, Pan, powołałem cię w sprawiedliwości i ująłem cię za rękę, strzegę cię i uczynię cię pośrednikiem przymierza z ludem, światłością dla narodów,
Izajasza 43:4 Dlatego że jesteś w moich oczach drogi, cenny i Ja cię miłuję, więc daję ludzi za ciebie i narody za twoje życie
Izajasza 51:4 Zwróć na mnie uwagę, mój ludu, i słuchaj mnie, mój narodzie, bo ode mnie wyjdzie nauka, a moje prawo stanie się światłem ludów.
Izajasza 52:10 Pan obnażył swoje święte ramię na oczach wszystkich narodów i oglądają wszystkie krańce ziemi zbawienie naszego Boga.
Izajasza 55:4 Jak jego ustanowiłem świadkiem dla narodów, księciem i rozkazodawcą ludów,
Izajasza 55:5 tak ty wezwiesz naród, którego nie znasz, a narody, które nie znały ciebie, będą śpiesznie podążać do ciebie przez wzgląd na Pana, twojego Boga, i przez wzgląd na Świętego Izraelskiego, gdyż cię wsławił.
Izajasza 58:2 Wprawdzie szukają mnie dzień w dzień i pragną poznać moje drogi, jakby byli narodem, który pełnił sprawiedliwość i nie zaniedbał prawa swojego Boga, domagają się ode mnie sprawiedliwych praw, pragną zbliżenia się do Boga powiadając:
Izajasza 60:2 Bo oto ciemność okrywa ziemię i mrok narody, lecz nad tobą zabłyśnie Pan, a jego chwała ukaże się nad tobą.
Izajasza 60:3 I pójdą narody do twojej światłości
, a królowie do blasku, który jaśnieje nad tobą.
Izajasza 60:12 Bo naród i królestwo, które tobie nie będą służyć, zginą, i takie narody będą doszczętnie wytępione.
Izajasza 66:8 Kto słyszał o czymś takim? Kto widział coś takiego? Czy ziemia może być zrodzona w jednym dniu, czy naród może się urodzić za jednym razem? A jednak Syjon, zaledwie poczuł bóle, od razu porodził swoje dzieci.
Izajasza 66:19 Potem umieszczę na nich znaki tych, którzy spośród nich ocaleli, wyślę do narodów, do Tarszysz, Pul i Lud, do Mesech i Rosz, do Tubal i Jawan, do dalekich wysp, które nie słyszały żadnej wieści o mnie i nie widziały mojej chwały, i będą zwiastować moją chwałę wśród narodów.
Izajasza 66:20 I przyprowadzą wszystkich waszych braci ze wszystkich narodów na koniach i wozach, w lektykach i na mułach, i na wielbłądach na moją świętą górę, do Jeruzalemu, jako dar dla Pana - mówi Pan - tak jak synowie izraelscy przynoszą do świątyni Pana ofiarę z pokarmów w czystym naczyniu.

Daniela 7:14 I dano mu władzę i chwałę, i królestwo, aby mu służyły wszystkie ludy, narody i języki, Jego władza - władzą wieczną, niezmienną, jego królestwo - niezniszczalne.
Daniela 8:22 A to, że został złamany, a cztery inne wyrosły zamiast niego, znaczy: Z jego narodu powstaną cztery królestwa, ale nie z taką mocą, jaką on miał.
Daniela 12:1 W owym czasie powstanie Michał, wielki książę, który jest orędownikiem synów twojego ludu, a nastanie czas takiego ucisku, jakiego nigdy nie było, odkąd istnieją narody, aż do owego czasu. W owym to czasie wybawiony będzie twój lud, każdy, kto jest wpisany do księgi żywota.

Micheasza 4:3 Wtedy rozsądzać będzie liczne ludy i rozstrzygać sprawy wielu narodów. I przekują swoje miecze na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Żaden naród nie podniesie miecza przeciwko drugiemu narodowi i nie będą się już uczyć sztuki wojennej.
Micheasza 4:7 Z tego, co chrome, stworzę resztkę, a z tego, co rozproszone, potężny naród; a Pan będzie nad nimi królował na górze Syjon, odtąd aż na wieki.

Zachariasza 2:12 gdyż tak mówi Pan Zastępów, którego chwała mnie posłała, o narodach, które was złupiły, że kto was dotyka, dotyka źrenicy mojego oka.
Zachariasza 2:15 W owym dniu przyłączy się do Pana wiele narodów i będą moim ludem, i zamieszkają wśród ciebie, i poznasz, że Pan Zastępów posłał mnie do ciebie.
Zachariasza 14:2 I zbiorę wszystkie narody do walki z Jeruzalemem. Miasto będzie zajęte, domy splądrowane, kobiety zhańbione. Połowa miasta pójdzie w niewolę, lecz resztka ludności nie będzie usunięta z miasta.

Malachiasza 1:11 Gdyż od wschodu słońca aż do jego zachodu wielkie jest moje imię wśród narodów i na wszystkich miejscach spala się kadzidła i składa się czyste ofiary na cześć mojego imienia, bo moje imię jest wielkie wśród narodów - mówi Pan Zastępów.

NT

Mateusza 12:18 Oto sługa mój, którego wybrałem, umiłowany mój, w którym moja dusza ma upodobanie. Złożę na niego Ducha mego, a On obwieści narodom sąd.
Mateusza 12:21 A w imieniu jego narody pokładać będą nadzieję.
Mateusza 20:25 Ale Jezus, przywoławszy ich, rzekł: Wiecie, iż książęta narodów nadużywają swej władzy nad nimi, a ich możni rządzą nimi samowolnie.
Mateusza 21:43 Dlatego powiadam wam, że Królestwo Boże zostanie wam zabrane, a dane narodowi, który będzie wydawał jego owoce.
Mateusza 24:7 Powstanie bowiem naród przeciwko narodowi i królestwo przeciwko królestwu, i będzie głód, i mór, a miejscami trzęsienia ziemi.
Mateusza 24:9 Wtedy wydawać was będą na udrękę i zabijać was będą, i wszystkie narody pałać będą nienawiścią do was dla imienia mego.
Mateusza 24:14 I będzie głoszona ta ewangelia o Królestwie po całej ziemi na świadectwo wszystkim narodom, i wtedy nadejdzie koniec.
Mateusza 25:32 I będą zgromadzone przed nim wszystkie narody, i odłączy jedne od drugich, jak pasterz odłącza owce od kozłów.
Mateusza 28:19 Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego,

Dzieje Apostolskie 17:26 Z jednego pnia wywiódł też wszystkie narody ludzkie, aby mieszkały na całym obszarze ziemi, ustanowiwszy dla nich wyznaczone okresy czasu i granice ich zamieszkania,

Rzymian 16:26 ale teraz objawionej i przez pisma prorockie według postanowienia wiecznego Boga obwieszczonej wszystkim narodom, żeby je przywieść do posłuszeństwa wiary -

1 Piotra 2:9 Ale wy jesteście rodem wybranym, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem nabytym, abyście rozgłaszali cnoty tego, który was powołał z ciemności do cudownej swojej światłości;

Objawienie 5:9 I zaśpiewali nową pieśń tej treści: Godzien jesteś wziąć księgę i zdjąć jej pieczęcie, ponieważ zostałeś zabity i odkupiłeś dla Boga krwią swoją ludzi z każdego plemienia i języka, i ludu, i narodu,
Objawienie 15:4 któż by się nie bał ciebie, Panie, i nie uwielbił imienia twego? Bo Ty jedynie jesteś święty, toteż wszystkie narody przyjdą i oddadzą ci pokłon, ponieważ objawiły się sprawiedliwe rządy twoje.
Objawienie 21:24 I chodzić będą narody w światłości jego, a królowie ziemi wnosić będą do niego chwałę swoją.
Objawienie 21:26 i wniosą do niego sławę i dostojeństwo narodów.
Objawienie 22:2 Na środku ulicy jego i na obu brzegach rzeki drzewo żywota, rodzące dwanaście razy, wydające co miesiąc swój owoc, a liście drzewa służą do uzdrawiania narodów.

Już przy Abrachamie jest dualizm, powstanie z niego naród l.poj., inne narody będą w relacji do niego; a parę linijek dalej przedstawiłem iż z Abrachama powstanie wiele narodów l.mn., następnie mamy znowu o jednym narodzie. Wymaga to osobnego omówienia.
Naród może mieć wpływ na inny naród, w jakimś okresie Izrael miał pozytywny. Poza Izraelem Bóg również oddziałuje na narody. Narody bywają w ciemności, mogą zostać też oświecone. Celem Bożym dla narodów kiedyś jest zgromadzenie razem z narodem Jego. Naród zły zginie, z drugiej strony może się urodzić i to nagle.

Naród każdy ma swoje narodzenie, cel, zakres, imię, jakiś związek z językiem, rodem lub plemionami, z królem lub zorganizowaniem. Ma też swój okres lub czasy (kalendarz?) Król mógł też panować nad wieloma narodami. Przy rozszerzeniu narodu może dojść do "rozszerzenia krańców ziemi".

W NT Jezus miał stać nadzieją dla narodów, zresztą Jezus sprawunek Boży nad Izraelem zakańcza obwieszczając przekazanie innemu narodowi który będzie wydawał "właściwe owoce". Wymaga odrębnego omówienia.
Ewangelia staje się głoszona wszystkim narodom ziemi. Apokalipsa potwierdza odniesienie zbawienia dla wszystkich narodów z całymi aspektami języków, plemion itd. Ostatecznie po końcu świata narody wniosą coś do wielkiej chwały bo będą uzdrowione [zapewne te które przetrwają]. Ale nie ma już Greka, Żyda czy Rzymianina przynajmniej dla Pawła. Dla mnie to zawsze oznacza iż podział na naród wcześniej zwany "wybranym" a pogan należy odtąd przedefiniować. Myślę osobiście iż tą rolę przejmuje Kościół Jezusa. Do końca pozostaje jedynie definicja techniczna narodu, równemu każdemu innemu. Narody są różne jakościowo nadal pomimo tego.

Musashi napisał/a:

W Starym Testamencie 12 plemion Izraela nigdy nie bylo nazywane ,, Zydami'' jak i w Nowy Testamencie 12 plemion nigdy nie bylow nazywane ,,Zydami'', ale to juz dla wytrwalych :)

Cytat:
Paweł stwierdził, że z dwojga powstał jeden człowiek (poganie+ Żydzi). Więc czym powinien być biblijnie naród?

Musashi napisał/a:

Moim skromnym zdaniem, popularna interpretacja ,,dwojga'' jako ,,poganie i zydzi'' jest calkowicie bledna i nie do przyjecia.
Jesli sie cofniemy do ST, to od tysiaca lat ,,dwojga'' odnosilo sie do dwoch krolestw, siostr, narodow, rodow, domow,... Izraela, a mianowicie:
Domu Izraela =polnocne krolestwo skladajace sie z 10 plemion ze stolica Samaria
Dom Judy= poludniowe krolestwo skladajace sie z dwoch plemion(plus levici oczywiscie) ze stolica Jerusalem.
Pisma (proroctwa i obiectnice) mowia o polaczeniu sie tych dwoch krolest, ktore powstaly w wyniku rozbicia Izraela po Salomonie.
Moim skromnym zdaniem, wszystkie listy Nowego testamentu byly pisane do Izraelitow z Domu Izraela, ktore w Chrystusie ponownie staly sie ,,umilowana'' i ,,mojlud'' to co zapowiedzieli prorocy w ST.
Dlaczego? Wytrwały jesteś?
Musashi napisał/a:

Izraelici ci sa mylnie nazywani poganami (gdyz tak nazwali je tlumacze biblii, chociaz w wielu miejscach slowo ethnos tlumacza jako narody a w listach Pawla tlumacza ta jako poganie. Z powodu tego tlumaczenia jestesmy z gory skazani na bledna interpretacje pism, jesli nie siehgniemy glebiej.
a to ciekawe. Interesujące.

Musashi napisał/a:

Dzisiaj wspolczesni bracia-chrzescijanie jak uslysza, ze ktos jest zyd, to odrazu odnosza wszystkie pisma do niego, a moze sie okazac, ze taki Zyd nie ma ani kropli krwi Judejskiej czy Izraelskiej, a to co okresla go jako zyda jest jego religia Judaizm (ktora to nie jest sensu stricto religia ST) lub jego pochodzenie od przodkow, ktorzy wyznawali judaizm, a jak stali sie wyznawcami judaizmu to juz inna bajka.
Kwestia krew a prawo do nazwy Żyd jest skomplikowane, ma wiele płaszczyzn i tak bardzo zależy od miejsca siedzenia. Wymaga to omówienia.

Musashi napisał/a:

Tzw judaizujacy chrzescijanie to wogole sa w malinach w tym temacie. Na dodatek autorytetami dla nich sa wspolczesni rabini, albo talmud (o zgrozo). Nie mam nic przeciwko czerpaniu informacji z roznych zrodel, jak np.zydowscy rabini, ale nie powinno to stanowic dla mnie ostatecznego autorytetu, badz byc lepszym autorytetem od teologow chrzescijanskich tylko dlatego ze (mylnie) mi sie wydaje, ze jesli ktos sie nazywa ,, zydem'' to ma lepsze zrozumienie pism ST co jest niesamowicie blednym przekonaniem.
Mam do Ciebie uwagę, nie krytykuj tak ogólnie większych grup ludzkich. Podobnie to pod spodem. (Np. jeśli Bóg jest stworzycielem narodów to czyż pozwala na innowacje ludzkie i nazywanie przez człowieka jakichś społeczności złymi? I co za tym idzie...)

Musashi napisał/a:

Chcialbym podkreslic takze, zanim ktos bezmyslnie mi to zarzuci, jak juz to mialo miejsce wiele razy, ze nie jestem antyzydowski (termin antysemita jest kompletnie zle definiowane), wierze w Jezusa Chrystusa i interesuje mnie dojscie do prawdy odnosnie pism, a nie trzymanie sie popularnych wykladni bo mi tak jest wygodnie. Judazim jak i wszystkie inne religie sa antychrzescijanskie, gdyz nie wierza w Jezusa tak jak przekazali nam to apostolowie. Tak wiec jesli powiem, ze judazim jest falszywa religia, nie powinno to zgorszyc, zadnego chrzescijanina, rozumiejacego czym jest judazim.

sie rozpisalem
pozdrawiam
ja tyż, ja tyż.
Nie wydaje mi się bym tu nawet próbował wyczerpać temat. Trochę popuściłem dużo z Biblii, mniej refleksji na razie. Myślę że naród na ogół definiuje się powszechnie nieco inaczej niż to co wynikałoby z pojmowania na pt. Biblii.

Pozdrawiam

Anowi - 2011-06-12, 21:11

definicja narodu

Gen 11:6 bt "(6) i rzekł: «Są oni jednym ludem i wszyscy mają jedną mowę, i to jest przyczyną, że zaczęli budować. A zatem w przyszłości nic nie będzie dla nich niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić."