To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

Postacie - Piotr i Rzym

Obserwator - 2012-05-22, 10:43
Temat postu: Piotr i Rzym
Piotr nie był nigdy w Rzymie?

Skrajni protestanci, jak i Świadkowie Jehowy uważają, że Piotr nie był NIGDY w Rzymie.
Dominikanin J. Salij, o początkach negowania obecności Piotra w Rzymie napisał:

„Przez blisko tysiąc lat panowało powszechne przeświadczenie, że Piotr żył, działał i poniósł śmierć męczeńską w Rzymie. Tezę tę zakwestionował jako pierwszy Marsilius z Padwy w r. 1326 [dzieło: Defensor pacis]. W okresie reformacji pojawiały się od czasu do czasu głosy - nie dość jednak śmiałe i niedostatecznie umotywowane - że Piotr w ogóle nie był w Rzymie”.

Tymczasem znany apologeta katolicki w kilku artykułach wskazuje że NT i pisarze wczesnochrześcijańscy akcentują obecność tego Apostoła w Rzymie.
Opisał on od strony historycznej najbardziej znane wersety biblijne:
1P 5:13
Dz 12:17
Rz 15:20.

Przytoczył wszystkie fragmenty z pisma wczesnochrześcijańskich z wieków I-IV oraz apokryfy z II wieku.

Autor z prawdziwą pasją wprowadza nas w ten okres historii i podąża z odpowiedziami na kolejne zarzuty swoich adwersarzy.
Warto zapoznać się z tym materiałem, tym bardziej, że znani Świadkowie Jehowy zmienili ostatnio zdanie.
Już nie kwestionują STANOWCZO obecności Piotra w Rzymie, ale tylko jego zarządzanie gminą rzymską!
To prawdziwy przełom w tej organizacji.
Oby za nimi poszli skrajni protestanci. Oto słowa Towarzystwa Strażnica:

„Nawet jeśli Piotr rzeczywiście głosił w Rzymie, jak to sugerują niektóre świeckie źródła z I i II stulecia, nie ma dowodów na to, że był zwierzchnikiem tamtejszego zboru” (Strażnica 01.08 2011 s. 25).

„A zatem ani Biblia, ani historia nie potwierdzają, że Piotr był pierwszym biskupem zboru w Rzymie” (jw. s. 26).

Wcześniej ŚJ zaprzeczali kategorycznie:

Nie ma zupełnie żadnego historycznego dowodu i stanowczo żadnego biblijnego dowodu na to, iż apostoł Piotr był kiedykolwiek w Rzymie” (Religia zbiera wicher 1945 s. 41).

„A zatem nie ma żadnego przekonującego dowodu archeologicznego ani historycznego na potwierdzenie pobytu apostoła Piotra w Rzymie” (Strażnica Rok XCV [1974] Nr 7 s. 21).


Oto polecane artykuły:

CZY ŚW. PIOTR BYŁ W RZYMIE?

http://www.piotrandryszczak.pl/19.html

Piotr w Rzymie i „Wnikliwe poznawanie Pism” (cz. I, II, III);

http://www.piotrandryszcz...trwnikliwe1.DOC

http://www.piotrandryszcz...trwnikliwe2.DOC

http://www.piotrandryszcz...trwnikliwe3.DOC

W którym Babilonie był Apostoł Piotr?;

http://www.piotrandryszcz...iki/aaBABIL.DOC

Materiał ten może być przydatny dla osób wierzących w obecność Piotra w Rzymie, jak i dla tych którzy ją odrzucają, aby skonfrontowali swoją wiedzę i być może odkryli myśli, których nie znali dotychczas.

Eliot - 2012-05-22, 10:57

Obserwator napisał/a:
Tymczasem znany apologeta katolicki w kilku artykułach wskazuje że NT i pisarze wczesnochrześcijańscy akcentują obecność tego Apostoła w Rzymie.
Opisał on od strony historycznej najbardziej znane wersety biblijne:
1P 5:13
Dz 12:17
Rz 15:20.


1P 5:13 bp "(13) Pozdrawia was wybrana wspólnota w Babilonie i syn mój Marek."

Dz 12:17 bp "(17) Dał im ręką znak, by się uciszyli, i zaczął im opowiadać, jak to Pan wyprowadził go z więzienia. 'Przekażcie to Jakubowi i braciom' - powiedział i odszedł na inne miejsce."

Rz 15:20 bp "(20) I tak uważam za punkt honoru, by głosić ewangelię tam, gdzie nie wzywano jeszcze imienia Chrystusa, gdyż nie chcę budować na cudzym fundamencie,"


Rzeczywiście silna argumentacja biblijna jednoznacznie wskazująca na pobyt i działalność Piotra w Rzymie... jakoś wcześniej musiało mi umknąć ;-)

Obserwator - 2012-05-22, 10:59

Eliot napisał/a:
Obserwator napisał/a:
Tymczasem znany apologeta katolicki w kilku artykułach wskazuje że NT i pisarze wczesnochrześcijańscy akcentują obecność tego Apostoła w Rzymie.
Opisał on od strony historycznej najbardziej znane wersety biblijne:
1P 5:13
Dz 12:17
Rz 15:20.


1P 5:13 bp "(13) Pozdrawia was wybrana wspólnota w Babilonie i syn mój Marek."

Dz 12:17 bp "(17) Dał im ręką znak, by się uciszyli, i zaczął im opowiadać, jak to Pan wyprowadził go z więzienia. 'Przekażcie to Jakubowi i braciom' - powiedział i odszedł na inne miejsce."

Rz 15:20 bp "(20) I tak uważam za punkt honoru, by głosić ewangelię tam, gdzie nie wzywano jeszcze imienia Chrystusa, gdyż nie chcę budować na cudzym fundamencie,"


Rzeczywiście silna argumentacja biblijna jednoznacznie wskazująca na pobyt i działalność Piotra w Rzymie... jakoś wcześniej musiało mi umknąć ;-)


Nie każdy taki oczytany jak Ty. :animrumru:

Eliot - 2012-05-22, 11:21

Idąc w ślad za innym klasykiem mogę zaryzykować stwierdzenie, że szanse na bytność Piotra w Rzymie rzeczywiście rosną bo i okoliczności tegoż mogły być różne. Wszak:

«Ale zemsta, choć leniwa,
Nagnała cię w nasze sieci;
Ta karczma „Rzym” się nazywa,
Kładę areszt na waszeci».


Adam Mickiewicz, Pani Twardowska

:mrgreen:

nike - 2012-05-22, 13:37

Obserwator,
A nie masz innego dowodu, tylko Andryszaczak, Andryszczak i..... i tak do znudzenia
Podaj dowody biblijny,że był w Rzymie i zakładał tam zbory.
I będzie spokój, wszyscy przyjmiemy taką interpretację. :-D

Obserwator - 2012-05-22, 13:50

nike napisał/a:
Obserwator,
A nie masz innego dowodu, tylko Andryszaczak, Andryszczak i..... i tak do znudzenia
Podaj dowody biblijny,że był w Rzymie i zakładał tam zbory.
I będzie spokój, wszyscy przyjmiemy taką interpretację. :-D


Przecież kazania Piotra wysłuchali Żydzi z Rzymu (Dz 2:11, por. 2:14).
I Piotr tym pośrednio stał się założycielem ich gminy. Proste jak sznurek w kieszeni.
Później sam ich odwiedził.
Nawet by było dziwne gdyby ich tam nie odiwedził. Byłby to grzech zaniechania. Zaszczepić komuś wiare i nie pielęgnować tego.

Dla mnie może nawet święty turecki coś pisać, a nie Andryszczak czy ktoś z jego kompanii, aby było zgodne z faktami historycznymi i z Biblią

Henryk - 2012-05-22, 14:25

Obserwator napisał/a:
Przecież kazania Piotra wysłuchali Żydzi z Rzymu (Dz 2:11, por. 2:14).
I Piotr tym pośrednio stał się założycielem ich gminy. Proste jak sznurek w kieszeni.
Później sam ich odwiedził.

Usiłujesz zaczarować rzeczywistość.
Słabe argumenty Andryszczaka...
Dz 2:8-11 bt " «Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? - (9) Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji, (10) Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu, (11) Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie - słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże»."
Wszystkich odwiedzał?
Wszędzie tam zakładał gminy?
A, że ktoś z pogan usłyszał, co z tego?
Minęło jeszcze trzy i pół roku, zanim pierwszy poganin został powołany do współdziedzictwa z Jezusem.
A może Piotr skupił się wyłącznie na...Rzymie?
Pewnie jednak nie. :-(

Ga 2:7-8 bp " Wręcz przeciwnie: widząc, że powierzono mi głoszenie ewangelii wśród pogan, podobnie jak Piotrowi wśród Żydów - (8) Ten bowiem, który dał Piotrowi moc sprawowania posłannictwa wśród Żydów, dał ją i mnie wśród pogan -"
Jeśli papież to wyłącznie Paweł. On głosił poganom. :-D
Piotr głosił jedynie Żydom.
Cytat:
Nawet by było dziwne gdyby ich tam nie odiwedził. Byłby to grzech zaniechania. Zaszczepić komuś wiare i nie pielęgnować tego.

Oj tam, oj tam...
1Kor 3:6 kow "Ja sadziłem, Apollos polewał; ale Bóg dawał nieustannie wzrost."
Biskup Rzymski stał się Papieżem kilka wieków po śmierci syna Bożego.
Ale to już inna bajka...

Krystian - 2012-05-22, 14:34

Obserwator napisał/a:
Przecież kazania Piotra wysłuchali Żydzi z Rzymu (Dz 2:11, por. 2:14).
I Piotr tym pośrednio stał się założycielem ich gminy. Proste jak sznurek w kieszeni.


Jaja sobie robisz. To jak ja pojadę wysłuchać kogoś do innej miejscowości to jest dowód, że był w moim mieście?

Eliot - 2012-05-22, 14:37

krystian napisał/a:
Obserwator napisał/a:
Przecież kazania Piotra wysłuchali Żydzi z Rzymu (Dz 2:11, por. 2:14).
I Piotr tym pośrednio stał się założycielem ich gminy. Proste jak sznurek w kieszeni.


Jaja sobie robisz. To jak ja pojadę wysłuchać kogoś do innej miejscowości to jest dowód, że był w moim mieście?


No taką logikę nam tu zacny Obserwator serwuje :->

Obserwator - 2012-05-22, 16:40

krystian napisał/a:
Obserwator napisał/a:
Przecież kazania Piotra wysłuchali Żydzi z Rzymu (Dz 2:11, por. 2:14).
I Piotr tym pośrednio stał się założycielem ich gminy. Proste jak sznurek w kieszeni.


Jaja sobie robisz. To jak ja pojadę wysłuchać kogoś do innej miejscowości to jest dowód, że był w moim mieście?


Od początku jaja sobie robię, a Ty dopiero teraz spostrzegłeś?
Cyrk na kółkach. Dzieci przebudźcie się!, jak woła organizacja!

bartek212701 - 2012-05-22, 16:57

Rzygam,rzygam,rzygam Andryszczakiem :-/
Obserwator - 2012-05-22, 17:01

bartek212701 napisał/a:
Rzygam,rzygam,rzygam Andryszczakiem :-/


A ja jak tego ptaka widzę co macha bezskutecznie skrzydłami, to mi się na rigoletto bierze.
Każdy ma inne skojarzenia. :bardzo_smutny:

kodak27 - 2012-05-22, 19:26

nike napisał/a:
Obserwator,
A nie masz innego dowodu, tylko Andryszaczak, Andryszczak i..... i tak do znudzenia
Podaj dowody biblijny,że był w Rzymie i zakładał tam zbory.
I będzie spokój, wszyscy przyjmiemy taką interpretację. :-D
Nikt dosłownie nikt, tym bardziej Obserwator łącznie z Andryszczakiem takiego dowodu, ba, takiego uznanego faktu historycznego nie posiadają, bo go w ogóle nie ma, nigdy nie było i nie będzie ! Wszystko to co serwują to zwykłe atrapy i nic więcej, ot takie 'muzeum figur woskowych' ! Dziwi mnie jedno, kto wypowiedział powyższe słowa "muszę i Rzym zobaczyć' ? No kto, Filetus, Aleksander Miedziownik, Demas, Tymoteusz, Łukasz ewangelista, PIOTR ? Komu Jezus powiedział iż przed królami, cesarzami stanie ? Jakoś nikt z tych w ostrej opozycji wobec prawdy biblijnej nie powołuje się na tego rodzaju biblijne doniesienia ? Kto towarzyszył w PIOTROWI w podróży do Rzymu, ewangelista Mateusz, Marek, Łukasz, a może Nikodem potajemny uczeń Jezusa ? nike dowody można zawsze sfałszować......, ale przenigdy fakty ! A faktem jest to: PIOTR NIGDY RZYMU NA OCZY NIE WIDZIAŁ !!! Watykan uczynił wszystko aby spreparować dowody na ten jakże miałki Kk 'dogmat" ! Serdecznie pozdrawiam
kodak27 - 2012-05-22, 19:30

bartek212701 napisał/a:
Rzygam,rzygam,rzygam Andryszczakiem :-/
Nie dziwię ci się !
Obserwator - 2012-05-22, 19:49

kodak27 napisał/a:
nike napisał/a:
Obserwator,
A nie masz innego dowodu, tylko Andryszaczak, Andryszczak i..... i tak do znudzenia
Podaj dowody biblijny,że był w Rzymie i zakładał tam zbory.
I będzie spokój, wszyscy przyjmiemy taką interpretację. :-D
Nikt dosłownie nikt, tym bardziej Obserwator łącznie z Andryszczakiem takiego dowodu, ba, takiego uznanego faktu historycznego nie posiadają, bo go w ogóle nie ma, nigdy nie było i nie będzie ! Wszystko to co serwują to zwykłe atrapy i nic więcej, ot takie 'muzeum figur woskowych' ! Dziwi mnie jedno, kto wypowiedział powyższe słowa "muszę i Rzym zobaczyć' ? No kto, Filetus, Aleksander Miedziownik, Demas, Tymoteusz, Łukasz ewangelista, PIOTR ? Komu Jezus powiedział iż przed królami, cesarzami stanie ? Jakoś nikt z tych w ostrej opozycji wobec prawdy biblijnej nie powołuje się na tego rodzaju biblijne doniesienia ? Kto towarzyszył w PIOTROWI w podróży do Rzymu, ewangelista Mateusz, Marek, Łukasz, a może Nikodem potajemny uczeń Jezusa ? nike dowody można zawsze sfałszować......, ale przenigdy fakty ! A faktem jest to: PIOTR NIGDY RZYMU NA OCZY NIE WIDZIAŁ !!! Watykan uczynił wszystko aby spreparować dowody na ten jakże miałki Kk 'dogmat" ! Serdecznie pozdrawiam


Dziękujemy za szerokie umotywowanie.
Tak dalej trzymać! :xhehe:



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group