To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY biblia.webd.pl

Postacie - Piotr i Rzym

nike - 2012-05-23, 00:12

Obserwator, A czy ty jesteś w stanie mi powiedzieć w jakich latach Piotr był papieżem? Skoro mówisz, to pewnie wiesz.
Obserwator - 2012-05-23, 07:53

nike napisał/a:
Obserwator, A czy ty jesteś w stanie mi powiedzieć w jakich latach Piotr był papieżem? Skoro mówisz, to pewnie wiesz.

Słowo papież pojawiło sie później, po r. 200.
Piotr był biskupem Rzymu (1P 5:1), a wcześniej pierwszym wsród Apsotołów (Mt 10:2).

Jednak słowo "ojciec" od kórego powstało słowo "papież" (papa) już wczesniej mogło być stosowane, gdyż:

Piotr czyni sam siebie ojcem duchowym, nazywając Marka swym synem (1P 5:13).
A wiadomo, że Marek nie był rodzonym jego synem.

amiko - 2012-05-23, 08:20

Obserwator

Cytat:
Piotr był biskupem Rzymu (1P 5:1), a wcześniej pierwszym wsród Apsotołów (Mt 10:2).

Chrystus nie wywyższał nikogo z Apostołów,a najblizsza była mu Maria Magdalena.Pisze o tym w "To jest Moje Słowo" i w Ewangelii Magdaleny.W NT pisze,że Piotr był apostołem wśród Żydów,a Paweł wśród pogan.Wynika z tego,że Piotr nigdy nie był w pogańskim Rzymie.

Eliot - 2012-05-23, 08:27

Obserwator napisał/a:
Piotr był biskupem Rzymu (1P 5:1),

Rzeczywiście mocny tekst na potwierdzenie powyższego twierdzenia:

1P 5:1 bpd "(1) Prezbiterów więc wśród was zachęcam jako współprezbiter, świadek cierpień Chrystusa oraz uczestnik mającej się objawić chwały:"

Prosiłbym o wskazanie w podanym wersecie gdzie mowa o tym że Piotr był biskupem Rzymu.

Obserwator, widzę, że krucjatę tutaj jakąś prowadzisz, niemniej zamiast na Piśmie opierasz się na klechdach jakowychś ;-)
Ogarnij się chłopcze :-)

amiko - 2012-05-23, 08:49

Henryk napisał:

Cytat:
Ga 2:7-8 bp " Wręcz przeciwnie: widząc, że powierzono mi głoszenie ewangelii wśród pogan, podobnie jak Piotrowi wśród Żydów - (8) Ten bowiem, który dał Piotrowi moc sprawowania posłannictwa wśród Żydów, dał ją i mnie wśród pogan -"
Jeśli papież to wyłącznie Paweł. On głosił poganom. :-D
Piotr głosił jedynie Żydom.

Tego fragmentu szukałem w NT.Wynika z niego,że Piotra nie było w pogańskim Rzymie,ale był w nim Paweł.Dlaczego zamieniono Pawła na Piotra?

Cytat:
Jeśli papież to wyłącznie Paweł. On głosił poganom

Jedynie słuszny wniosek.

Obserwator - 2012-05-23, 10:00

Eliot napisał/a:
Obserwator napisał/a:
Piotr był biskupem Rzymu (1P 5:1),

Rzeczywiście mocny tekst na potwierdzenie powyższego twierdzenia:

1P 5:1 bpd "(1) Prezbiterów więc wśród was zachęcam jako współprezbiter, świadek cierpień Chrystusa oraz uczestnik mającej się objawić chwały:"

Prosiłbym o wskazanie w podanym wersecie gdzie mowa o tym że Piotr był biskupem Rzymu.

Obserwator, widzę, że krucjatę tutaj jakąś prowadzisz, niemniej zamiast na Piśmie opierasz się na klechdach jakowychś ;-)
Ogarnij się chłopcze :-)

Sam podałeś, ale z innej Biblii, że Piotr "napomina" (BW) innych starszych, będąc sam też starszym.
Jeśli czuł się godnym napominania, to chyba coś to znaczy, że był np. wyższy od nich.
Przekład Kowalskiego też ma tu o "upominaniu".

Druga rzecz, Babilon (1P 5:13) to Rzym.
Żydzi nazywali między innymi Rzym Babilonem, gdyz, jak podaje Flawiusz (Wojna Żydowska 6,250), Rzymianie zaatakowali Jerozolimę tego samego dnia co Babilon wiele set lat wcześniej.
Zresztą już wcześniej widzieli analogie między Rzymem i Babilonem, bo okupacja Ziemi Świętej zaczęła się dużo wcześniej.
Ten napad na Jeruzalem tego samego dnia im tylko potwierdził to, że Rzym to nowy Babilon.

Eliot - 2012-05-23, 11:11

Obserwator napisał/a:
Sam podałeś, ale z innej Biblii, że Piotr "napomina" (BW) innych starszych, będąc sam też starszym.
Jeśli czuł się godnym napominania, to chyba coś to znaczy, że był np. wyższy od nich.
Przekład Kowalskiego też ma tu o "upominaniu".

Druga rzecz, Babilon (1P 5:13) to Rzym.
Żydzi nazywali między innymi Rzym Babilonem, gdyz, jak podaje Flawiusz (Wojna Żydowska 6,250), Rzymianie zaatakowali Jerozolimę tego samego dnia co Babilon wiele set lat wcześniej.
Zresztą już wcześniej widzieli analogie między Rzymem i Babilonem, bo okupacja Ziemi Świętej zaczęła się dużo wcześniej.
Ten napad na Jeruzalem tego samego dnia im tylko potwierdził to, że Rzym to nowy Babilon.

Paweł również napominał starszych w tym i samego Piotra:

Ga 2:11 kow "(11) Lecz kiedy Kefas przybył do Antiochii, sprzeciwiłem mu się otwarcie, dlatego, że postępowanie jego stało się naganne."

Czyżby Paweł był wyższy od Piotra?

Znam tą wersję z Babilonem - Rzymem. Sprawa jednak jest bardzo prosta: Piotr wyraźnie wskazał na Babilon. I tyle.

Nie ma zatem argumentów biblijnych potwierdzających Twoje twierdzenia. Chyba, że Pisma traktujesz tak jak w tej anegdocie o rozdawaniu samochodów na Placu Czerwonym (sam bodajże powołałeś się już na ów dowcip).

Obserwator - 2012-05-23, 12:38

Mi wystarczą treści podane w pierwszym poście tego wątku.
Jak zbiore je w całość, to widac czarno na białym kto ma rację.
Ty sobie wierz jak chcesz, Twoja sprawa.

To że Paweł Piotra upominał, to nie tak jak myślisz.
Paweł "sprzeciwił się" (Ga 2:11). A to ma inne znaczenie niż myślisz.

Obserwator - 2012-05-23, 12:42

To, że Piotr mógł zmienić słowo Rzym na Babilon potwierdza inny fragment.

W Dz 7:43 Szczepan użył słowo „Babilon”, a werset ten jest cytatem z Am 5:27, a tam występuje termin „Damaszek”.

Tam więc rzeczy niemożliwe stają się możliwe.

Eliot - 2012-05-23, 13:01

Obserwator napisał/a:
Mi wystarczą treści podane w pierwszym poście tego wątku.
Jak zbiore je w całość, to widac czarno na białym kto ma rację.

A mnie wystarcza Biblia bo w niej jest racja.
Wskazane w pierwszym poście wersety nic nie mówią o tym jakoby Piotr miał przebywać w Rzymie.
Widać to czarno na białym... chyba że ktoś widzi czarno na... czarnym ;-)

Jachu - 2012-05-23, 13:24

Obserwator napisał/a:
Jednak słowo "ojciec" od kórego powstało słowo "papież" (papa) już wczesniej mogło być stosowane, gdyż:

A co na to Paweł?

1 Kor 4:17
17. Dlatego to posłałem do was Tymoteusza, który jest moim synem umiłowanym i wiernym w Panu, aby wam przypomniał drogi moje w Chrystusie i to, czego nauczam wszędzie, w każdym Kościele.
(BT)
Flm 1:10
10. proszę cię za moim dzieckiem - za tym, którego zrodziłem w kajdanach, za Onezymem.
(BT)

nike - 2012-05-23, 15:09

Obserwator napisał/a:
Słowo papież pojawiło sie później, po r. 200.

[b]1 Piotr. 5:1
1. Starszych, którzy są między wami, proszę ja spółstarszy i świadek ucierpienia Chrystusowego, i uczestnik chwały, która ma być objawiona:
(BG)
[/b]
Gdzie w tym tekście jest o biskupstwie Piotra.?
Mat. 10:2
2. A dwunastu Apostołów te są imiona: Pierwszy Szymon, którego zowią Piotr, i Andrzej, brat jego; Jakób, syn Zebedeusza, i Jan, brat jego;
(BG)

I to ma być dowód na Piotra pierwszeństwo? no nie żartu, nie żartuj. To jak to jest Piotr jest pierwszy wśród apostołów, a ostatni go strofuje?

Cytat:

Pięknie już wyjaśnił Jachu, że Paweł tez był ojcem duchowym.

Obserwator - 2012-05-23, 15:34

Nie jeden byl ojciec duchowy. Poszukaj sobie.
Uczcie się Biblii, bo widzę, że forum biblijne, a poziom userów pożal sie Boże.
Jam tu przypadkowy gość-nieuk, ale Wy?

Henryk - 2012-05-23, 15:39

Obserwator napisał/a:
Uczcie się Biblii, bo widzę, że forum biblijne, a poziom userów pożal sie Boże.
Jam tu przypadkowy gość-nieuk, ale Wy?

O! Już mięknie...
Jeszcze tylko obrazi...i tyle Go zobaczymy.
Dzięki takim jak Obserwator jest wesoło. :xcalus:

bartek212701 - 2012-05-23, 16:10

Mi Go jest bardzo szkoda :-( Obserwatora oczywiście