To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY biblia.webd.pl

Postacie - Czy Adam był pierwszym człowiekiem ?

Jachu - 2012-08-27, 19:06

Takie przedłożenie podsunę:

http://www.nastrazy.pl/archiwum/1980_3_09.htm

wiesia - 2012-08-27, 19:37

bartek212701 napisał/a:
Bardziej może chodziło mi o to,ze teraz będę się doszukiwac takich właśnie ukrytych sensów jak to zrobiłem teraz i może niedobrze na mnie to wpłyneło :-D chociaż zobaczymy jakie nowe herezje wymodzę hehe

Nie jesteś sam z takimi pytaniami. Też jak "włączę" myślenie, to aż mi się roi od takich dziwnych nieścisłości ;-) .Też miewam "odkrycia" o których czasami wprost boję się mówić.

bartek212701 - 2012-08-27, 19:59

Heheh Wiesiu to chyba musimy założyć własną religię :lol: żartuję :-)
Bobo napisał/a:
A dlaczego Kain nie mógł mieć na myśli przyszłości? Chyba jakąś zdolność przewidywania miał,
a dlaczego nie mogło to się wydarzyć od razu po wyjściu z tej ziemi ? Znak na czoło mógłby dostać znacznie później a nie od razu.
Bobo napisał/a:
Powiem tak, bartku... przyjmując teorię, że Adam to symbol i przed nim byli jacyś inni ludzie... będąc konsekwentnym będziesz musiał odrzucić naukę o Okupie i Zbawieniu przez jednego Jezusa.
Nie widzę takich konsekwencji i konieczności odrzucenia Okupu bo jakim cudem ?
Bobo napisał/a:
Albo przyjmiesz papkę zrobioną z gąszczy fantazji albo dasz wiarę Biblii.
Ta papkę widze w Biblii tak więc jej daję wiarę Bobo po to czytam Biblię by ją zrozumiec jak najlepiej się tylko da,w danym czasie tego nie widziałem dopiero teraz gdy znów zacząłem czytać zauwazyłem te słowa w takim kontekście.
Bobo napisał/a:
Jak chcesz, wyjaśnię więcej Tobie na PW... :-D
Jestem otwarty na wszelką pomoc :-)
Bobo napisał/a:
gdyby za określeniem Adam kryło się jakieś symboliczne grono facetów i podobnie za określeniem Ewa jakaś grupa babek, to... co to znaczyło, że nie mają się rozdzielać ale stanowią jedno ciało?
Ja tak nawet nie pomyślałem :-)
Bobo napisał/a:
Jezus mówił tu o małżeństwie dwojga tylko ludzi. ;-)
Jezus wiele razy mówił w przypowieściach i one nie były dosłowne przecież.
Henryk napisał/a:
Prawdopodobnie Kain odszedł do kraju Nod z jedną ze swych sióstr.
Henryku tyle tych prawdopodobieństw,że mogą wyjść i kosmici z tego wszystko jest prawdopodobne a nic nie jest pewne sądzę,że być takie jednak powinno.
To są tylko przypuszczenia takie same jak moje.
nike napisał/a:
Ja myślę,że w Biblii są wyszczególnione ci synowie Adama którzy maja jakieś znaczenie, czy to dla chronologii
Ja mam pytanie czy kazirodztwo jest zgodne z Biblią ? Kiedyś mnie to dziwiło bo przecież brat uprawiałby sex z siostrą no to sa one z łoża kazirodczego co Biblia chyba w jakiś sposób piętnuje.
To podał Henryk no i ok ja tu widzę miasto,po co miasto dla 3 osób ? Czemu nadawac miastu nazwę ? Może było już więcej osób ?
Rdz 4:17 bg "I poznał Kain żonę swą, która poczęła, i porodziła Enocha; i zbudował miasto, i nazwał imię miasta tego imieniem syna swego, Enoch."
nike napisał/a:
Z bezładem się zgadzam, ale,że żyli ludzie prehistoryczni to ja się nie zgadzam
wiesz co ja też nie zgadzałem się z tym do dzisiaj/chociaż nadal nie jestem w 100% pewny ale jednak dinozaury są,ludzie prehistoryczni są,malowidła naskalne są a to świadczy o bardzo małym rozumie i braku oświecenia a jak sama widzisz Mojżesz to był mądry facet,Adam też uprawiał ziemię,dał imiona zwierzętom itd.
Kiedyś wierzyłem,że to dzieła demonów ale ile można sobie wmawiać tymi demonami,trzeba spojrzeć faktom w oczy i je wyjaśnić.Jak na razie to ma dla mnie sens
nike napisał/a:
Skoro Biblia jest księgą prawdziwą, to i Adam z Ewą są prawdziwi.

Bogacz w ogniu też jest prawdziwy chyba nie? Przecież jest tyle przypowieści w Biblii,opowieści wymyślonych dla pokazania morału.

Henryk - 2012-08-27, 20:01

wiesia napisał/a:
Też miewam "odkrycia" o których czasami wprost boję się mówić.

Mów śmiało Wiesiu.
Mnie też przyda się.
Człowiek, który nie poszukuje, nie pyta- to albo głupiec, albo zarozumialec.

bartek212701 - 2012-08-27, 20:17

Te słowa też inaczej teraz widzę:
Rodzaju 2:7-8
7 I Jehowa Bóg przystąpił do kształtowania człowieka z prochu ziemi, i tchnął w jego nozdrza dech życia, i człowiek stał się duszą żyjącą.
8 Ponadto Jehowa Bóg zasadził ogród w Edenie, od wschodu, i tam umieścił człowieka, którego ukształtował.
(NŚ)

Skoro tu mamy tyle przypuszczeń to czemu nie wysnuć przypuszczenia,że JHWH patrzył na tych ludzi [bez szans na zbawienie,tacy jakby zwierzęta,które nie mają perspektyw żadnych] wcześniejszych i wśród nich dostrzegł jednak takiego,który się wyróżniał i według Boga zasługiwał na szanse i zrobił po kolei tak:
-Ukształtował człowieka to może być metafora,wziął takiego z prochu ziemi już istniejącego ale go ukończył następująco
-tchnął w niego dech życia
-stał się duszą,która ma nadzieje na życie wieczne
-Ogrodu nie było przed stworzeniem dopiero po stworzeniu Bóg stworzył Eden
-Umieścił tam człowieka

1 Moj. 2:15
15.
I wziął Pan Bóg człowieka i osadził go w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i strzegł.
(BW)
Po co strzegł ogrodu i przed czym ? Skoro nikogo tam nie było ?

Bobo - 2012-08-27, 20:17

bartek212701 napisał/a:
a dlaczego nie mogło to się wydarzyć od razu po wyjściu z tej ziemi ? Znak na czoło mógłby dostać znacznie później a nie od razu.

Trzymajmy się faktów biblijnych, nawet jeśli zaraz po wyjściu z tej ziemi to mogło to być jego rodzeństwo a nie jacyś ludzie co do których biblia nie daje podstaw, ze istnieli.

bartek212701 napisał/a:
Nie widzę takich konsekwencji i konieczności odrzucenia Okupu bo jakim cudem ?

Ano... Biblia stwierdza tak:

Bo jak przez nieposłuszeństwo jednego człowieka wielu stało się grzesznikami, tak też przez posłuszeństwo jednego wielu stanie się prawymi
(Rzym 5:19)

Biblia poucza, że jeden człowiek zgrzeszył i był to Adam, gdyby to nie literalny Adam zgrzeszył to... kto? I z powodu czyjego grzechu Jezus odkupił ludzkość?

Wyobraź sobie, że za pojęciem Adam kryje się jakaś grupa ludzi. Wśród nich zgrzeszył jeden z nich. Co z resztą? Też dziedziczą niedoskonałość? ;-)

Przemyśl to barku... bo z Biblii wynika, że jeden Jezus jest w miejsce jednego Adama. Inaczej kupy się nie trzyma jego śmierć i idea okupu.

bartek212701 napisał/a:
Jezus wiele razy mówił w przypowieściach i one nie były dosłowne przecież.

Ale mówił też o rzeczach faktycznych, które naprawdę miały miejsce, np. o tych, których zabiła wieża, czy o zburzeniu Jerozolimy itp. Nie każda wypowiedź była przypowieścią.

Inny argument za dosłownym Adamem to... rodowód Jezusa. Łukasz w 3 rozdziale podaje linię rodową Jezusa aż do Adama! Gdyby Adam nie był literalny cały ten rodowód byłby... nic nie warty, gdyż zamieniłby się w mit. A przecież Łukasz chciał wykazywać faktyczne pochodzenie Jezusa a nie legendarne. Tym bardziej, że przeciwnicy Jezusa i chrystianizmu tylko czekali na jakiś haczyk aby zdyskredytować Jezusa. Myślisz, ze tego by nie wykorzystali? Tzn. nieprawdziwego rodowodu?

Dalej:

O nich też prorokował siódmy w linii od Adama, Henoch
(Judy 14)

Gdyby Adam był postacią fikcyjną to... jakie miałoby znaczenie zaznaczać: siódmy w lini od Adama? Czyli od kogo siódmy...? ;-)

bartek212701 - 2012-08-27, 20:21

Bobo napisał/a:
Biblia poucza, że jeden człowiek zgrzeszył i był to Adam, gdyby to nie literalny Adam zgrzeszył to... kto? I z powodu czyjego grzechu Jezus odkupił ludzkość?
Skoro poprzedni ludzie byli jak zwierzęta[przypuśćmy tak] to Jezus za nich życia oddawac nie musiał bo byli nierozumni i nie mieli wolnej woli popatrz Jezus nie umarł za zwierzęta
2 Piotr. 2:12
12. Lecz oni, jak nierozumne zwierzęta, które z natury są po to, by je łapano i zabijano, bluźnią temu, czego nie znają; toteż zginą jak one

(BW)

Jezus oddał życie dopiero za Adama,który był świadomy tego kim jest i kto go stworzył,tak to na dzień dzisiejszy widzę

Henryk - 2012-08-27, 20:30

bartek212701 napisał/a:
Po co strzegł ogrodu i przed czym ? Skoro nikogo tam nie było ?

Może przed kosmitami? :lol:
Zajrzyj Bartku do innych przekładów...
To dobra metoda.
Gen 2:15 bt " Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał."
nwt-pl " aby go uprawiał i o niego dbał."
nbg-pl "by go uprawiał i dozorował."
Praca miała być przyjemnością i metodą na nudy. ;-)

nike - 2012-08-27, 20:32

bartek212701 napisał/a:
Ja mam pytanie czy kazirodztwo jest zgodne z Biblią ?

Do pewnego czasu musiało być zgodne. Bo inaczej nie byłoby rodzaju ludzkiego.
W czasie kiedy kazirodztwo nie bylo jeszcze zabronione, to ludzkość tez nie była mocno jeszcze zdegradowana, była bliższa doskonałości niż degradacji.
Zauważ kiedy rody porozrastały się, to kazirodztwo zostało zabronione przez Boga.
nie chcę ci się narzucać z literaturą, ale, chyba warto byś poczytał II Tom Johnsona pt.
Stworzenie na naszej stronie.
www.epifania.pl Poczytaj niektóre rozdziały.
Jest tam dużo materiału o stworzeniu wszechświata, człowieka itp.
Johnson był profesorem i bardzo trudno się go czyta, ale jak się wczytasz, to, będziesz czytał, niesamowicie ciekawe rzeczy tam są opisane. :-D

Bobo - 2012-08-27, 20:34

bartek212701 napisał/a:
Strzegł ogrodu przed czym ? Skoro nikogo tam nie było ?

Tak oddaje przekład warszawski a PNŚ tak:

15 I Jehowa Bóg wziął człowieka, i umieścił go w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i o niego dbał.

Dbać można np. o porządek. Właściwie to i strzec można niekoniecznie przed innymi ludźmi. Można coś strzec przed zepsuciem albo przed zaniedbaniem, myślisz, że rosliny zawsze rosną tak jak ty chcesz? :-D Biblia np. też przypomina aby strzec swojego serca, gdyż sam je sobie możesz skalać. Niekoniecznie strzeżesz go przed kimś innym ;-)

Biblia Tysiąclecia używa zwrotu: doglądał go.
Cylkow mówi o: dozorowaniu.

Anna01 - 2012-08-27, 20:41

Henryk napisał/a:
Praca miała być przyjemnością i metodą na nudy. ;-)

No tak,internetu, telewizji i piwka nie było :-D
Sorry za wtrącenie swoich 3 groszy.

bartek212701 - 2012-08-27, 20:42

Henryk napisał/a:
Może przed kosmitami? :lol:
no wiesz co :-D ja tu się staram wątpliwości rozwiac a Ty mi z kosmitami wyskakujesz hehe przestałem już w nich wierzyć ze strachu bo sie ich bałem :lol: karzesz mi znów te męczarnie przechodzić hehe ?
Henryk napisał/a:
Zajrzyj Bartku do innych przekładów...
Rzeczywiście ale sprawdziłem w interlinii i tam jest strzegł וּלְשָׁמְרָֽהּ׃ czy to słowo gdy tyczy się człowieka nie powinno od razu robić z niego nadzorcy ? nadzorca to ktoś kto pilnuje chyba ? Tak więc strzec pasuje no ale mozna tez oddać i innymi słowami jak podałes w innych przekładach wtedy się wszystko zgadza :-)
Henryk - 2012-08-27, 20:44

Anna01 napisał/a:
No tak,internetu, telewizji i piwka nie było :-D

Co tam piwko, internet...
Nie było mojego ulubionego schabowego! :-(

bartek212701 - 2012-08-27, 20:45

Bobo, To co napisałeś ma sens dzięki :-)
nike napisał/a:
Jest tam dużo materiału o stworzeniu wszechświata, człowieka itp.
Mam ją :-) w domu hehe kupiłem kiedyś własnie w Epifanii :-D Jego przeczytałem tylko Tysiąclecie bo rzeczywiście cięzko sie go czyta ale przeczytam dziekuje
Bobo - 2012-08-27, 20:49

bartek212701 napisał/a:
Skoro poprzedni ludzie byli jak zwierzęta[przypuśćmy tak] to Jezus za nich życia oddawac nie musiał bo byli nierozumni i nie mieli wolnej woli popatrz Jezus nie umarł za zwierzęta
2 Piotr. 2:12
12. Lecz oni, jak nierozumne zwierzęta, które z natury są po to, by je łapano i zabijano, bluźnią temu, czego nie znają; toteż zginą jak one

Bartek... ależ Piotr nie mówi tu o ludziach żyjących jak zwierzęta przed Adamem :mrgreen: Skąd ten wniosek? ;-)

Natomiast kontekst wyraźnie wskazuje na ludzi współczesnych Piotrowi, zobacz:

12 Ale ci ludzie, jak bezrozumne zwierzęta z natury urodzone na schwytanie i zagładę, sami też w związku z tym, czego są nieświadomi i o czym mówią obelżywie, ulegną zagładzie na swojej drodze zagłady, 13 ściągając na siebie zło jako zapłatę za popełnianie zła.
Za rozkosz uważają zbytkowne życie za dnia. Są plamami i skazami, z niepohamowanym upodobaniem oddają się swym zwodniczym naukom, gdy wespół z wami ucztują
(2 Piotra 2:12,13)

Jak ludzie żyjący przed Adamem (?) mogli ucztować wespół z chrześcijanami? :shock:

Ba! Patrz co dalej Piotr napisał o tych zezwierzęciałych ludziach:

Doprawdy, jeśli dzięki dokładnemu poznaniu Pana i Wybawcy, Jezusa Chrystusa, uszli kalającym rzeczom tego świata, ale wdają się znowu w to samo i zostają pokonani, to ich stan końcowy okazuje się gorszy niż początkowy. 21 Bo lepiej byłoby dla nich nie poznać dokładnie ścieżki prawości, niż dokładnie ją poznawszy, odwrócić się od danego im świętego przykazania. 22 Sprawdza się na nich treść prawdziwego przysłowia: „Pies wrócił do swych wymiocin, a obmyta maciora do tarzania się w błocie”.

Łał! Wychodzi na to, że tu Piotr tak określił chyba chrześcijan, którzy wrócili z powrotem do poprzedniego stylu życia. czyli... bartek, nie ma tu mowy o ludziach, którzy zyli przed Adamem. Więc teoria upada.

Jezus odkupił wszystkich ludzi a nie tylko niektórych począwszy od Adama. Zresztą, Biblia stwierdza, że 'śmierć królowała' od Adama (Rzym 5:14).
Jak to... to co się stało z tymi ludźmi przed Adamem, gdyby oczywiście istnieli? Nie poumierali??? :-P