To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

Ciekawe linki o tematyce Biblijnej i religijnej - Jest mi obojętne jakim imieniem będziesz się do mnie zwracał

David77 - 2012-09-25, 09:43

Parmenides,

Cytat:

Czegoś tu nie rozumiem...
/cytaty wg wyd. Vocatio/
Ex.3.13. I powiedział Mojżesz do Boga (HElohim): Oto ja przyjdę do synów Izraela i powiem im: Bóg ojców waszych posłał mnie do was; a odpowiedzą mi: Jakie imię jego? Co powiem im?
Z powyższego wynika jednoznacznie, że ani Mojżesz, ani cały lud Izraela nie znają Imienia Bożego. Bo jakby znali, to Mojżesz nie zadawał by zbędnych pytań i to samemu Bogu – to chyba oczywiste.

Dzisiaj trudno ocenić w jakim stopniu Izraelici którzy przebywali w niewoli Egipskiej znali religię swoich przodków jak i początkowe nastawienie Izraelitów do Mojżesza który został wychowany na Egipcjanina wyjaśnia dlaczego Mojżesz takie pytanie postawił Bogu ,, Oto ja przyjdę do synów Izraela i powiem im: Bóg ojców waszych posłał mnie do was; a odpowiedzą mi: imię jego? Co powiem im? '' .

Ja wiadomo Egipcjanie wierzyli w wielu bogów każdy z tych bogów posiadał swoje imię dlatego uważam że Mojżesz dla odróżnienia Boga Izraela od bogów Egiptu pyta się Boga o jego imię . Izraelici potrzebowali dowodu czy Mojżesz jest posłańcem Boga JHWH.

Hardi - 2012-09-25, 14:53

Bobo napisał/a:
Dziwne, dziwne, że 7000 razy masz to w Biblii i... mimo wszystko brak pewności

nie mam ani razu http://biblest.com.pl/wyszukiwarka.php

Parmenides - 2012-09-26, 09:32

Ad. David77
Przemyślalem twoją wypowiedź. Wydaje mi się, że masz rację.

Pozostaje jednak inna kwestia. Dlaczego powszechnie uważa się JHVH za imię Boga, skoro najwyraźniej nim nie jest? :shock:

ShadowLady86 - 2012-09-26, 09:56

Parmenides napisał/a:
No to mamy Imię Boże podane przez JHVH Elohim.

Wychodzi na to, że Bóg odpowiedział Mojżeszowi po prostu Jestem Bogiem. Nie mylić z tytułem ostatnio wchodzącego do kin polskiego filmu ;-)
Podkreślił w ten sposób fakt, że nie ma innych bogów poza nim, nie ma więc potrzeby rozróżniać Go po imieniu.

David77 - 2012-09-26, 11:29

Parmenides,

Cytat:

Pozostaje jednak inna kwestia. Dlaczego powszechnie uważa się JHVH za imię Boga, skoro najwyraźniej nim nie jest?

Para ale kto tak uważa, Żydzi napotykając w tekście Tetragram JHWH zastępują go słowem השם ale każdy Żyd wie że chodzi o Imię Boga

Otwartą kwestią jest to jakie samogłoski wchodziły pierwotnie w skład Tetragramu ? które razem pozwalały na poprawną wymowę imienia Bożego

To że Bóg posiada własne imię dla mnie jest kwestią bezdyskusyjną

Psal 83:19

וידעו כי אתה שמך יהוה לבדך עליון על כל הארץ

Jak brzmi wymowa imienia Bożego tego ci nie powiem ,mamy pewną wskazówkę która mogła by nam być pomocna w ustaleniu wymowy imienia Bożego na podstawie imion hebrajskich , weźmy pod lupę pierwsze z brzegu imię

יהושפט - Jehoszafat co do wymowy imienia Jehoszafat nie spotkałem się z tym aby ktoś zaprzeczał że nie tak brzmi wymowa tego imienia ale skąd wiadomo jaka jest samogłoska pod spułgłoską Jod skoro samogłoski nie były pisane ?
Na jakiej podstawie stwierdzono że właśnie takie samogłoski powinny w tym imieniu występować ? tworząc odczyt jako : יְהוֹשָׁפָט ? Jehoszafat ?

Porównajmy teraz imię Jehoszafata z Tetragramem :

יהושפט
יהוה W obu przypadkach w pierwszym członie występują te sama spółgłoski Jod He Waw

Analizując imiona hebrajskie da się w nich zauważyć pierwsze 3 spółgłoski Tetragramu .

tyle moich spostrzeżeń myślę że EMET w tym temacie ma więcej do powiedzenia .

Pozdrawiam ...

Bobo - 2012-09-26, 12:11

Hardi napisał/a:

Użyj tej wyszukiwarki:
http://www.biblia.info.pl/biblia.php
Wybierz przekład: Young's Literal Translation

Spodoba ci się na pewno imponująca liczba wystapień imienia Bożego.

EMET - 2012-09-26, 14:29

Bobo napisał/a:
Hardi napisał/a:

Użyj tej wyszukiwarki:
http://www.biblia.info.pl/biblia.php
Wybierz przekład: Young's Literal Translation

Spodoba ci się na pewno imponująca liczba wystapień imienia Bożego.

EMET:
Najlepiej jest użyć konkordancji do Biblii Hebrajskiej. ;-)
W konkordancjach książkowych typu: Mandelkerna, Lisowsky'ego, Shoshana - 'aż czarno' od miejsc występowań.

Włączyłem wyszukiwarkę w BW8 wg morfologii -- יהוה
Wyświetliło mnie: 6828 miejsc w 5790 wersetach.
W Targumie Onqelosa -- 898 miejsc w 804 wersetach

Jeśli chodzi o formę skróconą Imienia Boga - "Jah" - יָהּ, to mamy --
49 miejsc w 45 wersetach; ew. z uwzględnieniem miejsca z Pieśń Najprzedniejsza 8:6 -- 50 miejsc w 46 wersetach.
W Targumie Onqelosa mamy 10 miejsc w 9 wersetach.

Co się tyczy Przekładów, to rozmaicie. Bywają takie, iż w ogóle brak. :-/

Stephanos, ps. EMET

kodak27 - 2012-09-26, 14:51

ShadowLady86 napisał/a:
Parmenides napisał/a:
No to mamy Imię Boże podane przez JHVH Elohim.

Wychodzi na to, że Bóg odpowiedział Mojżeszowi po prostu Jestem Bogiem. Nie mylić z tytułem ostatnio wchodzącego do kin polskiego filmu ;-)
Podkreślił w ten sposób fakt, że nie ma innych bogów poza nim, nie ma więc potrzeby rozróżniać Go po imieniu.
Witam serdecznie. Dawno żeśmy nie wymieniali spostrzeżeń. Z całą powagą i szacunkiem dla ciebie, jednak w tym wypadku twój wniosek przeczy zasadniczej logice. Mianowicie, powiedz jak wyobrażasz sobie funkcjonowanie bez własnego dokumentu tożsamości ? Spróbuj wybrać się do Banku i wybrać sobie z kasy jakąś kwotę pieniędzy, o co zostaniesz poproszona ??? Dlatego tym bardziej i o ileż bardziej niesfałszowane Słowo Boże Biblia potwierdza w 100% identyfikację imienia Bożego, a nie jedynie prozy Jego tytułów ! Pozdrawiam cieplutko..... :-D
Elius - 2012-09-26, 15:28

kodak27 napisał/a:
Mianowicie, powiedz jak wyobrażasz sobie funkcjonowanie bez własnego dokumentu tożsamości ? Spróbuj wybrać się do Banku i wybrać sobie z kasy jakąś kwotę pieniędzy, o co zostaniesz poproszona ??? Dlatego tym bardziej i o ileż bardziej niesfałszowane Słowo Boże Biblia potwierdza w 100% identyfikację imienia Bożego, a nie jedynie prozy Jego tytułów ! Pozdrawiam cieplutko..... :-D

Przykład bardzo kiepski,Bóg to nie człowiek.Poza tym Twoje twierdzenie przeczy wszelkiej logice.

ratao - 2012-09-26, 17:35

kodak27

Cytat:
ShadowLady86 napisała:"Wychodzi na to, że Bóg odpowiedział Mojżeszowi po prostu Jestem Bogiem.
kodak27 napisał:"Z całą powagą i szacunkiem dla ciebie, jednak w tym wypadku twój wniosek przeczy zasadniczej logice. Mianowicie, powiedz jak wyobrażasz sobie funkcjonowanie bez własnego dokumentu tożsamości ?"

W STARYM PRZYMIERZU Z ŻYDAMI PRZEBYWAŁ SYN BOŻY,A NIE BÓG

Wniosek ShadowLady86 dotyczący imienia Boga,że Bóg jest jeden i "nie ma więc potrzeby rozróżniać Go po imieniu" jest właściwy:

-jest zgodny z biblijną zasadą,"nie rzuca się pereł przed wieprze"
-Chrystus określał zawsze Jego i naszego Boga zgodnie z jego wolą jako Ojca,
-gdyby Bóg chciał oznajmić ludziom swoje imię,to Chrystus by je wielokrotnie wymienił,
-w wielu fragmentach NT pisze,że Syn Boży jako Chrystus przebywał z Żydami w Starym Przymierzu,
-Syn Boży w Nowym Przymierzu wiele razy określał siebie kim jest jako JESTEM,ale nigdy nie mówił o sobie,że jest Bogiem,ani ze jest synem jakiegoś boga JHWH,
-w Starym Przymierzu Syn Boży musiał powiedzieć Mojżeszowi takie samo imię JESTEM,którego używał w Nowym Przymierzu,ale nie mógł mówić o sobie,że jest Bogiem,bo by kłamał.

Jak to się stało,że w ST zamiast Syna Bożego pojawia się fikcyjna postać,która określa się imieniem יהוה ,mówi ,że jest jedynym Bogiem,Bogiem Izraela,itd? Jeśli NT mówi nam o obecności Syna Bożego w Starym Przymierzu,to ST temu całkowicie zaprzecza. Na podstawie wersetu:"Boga nikt nigdy nie widział",David77 słusznie zauważył,że "Bóg nigdy nie przebywał na Ziemi".

Prawdą pozostaje to co pisze w NT,że:

- w Starym Przymierzu z Żydami przebywał Syn Boży,wieczny Chrystus,Pośrednik Starego i Nowego Przymierza,a nie Bóg,
-jeśli tą osobą,która podała Mojżeszowi swoje imię był Syn Boży,a nie był nią żaden Bóg,to z tego faktu nie można wyciągać żadnych wniosków na temat imienia Boga Ojca.

Krystian - 2012-09-26, 19:10

Hardi napisał/a:

Hardi Bóg ma swoje imię,problem jest tylko z tym jak je wymawiać
więc ja wolę używać JHWH

ratao - 2012-09-26, 21:48

krystian napisał/a:
Hardi napisał/a:

Hardi Bóg ma swoje imię,problem jest tylko z tym jak je wymawiać
więc ja wolę używać JHWH

W ST bóg JHWH określił się jako Bóg Izraela.Prawdziwego Boga Ojca przedstawił Syn Boży.Jak ktoś nie wierzy w Chrystusa,to tak jak większość Żydów może wyznawać boga Jothawuha.

David77 - 2012-09-27, 17:42

ratao,

Cytat:
W ST bóg JHWH określił się jako Bóg Izraela.Prawdziwego Boga Ojca przedstawił Syn Boży.Jak ktoś nie wierzy w Chrystusa,to tak jak większość Żydów może wyznawać boga Jothawuha.

Bóg ze ST to ten sam Bóg o którym uczył Jezus

Dz 3:13

Bóg Abrahama i Izaaka i Jakuba, Bóg ojców naszych,
uwielbił Syna swego, Jezusa, którego wy wydaliście i zaparliście się przed Piłatem, który uważał, że należało go wypuścić na wolność;

Krystian - 2012-09-27, 18:02

David77 napisał/a:
Bóg ze ST to ten sam Bóg o którym uczył Jezus

Dz 3:13

Bóg Abrahama i Izaaka i Jakuba, Bóg ojców naszych, uwielbił Syna swego, Jezusa, którego wy wydaliście i zaparliście się przed Piłatem, który uważał, że należało go wypuścić na wolność;

David zaraz Ci ratao odpisze, że DZ.Apostolskie też nie powinny byc w kanonie :-D

EMET - 2012-09-27, 20:23

David77 napisał/a:

tyle moich spostrzeżeń myślę że EMET w tym temacie ma więcej do powiedzenia .

EMET:
Pracuję właśnie - w domu - nad tematem: "Talmud a Imię Boże".

Jak przygotuję i dopracuję, to zapodam na Forum. ;-)
Niekiedy trzeba znaleźć jakąś wypowiedź wg zaktualizowanych danych; a to wymaga co nieco "zachodu". :->

Stephanos, ps. EMET