To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

Przekłady - SEPTUAGINTA ( LXX ) - I JEJ PRAWDZIWE OBLICZE

ShadowLady86 - 2015-09-30, 09:51

tropiciel napisał/a:
A więc to cię boli ! Muszę cię zmartwić. To nie jest mój wymysł, że Wielką Nierządnicą jest papiestwo i kler. Odkąd powstało papiestwo - na ten fakt wskazują wszyscy chrześcijanie, którzy opierają się na Biblii.


W Biblii nie ma nic na temat papiestwa i kleru. Jest natomiast sporo odniesień do Jerozolimy jako nierządnicy i Babilonu, co wielokrotnie było tutaj pokazywane. Tak więc nie traktuj swojego niebiblijnego poglądu jako prawdy absolutnej, bo tak nie jest. A Twój pogląd jest wśród Chrześcijan raczej mocno odosobniony.

daglezja77 - 2015-09-30, 10:03

ShadowLady86 napisał/a:
tropiciel napisał/a:
A więc to cię boli ! Muszę cię zmartwić. To nie jest mój wymysł, że Wielką Nierządnicą jest papiestwo i kler. Odkąd powstało papiestwo - na ten fakt wskazują wszyscy chrześcijanie, którzy opierają się na Biblii.


W Biblii nie ma nic na temat papiestwa i kleru. Jest natomiast sporo odniesień do Jerozolimy jako nierządnicy i Babilonu, co wielokrotnie było tutaj pokazywane. Tak więc nie traktuj swojego niebiblijnego poglądu jako prawdy absolutnej, bo tak nie jest. A Twój pogląd jest wśród Chrześcijan raczej mocno odosobniony.


Biblia zapowiada te wydarzenia, trudno żeby pisało papież czy kler skoro wtedy nie używano tej nazwy, podobnie jak wielu innych..

ShadowLady86 - 2015-09-30, 10:20

Można było użyć wielu różnych słów. Ale ich nie użyto. Natomiast Jerozolima wyraźnie jest określana jako Babilon. Nie chce mi się wszystkiego kopiować więc przesyłam odnośniki do postów.

  1. Określenie Jerozolimy Babilonem KLIK i KLIK

  2. Kapłani Jerozolimscy ubierają się w szkarłat, purpurę i złoto KLIK

  3. Jerozolima to miasto położone na 7 wzgórzach. Porównanie Księgi Henocha i Apokalipsy KLIK i KLIK

Tak więc czytelnik współczesny autorowi Apokalipsy odczytałby tekst jednoznacznie, opierając się na zwykłych obserwacjach i historii.

tropiciel - 2015-09-30, 10:26

RN

w związku z twoimi niesprawiedliwymi uwagami oświadczam, że od tej pory NIE DYSKUTUJĘ z userem przedstawiającym się jako KobietaZMagdali i wszelkie zaczepki oraz aluzje pod moim adresem zostaną przeze mnie należycie ocenione !

tropiciel - 2015-09-30, 10:34

ShadowLady86

Cytat:
W Biblii nie ma nic na temat papiestwa i kleru.


imiennie nie ma, ale opisy są jednoznaczne !

Cytat:
Jest natomiast sporo odniesień do Jerozolimy jako nierządnicy i Babilonu, co wielokrotnie było tutaj pokazywane.


nie ma takich odniesień ! A idąc dokładnie twoim tokiem rozumowania, pokaż werset gdzie konkretnie napisano, że Babilon Wielki to Jerozolima

Cytat:
Tak więc nie traktuj swojego niebiblijnego poglądu jako prawdy absolutnej, bo tak nie jest.


Rzecz w tym, że dla ciebie widocznie autorytetem jest papież, a dla mnie Słowo Boże. I dlatego dyskusja z tobą nie ma sensu !

Cytat:
A Twój pogląd jest wśród Chrześcijan raczej mocno odosobniony.


tzn. jakich chrześcijan ? katolicy itp. - to według mnie ( i nie tylko ) niestety nie są chrześcijanie, a na pewno nie Chrystianie. A poza tym to, że ktoś sobie przyklei jakąś nazwę - o niczym nie świadczy !

____________________________________________

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com

daglezja77 - 2015-09-30, 12:49

ShadowLady86 napisał/a:
Można było użyć wielu różnych słów. Ale ich nie użyto. Natomiast Jerozolima wyraźnie jest określana jako Babilon. Nie chce mi się wszystkiego kopiować więc przesyłam odnośniki do postów.

  1. Określenie Jerozolimy Babilonem KLIK i KLIK

  2. Kapłani Jerozolimscy ubierają się w szkarłat, purpurę i złoto KLIK

  3. Jerozolima to miasto położone na 7 wzgórzach. Porównanie Księgi Henocha i Apokalipsy KLIK i KLIK

Tak więc czytelnik współczesny autorowi Apokalipsy odczytałby tekst jednoznacznie, opierając się na zwykłych obserwacjach i historii.


To co piszesz odnosi się do Rzymu..

ShadowLady86 - 2015-10-01, 09:35

Nie, to o czym napisałam w zalinkowanych postach, tyczy się Jerozolimy. Miasto Jerusalem określane jest Babilonem i nierządnicą a kapłani w Jerozolimie ubierali się w purpurę, złoto i drogie kamienie. Wszystko jest opatrzone odpowiednimi cytatami.
tropiciel - 2015-10-01, 10:02

.Cyprian

Z tego co piszesz nie wynika, że Septuaginta jest bardziej wiarygodna niż tekst masorecki. W Septuagincie są ewidentne błędy i przekręty, i nie ma jednolitej wersji tekstu. Co więcej liczne kopie różnią się między sobą
.

Nie oznacza to, że tekście masoreckim nie ma w ogóle błędów kopistów. Istnieje też pewne przypuszczenie, że niektórzy kopiści celowo usiłowali ukryć fakt spełnienia się pewnych proroctw na Jezusie z Nazaretu. Np. świadczy o tym tekst Daniela 9 : 25 i wstawienie znaku rozdzielającego ʼatnách rozbijającego w tym wypadku zdanie na części na zasadzie dychotomii wskutek czego można odnieść wrażenie co do czasu odbudowy świątyni i pojawienia się Mesjasza wykluczającego utożsamienie z Jezusem z Nazaretu. Pisałem o tym :

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=10116

Podobnie jest w przypadku Psalmu 22 : 17 . Większość manuskryptów ma napisane : כִּי סְבָבוּנִי כְּלָבִים עֲדַת מְרֵעִים הִקִּיפוּנִי כָּאֲרִי יָדַי וְרַגְלָי

ale według papirusu z Nahal Hever jest : כִּי סְבָבוּנִי כְּלָבִים עֲדַת מְרֵעִים הִקִּיפוּנִי כָּאֲרוּ יָדַי וְרַגְלָי

Większość manuskryptów podaje więc : " albowiem otoczyły mnie psy, zgraja złoczyńców osaczyła mnie jak lew - ręce i nogi moje "

natomiast według papirusu z Nahal Hever jest : " albowiem otoczyły mnie psy, zgraja złoczyńców osaczyła mnie, przebodli ręce i nogi moje " .

podobnie ma Septuaginta LXX : ὅτι ἐκύκλωσάν με κύνες πολλοί συναγωγὴ πονηρευομένων περιέσχον με ὤρυξαν χεῖράς μου καὶ πόδας

Mogły być to błędy kopistów, tylko pytanie z czego te błędy wynikały ? Czy były to pomyłki m.in.wynikające z ich zrozumienia tekstu czy też było to celowe działanie, by ukryć fakt, że spełniło się to na Jezusie z Nazaretu ?
Gdyby tak było wtedy ci kopiści dowodziliby, że są przeciwnikami Mesjasza oraz przeciwnikami Boga Najwyższego i mogliby zostać określeni jako " synagoga szatana " - Ap. 2 : 9. Ale tego nikt z ludzi nie jest chyba w stanie rozstrzygnąć w dniu dzisiejszym na podstawie informacji jakie posiadamy.

_________________________________________________

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com

tropiciel - 2015-10-01, 10:12

ShadowLady86

Cytat:
Nie, to o czym napisałam w zalinkowanych postach, tyczy się Jerozolimy. Miasto Jerusalem określane jest Babilonem i nierządnicą a kapłani w Jerozolimie ubierali się w purpurę, złoto i drogie kamienie. Wszystko jest opatrzone odpowiednimi cytatami.


Odpowiem tak samo jak ty mnie : pokaż choć jeden werset w którym konkretnie jest napisane, że Wielki Babilon z Księgi Apokalipsy - to Jerozolima !!!

______________________________________________

http://vaticannewworldorder.blogspot.com

.Cyprian. - 2015-10-01, 10:32

tropiciel napisał/a:
.Cyprian

Z tygo co piszesz nie wynika, że Septuaginta jest bardziej wiarygodna niż tekst masorecki. W Septuagincie są ewidentne błędy i przekręty, i nie ma jednolitej wersji tekstu. Co więcej liczne kopie różnią się między sobą
.


Ja nie twierdzę, że jest bardziej wiarygodna.
Przypadek tego wersetu z tego Psalmu po prostu mnie zainteresował.

Oczywiście, że gdyby wziąć na panel LXX, pewnie też znaleziono by wiele, a może i mnóstwo podobnych problemów.

tropiciel napisał/a:

Nie oznacza to, że tekście masoreckim nie ma w ogóle błędów kopistów. Istnieje też pewne przypuszczenie, że niektórzy kopiści celowo usiłowali ukryć fakt spełnienia się pewnych proroctw na Jezusie z Nazaretu. Np. świadczy o tym tekst Daniela 9 : 25 i wstawienie znaku rozdzielającego ʼatnách rozbijającego w tym wypadku zdanie na części na zasadzie dychotomii wskutek czego można odnieść wrażenie co do czasu odbudowy świątyni i pojawienia się Mesjasza wykluczającego utożsamienie z Jezusem z Nazaretu. Pisałem o tym :

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=10116

Podobnie jest w przypadku Psalmu 22 : 17 . Większość manuskryptów ma napisane : כִּי סְבָבוּנִי כְּלָבִים עֲדַת מְרֵעִים הִקִּיפוּנִי כָּאֲרִי יָדַי וְרַגְלָי

ale według papirusu z Nahal Hever jest : כִּי סְבָבוּנִי כְּלָבִים עֲדַת מְרֵעִים הִקִּיפוּנִי כָּאֲרוּ יָדַי וְרַגְלָי

Większość manuskryptów podaje więc : " albowiem otoczyły mnie psy, zgraja złoczyńców osaczyła mnie jak lew - ręce i nogi moje "

natomiast według papirusu z Nahal Hever jest : " albowiem otoczyły mnie psy, zgraja złoczyńców osaczyła mnie, przebodli ręce i nogi moje " .

podobnie ma Septuaginta LXX : ὅτι ἐκύκλωσάν με κύνες πολλοί συναγωγὴ πονηρευομένων περιέσχον με ὤρυξαν χεῖράς μου καὶ πόδας


No właśnie, bardzo budującym jest to, że tekst hebrajski "sam się naprawia". TM jest poprawiony przez tekst z Nahal Hever w tym wersecie.

tropiciel napisał/a:

Mogły być to błędy kopistów, tylko pytanie z czego te błędy wynikały ? Czy były to pomyłki m.in.wynikające z ich zrozumienia tekstu czy też było to celowe działanie, by ukryć fakt, że spełniło się to na Jezusie z Nazaretu ?
Gdyby tak było wtedy ci kopiści dowodziliby, że są przeciwnikami Mesjasza oraz przeciwnikami Boga Najwyższego i mogliby zostać określeni jako " synagoga szatana " - Ap. 2 : 9. Ale tego nikt z ludzi nie jest chyba w stanie rozstrzygnąć w dniu dzisiejszym na podstawie informacji jakie posiadamy.


I podobne też pytania postawiłem. Jak możesz zauważyć, odpowiedzi na nie nie udzieliłem, bo nie wiem - jak było.

Ale to, co wiemy na pewno:

W hebrajskich tekstach przedmasoreckich nie mamy jak lew. W tekstach masoreckich pojawia się jak lew.

tropiciel - 2015-10-01, 10:43

.Cyprian

Cytat:
Oczywiście, że gdyby wziąć na panel LXX, pewnie też znaleziono by wiele, a może i mnóstwo podobnych problemów.


Kopie Septuaginty cały czas są badane. I z tego co wiem, na razie teksty masoreckie okazują się być bardziej wiarygodne.

Cytat:
No właśnie, bardzo budującym jest to, że tekst hebrajski "sam się naprawia". TM jest poprawiony przez tekst z Nahal Hever w tym wersecie.


Jest z pewnością zastanawiająca ta pomyłka. Może to przypadek, a może i nie przypadek. Z pewnością Sanhedryn nienawidził Jezusa i jego uczniów i robili wszystko by odsunąć od ludzi skojarzenie, że Jezus z Nazaretu był tym Mesjaszem, którego Izrael oczekiwał.

Cytat:
I takie też pytania postawiłem. Jak też możesz zauważyć, odpowiedzi na nie nie udzieliłem, bo nie wiem - jak było.

Ale pewne rzeczy wiemy:

W tekstach przedmasoreckich nie mamy jak lew. W tekstach masoreckich pojawia się jak lew.


Świadczyłoby to, że przed Septuagintą i tekstami masoreckimi były starsze kopie hebrajskie. Niektórzy porównują teksty z Qumran i widzą w tym uzasadnienie pewnych rozbieżności u masoretów tłumacząc, że manuskrypty z Qumran są bardziej wiarygodne.
Z pewnością tak, ale teksty z Qumran mogą być też skażone, gdyż esseńczycy wprowadzili trochę swoich własnych nauk nie za bardzo zgodnych z Tanachem
.

_________________________________________________

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com

ShadowLady86 - 2015-10-01, 11:52

tropiciel napisał/a:

Odpowiem tak samo jak ty mnie : pokaż choć jeden werset w którym konkretnie jest napisane, że Wielki Babilon z Księgi Apokalipsy - to Jerozolima !!!


Odsyłam do zalinkowanych postów z moich poprzednich wiadomości.

tropiciel - 2015-10-01, 19:20

ShadowLady86

Po pierwsze : piszesz nie na temat !

a po drugie w twoich komentarzach nie ma ani jednego wersetu Biblijnego, w którym jest napisane, że Babilon Wielki - to Jeruzalem !!!


____________________________________

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com

Albertus - 2015-10-01, 19:39

Cytat:
Babilon Wielki - to Jeruzalem !!!


Mądrej głowie dość dwie słowie:
Ap11:
(3) Dwom moim Świadkom dam władzę, a będą prorokować obleczeni w wory, przez tysiąc dwieście sześćdziesiąt dni. (4) Oni są dwoma drzewami oliwnymi i dwoma świecznikami, co stoją przed Panem ziemi. (5) A jeśli kto chce ich skrzywdzić, ogień wychodzi z ich ust i pożera ich wrogów. Jeśliby zechciał ktokolwiek ich skrzywdzić, w ten sposób musi być zabity. (6) Mają oni władzę zamknąć niebo, by deszcz nie zraszał dni ich prorokowania, i mają władzę nad wodami, by w krew je przemienić, i wszelką plagą uderzyć ziemię, ilekroć zechcą. (7) A gdy dopełnią swojego świadectwa, Bestia, która wychodzi z Czeluści, wyda im wojnę, zwycięży ich i zabije. (8) A zwłoki ich /leżeć/ będą na placu wielkiego miasta, które duchowo zwie się: Sodoma i Egipt, gdzie także ukrzyżowano ich Pana. (9) I [wielu] spośród ludów, szczepów, języków i narodów przez trzy i pół dnia oglądają ich zwłoki, a zwłok ich nie zezwalają złożyć do grobu. (10) Wobec nich mieszkańcy ziemi cieszą się i radują; i dary sobie nawzajem będą przesyłali, bo ci dwaj prorocy mieszkańcom ziemi zadali katuszy.

Ap17:
(18) A Niewiasta, którą widziałeś, jest to Wielkie Miasto, mające władzę królewską nad królami ziemi.

KobietaZMagdali - 2015-10-01, 20:42

tropiciel napisał/a:
KobietaZMagdali

lepiej by było byś najpierw spojrzała na siebie, na wycieczki pod moim adresem, i różne złośliwe aluzje czego oczywiście nikt nie raczy zauważyć. Bo jeśli ja komuś zwrócę uwagę to jest wielkie naruszenie nie wiadomo czego, ale jak ktoś robi mi złośliwe przytyki i stosuje wręcz argumentum ad personam to jest wszystko w porządku i żadnego naruszenia regulaminu nie ma.

__________________________

Mt. 7 : 1 - 4
tropiciel napisał/a:
RN

w związku z twoimi niesprawiedliwymi uwagami oświadczam, że od tej pory NIE DYSKUTUJĘ z userem przedstawiającym się jako KobietaZMagdali i wszelkie zaczepki oraz aluzje pod moim adresem zostaną przeze mnie należycie ocenione !


Od oceny jest akurat administracja a nie nie user Tropiciel. Proszę o to by następnym razem jak poczujesz się personalnie urażony zgłosisz to i dokładnie wskażesz w jakim miejscu (np.cytując post jak ja)zostałes obrażony.

--------------------------------

Nie udało mi się uzyskać od Tropiciela opinii dotyczacej pobytu Jezusa w Egipcie, jednak nie bez znaczenia jest fakt iz własnie w tym kraju powstała Septuaginta i była raunkiem dla Żydów tak długo mieszkających pod wpływami greckimi iż często nie porozumiewali się językiem hebrajskim



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group