To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

Kościoły ortodoksyjne - Wielobóstwo w KK?

Florianek - 2007-03-07, 15:20

ahoj :mrgreen:
Yarpen :roll:
napisałem już, że mam jednego Boga-Jahwe :!: :!: :!:
o co Tobie chodzi :?: :?: :?:

Yarpen Zirgin - 2007-03-07, 15:34

brat_Janek napisał/a:
Yarpen :roll:
napisałem już, że mam jednego Boga-Jahwe :!: :!: :!:
o co Tobie chodzi :?: :?: :?:

O to, czy Jezus jest tym samym Bogiem co Ojciec.
Napisałeś bowiem, że Jezus jest Bogiem i że Ojciec jest Bogiem. A skoro Bóg jest jeden, to czy wobec tego Jezus jest tym samym Bogiem co Ojciec?
Zapisz mi odpowiedź za pomocą słowa "Tak" lub "nie".

Florianek - 2007-03-07, 15:44

TAK ale nie co do liczby
pozdrawiam :-)

Yarpen Zirgin - 2007-03-07, 15:59

brat_Janek napisał/a:
TAK ale nie co do liczby

Co to znaczy?
Jezus jest tym samym Bogiem co Ojciec, ale jest jeden Bóg chociaż Bogów jest dwóch?

Zróbmy to inaczej. Poproszę o odpowiedź "tak" lub "nie" na poniższe pytania:

1. Jezus jest Bogiem?
2. Ojciec jest Bogiem?
3. Jezus jest tym samym Bogiem co Ojciec?
4. Masz jednego Boga?
5. Masz dwóch Bogów?

Florianek - 2007-03-07, 16:30

Jezus jest Bogiem Jahwe, tym samym co Ojciec, jest jednak inną osobą, Ojciec to nie Syn, a Syn to nie Ojciec

czy już rozumiesz :?:

Yarpen Zirgin - 2007-03-07, 16:51

brat_Janek napisał/a:
Jezus jest Bogiem Jahwe, tym samym co Ojciec, jest jednak inną osobą, Ojciec to nie Syn, a Syn to nie Ojciec

czy już rozumiesz :?:

Czyli jeden Bóg w dwóch osobach. Nie można było tak od razu?

marcin. - 2007-03-07, 17:32

hehe Janek jakbyś jeszcze dodał Ducha Świętego to byś był Chrześcijaninem :P
Florianek - 2007-03-07, 19:57

ahoj :!:

marcinie-miałem w swym życiu czas, w którym za niewiarę w TRójcy nazywałem ludzi dziećmi diabła i ZAPEWNIAM CIĘ, ZE BYŁEM W JEJ OBRONIE GORLIWSZY OD CIEBIE- o co na dowód możesz zapytać ludzi z pokoju B2 (związany z tym forum na onet.pl)
naszczęscie Pan mnie zmienił :-)
Wierże w to, co mówi Biblia, a ona nie podaje nauki TRójcy jako warunek bycia chrześcijaninem
Poczytaj dobrze ojców Kościoła, np. taki Nowacjan uważał Ducha Świętego za "coś boskiego", nigdy nie nazwał Go Bogiem ani osoba nawet, czy nie był chrześcijaninem :?:
ja uważam Cię za chrześcijania...chociaż..czy narodziłeś się na nowo :?:

Wojtek37 - 2007-03-07, 20:29

brat_Janek napisał/a:
Poczytaj dobrze ojców Kościoła, np. taki Nowacjan uważał Ducha Świętego za "coś boskiego", nigdy nie nazwał Go Bogiem ani osoba nawet, czy nie był chrześcijaninem :?: ja uważam Cię za chrześcijania...chociaż..czy narodziłeś się na nowo :?:

No ja myślę, że dosy dobrze znam nauczanie Ojców Kościoła, i niestety mylisz sie w swych, kolego wywodach. Bo Nowacjan raczej [jeśli się mylę, to mnie popraw] uznawał Trójcę Swiętą, a w herezję popadł za coś zupełnie innego.... :-/

Florianek - 2007-03-07, 20:34

Wojtku, poczytaj w podsumowaniu nauki Nowacjana tu:
http://www.mikolaj-bydgos...a/patro1r10.htm

Wojtek37 - 2007-03-08, 16:31

Po pierwsze nie ma tam podanych żadnych żródeł, lecz opinia jakiegoś mikołaja, po wtóre te dane są mi znane, co do Jego historii, ale dalej nic nie podałeś w kwestji Trójcy u Nowacjana.
marcin. - 2007-03-08, 19:17

Nowacjan nie popadł w herezje ale w schizmę!
Nowacjan napisał dzieło De Trinitate (O Trójcy),
Nowacjan nie nazywał Ducha Świętego Bogiem to fakt, ale to w jaki sposób opisuje relacje wewnątrz Trójcy wskazuje że odróżnia Ducha Świętego od Bożej mocy!
Nowacjan szukał prawdy, nie zakwestionował żadnego dogmatu zatem nie był heretykiem, wyraźnie pisze o Jezusie jako Bogu, różnym od Ojca, prawdziwym człowieku i Bogu!

Florianek - 2007-03-08, 20:02

Marcin, skąd Ty jesteś :?:
marcin. - 2007-03-08, 22:47

skąd te pytanie?
wit - 2007-03-09, 12:58

Siostro Janko. Proszę tego rodzaju tekstami posługiwać się na PW ewentualnie na GG.