To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

Eschatologia - Hades - czym jest i skąd się wzięło to pojęcie?

Dezerter - 2014-03-15, 19:18

dziękuję Lady za próbę wskazania tych podobieństw i cytatów, ale jakoś nie czuje się przekonany nimi, a już a pewno nie tymi o kolejności zmartwychwstania
ale doceniam włożony trud i
pozdrawiam

Ps wróćmy do Hadesu

ShadowLady86 - 2014-03-16, 10:26

Bardzo proszę. Jeśli temat Cię zainteresował, to polecam literaturę podaną w odnośnikach. ;-)
Obserwator - 2014-03-16, 11:49

Czy ktoś ma namiary na PDF książki
Świadkowie Jehowy - kim są? ks. Pietrzyka. Wrocław 1991.
To bardzo ciekawe opracowanie.
Miałem kiedyś ale komuś odstąpiłem.
Teraz zaś potrzebuje.
Cytuję jako ciekawostkę fragment:

O gehennie:

W podrozdziale Gehenna nie była śmietnikiem pisał:

„Rozpatrzenia domaga się opinia świadków Jehowy na temat Szeolu i Gehenny. Zacznijmy od Gehenny. Otóż świadkowie Jehowy zastosowali tu podwójny nieuczciwy zabieg. Najpierw podają niepełne informacje o dolinie Hinnoma, pozwalające im narzucić słowu Gehenna zawężony sens. Następnie przemilczają teksty, gdzie słowo to z całą pewnością posiada inne znaczenie, niż proponowane przez sektę [„Będziesz mógł żyć...” s. 85-87]. Zacznijmy więc od wyjaśnienia, czym była dolina Hinnoma. Eksponowanie wersji jakoby w czasach Chrystusa był to »zwykły śmietnik miejski, gdzie wyrzucano trupy przestępców i zwierząt oraz wszelkiego rodzaju odpadki«, jest bezpodstawne. Trzeba pamiętać, że w czasach Chrystusa od strony południowo-zachodniej i południowej (a więc od strony doliny Hinnoma) znajdowały się w murze przynajmniej dwie bramy. Jakże więc można było w pobliżu bram miejskich wyrzucać trupy przestępców? Każdy kto tak twierdzi, powinien przeczytać przepisy sanitarne, zawarte w Starym Testamencie. Ponadto w czasach Chrystusa Poncjusz Piłat za pieniądze ze skarbca świątyni wybudował akwedukt, który doprowadzał wodę do miasta właśnie od strony południowej [patrz J. Flawiusz (ur. 37) „Wojna Żydowska” 2:9,1]. Czyż więc Rzymianie, budując naziemny, otwarty wodociąg poprzez dolinę Hinnoma, pozwoliliby na to, by była ona śmietnikiem? A już absurdalny jest kolorowy rysunek umieszczony na str. 86 w cytowanym podręczniku. Któż to z kubłem śmieci wspina się na koronę murów obronnych, by wysypać je w takim miejscu, z którego później cały odór przedostawałby się do miasta, nie mówiąc o muchach, komarach i ptactwie przenoszącym zarazki? W swojej argumentacji świadkowie Jehowy stwierdzają ponadto: »Mieszkańcy Jeruzalem dobrze więc rozumieli, co Jezus miał na myśli...«. Chodzi im o to, że mieszkańcy Jerozolimy słysząc termin Gehenna, mieli go kojarzyć z domniemanym śmietnikiem za murami miasta. Jednak i w tym argumencie jest poważna luka. Wprawdzie w polemice z faryzeuszami, prowadzonej w Jerozolimie, Jezus dwukrotnie użył tego słowa (Mt 23:15, 33), ale we wszystkich pozostałych przypadkach wypowiedział je nie tylko poza miastem, ale nawet poza Judeą - głównie w Galilei [Mt 5:22, 29, 30, 10:28, 18:9, Mk 9:43, 45, 47, Łk 12:5, Jk 3:6]. Czy więc mieszkańcom północnej części kraju Gehenna kojarzyła się z podmiejskim śmietnikiem w Jerozolimie? Jeśli mieli jakieś skojarzenia, to raczej z tymi wydarzeniami, które rozegrały się tam wcześniej i zostały opisane na kartach Pisma Świętego. Chodzi o bałwochwalczy kult bożka Molocha, polegający na składaniu w ofierze całopalnej żywych niemowląt (zob. 2Krl 16:2-3 oraz 21:6). (...) Stąd też stwierdzenia, iż Jezus »miał na myśli, że...«, a »Jego słuchacze rozumieli, że...« (s. 87) są niedopuszczalnym insynuowaniem odgórnie przyjętych założeń”

Bobo - 2014-03-16, 12:19

Pietrzyk pisze banialuki. Stoi w opozycji do katolickich znawców tematu. Kiepskie argumenty i logika.
Bob - 2014-03-16, 12:30

Obserwator napisał/a:

A próbowałeś skontaktować się z autorem: tadeuszpietrzyk@poczta.onet.pl ?

Tu masz za 9 PLN: http://www.mojeciuchy.pl/...Z_PIETRZYK.html

Obserwator - 2014-03-16, 12:38

Bobo napisał/a:
Pietrzyk pisze banialuki. Stoi w opozycji do katolickich znawców tematu. Kiepskie argumenty i logika.

Ty nie lepsze piszesz banialuki.

Jeden z exŚJ o nim napisał:

"Prowadziłem kiedyś rozmowy (jako ŚJ) z księdzem Pietrzykiem (był proboszczem w parafii św. Floriana w Chorzowie). I muszę przyznać - bardzo pozytywne i wiele mi dały. Zadał kilka pytań które jakiś czas później zaowocowały. "

A ja miałem go okazję poznać osobiście w Gdańsku, gdzie był na urlopie i u jezuitów wygłaszał swoje 3 czy 4 konferencje o ŚJ, po wieczornej mszy.
Później też wymieniliśmy jakieś listy.
Niestety przestał zajmować się z czasem problematyką ŚJ, przy nawale pracy proboszczowskiej. Był też duszpasterzem strażaków, bo miał parafię pod wezwaniem św. Floriana ich patrona.
Był też przynajmniej raz na zjeździe ruchu Effatha, w Niepokalanowie, gdzie przyjeżdżały osoby zajmujące się problematyką sekt, oraz nawrócone na katolicyzm. Ale ja na tym zjeździe akurat nie byłem.

Obserwator - 2014-03-16, 12:41

Bob napisał/a:
Obserwator napisał/a:

A próbowałeś skontaktować się z autorem: tadeuszpietrzyk@poczta.onet.pl ?

Tu masz za 9 PLN: http://www.mojeciuchy.pl/...Z_PIETRZYK.html

Dzięki za info.
Tak naprawdę to potrzebuję z niej jeden rozdział.
Tam jest opisane środowisko w jakim rodzi się ruch badaczy Pisma Św. a więc jego pochodzenie.

Bobo - 2014-03-16, 12:46

Obserwator napisał/a:

No to chyba w takim razie banialuki piszą autorzy tych pozycji, gdyż inaczej opisują gehennę niż ks. Pietrzyk wymyślił w ferworze i zacięciu antySJ ;-)

Nowy komentarz biblijny - List świętego Jakuba, Edycja św.Pawła 2011, s. 184
Encyklopedia katolicka. Towarzystwo Naukowe Lublin 1973
Nowy komentarz biblijny - Ewangelia według świętego Łukasza, tom 2, Edycja św.Pawła 2012, s. 32

Obserwator - 2014-03-16, 12:48

Bobo napisał/a:
Obserwator napisał/a:

No to chyba w takim razie banialuki piszą autorzy tych pozycji, gdyż inaczej opisują gehennę niż ks. Pietrzyk wymyślił w ferworze i zacięciu antySJ ;-)

Nowy komentarz biblijny - List świętego Jakuba, Edycja św.Pawła 2011, s. 184
Encyklopedia katolicka. Towarzystwo Naukowe Lublin 1973
Nowy komentarz biblijny - Ewangelia według świętego Łukasza, tom 2, Edycja św.Pawła 2012, s. 32

no i co?
Pietrzyk tego nie wie co ty wiesz? :animrumru:

Bobo - 2014-03-16, 12:52

Obserwator napisał/a:
no i co?

Jeśli wie to tym gorzej dla niego ;-)
Bo plecie i albo liczy na to, że czytelnicy są ignorantami i nie znają prawdy, albo liczy, że przymkną oko na jego kłamstewka zachwycając się nimi no bo... stworzone w szlachetnym celu zdyskredytowania SJ. A tu można pisać brednie do woli, zawsze ktoś łyknie.

Bob - 2014-03-16, 12:56

Obserwator napisał/a:
Dzięki za info.
Tak naprawdę to potrzebuję z niej jeden rozdział.
Tam jest opisane środowisko w jakim rodzi się ruch badaczy Pisma Św. a więc jego pochodzenie.

Pietrzyk jest cały czas aktywny w necie więc powinien Ci na maila odpowiedzieć.

Jakby co to tu masz za 4,50 PLN: http://funmag.sklepna5.pl...wy-kim-sa.html#

Obserwator - 2014-03-16, 13:04

Bobo napisał/a:
Obserwator napisał/a:
no i co?

Bo plecie i albo liczy na to, że czytelnicy są ignorantami i nie znają prawdy, albo liczy, że przymkną oko na jego kłamstewka zachwycając się nimi no bo... stworzone w szlachetnym celu zdyskredytowania SJ. A tu można pisać brednie do woli, zawsze ktoś łyknie.

A ja wolę jego niezmienne plecenie niż twoje Zmienne nauki ŚJ. :crazy:

Obserwator - 2014-03-16, 13:05

Bobo napisał/a:
Obserwator napisał/a:
no i co?

No to podaj przykład jego kłamstewka.

Sprawdzimy go razem. :!:

Bobo - 2014-03-16, 13:11

Obserwator napisał/a:

A do czego się odniosłem? Nie czytasz uważnie i brniesz w bagno.
Jeśli tak piszesz książki jak czytasz to... miernota. Raz przeczytać i wywalić.

Obserwator - 2014-03-16, 13:12

Bobo napisał/a:
Obserwator napisał/a:

A do czego się odniosłem? Nie czytasz uważnie i brniesz w bagno.
Jeśli tak piszesz książki jak czytasz to... miernota. Raz przeczytać i wywalić.

Cytat kłamstewka proszę.
A je pustą retorykę.