Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
23 minuty w piekle ..
Autor Wiadomość
tomyo 
tomyo

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 869
Wysłany: 2009-10-31, 15:54   

Bobo nie interesuje mnie potępienie, lecz życie wieczne. Nie wszystko rozumnie i nie o wszystkim piszę na tym forum, jeśli czegoś nie rozumnie to pytam.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-10-31, 16:01   

Bobo napisał/a:
tomyo napisał/a:
A temat nie jest o slangu, tylko o piekle


No to właśnie pasuje! Jak myślisz, tomyo, jaki język dominuje w... piekle? 8-)


Przecież PIEKŁO to też w slangu, tylko katolickim. Więc się zdecydujcie o czym rozmawiacie :-)
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2009-10-31, 16:56   

A ja wierzę w piekło. W piekło biblijne, nawet w dwa piekła.:Oto pierwsze piekło.

Moje wyrozumienie na PIEKŁO BIBLIJNE Biblia uczy o dwóch piekłach----Ob.Jana 20:14---A śmierć i [1]Hades wrzucone są w [2]jezioro ogniste. To jest śmierć wtóra. BG. Jakie greckie słowa odróżniają je od siebie? [1] Hades Obj.Jana 20:13-14----Śmierć i Hades wydały umarłych, ktorzy w nich byli, a śmierć i Hades wrzucone są w jezioro ogniste. [2]Gehenna Mat10:28---Bójcie się tego, który może i duszę i ciało zatracić w gehennie. Jakiego słowa używa hebrajski Stary Testament w odniesieniu do obydwu rodzajów piekła?/b] [b]Szeol: Ps.16:10---Nie zostawisz duszy mojej w Szeolu, ani nie dopuścisz świętemu twemu oglądać skażenia. Ijoba 7:9---Jak niszczeje obłok i przemija, tak zstępujący do Szeolu nie wyjdzie. Kto idzie do pierwszego piekła? [1] Zli Ps.55:15---Niech ich śmierć zaskoczy, niech żywcem zstąpią do Szeolu, bo złość jest w ich mieszkaniu. 1Król.2:6--Nie dopuści, aby jego siwizna w pokoju zeszła do Szeolu. [2]Dobrzy np. Jakub, Józef,Ijob, Jezus,Dawid,Ezechiasz itp.---1Mojż.37:35---W żałobie zejdę do syna mego do Szeolu, Ijob.14:13---Obyś mnie ukrył w Szeolu, schował mnie, aż uśmierzy się twój gniew, wyznaczył mi kres, a potem wspomniał na mnie!Ps.16:10 [por.Dz.Ap.2:27-31]--Bo nie zostawisz duszy mojej w Szeolu. Iz.38:10--Wejdę do bram Szeolu pozbawiony będę ostatka lat swoich. Co wprowadza ludzi do pierwszego piekła? [1] Grzech/b]---1 Kor.15:55,56---Gdzież jest, o śmierci, zwycięstwo twoje? Gdzieś jest o Hadesie, żądło twoje? A żądłem śmierci jest grzech. [2] [b]Śmierć Ps.18:6---Więzy Szeolu otoczyły mnie, pochwyciły mnie sidła smierci. [3] Utrapienie Ps.88:3---Nasycona jest utrapieniem dusza moja,a żywot mój przybliżył się do Szeolu. Jan. 2:3---Wzywałem Pana w mojej niedoli i odpowiedział mi, z głębi Szeolu wołałem i wysłuchał mojego głosu. [4] Ból Ps. 116:3---Oplotły mnie więzy śmierci, dosięgły mnie pęta Szeolu. Kiedy ludzie wchodzą do pierwszego piekła? W chwili śmierci 1Król.2:9----Aby jego siwizna zbroczona krwią zstąpiła do Szeolu. Ijoba 17:16--W głębię Szeolu zstąpię, ponieważ w prochu wspólny odpoczynek wszystkich.Ijoba 21:13---W dobrobycie spędzają swoje dni, a we mgnieniu oka do Szeolu zstępują. Przyp.Sal.7:27---Dom jest jak droga do Szeolu, wiodące do komnat śmierci. Przyp.Sal.9:18---Nie wie,że tam są umarli, a ci których wezwała,są w głębokościach Szeolu. Kiedy ludzie wychodzą z pierwszego piekła Przy obudzeniu umarłych Ijoba 14:12,13---Człowiek, gdy się położy, nie wstanie, dopóki niebo nie przeminie; nie ocuci się i nie obudzi się ze swojego snu. Obyś mnie ukrył w Szeolu, schował mnie, aż uśmierzy się twój gniew, wyznaczył mi kres, a potem wspomniał na mnie1 Dz.Ap.2:31--Przewidując to mówił o zmartwychwstaniu Chrystusa,że nie pozostanie dusza jego w Hadesie ani ciało jego nie ujrzy skażenia. Obj.Jana 20:12,13---I widziałem umarłych stojących przed tronem, wydało morze umarłych, którzy w nim byli, także śmierć i Hades wydały umarłych którzy w nich byli. wyraz Hebrajski,Szeol przytrafia się w Pismach Starego Testamentu 65 razy W polskiej Biblii wyraz Szeol został przetłumaczony 42 razy na wyraz grób raz na wyraz ziemię raz na wyraz przepaści raz na wyraz drogi piekielnei raz na wyraz dół głęboki Amos 9:2. Przyp.Sal.7:27;Ps.86:13 W tłumaczeniu z Wulgaty przez księdza Wujka Szeol jest przetłumaczony 64 razy na piekło a raz na śmierć Natomiast w N.testamencie grecki wyraz [b]Hades/b] ma to samo dokładnie znaczenie co hebrajski Szeol na razie tyle. o pierwszym Biblijnym piekle. O drugim jeżeli będzie taka potrzeba. pozdrówka.



_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-10-31, 17:24   

nike napisał/a:
A ja wierzę w piekło. W piekło biblijne, nawet w dwa piekła.


Przecież nikt nie zabrania tobie wierzyć w wymysły katolickie, nie mające niczego wspólnego z Biblią. Nikt też nikomu nie zabrania wymyślać nowe piekła. Lecz, zatrzymajcie to dla siebie, nie mieszajcie Biblii z naukami ludzkimi.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-10-31, 17:49   

Cytat:
W eschatologiach religii uznających życie pozagrobowe, piekło to miejsce przebywania lub stan dusz zmarłych, potępionych za grzechy lub winy wobec bogów popełnione na ziemi.

* W religiach pierwotnych i starożytnych piekło było umiejscawiane przeważnie pod ziemią, a wyobrażenia doznawanych w nim kar były kształtowane na wzór doczesnych cierpień człowieka (głód, pragnienie, tortury, ból, płacz, niewola i inne). Także siedziba złych duchów.
* W wierzeniach Słowian piekło - jako miejsce pobytu wyłącznie dusz potępionych - nie występowało. Istniała natomiast podziemna kraina zaświatów zwana Nawiami, do której trafiała zdecydowana większość dusz po śmierci.
* W judaizmie, obok podziemnego miejsca dla przebywania wszystkich zmarłych (szeol), istnieje pojęcie miejsca kary dla potępionych (Gehenna).
* W chrześcijaństwie jest stanem potępionych aniołów i zmarłych ludzi, na zawsze pozbawionych daru oglądania Boga (poena damnationis), dręczonych cierpieniami fizycznymi (poena sensus) i wyrzutami sumienia (poena vermis). W restoracjonizmie i w dwóch wyznaniach protestanckich (jak adwentyści dnia siódmego, chrześcijanie dnia sobotniego jest wiara w anihilacjonizm (zamiast piekła), gdy dusze te są unicestwiane za grzechy.
* W islamie, tak samo jak w chrześcijaństwie, jest wiara w siedem piekieł, tj. siedem niebios (stąd pochodzi określenie "siódme niebo")[potrzebne źródło]
* W buddyzmie nazywają to naraką. Istnieje tam 16 piekieł (w tym 8 gorących i 8 zimnych), jednak chociaż okres przebywania w nich może być niezmiernie długi, to jednak jest ograniczony.
* Zgodnie z teorią spirytyzmu, bazującą zdaniem spirytystów na przekazach Duchów wyższych, zebraną w dziełach Allana Kardeca (zwłaszcza w dziele Niebo i piekło według spirytyzmu), piekło nie istnieje; dobry i sprawiedliwy Bóg nie mógłby skazywać żadnego ze swoich dzieci na wieczne męki; w spirytyzmie przyjmuje się, że dusze wciąż się doskonalą poprzez kolejne wcielenia i każde z nich otrzymuje zawsze szansę na poprawę


Ciekawostką jest, że są religię, w których wierzą w więcej piekieł, niż wierzy Nike, przykładowo Islam (7) i Buddyzm (16).
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-10-31, 18:07   

nike napisał/a:
A ja wierzę w piekło. W piekło biblijne, nawet w dwa piekła.:Oto pierwsze piekło.

Moje wyrozumienie na PIEKŁO BIBLIJNE Biblia uczy o dwóch piekłach----Ob.Jana 20:14---A śmierć i [1]Hades wrzucone są w [2]jezioro ogniste. To jest śmierć wtóra. BG. Jakie greckie słowa odróżniają je od siebie? [1] Hades Obj.Jana 20:13-14----Śmierć i Hades wydały umarłych, ktorzy w nich byli, a śmierć i Hades wrzucone są w jezioro ogniste. [2]Gehenna Mat10:28---Bójcie się tego, który może i duszę i ciało zatracić w gehennie. Jakiego słowa używa hebrajski Stary Testament w odniesieniu do obydwu rodzajów piekła?/b] [b]Szeol: Ps.16:10---Nie zostawisz duszy mojej w Szeolu, ani nie dopuścisz świętemu twemu oglądać skażenia. Ijoba 7:9---Jak niszczeje obłok i przemija, tak zstępujący do Szeolu nie wyjdzie. Kto idzie do pierwszego piekła? [1] Zli Ps.55:15---Niech ich śmierć zaskoczy, niech żywcem zstąpią do Szeolu, bo złość jest w ich mieszkaniu. 1Król.2:6--Nie dopuści, aby jego siwizna w pokoju zeszła do Szeolu. [2]Dobrzy np. Jakub, Józef,Ijob, Jezus,Dawid,Ezechiasz itp.---1Mojż.37:35---W żałobie zejdę do syna mego do Szeolu, Ijob.14:13---Obyś mnie ukrył w Szeolu, schował mnie, aż uśmierzy się twój gniew, wyznaczył mi kres, a potem wspomniał na mnie!Ps.16:10 [por.Dz.Ap.2:27-31]--Bo nie zostawisz duszy mojej w Szeolu. Iz.38:10--Wejdę do bram Szeolu pozbawiony będę ostatka lat swoich. Co wprowadza ludzi do pierwszego piekła? [1] Grzech/b]---1 Kor.15:55,56---Gdzież jest, o śmierci, zwycięstwo twoje? Gdzieś jest o Hadesie, żądło twoje? A żądłem śmierci jest grzech. [2] [b]Śmierć Ps.18:6---Więzy Szeolu otoczyły mnie, pochwyciły mnie sidła smierci. [3] Utrapienie Ps.88:3---Nasycona jest utrapieniem dusza moja,a żywot mój przybliżył się do Szeolu. Jan. 2:3---Wzywałem Pana w mojej niedoli i odpowiedział mi, z głębi Szeolu wołałem i wysłuchał mojego głosu. [4] Ból Ps. 116:3---Oplotły mnie więzy śmierci, dosięgły mnie pęta Szeolu. Kiedy ludzie wchodzą do pierwszego piekła? W chwili śmierci 1Król.2:9----Aby jego siwizna zbroczona krwią zstąpiła do Szeolu. Ijoba 17:16--W głębię Szeolu zstąpię, ponieważ w prochu wspólny odpoczynek wszystkich.Ijoba 21:13---W dobrobycie spędzają swoje dni, a we mgnieniu oka do Szeolu zstępują. Przyp.Sal.7:27---Dom jest jak droga do Szeolu, wiodące do komnat śmierci. Przyp.Sal.9:18---Nie wie,że tam są umarli, a ci których wezwała,są w głębokościach Szeolu. Kiedy ludzie wychodzą z pierwszego piekła Przy obudzeniu umarłych Ijoba 14:12,13---Człowiek, gdy się położy, nie wstanie, dopóki niebo nie przeminie; nie ocuci się i nie obudzi się ze swojego snu. Obyś mnie ukrył w Szeolu, schował mnie, aż uśmierzy się twój gniew, wyznaczył mi kres, a potem wspomniał na mnie1 Dz.Ap.2:31--Przewidując to mówił o zmartwychwstaniu Chrystusa,że nie pozostanie dusza jego w Hadesie ani ciało jego nie ujrzy skażenia. Obj.Jana 20:12,13---I widziałem umarłych stojących przed tronem, wydało morze umarłych, którzy w nim byli, także śmierć i Hades wydały umarłych którzy w nich byli. wyraz Hebrajski,Szeol przytrafia się w Pismach Starego Testamentu 65 razy W polskiej Biblii wyraz Szeol został przetłumaczony 42 razy na wyraz grób raz na wyraz ziemię raz na wyraz przepaści raz na wyraz drogi piekielnei raz na wyraz dół głęboki Amos 9:2. Przyp.Sal.7:27;Ps.86:13 W tłumaczeniu z Wulgaty przez księdza Wujka Szeol jest przetłumaczony 64 razy na piekło a raz na śmierć Natomiast w N.testamencie grecki wyraz [b]Hades/b] ma to samo dokładnie znaczenie co hebrajski Szeol na razie tyle. o pierwszym Biblijnym piekle. O drugim jeżeli będzie taka potrzeba. pozdrówka.


Cytat:
Pastor Russell "zgasił piekło", wykazując na podstawie Biblii, że Bóg nie jest bezlitosnym tyranem przyzwalającym na karę nieporównanie wielką w stosunku do winy i że dla tych, którzy świadomie odrzucają Jego łaskę, ma tylko jeden wyrok: śmierć, bowiem biblijne "szeol" i "hades" to nie piekło buchające ogniem, a po prostu grób.


ŹRÓDŁO na stronie, którą proponowała mi NIKE.
 
 
machabeusz 

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 3321
Wysłany: 2009-10-31, 18:22   

Hardi napisał/a:
Opowiesc o Lazarzu i bogaczu mowi wyraznie. Jesli chcesz to sobie interpretowac, ze oni tylko spali to juz twoja brocha, ja sie z biblia klocic nie mam zamiaru.
Pieśń 8:6 to fragment zupelnie wyrwany z kontekstu, ktory nie ma nic wspolnego z tym bogaczem, totalnie mieszasz. Szukasz cytatow totalnie wyrwanych z kontekstow, aby miec na czym podeprzec swoja teologie. Problem polega na tym, ze stwarzasz sobie teologie i szukasz teraz jakis cytatwo, ktore moge niby pomoc tej teologi, a ja uwazam, ze nalezy czytac cala biblie i z calosci wynosic wnioski, a nie odwrotnie. Cale pisamo jest przez Boga natchnione, CALE, a nie tylko fragmenty te ktore odpowiedaja, a inne juz nie. Ja przytoczylem cala opowiesc, a nie tylko fragmenty, wiec rob to samo.


Tak się składa , że ja odpowiadam na pytania i jestem w stanie odnieść się do każdego fragmentu , który cytowałeś Ty lub ktokolwiek inny. Niestety u Ciebie nie widać abyś zechciał odpowiadzieć na oczywiste pytania , które zadałem. To wskazuje na to , że zwyczajnie nie rozumiesz sam tego w co wierzysz. Piszesz , że ludzie idą po śmierci do piekła i podajesz cytat z Ewangelii Łukasza -tam nie ma słowa "piekło" nawet jak pisałeś w Twojej Biblii. Tam w oryginale jest słowo "hades". Jeśli jesteś w stanie prowadzić dalszą dyskusję bez prób prowokowania do kłotni to cofnij się do mojego poprzedniego postu i spróbuj odpowiedzieć na moje pytania i odnieść się do wersetów , które podałem.
Określenia w stylu "twoja brocha" zachowaj proszę dla siebie i nie używaj tutaj wśród wierzących Ef.4:29 -będziemy wdzięczni.
_________________
Jesteś lub byłeś świadkiem Jehowy?

http://forum.zbawieniedlaciebie.pl/index.php

http://machabeusz7.bloog.pl/
 
 
kabaczek
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-31, 18:49   

Hardi napisał/a:
"I stało się, że umarł żebrak, i zanieśli go aniołowie na łono Abrahamowe; umarł też bogacz i został pochowany. A gdy w krainie umarłych cierpiał męki i podniósł oczy swoje, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. Wtedy zawołał i rzekł: Ojcze Abrahamie, zmiłuj się nade mną i poślij Łazarza, aby umoczył koniec palca swego w wodzie i ochłodził mi język, bo męki cierpię w tym płomieniu. Abraham zaś rzekł: Synu, pomnij, że dobro swoje otrzymałeś za swego życia, podobnie jak Łazarz zło; teraz on tutaj doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. I poza tym wszystkim między nami a wami rozciąga się wielka przepaść, aby ci, którzy chcą stąd do was przejść, nie mogli, ani też stamtąd do nas nie mogli się przeprawić." Lukasza 16. 22-26


już w innym miejscu pisałam na temat tej przypowieści i gdybyś to przeczytał to byś zrozumiał ,że nie można tego rozumieć dosłownie.

epoki literackie
Nowy testament przypowieści- to utwory narracyjne ilustrujące głębszą myśl,przykłady wzięte z codziennego życia ludzkiego ,czasem wymyślone,występują głównie w Ewangeliach .Aby przekazać wiernym swą naukę ,Jezus posługiwał się takimi krótkimi opowieściami o charakterze parabolicznym .Zrozumienie przypowieści wymaga przejścia od dosłowności odbieranych obrazów czy wydarzeń do ich znaczenia przenośnego, alegorycznego lub symbolicznego.[u][i]

A tak odemnie, to dziwne, że tylko Ci którzy wierzą w bajeczki o życiu po śmierci mają takie wizje i przewidzenia.

A ci kórzy nie wierzą, że (po śmierci ciała jakaś dusza wychodzi z człowieka i może cierpieć w piekle męki) jakoś takich wizji nie mają.

Mój Teść miał śmierć kliniczną ,ale jakoś piekła tam i nieba nie widział .
A mój tata jak umarł to jakoś do mnie nie przyszedł , a moi dziadkowie go widzieli kilka razy i tak się go bali ,że dziadek wylądował na zawał w szpitalu. Dziwne .........,że bali się swojego syna.

A może to był DEMON aby upewnić ich w ich wierze ,przecież syna by się nie bali.
 
 
machabeusz 

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 3321
Wysłany: 2009-11-01, 21:28   

kabaczek napisał/a:


już w innym miejscu pisałam na temat tej przypowieści i gdybyś to przeczytał to byś zrozumiał ,że nie można tego rozumieć dosłownie.

epoki literackie
Nowy testament przypowieści- to utwory narracyjne ilustrujące głębszą myśl,przykłady wzięte z codziennego życia ludzkiego ,czasem wymyślone,występują głównie w Ewangeliach .Aby przekazać wiernym swą naukę ,Jezus posługiwał się takimi krótkimi opowieściami o charakterze parabolicznym .Zrozumienie przypowieści wymaga przejścia od dosłowności odbieranych obrazów czy wydarzeń do ich znaczenia przenośnego, alegorycznego lub symbolicznego.[u][i]


Kabaczku , podajesz definicję czym jest przypowieść i chyba niezbyt dobrze sam ją przeczytałaś. :-) Skoro przypowieść to wydarzenie z życia ludzkiego , czasem wymyślone to w takim razie TO RZECZYWIŚCIE SIĘ MOGŁO WYDARZYĆ.
Jeśli to się nie mogło wydarzyć , to w takim razie wszystkie przypowieści Jezusa były wzięte z życia codziennego... OPÓCZ TEJ JEDNEJ??? :shock:
Pokaż mi choć jedną inną przypowieść Jezusa , która nie mogłaby się wydarzyć w rzeczywistości. Czekam... :-)

kabaczek napisał/a:
A tak odemnie, to dziwne, że tylko Ci którzy wierzą w bajeczki o życiu po śmierci mają takie wizje i przewidzenia.

Nie, to nie tak...
W takim razie to Jezus opowiadał ludziom bajeczki o tym , że człowiek po śmierci może spotkać się z innym człowiekiem i rozmawiać ,co ciekawe rozpoznając go najpierw po wyglądzie. :-/
Nie , Jezus bajeczek nie opowiadał i nie dziw się temu że ludzie wierzą Jego słowom. Co prawda różnie rozumieją męki w hadesie ale pewne jest to , że:

-niesprawiedliwy idzie do hadesu
-cierpi tam męki
-wygląda jak za życia
-nie może się stamtąd sam wydostać

-sprawiedliwy idzie tam gdzie Abraham
-zanoszą go tam aniołowie
-doznaje pocieszenia


kabaczek napisał/a:
A ci kórzy nie wierzą, że (po śmierci ciała jakaś dusza wychodzi z człowieka i może cierpieć w piekle męki) jakoś takich wizji nie mają.

Byłbym mooocno zdziwiony gdyby Bóg dawał wizje ludziom , którzy nie mają wiary... :-?


kabaczek napisał/a:
Mój Teść miał śmierć kliniczną ,ale jakoś piekła tam i nieba nie widział .
A mój tata jak umarł to jakoś do mnie nie przyszedł , a moi dziadkowie go widzieli kilka razy i tak się go bali ,że dziadek wylądował na zawał w szpitalu. Dziwne .........,że bali się swojego syna.

A może to był DEMON aby upewnić ich w ich wierze ,przecież syna by się nie bali.


Możliwe , że to był demon.
_________________
Jesteś lub byłeś świadkiem Jehowy?

http://forum.zbawieniedlaciebie.pl/index.php

http://machabeusz7.bloog.pl/
 
 
kabaczek
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-02, 02:43   

[quote="machabeusz"]
kabaczek napisał/a:


już w innym miejscu pisałam na temat tej przypowieści i gdybyś to przeczytał to byś zrozumiał ,że nie można tego rozumieć dosłownie.

epoki literackie
Nowy testament przypowieści- to utwory narracyjne ilustrujące głębszą myśl,przykłady wzięte z codziennego życia ludzkiego ,czasem wymyślone,występują głównie w Ewangeliach .Aby przekazać wiernym swą naukę ,Jezus posługiwał się takimi krótkimi opowieściami o charakterze parabolicznym .Zrozumienie przypowieści wymaga przejścia od dosłowności odbieranych obrazów czy wydarzeń do ich znaczenia przenośnego, alegorycznego lub symbolicznego.[u][i]


Kabaczku , podajesz definicję czym jest przypowieść i chyba niezbyt dobrze sam ją przeczytałaś. :-) Skoro przypowieść to wydarzenie z życia ludzkiego , czasem wymyślone to w takim razie TO RZECZYWIŚCIE SIĘ MOGŁO WYDARZYĆ.
Jeśli to się nie mogło wydarzyć , to w takim razie wszystkie przypowieści Jezusa były wzięte z życia codziennego... OPÓCZ TEJ JEDNEJ??? :shock:
Pokaż mi choć jedną inną przypowieść Jezusa , która nie mogłaby się wydarzyć w rzeczywistości. Czekam... :-)

KABACZEK
dlaczego Jezus uczył za pomocą przypowieści?-aby się spełniły słowa proroka Psalm78:2

drugi aspekt; aby wyszło na jaw, jaki jest stan serc tych, któży go słuchali. Izajasza6:9,10

Jezus zawsze mówił w przypowieściach np; przypowieść o siewcy:
otwóż Mateusza 13:1-8 czy Jezusowi chodziło tu o literalne ziarno , o człowieka który siał zboże ,o prawdziwe ptaki które latają po niebie ,o ciernie . Otóż NIE.
dlatego tak jak jest zapisane w definicji ;ZROZUMIENIE PRZYPOWIEŚCI WYMAGA PRZEJŚCIA OD DOSŁOWNOŚCI ODBIERANYCH OBRAZÓW CZY WYDARZEŃ DO ICH ZNACZENIA SYMBOLICZNEGO (PRZENOŚNEGO).
Dalej czytamy w [10] iż uczniowie podeszli do niego i pytali Go:Dlaczego do NICH mówisz w przypowieściach?
W [11] odpowiedział im:WAM dano zrozumieć SWIĘTE TAJEMNICE NIEBIOS im zaś nie jest to dane
JEZUS znał ludzkie serca i dlatego w [12]akapicie powiedział :że kto ma będzie mu dane więcej ,a kto nie ma będzie mu zabrane nawet to co ma w [13] tych co nie rozumieli przyrównał do tych o których głosił IZAJASZ 6:9,10 por. Mt13:13-15.
A co powiedział do swoich uczniów [16]JEDNAKŻE SZCZĘŚLIWE SĄ WASZE OCZY , GDYŻ WIDZĄ I WASZE USZY ,GDYŻ SŁYSZĄ .Potem dokładnie objaśnił całą przypowieść od [18-23]

ziarnem -jest słowo Boże
gleba -ludzkie serce

ziarna które padły na drogę i zjadły je ptaki-symbolizują ludzi ,któży słysząc słowo Boże nie pojmują sensu i przychodzi szatan i wyrywa z ich serca to co już zostało zasiane w ich sercach aby nie uwierzyli i nie byli zbawieni.

ziarna które padly na skały, nie miały gleby by się dobrze zakorzenić więc uschły od słońca-to serca ludzi, któży usłysząc słowo Boże od razu z radością przyjmują, ale z powodu ucisku i prześladowań gorszą się i odpadają, gdyż nie mają korzenia.

ziarna, które padły między ciernie a ciernie wyrosły i je zadusiły-to ci któży słyszą słowo ,ale moc bogactwa i troski o sprawy doczesne tego świata,przyjemności życia, zaduszają słowo i taki czlowiek staje się bezowocny.

ziarna na wybornej glebie -to ten ,kto słyszy słowo i z dobrym i czystym sercem ,pojmuje sens i wytrwale wydaje owoc.

a zatem to są tylko porównania i nie można odbierać tego doslownie bo można by sądzić że Jezus opowiadał historyjki wzięte z życia o chlopie co siał ziarno.

przypowieść o Bogaczu i łazarzu przeczytałam jeszcze raz dokładnie i nie widzę tam niczego co by uczyło o życiu po śmierci Jezus nie wytłumaczył tej przypowieści jak myślisz dlaczego ja sądze ,że dlatego ,że on mówił to do faryzeuszy patrz 16:14. niektózy nie mieli rozumieć, i na pewno do nich Jezus zaliczył faryzeuszy.

bogacz z tej przypowieści -to tacy ludzie jak faryzeusze,przywódcy religijni,ciszący sie uprzywilejowaną pozycją,i wiekszymi możliwościami pod względem duchowym.

a łazarz-prosty lud pragnący strawy duchowej.


może pózniej powiem coś więcej idę spać .Pozdrawiam.
 
 
kabaczek
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-02, 03:08   

kabaczek napisał/a:
A ci kórzy nie wierzą, że (po śmierci ciała jakaś dusza wychodzi z człowieka i może cierpieć w piekle męki) jakoś takich wizji nie mają.

Byłbym mooocno zdziwiony gdyby Bóg dawał wizje ludziom , którzy nie mają wiary... :-?

Ja mam wiarę i wierzę w to co mówi BIBLIA; " nastąpi zmartwychwstanie zarówno prawych , jak i nieprawych."
zmartwychwstanie nie było by potrzebne gdyby wszystcy mieli iść do nieba i naprawde mogli żyć bez ciał.
Ale Bóg wie, że człowiek martwy nie istnieje i nic niewie i nie może wielbić Boga dlatego zapowiedział już przed wiekami mesjasza kóry miał przyjść na ziemię i oddać za nas życie ,aby co niektórych wybawić od śmierci, to czy zostaniemy zbawieni zalezy od nas , zaproszeni są wszyscy ale czy przyjmą zaproszenie ?.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2009-11-02, 12:53   

Arius napisał/a:
Przecież nikt nie zabrania tobie wierzyć w wymysły katolickie, nie mające niczego wspólnego z Biblią. Nikt też nikomu nie zabrania wymyślać nowe piekła. Lecz, zatrzymajcie to dla siebie, nie mieszajcie Biblii z naukami ludzkimi.


Czy ty wiesz co mówisz? Przeczytaj mój post, najpierw, a potem zabieraj głos.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-11-02, 13:10   

nike napisał/a:
Arius napisał/a:
Przecież nikt nie zabrania tobie wierzyć w wymysły katolickie, nie mające niczego wspólnego z Biblią. Nikt też nikomu nie zabrania wymyślać nowe piekła. Lecz, zatrzymajcie to dla siebie, nie mieszajcie Biblii z naukami ludzkimi.


Czy ty wiesz co mówisz? Przeczytaj mój post, najpierw, a potem zabieraj głos.


Dobrze wiem co mówię, widać nie doczytałaś tego co ja napisałem:
Cytat:
Pastor Russell "zgasił piekło", wykazując na podstawie Biblii, że Bóg nie jest bezlitosnym tyranem przyzwalającym na karę nieporównanie wielką w stosunku do winy i że dla tych, którzy świadomie odrzucają Jego łaskę, ma tylko jeden wyrok: śmierć, bowiem biblijne "szeol" i "hades" to nie piekło buchające ogniem, a po prostu grób.


W Biblii nie ma nauki o piekle, dlatego kończę ta wymianę niepotrzebnych słów.
Jak napisałem wczesniej, wierz w co chcesz.
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-02, 13:10   

Widzisz Nike
nie tylko mnie czasem trudno zrozumieć
moze bedziesz o tym pamiętać zanim napiszesz ,ze ja piszę haotycznie i nie zrozumiale
pozdrawiam
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2009-11-02, 13:50   

kabaczek, Chciałabym prosić ciebie,żebyś się określił/a kim jesteś, czy kobietą, czy mężczyzną. oki
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 10