Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ilu było apostołów?
Autor Wiadomość
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2009-11-02, 19:59   Ilu było apostołów?

Mam problem.
Chciałem się dowiedzieć jak na imię mieli wszyscy apostołowie.
Wychodzi mi, ze albo było ich więcej niż 12 albo zmieniali imiona.

Ktoś potrafi podać imiona wszystkich apostołów?
 
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-11-02, 20:19   Re: Ilu było apostołów?

izraelita napisał/a:
Mam problem.
Chciałem się dowiedzieć jak na imię mieli wszyscy apostołowie.
Wychodzi mi, ze albo było ich więcej niż 12 albo zmieniali imiona.

Ktoś potrafi podać imiona wszystkich apostołów?



EMET:
Ależ, Izraelito!
Tekst wg Mateusza 10:2 - 4.
Faktem jest, iż niektórzy mieli więcej imion aniżeli jedno, np. Piotr.

Może ktoś inny poda wszelkie imiona 12-u.
Zakładając, iż chodzi Tobie jedynie o owych 12-u, nie zaś o wszystkich, których nazwano per "apostoł".


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-11-02, 20:21   

Zapomniałeś o jeszcze dwóch, EMET: Macieju i Pawle.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-11-02, 20:31   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Zapomniałeś o jeszcze dwóch, EMET: Macieju i Pawle.



EMET:
Nazwanych per "apostoł" było więcej. Były już o tym post/y/ na Forum.
Nadmieniłem jednak po edycji, iż nie wiem o ilu 'apostołów' chodziło Izraelicie: czy o 12-u, czy o...?


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2009-11-02, 20:33   

Chodzi mi o tych 12, dwunastu o których jest mowa jako o dwunastu.
 
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-11-02, 20:37   

Takie przedłożenie znalazłem z "Na Straży"

Cyt.
Cytat:
Dzieje Ap. 1:13
"A gdy tam przybyli, udali się na piętro, gdzie się zatrzymali Piotr i Jan, i Jakub,i Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub Alfeuszowy i Szymon Zelota, i Juda Jakubowy."
Beniamin Pogoda:
Zestawienie imion Apostołów z Ewangelii i Dziejów Apostolskich jest ciekawe, gdyż okazuje się, że niektórzy z nich mieli po dwa imiona (Mat.10:2-4, Mar.3:16-19, Łuk.6:13-16). Wiadomo więc,że Szymon nosił nowe imię Piotr (hebrajskie Kefas, greckie Petros Đ skała). Drugi Szymon miał przydomek Gorliwca (hebr. Zelotes) lub Kananejczyka. Jakub, syn Alfeusza, jest autorem znanego nam listu św. Jakuba. Apostoł Juda, również autor krótkiego listu w Nowym Testamencie, przez Łukasza i Jana także zwany jest Judą (Jan.14:22), ale Marek i Mateusz wymieniają go pod imieniem Tadeusza. (Lebeusz z Biblii Gdańskiej to późniejszy dopisek) Skądinąd wiadomo, że Apostoł Mateusz, z zawodu celnik,miał drugie imię Lewi (Mat.9:9, Marek 2:14, Łuk.5:27). Najbardziej zagadkowa jest postać Natanaela, znanego z Ewangelii św. Jana 1:45-51.
Święty Jan opisuje tam jego powołanie, umieszczając go wśród późniejszych Apostołów: Andrzeja, Piotra, Filipa i siebie samego. Natanael pojawi się znów między Apostołami po zmartwychwstaniu Pana Jezusa (Jan.21:1-2). Być może jest to drugie imię któregoś z dwunastu Apostołów - najbardziej prawdopodobny jest Bartłomiej (Bartolomajos). Imię Bartłomiej (Bar-Tolomajos) znaczy tyle, co "syn Tolomajosa" (analogię znajdziemy u świętego Marka10:46). Może więc właśnie syn Tolomaja nosił drugie imię Natanael - jest to jedna z nierozwiązanych zagadek Nowego Testamentu.


Link bezpośredni:
http://209.85.135.132/sea...1&hl=pl&ct=clnk
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-11-02, 20:40   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Zapomniałeś o jeszcze dwóch, EMET: Macieju i Pawle.


Macieja wybrali sami Apostołowie,lecz Pan Jezus wybrał w miejsce Judasza innego,
a mianowicie apostoła Pawła.
Tylko 12 Apostołów było,nie więcej.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-11-02, 20:48   

Tak? To wskaż miejsce, gdzie Chrystus powiedział, że Pawła wybiera w miejsce Judasza. :-D
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-11-02, 20:51   

Jachu napisał/a:
Takie przedłożenie znalazłem z "Na Straży"

Cyt.
Cytat:
Dzieje Ap. 1:13
"A gdy tam przybyli, udali się na piętro, gdzie się zatrzymali Piotr i Jan, i Jakub,i Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub Alfeuszowy i Szymon Zelota, i Juda Jakubowy."
Beniamin Pogoda:
Zestawienie imion Apostołów z Ewangelii i Dziejów Apostolskich jest ciekawe, gdyż okazuje się, że niektórzy z nich mieli po dwa imiona (Mat.10:2-4, Mar.3:16-19, Łuk.6:13-16). Wiadomo więc,że Szymon nosił nowe imię Piotr (hebrajskie Kefas, greckie Petros Đ skała). Drugi Szymon miał przydomek Gorliwca (hebr. Zelotes) lub Kananejczyka. Jakub, syn Alfeusza, jest autorem znanego nam listu św. Jakuba. Apostoł Juda, również autor krótkiego listu w Nowym Testamencie, przez Łukasza i Jana także zwany jest Judą (Jan.14:22), ale Marek i Mateusz wymieniają go pod imieniem Tadeusza. (Lebeusz z Biblii Gdańskiej to późniejszy dopisek) Skądinąd wiadomo, że Apostoł Mateusz, z zawodu celnik,miał drugie imię Lewi (Mat.9:9, Marek 2:14, Łuk.5:27). Najbardziej zagadkowa jest postać Natanaela, znanego z Ewangelii św. Jana 1:45-51.
Święty Jan opisuje tam jego powołanie, umieszczając go wśród późniejszych Apostołów: Andrzeja, Piotra, Filipa i siebie samego. Natanael pojawi się znów między Apostołami po zmartwychwstaniu Pana Jezusa (Jan.21:1-2). Być może jest to drugie imię któregoś z dwunastu Apostołów - najbardziej prawdopodobny jest Bartłomiej (Bartolomajos). Imię Bartłomiej (Bar-Tolomajos) znaczy tyle, co "syn Tolomajosa" (analogię znajdziemy u świętego Marka10:46). Może więc właśnie syn Tolomaja nosił drugie imię Natanael - jest to jedna z nierozwiązanych zagadek Nowego Testamentu.


Link bezpośredni:
http://209.85.135.132/sea...1&hl=pl&ct=clnk



EMET:
Notka z Leksykonu ŚJ --
"NATANAEL (z hebr.: „Bóg dał”). Najprawdopodobniej inne imię Bartłomieja, jednego z 12 apostołów Jezusa. „Bartłomiej” jest określeniem patronimicznym (utworzonym od imienia ojca) i oznacza „syn Tolmaja”. Apostoł Jan używa imienia Natanael, a Mateusz, Marek i Łukasz — Bartłomiej. Jan łączy Natanaela z Filipem, z którym pozostali ewangeliści wymieniają Bartłomieja (Mt 10:3; Mk 3:18; Łk 6:14; Jn 1:45, 46). W tamtych czasach sporo osób miało więcej niż jedno imię. Na przykład „Szymon, syn Jana”, stał się też znany jako Kefas i Piotr (Jn 1:42). Również nazywanie Natanaela Bartłomiejem, a więc „synem Tolmaja”, nie było niczym niezwykłym — innego człowieka zwano po prostu Bartymeuszem, czyli „synem Tymeusza” (Mk 10:46). W następnych wiekach pisarze chrześcijańscy używali naprzemiennie obu imion: Natanael i Bartłomiej.".


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2009-11-02, 21:56   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Tak? To wskaż miejsce, gdzie Chrystus powiedział, że Pawła wybiera w miejsce Judasza. :-D

Rev 21:14 BT A mur Miasta ma dwanaście warstw fundamentu, a na nich dwanaście imion dwunastu Apostołów Baranka.
Czyżby Judasz stanowił jeden z fundamentów Niebiańskiego miasta?
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-11-03, 08:17   

Maciej, który zastąpił Judasza.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-11-03, 09:06   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Maciej, który zastąpił Judasza.


A kto,że tak powiem,"wyświęcił go" na apostoła,wszak nie Pan Jezus.
Apostołów bowiem sam Chrystus wybierał. Tak było też i w przypadku Ap.Pawła.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2009-11-03, 09:25   

No właśnie.
Czytam wasze posty i utwierdzam się w swej niewiedzy.

Czyli nie wiadomo kto jest 12 apostołami?
 
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-11-03, 10:13   

izraelita napisał/a:
No właśnie.
Czytam wasze posty i utwierdzam się w swej niewiedzy.

Czyli nie wiadomo kto jest 12 apostołami?



EMET:
A mnie osobiście przekonuje relacja z Dziejów Ap 1:21 - 26.
Wyraźnie pisze w w. 26: "doliczono go [Macieja] do jedenastu apostołów.".
Podobnie też przywoływany tekst Objawienia danego Janowi 21:14: "Mur miasta miał też dwanaście kamieni fundamentowych, a na nich dwanaście imion dwunastu apostołów Baranka.".

Zwolennicy tezy co do ap. Pawła sugerują, mimo woli, jakiegoś "trzynastego apostoła", ew. wyrugowanie kogoś z pozostałych [tak, aby na jego miejsce wszedł Paweł].

Rzecz jasna, niczego nie ujmując ap. Pawłowi, to czyż nagroda życia wiecznego w niebie razem z Chrystusem nie jest wystarczająca. Jakichś aspiracji ekstra specjalnych nigdy Paweł nie miał, ani też nikomu nie przedkładał posiadania takowych. Mamy ciekawą wypowiedź w 2 do Tymoteusza 4:8.

Czyż inni - poza 'apostołami Baranka' - są jakimiś "gorszymi" tylko dlatego, że do owych ich nie zaliczono(?); jakkolwiek, owszem, termin "apostoł" ma zastosowanie też i do osób poza Pawłem, o czym już było na Forum.
Podobnie i wypowiedź Jezusa w sytuacji opisanej np. w wg Mateusza 20:20 - 23 i dalsze.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
wiesia

Wyznanie: brak denominacji/kiedyś katoliczka
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 1901
Wysłany: 2009-11-03, 10:35   

W tym temacie aż się prosi o dyskusję o sukcesji apostolskiej.Co wy na to?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10