Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ilu było apostołów?
Autor Wiadomość
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-11-04, 14:06   

Henryk napisał/a:
Bobo...
A czy w tym wypadku zadecydował Bóg?
Jeśli tak, to po co losy?
Pamiętamy Gedeona jak upewniał się?
Pamiętamy laskę Aarona jak zakwitła?
Tu był Boży wybór...


Nie rozumiem do czego zmierzamy tym tropem. Kandydatów było dwuch. w oenie ludzkiej każdy z nich mógłby być apostołem. Jednak rzucenie losów było sygnałem, że uwzględnili Boga.
W Izraelu posługiwano się losami niejeden raz.

Leksykon Wnikliwe pod hasłem LOS podaje:

Cytat:
Pierwsza biblijna wzmianka o ciągnięciu losów odnosi się do wybrania kozłów dla Jehowy i dla Azazela w Dniu Przebłagania (Kpł 16:7-10). Za czasów Jezusa arcykapłan usługujący w świątyni Heroda wyciągał wtedy z pojemnika dwa losy wykonane podobno z bukszpanu lub ze złota. Na jednym było napisane „dla Jehowy”, a na drugim „dla Azazela”. Potem losy kładziono na głowach kozłów.

Losy ciągnięto też w celu ustalenia, w jakiej kolejności mają usługiwać w świątyni 24 oddziały kapłanów (1Kn 24:5-18). Sekretarz Lewitów spisywał imiona głów domów patriarchalnych, po czym najwyraźniej następowało losowanie. W ten sam sposób przydzielano służbę świątynną śpiewakom, odźwiernym, skarbnikom i innym Lewitom (1Kn 24:31; rozdz. 25, 26; Łk 1:8, 9). Po powrocie z niewoli babilońskiej rzucano losy w związku z zaopatrzeniem świątyni w drewno, a także w celu ustalenia, kto ma zamieszkać w Jerozolimie (Neh 10:34; 11:1).

Nie wiadomo, czym dokładnie były Urim i Tummim, które Mojżesz umieścił w napierśniku arcykapłana (Kpł 8:7-9), ale posługiwano się nimi do rozstrzygania różnych spraw tak jak losami, choć wprost ich w ten sposób nie nazwano. Wydaje się, że Urim i Tummim miały związek z rzucaniem losów opisanym w 1 Samuela 14:41, 42. Niektórzy określają je mianem „świętych losów”. Gdy trudno było powziąć decyzję w jakiejś ważnej sprawie dotyczącej całego narodu, arcykapłan stawał przed Jehową i posługiwał się tymi świętymi losami, aby otrzymać od Niego odpowiedź.

Jehowa polecił, by podziału Ziemi Obiecanej między 12 plemion dokonano przez losowanie (Lb 26:55, 56). Zostało to szczegółowo opisane w Księdze Jozuego, gdzie w rozdz. 14-21 słowa „los” i „losowanie” występują przeszło 20 razy. Losy ciągnięto przed Jehową w namiocie spotkania w Szilo, pod nadzorem Jozuego i arcykapłana Eleazara (Joz 17:4; 18:6, 8). Przez losowanie wyznaczono też miasta dane Lewitom (Joz 21:8). Jehowa niewątpliwie dopilnował, żeby wyniki losowania były zgodne z wcześniejszym proroctwem dotyczącym ogólnego rozmieszczenia plemion izraelskich (Rdz 49).

W czasach apostolskich. Uczniowie Jezusa rzucili losy (uprzednio się pomodliwszy), aby ustalić, kto zamiast Judasza Iskariota ma być zaliczony do grona 12 apostołów, świadków działalności i zmartwychwstania Jezusa; wybór padł na Macieja (Dz 1:21-26). „Los” jest tutaj tłumaczeniem greckiego wyrazu kléros, spokrewnionego z terminem kleronomía, czyli „dziedzictwo”. W Kolosan 1:12 i 1 Piotra 5:3 kléros oznacza dziedzictwo przydzielone przez Boga chrześcijanom.

Jednakże po Pięćdziesiątnicy w 33 r. n.e. nie ma już żadnych wzmianek o używaniu losów do wyznaczania starszych lub sług pomocniczych czy też do podejmowania ważnych decyzji. Przy wyborze starszych i sług pomocniczych sprawdzano, czy w codziennym życiu wydają oni owoce ducha świętego (1Tm 3; Tyt 1), a przy innych decyzjach brano pod uwagę spełnianie się proroctw, wskazówki aniołów, zasady Słowa Bożego, nauki Jezusa i kierownictwo ducha świętego (Dz 5:19-21; 13:2, 3; 14:23; 15:15-19, 28). Apostoł Paweł wyjaśnił: „Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne (...) do prostowania” (2Tm 3:16).


Bobo
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2009-11-04, 14:09   

Bobo czytałeś fragment który ja zacytowałam z Tomu Pastora Russella? Przeczytaj.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-11-04, 14:15   

nike napisał/a:
Więc tutaj wyprzedzili Boga. Nie musieli wybierać , czy Jezus im powiedział, wybierzcie za Judasza następcę?


Ciu-ciu babke uprawiasz. Piotr uzasadnił biblijnie, że miejsce Judasza zajmie ktoś inny. Bóg to już apowiedział dużo wcześniej. Nie musiał tego powtarzać w dniu pięćdziesiątnicy. Piotr powołał się na Psalm 109:8:

"Dni jego niech się okażą nieliczne;
niech jego urząd nadzorcy przejmie ktoś inny."


Psalm nie określał, że wyboru następcy Judasza dokona osobiście z nieba Jezus, czy też posłuży się do tego ludźmi. Więc uważasz, że Bóg wtedy nie posłużył się apostołami? Dlaczego nie mógłby tego uczynić? Więc po co apostołowie, gdyby nie można się było nimi posłużyć choćby do wyboru na jednego z nich? Wszak i tak, decyzja była odgórna. W całej tej historii nie ma sugestii, że apostołowie złamali jakąś zasadę, prawo albo uczynili coś wbrew Bogu. Zresztą... wylanie w tym samym dniu ducha św. niejako 'przyklepało' ową decyzję, czyż nie?
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-11-04, 14:18   

nike napisał/a:
Bobo czytałeś fragment który ja zacytowałam z Tomu Pastora Russella? Przeczytaj.


Cała nike... wiem, co Russell na ten temat napisał. Ja dyskutuję. W tej sprawie mam inne zdanie niż Russell. Ja Tobie też coś tam cytuje, czytaj, wersetów wstukuję chyba dość sporo na usasadnienie swojego poglądu. Naiwny raczej nie jestem...
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2009-11-04, 14:22   

Nie wiem co mam ci odpisać, może rzeczywiście lepiej w ciuciubabkę zagrać. :cry:
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
jaros71 

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Cze 2007
Posty: 701
Wysłany: 2009-11-04, 14:26   

Cytat:
Cała nike... wiem, co Russell na ten temat napisał. Ja dyskutuję. W tej sprawie mam inne zdanie niż Russell. Ja Tobie też coś tam cytuje, czytaj, wersetów wstukuję chyba dość sporo na usasadnienie swojego poglądu. Naiwny raczej nie jestem...

Ale uznajesz go za swojego duchowego brata?
Bo ja tak. Chociaż też nie ze wszystkim się z nim zgadzam
_________________
https://drive.google.com/file/d/0ByB6PkBp-rptd2hQSWJVVEVhWGFUOVRTSm45V3BGOEphR0Zn/view
W Poszukiwaniu Chrześcijańskiej Wolności
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-11-04, 14:29   

Henryk napisał/a:
Bobo napisał/a:
Kogo wybrać? Niech zadecyduje Bóg. PRZED czy PO wylaniu ducha... to i tak nie miało znaczenia.

Bobo...
A czy w tym wypadku zadecydował Bóg?
Jeśli tak, to po co losy?
Pamiętamy Gedeona jak upewniał się?
Pamiętamy laskę Aarona jak zakwitła?
Tu był Boży wybór...


Cytat:
1 Samuel 14:41-43 41 I rzekł Saul do Pana: Boże Izraela! Dlaczego nie dałeś dzisiaj odpowiedzi słudze swemu? Jeżeli grzech ten jest na mnie lub na Jonatanie, moim synu, Panie, Boże Izraela, daj urim, a jeśli grzech ten jest na twoim ludzie izraelskim, daj tummim. I los padł na Jonatana i Saula, a lud wyszedł czysto. 42 Następnie rzekł Saul: Rzućcie losy między mną a między Jonatanem, moim synem. I los padł na Jonatana. 43 Rzekł więc Saul do Jonatana: Powiedz mi, co uczyniłeś? I rzekł mu Jonatan te słowa: Skosztowałem końcem laski, którą miałem w ręce, nieco miodu, lecz oto gotów jestem umrzeć.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-11-04, 14:31   

I tak zostanę przy Prawdzie.

Ps. 109:8
8. "Niech po nim urząd obejmie kto inny" (BP)
- wartość liczbowa tekstu z dagieszem mocnym = 1021

Dz.Ap. 1:20
20. "Obowiązki jego niech przejmie inny" (BP)
- wartośc liczbowa tych słów = 3676

Razem 1021 + 3676 =4697

A to się równa wartości liczbowej słów:
Prawda: Paweł Apostoł Chrystusa Jezusa - naczynie wybrane = 4697

Objaśnienia.
Prawda - gr. He aletheia = 72
Paweł Apostoł Chrystusa Jezusa - gr. =3782 ;2 Kor1:1
Naczynie wybrane - gr. = 843 ;Dz.Ap.9:15.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-11-04, 14:37   

2 Kor. 1:1
1. Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa, i Tymoteusz, brat, zborowi Bożemu, który jest w Koryncie, wraz ze wszystkimi świętymi, którzy są w całej Achai:
(BW)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-11-04, 14:40   

Jachu napisał/a:
Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa


Nikt nie kwestionuj, że Paweł był apostołem z woli Bożej. Tylko dlaczego ktoś kwestionuje, że Maciej już z woli Bożej nie był?
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-11-04, 14:50   

Bo tylko 12 Apostołów Baranka Biblia wymienia.

Ponadto Biblia mówi o 12-tu żródłach i 70-ciu palmach,a przecież to odnosi się do 12apostołów i 70 uczni,wszak wiemy o tym wszyscy.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
Ostatnio zmieniony przez Jachu 2009-11-04, 14:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-11-04, 14:53   

Jachu napisał/a:
Bo tylko 12 Apostołów Baranka Biblia wymienia.


Jachu... ks. Objawienia nie wymienia ich imion... więc...
 
 
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2009-11-04, 15:20   

No dobra Judasz nie , Maciej nie, Paweł nie
więc 11 pozostaje.
Czyli tych 12 było 11?
 
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-11-04, 15:24   

izraelita napisał/a:
Maciej nie


A dlaczego Maciej nie? Wszak opis jest jednoznaczny. Wybór a potem akceptacja Boża.
 
 
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2009-11-04, 15:48   

Czyli znowu kwestia wiary, kto jest 12 apostołem:
Pojawiły się 4 doktryny:
1. Paweł
2. Maciej
3. Judasz
4. Nieistotne

Ja jestem wyznawcą dogmatu 4.
Jestem członkiem założycielem Kościoła Nieistotnieapostolskiego.

Tak wiele pytań, wciąż wątpliwości.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10