Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Seminarium
Autor Wiadomość
bn120
[Usunięty]

Wysłany: 2006-06-12, 19:10   Seminarium

Seminarium duchowne - specjalny dom w diecezji i zakonie, w którym kandydaci do kapłaństwa odbywają intensywną formację, aby przygotować się do przyjęcia święceń kapłańskich.

Nazwa seminarium wywodzi się od łacińskiego słowa Ťseminariumť, które oznacza "szkółkę młodych drzewek lub roślin". Jako określenie na strukturę formacyjną w Kościele pojawiło się dość późno, bo dopiero po odnowie Soboru Trydenckiego (1545 - 1563).

Do czasu Soboru Trydenckiego seminaria duchowne nie istniały. Kandydaci do kapłaństwa zgłaszali się do biskupa, deklarując chęć przyjęcia święceń i w niedługim czasie je otrzymywali. Odbywali studia na uniwersytetach, z których każdy posiadał wydział teologiczny (był to warunek uznania uczelni). Nie zamieszkiwali wspólnie. Taki sposób przygotowania do kapłaństwa pozostawiał wiele do życzenia i było to powodem często słabego wykształcenia teologicznego i formacji duchowo-moralnej. Oczywiście, mimo tych warunków, są znani w historii święci kapłani, którzy mimo niesprzyjających warunków, osiągali szczyty doskonałości. Ogólnie jednak stan przygotowania duchownych był niezadowalający i przechodził szczególny kryzys w czasach Reformacji. Zwrócili na to uwagę Ojcowie Soboru Trydenckiego , którzy dokonali wielkiej odnowy Kościoła.

Wśród wielu znaczących dokumentów doktrynalnych i prawnych Soboru znajduje się i ten, uchwalony na XXIII sesji w dniu 15 lipca 1563 roku, który zobowiązywał biskupów do tworzenia w ich diecezjach seminariów dla kształcenia kapłanów. Od tego momentu aż po dzień dzisiejszy, seminaria duchowne stały się jednym z ważniejszych czynników odnowy Kościoła. Z tego też powodu seminarium duchowne jest w centrum troski każdego biskupa i każdego wyższego przełożonego zakonnego.

Nie od razu jednak wyglądały one tak, jak dzisiaj. Początkowo formacja trwała bardzo krótko - do dwóch lat. Z czasem ją wydłużano i w XX wieku ustalono jej czas na sześć lat. Jednakże niektóre diecezje dodają kolejny rok, wydłużając czas formacji do siedmiu lat. Zaś w instytutach życia konsekrowanego formacja seminaryjna jest poprzedzona postulatem (trwającym - w zależności od tradycji - od kilku tygodni do dwóch lat) i nowicjatem (trwa on od roku do dwóch lat i może być odbywany po dwóch latach studiów filozoficznych).

tessa

Wysłany: 2006-07-21, 09:23   

Kiedyś z ciekawości weszłam na stronę seminarium duchownego.Chciałam sprawdzić na czym polega kształcenie w takim seminarium.
Okazało się,że głównymi przedmiotami są teologia,filozofia i tym podobne przedmioty.
Jesli chodzi o studium Biblii to jest ono bardzo okrojone i składa się tylko ze wstępów do ksiąg S i N Testamentu.
Dlaczego?
Dlaczego ci,którym powierzono pasienie trzody nie znają Biblii? Sama spotkałam się z księdzem,który nie wiedział gdzie w Biblii jest 10 przykazań.
Tak z pewnością nie powinno być!

meritus 
meritus

Wysłany: 2006-07-21, 20:39   

Tesso - zdążyłaś chyba doczytać tylko program I i II roku.

W seminarium w mojej diecezji są następujące przedmioty ściśle biblijne:

1) Historia zbawienia (1 rok po 1 godz/tydz) - 60 godz
2) Wprowadzenie do Pisma Świętego (1 rok po 2 godz/tydz) - 60 godz
3) Język grecki (1 rok po 1 godz/tydz) - 30 godz
4) Język hebrajski (1 sem po 1 godz/tydz) - 15 godz
5) Stary Testament (3 lata po 2 godz/tydz) - 180 godz
6) Nowy Testament (3 lata po 2 godz/tydz) - 180 godz

* godz = 45 min

Ponadto kleryk zobowiązany jest do prywatnych praktyk duchowych do których należy m.in:
- codzienne rozmyślanie nad fragmentem Pisma Świętego
- codzienna lektura Pisma Świętego

Myślę, że warto dokładniej sprawdzać. Aby wnioski były prawdziwe, muszą być też prawdziwe przesłanki. Zastanawiam się, czy pastorzy wielu wyznań protestanckich mają takie wykształcenie biblijne?

tessa

Wysłany: 2006-07-26, 09:33   

Może jednak lepiej wypowiedz się na temat liczby godzin przeznaczonych w wykładach seminaryjnych na poznanie Biblii. To co było niezwiązane z tą kwestią wywaliłem. YZ
Ostatnio zmieniony przez Yarpen Zirgin 2006-07-26, 18:17, w całości zmieniany 4 razy  

Lach

Wysłany: 2006-08-02, 15:42   

Jestem zaskoczony tym, co się dowiedziałem o programie seminarium. To rzeczywiście wiele godzin na rózne tematy. 180 godzin to taki nieco mniejszy niż normalny program studiów na podyplomówce na jeden rok ze wszystkich przedmiotów. To juz spory łądunek wiedzy! A to codzienne czytanie, to zwyczja godny pochwały. Mi się nie udaje, podziwiamy tych, co potrafią tak.

Izafan
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-15, 22:59   

jejku tyle godzin tyle przedmiotów podziwiem księży za tyle kucia :p :crazy:

Teofil
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-15, 23:29   

Cytat:
Myślę, że warto dokładniej sprawdzać. Aby wnioski były prawdziwe, muszą być też prawdziwe przesłanki. Zastanawiam się, czy pastorzy wielu wyznań protestanckich mają takie wykształcenie biblijne?

Dopatrzyłem się tu 525 "45-minutowych godzin" zajęć o Piśmie Św. przez trzy lata. W programie jednorocznej Szkoły Biblijnej przeznaczonej dla osób świeckich (prowadzonej przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego) jest około 900-1000 "pełnych" godzin dotyczących w większej części Biblii, częściowo teologii, historii Kościoła i Izraela, religioznawstwa i języków nowożytnych. Chrześcijańska Akademia Teologiczna zapewnia już bardzo wysoki poziom wykształcenia biblijnego, łącznie z znajomością języków starożytnych.

meritus 
meritus

Wysłany: 2006-09-18, 01:33   

szkoła jednoroczna ma charakter bardziej intensywny - formacja w seminarium trwa 6 lat i ma więcej wymiarów niż intelektualny - wykłady w Seminarium obejmują 700-800 wykładów po 45 minut rocznie

Teofil
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-18, 15:39   

meritus napisał/a:
szkoła jednoroczna ma charakter bardziej intensywny - formacja w seminarium trwa 6 lat i ma więcej wymiarów niż intelektualny - wykłady w Seminarium obejmują 700-800 wykładów po 45 minut rocznie

Łacznie to wychodzi mniej więcej tyle samo co w ChAT, tyle, że nia każdy kandydat na katolickiego księdza musi ukończyć KUL czy inną renomowaną uczelnię, natomiast ksiądz ewangelicki, prawosławny czy starokatolicki musi byc absolwentem ChAT z tytułem magistra (prace magisterskie broni się, o ile wiem, pred kilkuwyznaniowym komitetem, co zapewnia bezstronność).

Poza tym, mniejsza ilość protestantów w Polsce powoduje, ze i ważniejsze stają się dodatkowe umiejętności. Protestanci nie mogą iść na ilość, więc stawiają na jakość. Dlategowśród duchwnych protestackich procent znających języki oryginalne w stopniu dobrym jest wyższa niż wśród katolików. Nie wynika to z jakieś przewagi protestantów nad katolikami, ale z potrzyby, jednak na pewno nie zgodziłbym się z zdaniem, że katoliccy księża mają lepsze wykształcenie biblijne niż protestanccy, przynajmniej ewangeliccy, bo wśrod wolnych kościołów trudno mowić o duchowieństwie.

meritus 
meritus

Wysłany: 2006-09-18, 20:51   

O ile mi wiadomo to od czasu przywrócenia seminarium statusu wyższych uczelni to wszyscy księża kończą z wyższym wykształceniem (magisterium). Seminarium w mojej diecezji jest filią wydziału teologicznego UKSW.

Teofil
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-18, 21:02   

meritus napisał/a:
O ile mi wiadomo to od czasu przywrócenia seminarium statusu wyższych uczelni to wszyscy księża kończą z wyższym wykształceniem (magisterium). Seminarium w mojej diecezji jest filią wydziału teologicznego UKSW.

Nie neguję tego, jednakże seminaria są po prostu katolicki seminariami, ktore na mocy uznania zczególnych prawa Kościoła Rzymskokatolickiego mają uprawnieni do nadawania ttytułu magistra teologii. A ChAT jest renomowaną uczelnią (choć renomę ma na pewno mniejszą niż KUL czy, PAT czy kilka innych katolickich uczelni) dzialającą na podstawie specjalnej ustawy z 2001 roku, skupiającą się na edukacji teologicznej, bez przygotowań liturgicznych itp.

meritus 
meritus

Wysłany: 2006-09-18, 22:17   

Seminaria duchowne od czasu upadku komuny mają status uczelni wyższych - wykładowcami są naukowcy z tytułami conajmniej doktora i nie wynika to z rzekomych przywilejów, ale z faktycznej sytuacji.

Odpowiedz do tematu