Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
DZIEŃ ŚWIĘTY

Który dzień w tygodniu jest dniem świętym?
Sobota.
51%
 51%  [ 17 ]
Niedziela.
27%
 27%  [ 9 ]
Inny dzień.
21%
 21%  [ 7 ]
Głosowań: 33
Wszystkich Głosów: 33

Autor Wiadomość
nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2009-12-12, 21:57   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Ja zaś zadam standardowe pytanie:
Gdzie Jezus powiedział, że "Pamiątka" ma dotyczyć jego śmierci?

1 Kor 11:26
26. Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie.
(BT)

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2009-12-12, 22:01   

Nike: Czy to są słowa Chrystusa?

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2009-12-12, 22:52   

A czyje moje?

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2009-12-12, 23:30   

Nike, zadałem pytanie:
Czy 1 Kor 11,26 to słowa wypowiedziane przez Chrystusa?

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-13, 08:08   

YZ
nawet jeżeli to jest interpretacja Pawła tego co się stało w wieczerniku
to dla mnie jest obowiązująca bo jest w Słowie.
Staram się być naśladowcą Pawła tak jak on był Chrystusa.
Paweł jest bowiem Bożym posłańcem do mnie bo ja stałem się wierzącym z pogan
wszak wiesz ,że zanim poznałem Jezusa byłem nominalnym członkiem denominacji o nie bardzo Biblijnym rodowodzie i przesłaniu.
Nauka Pawła jest najlepsza by z takich nie biblijnych o rodowodzie z greckiej filozofii poglądów wyjść
tyle

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2009-12-14, 11:31   

Płaskowicki Rys napisał/a:
YZ
nawet jeżeli to jest interpretacja Pawła tego co się stało w wieczerniku
to dla mnie jest obowiązująca bo jest w Słowie.

Tyle, że nawet w tej interpretacji nie ma tego, że to ma być "na pamiątkę śmierci Chrystusa".

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-14, 12:04   

Pisze też
Albowiem ,ilekroć ten chleb jecie ,a z kielicha tego pijecie ,śmierć Pańską zwiastujecie ,aż przyjdzie
O co ci YZ chodzi ?
dla mnie łamanie chleba i picie wina na pamiątkę -jak powiedział Jezus -to czyńcie na moją
pamiątkę jest zwiastowaniem w mowie i czynie śmierci Pańskiej aż przyjdzie.
To rodzaj zwiastowania
i tyle

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2009-12-14, 12:06   

Cytat:
Albowiem ,ilekroć ten chleb jecie ,a z kielicha tego pijecie ,śmierć Pańską zwiastujecie ,aż przyjdzie
O co ci YZ chodzi ?

"Zwiastujecie","głosicie" a nie "wspominacie".
Cytat:
O co ci YZ chodzi ?
dla mnie łamanie chleba i picie wina na pamiątkę -jak powiedział Jezus -to czyńcie na moją
pamiątkę jest zwiastowaniem w mowie i czynie śmierci Pańskiej aż przyjdzie.

O... Czyli już nie na "pamiątkę śmierci Chrystusa". Jest postęp, Ryszardzie. Zbliżasz sie do tego, co nauczył nas Chrystus w tej materii, a nie do niebiblijnych praktyk i nauk "pamiątki śmierci Chrystusa".

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-14, 12:12   

YZ
na pewno jeżeli się zbliżam to nie do nie biblijnej nauki o fizycznej obecności Jezusa w opłatku
taka nauka jest nie biblijna -moim zdaniem zupełnie
a to co w tej sprawie głoszę to robię to od lat
i tu na forum już od dawna tak pisałem więc dziwne,ze dopiero zauważasz ,ze mam własna wykładnię tego zagadnienia
i czynię to oczywiście na pamiątkę też
bo Jezus powiedział
to czyńcie na moja pamiątkę
Pamiątka jest zwiastowaniem
tyle

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2009-12-14, 12:23   

na pewno jeżeli się zbliżam to nie do nie biblijnej nauki o fizycznej obecności Jezusa w opłatku
taka nauka jest nie biblijna -moim zdaniem zupełnie

TWOIM zdaniem, ale to zadnie jeszcze nie sprawia, że rzeczywiście jakieś nauczanie staje się niebiblijne. :-D

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2011-09-21, 11:50   

Rzeczywistością jest Chrystus
a święta nowie czy sabaty to cienie
były dobre ale w innej epoce
Teraz jest Dziś -dzień łaski ,który dał nam Pan

nowie i szabaty są cieniem rzeczy przyszłych ( napisano to po śmierci Chrystusa) - tzn będą jeszcze miały swoje wypełnienie

(Kol 2:16) Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu. (17) Są to tylko cienie spraw przyszłych, a rzeczywistość należy do Chrystusa.

askaou 

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2011-09-21, 13:07   

Anowi napisał/a:

nowie i szabaty są cieniem rzeczy przyszłych ( napisano to po śmierci Chrystusa) - tzn będą jeszcze miały swoje wypełnienie

(Kol 2:16) Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu. (17) Są to tylko cienie spraw przyszłych, a rzeczywistość należy do Chrystusa.

Oczywiscie, Pawel ma racje. Czymze byla Swiatynia Panska w Jeruzalem, czymze sa Swieta i Szabaty oraz Prawo Boze jesli nie 'odbiciem' tego co rozgrywa sie poza nasza mozliwoscia percepcji. To odbicie / cienie rzeczy 'wyzszych', gdzie najwyzszym Arcykaplanem jest Jezus Chrystus.

A zatem, czy dlatego, ze sa to cienie /odbicie rzeczy 'wyzszych', znaczy ze nie maja wartosci ? Przeciez Bog dal plan Swiatyni jako wzor tej, ktora byla poza zasiegiem zmyslow Izraela Bozego . Juz wtedy wiedzial, ze daje Prawo marnemu czlowiekowi, i ze te Swieta i Szabaty, ktore ten czlowiek bedzie obchodzil sa tylko cieniem/odbiciem tego wzoru. Niemniej wymagal od swego ludu, aby traktowali Prawo i Przykazania jako swiete. Podkreslal tez wielokrotnie, ze 'to sa ustawy wieczyste na wszystkie wasze pokolenia, we wszystkich waszych siedzibach'.

Pawel nie uzywa slowa 'odbicie'/ 'cien' w sensie negatywnym. Pisze do Hebrajczykow 1,3:

(3) Ten /Syn/, który jest odblaskiem Jego chwały i odbiciem Jego istoty, podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi, a dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy Majestatu na wysokościach.

a takze Hbr 8,4-5:

(4) Gdyby więc (Jezus) był na ziemi, to nie byłby kapłanem, gdyż są tu inni, którzy składają ofiary według postanowień Prawa.
(5) Usługują oni obrazowi i cieniowi rzeczywistości niebieskich. Gdy bowiem Mojżesz miał zbudować przybytek, to w ten sposób został pouczony przez Boga. Patrz zaś - mówi - abyś uczynił wszystko według wzoru, jaki ci został ukazany na górze.

Cytat:

Nie zgadzam sie Rysiem ani teraz , ani tez nie zgadzalam sie z nim, gdy go czytywalam, kiedy jeszcze regularnie pisywal na forum. Nie jest powaznym stwierdzenie, ze Swieta i Szabaty byly dobre 'ale w innej epoce'. Gdyby tak bylo, Pan Bog wyrazilby sie jasno, i nigdy nie uzylby slowa 'wieczne' oraz 'na zawsze'.

A Przymierze, gdy Pan wypisze Prawo na sercach ludzi, aby nikt juz nikogo nie musial pouczac, to przyszlosc. Wskazuja na to Pisma.

askaou 

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2011-09-21, 15:00   

Dodam jeszcze tylko pewne przemyslenie.

Bez Prawa nie ma grzechu. Jesli nie ma grzechu, nie moze byc tez konsekwencji grzechu, a zatem do czego potrzebujemy laski?

Jesli jest laska, musi byc i grzesznik. Jesli jest grzesznik, Prawo nie stracilo nic na mocy, albowiem ono poucza o tym, czym jest grzech.

Listek 

Wysłany: 2013-04-08, 21:55   

Teraz jest czas łaski,czas , w którym możemy nauczyć się jak wypełniać Prawo Boże ,wieczne i święte jak pisał ap Paweł w liście do Rz 7:12 bt "Prawo samo jest bezsprzecznie święte; święte, sprawiedliwe i dobre jest też przykazanie."

Chomicki

Wysłany: 2013-05-09, 22:03   

Jachu napisał/a:
2 Moj. 12:1-14
1. I rzekł Pan do Mojżesza i do Aarona w ziemi egipskiej, mówiąc:
2. Ten miesiąc będzie wam początkiem miesięcy, będzie wam pierwszym miesiącem roku.
3. Powiedzcie całemu zgromadzeniu Izraela, mówiąc: Dziesiątego dnia tego miesiąca weźmie sobie każdy baranka dla rodziny, baranka dla domu.
4. Jeżeli zaś rodzina jest za mała na jednego baranka, niech dobierze sąsiada mieszkającego najbliżej jego domu według liczby osób; według tego, ile każdy może zjeść, należy liczyć osoby na jednego baranka.
5. Ma to być baranek bez skazy, samiec jednoroczny. Może to być baranek lub koziołek.
6. Będziecie go przechowywać do czternastego dnia tego miesiąca; i zabije go całe zgromadzenie zboru izraelskiego o zmierzchu.
7. I wezmą z jego krwi, i pomażą oba odrzwia i nadproże w domach, gdzie go spożywają.
8. Mięso jego upieczone na ogniu spożyją podczas tej nocy; jeść je będą z przaśnikami i gorzkimi ziołami.
9. Nie jedzcie z niego nic surowego ani ugotowanego w wodzie, lecz tylko upieczone na ogniu w całości: głowa razem z odnóżami i częściami środkowymi.
10. Nie pozostawiajcie z niego nic do rana, a jeśli z niego zostanie coś do rana, spalcie to w ogniu.
11. A w ten sposób spożywać go będziecie: Biodra wasze będą przepasane, sandały na waszych nogach i laska w ręku waszym. Zjecie go w pośpiechu. Jest to ofiara paschalna dla Pana.
12. Tej nocy przejdę przez ziemię egipską i zabiję wszystko pierworodne w ziemi egipskiej, od człowieka do bydła, i dokonam sądów nad wszystkimi bogami Egiptu: Ja, Pan.
13. A krew ta będzie dla was znakiem na domach, gdzie będziecie. Gdy ujrzę krew, ominę was, i nie dotknie was zgubna plaga, gdy uderzę ziemię egipską.
14. Dzień ten będzie wam dniem pamiętnym i będziecie go obchodzili jako święto Pana; będziecie go obchodzili przez wszystkie pokolenia jako ustanowienie wieczne.
(BW)

Proszę znawców o wytłumaczenie wersetu 14 koncentrując się na "będziecie go obchodzili przez wszystkie pokolenia jako ustanowienie wieczne". Co to oznacza dla chrześcijan w praktyce?

Prześledziłem ten wątek "od deski do deski" (z wyjątkiem 3 linków do innego forum). Jestem dociekliwy z natury i chcę sam wydedukować prawdę na podstawie przedstawionych dowodów. Co stwierdzam na tę chwilę? Według dosłownej, niewnikliwej, prostej, bezpośredniej, bezsprzecznej, logicznej interpretacji słowa zawartego w Biblii, wychodzi na to, że trzeba traktować Sobotę jako Dzień Święty. Statystyczny Kowalski, który miałby nieskażony umysł, czyli człowiek prowadzący zgodny z naturą i pozytywnym sumieniem tryb życia - nie spożywający trujących "śmieci", mający dystans do współczesnej medycyny, czyli taki, który nie jest "odurzony" chemią z aptek, które notabene mają często symbol węża w logo, ów Kowalski jeśli potraktowałby Biblię jak typową książkę, to przecież można to zobrazować i wręcz film nakręcić. To wszystko co jest zawarte w Biblii "trzyma się kupy", ma fabułę, akcję, jest bardzo logiczne i poukładane, zawiera sceny "fantasy" (abstrakcyjne), ale też przedstawia klucz, żeby odbiorca rozumiał całość... A swoją drogą zastanawiam się, dlaczego jeszcze nikt nie nakręcił filmu na bazie czystego Słowa Bożego? Przecież to byłby ciekawy film, mam przeczucie, że pobiłby wszelakie rekordy oglądalności! Ja wiem dlaczego taki film nigdy nie powstanie, chyba, że "szatan przyjmie inne oblicze"... Statystyczny Kowalski z czystym umysłem po zapoznaniu się ze Słowem Bożym, stwierdzi, iż Sobota jest Dniem Świętym...
Natomiast kontrargumenty opisane w tym wątku, gdyby je uwzględnić w filmie, pozbawiłyby film logiki i zakłóciłyby fabułę, są jak dala mnie abstrakcyjną filozofią, której nie rozumiem, może dla tego, że mój umysł statystycznego Kowalskiego nie potrafi pojąć takiej abstrakcji...
Na koniec dodam, że zjawisko "odciągania" od Słowa Bożego jest opisane w Biblii (znawcy przytoczą cytaty).

Odpowiedz do tematu