Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Jezus ma swojego Boga?
Autor Wiadomość
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-17, 08:42   

Tomyo
to co piszesz jest zgodne z Kolosan 1 wers 15-22
muszę i chcę
Amen
 
 
SUB

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 562
Wysłany: 2009-12-17, 09:05   

Gilgamesz napisał/a:
SUB napisał/a:
Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego’”.

Tak,Jezus nazywal Ojca swoim Bogiem,
ale i Ojciec nazywal Jezusa Bogiem w liscie do Hebrajczyków mowiąc :tron twoj o Boże, i tak dalej...


Owy werset, jest kwestią interpretacyjną, inne przekłady nie koniecznie są zgodne z takim oddaniem owego wersetu.
Tą sprawę zresztą omawiano już na forum. Temat omówiono TUTAJ
Zapodano tam przekłady biblijne które nie oddają owego wersetu jak przekład na który się powołujesz. Jak i poruszono sprawę tłumaczenia owego/owych wersetów.
 
 
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2009-12-17, 09:06   

tomyo napisał/a:
Skoro mamy wierzyć w Boga z całego serca, to nie możemy wierzyć w Jezusa z całego serca, wszak Bóg jeden jest. Skoro wierzymy w Jezusa, to czyż na równi nie stawiamy Go z Bogiem Ojcem, więc po co Bóg posłał Syna, skoro większość nie wierzy że On świątynią Boga. Skoro Bóg jest duchem, jak by mógł lud swój nauczać, jak mogli byśmy go naśladować, więc posłał to co jest cenne w oczach człowieka przykład Abrahama- Syna swego (czy dla tych co mają dzieci, nie są one cenne w waszym życiu,) i syn Jego zrodzony z Ducha stał się świątynią Boga swego i Boga naszego. Jezus wiele razy mówił że On i Ojciec jedno są, czynił cuda w imieniu Ojca swego, aby chwała byłe u Ojca i przy tym Syn był wywyższony przez Ojca, dla Niego i przez Niego to wszystko Bóg uczynił, jemu będziemy oddawać cześć i chwałę, bo światłem Bóg Ojciec, a lampą Baranek.


Piszesz dosyć ciekawie o naszej relacji w stosunku do Jezusa.

Należy jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii zapisanych w Słowie Bożym, aby spróbować zrozumieć służbę i rolę Jezusa.

1. Jezus mówił że jest jedno z Ojcem, mówił także że i wierzący są jedno z Nim, więc Zbór jest jedno z Jezusem i Ojcem.
2. Jezus mówił, że Ojciec posłał Go tak jak On posyła swoich uczniów.
3. Jest napisane, że my świątynią Ducha św. jesteśmy tak jak i Jezus był.
4. Jest napisane że Jezus czynił cuda w imieniu Ojca a powiedział, że i uczniowie Jego cuda czynić będą i większe nawet niż On sam czynił.
5. Określenie Syn Boży jest tytułem mesjańskim o czym napisane wielokrotnie w ST gdzie o synach bożych wiele razy napisane w stosunku do sędziów, królów czy posłańców JHWH.
6. Dzieci boże naśladowcy Jezusa też zrodzenie sa z ducha tak jak i O Jezusie napisano.

Jezus jest pierwszy i ostatni my jesteśmy drudzy i przedostatni. On jest pierwociną my żniwem pełnym. On jest człowiekiem mającym swojego Boga, który wyższy jest od Niego (wszak napisane jest o Bogu Najwyższym - czy Jezus jest Bogiem Najwyższym?) i my mamy swojego Boga który Najwyższy jest.
Bóg jeden i jedyny - Bóg Jezusa.
 
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-12-17, 11:34   

Cytat:
izraelita napisał/a:
Hardi napisał/a:
Psalow i Izajasza nie pisal Jezusa 8-) A mowienie po imieniu to co innego, i to nie oznacza, ze ma swojego Boga. Ja powiem Ci jak ja to rozumie. Bog to nie tytul tylko osoba, a imie to imie. Dla przykladu: Piotr syn Jana, moze powiedziec "to jest moj ojciec Jan", ale nie bedzie mowic "to jest moj ojciec czlowiek."


Jezus mówił o swoim Bogu nie tylko o swoim Ojcu Bogu.

W Ap. 3:12 Jezus mówi o swoim Bogu nie o swoim Ojcu Bogu.
Podobnie "Boże mój, Boże mój czemuś mnie opuścił." też o Bogu swoim nie o swoim Ojcu imieniem Bóg.
Podobnie i w ST: Ps. 22 "Ty jesteś moim Bogiem od łona mojej matki”

Przecież, czy można wyraźniej to ująć, wyraźniej niż Jezus mówiący o swoim Bogu, o naszym Bogu.




Akurat tak się Jezusowi złożyło. Nie dość, że Duch Święty "maczał palce" w jego poczęciu, to jeszcze Ojciec był Bogiem. :-D :-D :-D

Pracowałam kiedyś w firmie mojego ojca i on był dla mnie nie tylko ojcem ale i dyrektorem. Prywatnie ( w firmie) zwracałam się do niego "tato", ale służbowo "dyrektorze". Jak bym się zwróciła do pracowników "... mój dyrektor i wasz dyrektor powiedział...." to wszyscy by wiedzieli, że chodzi o tego samego dyrektora. Jak bym się zwróciła "..... mój ojciec powiedział..." to tylko Ci co mnie znają wiedzieliby, że chodzi o dyrektora.

Chyba nie zagmatwałam bardziej ? :mysli:
Ps.
Ale jak powiem "ojciec dyrektor" to już nikt dzisiaj nie skojarzy tego z moim ojcem :-D :-D :-D
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-12-17, 11:36   

SUB napisał/a:
Gilgamesz napisał/a:
SUB napisał/a:
Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego’”.

Tak,Jezus nazywal Ojca swoim Bogiem,
ale i Ojciec nazywal Jezusa Bogiem w liscie do Hebrajczyków mowiąc :tron twoj o Boże, i tak dalej...


Owy werset, jest kwestią interpretacyjną, inne przekłady nie koniecznie są zgodne z takim oddaniem owego wersetu.
Tą sprawę zresztą omawiano już na forum. Temat omówiono TUTAJ
Zapodano tam przekłady biblijne które nie oddają owego wersetu jak przekład na który się powołujesz. Jak i poruszono sprawę tłumaczenia owego/owych wersetów.



EMET:
Co mówi jednak w. 9? Czyli: do Hebrajczyków 1:9?
Np. u Romaniuka czytamy: "Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość i dlatego Bóg – właśnie Twój Bóg – bardziej niż twoich przyjaciół Ciebie namaścił olejkiem sprawiedliwości." [podkreślenie moje, E.].
Przypomnę w. 8 u Romaniuka: "O swoim Synu powiedział: Tron Twój, Boże, został ustanowiony na wieki oraz berło sprawiedliwości [pozostanie na zawsze] berłem Twego królestwa.".
Byłoby zatem tak, że Bóg z w. 9 jest Bogiem owego 'Boga' z w. 8...

Ponieważ - nawet gdyby tak oddać w. 8 - wg Biblii termin "Bóg" [czy jakby go nie zapisać: z dużej czy z małej litery] jest terminem względnym.
Czyli dopuszczalny jest wariant, nawet gdyby tak pisać, iż "Bóg" - z w. 9 - ma pod sobą 'Boga' z w. 8, czyli jakby: "Bóg Boga".

Jednak, co do filologii tekstu tak do Hebrajczyków 1:8 [w. 9 oddawany jest mniej problematycznie; bez owego "o Boże"; podobnie i Ps 45:7/8/], jak Psalmu 45:6/7/ -- zdania są podzielone.
Niemniej, nie tylko ŚJ i Miłosz oddali Psalm 45:6/7/ w formie niewołaczowej.
Kwestie te były już szerzej omawiane na Forum, np. to, 'czy Bóg może być tronem Syna?'.

Czyli: jeśli nawet Syna w w. 8 określono per "Boże", to i tak ów 'Bóg' ma nad sobą swego Boga z w. 9.

Pomieściłem na Forum post/y/ co do określania kogoś "Bóg /bóg/", które wykazują, iż sam termin - jako taki [czy to w hebrajskim, czy to w aramejskim, czy to w grece] - nie jest jakimś nadzwyczajnym i wymaga uwzględnienia np. kontekstu, aby rozeznać precyzyjnie o jakim 'Bogu' mówimy. I może być tak, że jakiś "Bóg" ma pod sobą - czyli jest nadrzędny nad - jakiego innego innego 'Boga' czy 'Bogów'.
Tak też - gdyby nawet przyjąć wariant wołaczowy w He 1:8 [ew. też w Psalmie 45:6/7/] - to i tak w. 9 [czy w. 7/8/ Psalmu 45] ustawia sprawę wyraziście.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
kabaczek
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-17, 14:01   

zacytuję fragment książki ,który już cytowałam na tym forum w pełniejszej treści:

Cytat:
Judaizm natomiast od wieków już głosił istnienie Boga Jahwy,samotnego w swym absolucie i zazdrosnego o swą boską władzę .Ale Jahwe jest Bogiem historii, jego dziełem jest nie tylko człowiek ,ale również Izrael, lud Boży ,wybrany spośród wszystkich . Jezus nazywa go swym Ojcem , do niego każe uczniom swoim zwracać się słowami ;"Ojcze nasz ......"


1Koryntian:15:27,28 "Albowiem Bóg "podporządkował wszystko pod jego stopy "Ale gdy mówi , iż wszystko zostało podporządkowane ,jest oczywiste ,że z wyjątkiem tego ,który mu wszystko podporządkował .A gdy już wszystko będzie mu podporządkowane , wtedy również sam syn podporządkuje się temu ,który mu wszystko podporządkował ,tak by Bóg był wszystkim dla każdego.

ten werset dobrze tłumaczy kim jest Jezus i kto komu jest podporządkowany wystarczy tylko go zrozumieć.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-12-17, 15:32   

W podanej w Biblii przyszłości,tej o której możemy wiedzieć jak dotąd,to będzie tak:

1 Kor 15:24-28
24. Wreszcie nastąpi koniec, gdy przekaże królowanie Bogu i Ojcu i gdy pokona wszelką Zwierzchność, Władzę i Moc.
25. Trzeba bowiem, ażeby królował, aż położy wszystkich nieprzyjaciół pod swoje stopy.
26. Jako ostatni wróg, zostanie pokonana śmierć.
27. Wszystko bowiem rzucił pod stopy Jego. Kiedy się mówi, że wszystko jest poddane, znaczy to, że z wyjątkiem Tego, który mu wszystko poddał.
28. A gdy już wszystko zostanie Mu poddane, wtedy i sam Syn zostanie poddany Temu, który Synowi poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkich.
(BT)
Trudno to pojąć?

A Abraham,Izaak i Jakub to Patriarchowie Izraelitów , bowiem Gdy Jakub zwycięzko mocował się
z aniołem Bożym, to zostało mu zmienione imię z Jakub na Izrael.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2009-12-17, 15:52   

Jachu napisał/a:

A Abraham,Izaak i Jakub to Patriarchowie Izraelitów , bowiem Gdy Jakub zwycięzko mocował się
z aniołem Bożym, to zostało mu zmienione imię z Jakub na Izrael.


W jakim sensie Jachu?
Gdyż nie łapię.
 
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-12-17, 16:20   

Abraham był ojcem Izaaka,a Izaak ojcem Ezawa i Jakuba.
A Jakub miał błogosławieństwo Boże i Izaaka,swego ojca.
Dzieje Jakuba warto postudiować,bo on jest patriarchą dla 12 pokoleń Izraela.

A stało się to m.innymi dlatego:

1 Moj. 32:24-32
24. Jakub zaś pozostał sam. I mocował się z nim pewien mąż aż do wzejścia zorzy.
25. A gdy widział, że go nie przemoże, uderzył go w staw biodrowy i zwichnął staw biodrowy Jakuba, gdy się z nim mocował.
26. I rzekł: Puść mnie, bo już wzeszła zorza. Ale on odpowiedział: Nie puszczę cię, dopóki mi nie pobłogosławisz.
27. Wtedy rzekł do niego: Jakie jest imię twoje? I odpowiedział: Jakub.
28. Wtedy rzekł: Nie będziesz już nazywał się Jakub, lecz Izrael, bo walczyłeś z Bogiem i z ludźmi i zwyciężyłeś.

29. A Jakub zapytał, mówiąc: Powiedz mi, proszę, jakie jest imię twoje? Na to odpowiedział: Dlaczego pytasz o imię moje? I tam mu błogosławił.
30. I nazwał Jakub to miejsce Peniel, mówiąc: Oglądałem Boga twarzą w twarz, a jednak ocalało życie moje.
31. A gdy przechodził przez Peniel, wschodziło nad nim słońce, on zaś utykał z powodu biodra swego.
32. Dlatego synowie Izraela aż do dnia dzisiejszego nie jedzą ścięgna, które jest w stawie biodrowym, ponieważ uderzył Jakuba w staw biodrowy, w to właśnie ścięgno.
(BW)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-12-17, 17:00   

izraelita napisał/a:
Jachu napisał/a:

A Abraham,Izaak i Jakub to Patriarchowie Izraelitów , bowiem Gdy Jakub zwycięzko mocował się
z aniołem Bożym, to zostało mu zmienione imię z Jakub na Izrael.


W jakim sensie Jachu?
Gdyż nie łapię.



EMET:
Coś o imieniu Jakub w moim post --
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#85060


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
iudex

Dołączył: 21 Gru 2009
Posty: 29
Wysłany: 2009-12-21, 13:38   

Istotnie Pismo jasno mówi,że Jezus ma swojego Boga-Jahwe. Oznacza to, że Jahwe jest dla Pomazańca ośrodkiem decyzyjnym, źródłem życia, kimś, w stosunku do Kogo Pomazaniec jest w relacji subordynacji a także Kogo Pomazaniec czci [jest Jego kapłanem].

Z całego Pisma wynika jednakże wyjątkowa relacja jaka łączy Pomazańca z Jahwe. Ten wyjątkowy Syn jest na przykład upoważniony do odbioru chwały należnej Jahwe [ Hbr 3:3]. To sytuuje Go w jedynej i niepowtarzalnej pozycji w całym wszechświecie. Owszem, Jezus ma swojego Boga, sam będąc Bogiem dla wszystkich [oprócz Ojca].
 
 
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2009-12-21, 13:43   

iudex napisał/a:
Istotnie Pismo jasno mówi,że Jezus ma swojego Boga-Jahwe. Oznacza to, że Jahwe jest dla Pomazańca ośrodkiem decyzyjnym, źródłem życia, kimś, w stosunku do Kogo Pomazaniec jest w relacji subordynacji a także Kogo Pomazaniec czci [jest Jego kapłanem].

Z całego Pisma wynika jednakże wyjątkowa relacja jaka łączy Pomazańca z Jahwe. Ten wyjątkowy Syn jest na przykład upoważniony do odbioru chwały należnej Jahwe [ Hbr 3:3]. To sytuuje Go w jedynej i niepowtarzalnej pozycji w całym wszechświecie. Owszem, Jezus ma swojego Boga, sam będąc Bogiem dla wszystkich [oprócz Ojca].


Dwóch bogów jest politeizmem.

Człowiek przedstawiciel Boga JHWH, Syn Boży - tak jak Salomon był Synem Bożym i my jesteśmy Synami Bożymi. Bóg jest Jeden. Sam Jeszua wyjaśniał co to znaczy i kim jest on Syn Boży, trzeba tylko czytać i rozumieć - wszak my bogami też jesteśmy.
 
 
 
iudex

Dołączył: 21 Gru 2009
Posty: 29
Wysłany: 2009-12-21, 13:50   

Cytat:
Dwóch bogów jest politeizmem
.

Nie stwierdziłem aby bogów było dwóch. To, że zakres nazwy "Bóg" w stosunku do Ojca jest trochę szerszy niż zakres nazwy "Bóg" do Syna nie oznacza, że są dwoma różnymi Bogami. Należy wziąć pod uwagę fakt uniżenia Syna, który STAŁ się sługą. Na próżno szukać w okresie przedludzkiego życia Jezusa określeń "Mój Bóg" w stosunku do Ojca.



Cytat:
Człowiek przedstawiciel Boga JHWH, Syn Boży - tak jak Salomon był Synem Bożym i my jesteśmy Synami Bożymi. Bóg jest Jeden. Sam Jeszua wyjaśniał co to znaczy i kim jest on Syn Boży, trzeba tylko czytać i rozumieć - wszak my bogami też jesteśmy.


Sam Jezus wskazał, że ludzie spotykający Go mają do czynienia z czymś więcej niż świątynia [w której przebywał przecież sam Jahwe]. Mógłbyś wskazać coś bardziej świętego dla żydów niż świątynia? Mi przychodzi do głowy tylko jedno [jeden]-Ten, kto ją zamieszkuję.

Nie wydaje się więc, aby czy to w oczach Jezusa czy Jego uczniów był On tylko kolejnym prorokiem czy też królem.

Znamienne są Jego słowa "Ja wam powiadam", zamiast "tak mówi Jahwe" oraz podejrzewanie Go przez faryzeuszy o stawianie się na równi z Bogiem. Czy jakikolwiek prorok wcześniej był o to oskarżany?
 
 
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2009-12-21, 14:12   

iudex napisał/a:
[
Należy wziąć pod uwagę fakt uniżenia Syna, który STAŁ się sługą. Na próżno szukać w okresie przedludzkiego życia Jezusa określeń "Mój Bóg" w stosunku do Ojca.

Sam Jezus wskazał, że ludzie spotykający Go mają do czynienia z czymś więcej niż świątynia [w której przebywał przecież sam Jahwe]. Mógłbyś wskazać coś bardziej świętego dla żydów niż świątynia? Mi przychodzi do głowy tylko jedno [jeden]-Ten, kto ją zamieszkuję.

Nie wydaje się więc, aby czy to w oczach Jezusa czy Jego uczniów był On tylko kolejnym prorokiem czy też królem.

Znamienne są Jego słowa "Ja wam powiadam", zamiast "tak mówi Jahwe" oraz podejrzewanie Go przez faryzeuszy o stawianie się na równi z Bogiem. Czy jakikolwiek prorok wcześniej był o to oskarżany?


Jezus nie istniał jako ktoś/coś przed swoimi urodzinami więc na próżno szukać.
Okreslenie "Syn Bozy" nie definiuje natury a jedynie wskazuje na wybraństwo - tak jak w odniesieniu do innych miejsc gdzie to określenie było użyte: Salomon, Izrael cały, uczniowie Jezusa, aniołowie itd.
rz 8:14 18 bg (14) Bo którzykolwiek Duchem Bożym prowadzeni bywają, ci są synami Bożymi.
2Mojż4:22BW I powiesz do faraona: Tak mówi Pan (JHWH): Moim synem pierworodnym jest Izrael.

W oczach uczniów był Mesajszem, Królem Izraela.

Prorocy mówili/zapisywali słowa JHWH w 1 osobie, tak jakby mówił sam Bóg.

Przeczytaj uważnie co odpowiedział Jeszua na zarzut równości z Bogiem.

Jan 10:34-35. Odpowiedział im Jezus: Czyż w zakonie waszym nie jest napisane: Ja rzekłem: Bogami jesteście?
Jeśli nazwał bogami tych, których doszło słowo Boże [a Pismo nie może być naruszone],
I Kor. 8,5-6: "Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów, wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy."
Ps. 82:6 BW Rzekłem: Wyście bogami i wy wszyscy jesteście synami Najwyższego.

Jeszua nie był "tylko" prorokiem. Był Świątynią, Mesjaszem, Wybranym - z Jego ust padało słowo od Boga, jego czyny były czynami bożymi - wszak sam mówił, ze nie czyni tego sam ale Ojciec to czyni.

Pamiętajmy:
4moj 23:19 bg (19) Nie jestci Bóg jako człowiek, aby kłamał, ani jako syn człowieczy, ażeby żałował; azaż on rzecze, a nie uczyni? wymówi, a nie wypełni?
 
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-12-21, 14:38   

iudex napisał/a:
Istotnie Pismo jasno mówi,że Jezus ma swojego Boga-Jahwe. Oznacza to, że Jahwe jest dla Pomazańca ośrodkiem decyzyjnym, źródłem życia, kimś, w stosunku do Kogo Pomazaniec jest w relacji subordynacji a także Kogo Pomazaniec czci [jest Jego kapłanem].

Z całego Pisma wynika jednakże wyjątkowa relacja jaka łączy Pomazańca z Jahwe. Ten wyjątkowy Syn jest na przykład upoważniony do odbioru chwały należnej Jahwe [ Hbr 3:3]. To sytuuje Go w jedynej i niepowtarzalnej pozycji w całym wszechświecie. Owszem, Jezus ma swojego Boga, sam będąc Bogiem dla wszystkich [oprócz Ojca].



EMET:
Jednak dobrze byłoby, żebyś bardziej precyzyjnie napisał o owej relacji, kiedy ktoś kogoś nazywa per "mój Bóg" [i odmiany gramatyczne].
Jeśli bowiem Ktoś jest danego kogoś Bogiem [wobec kogoś jest owym Bogiem], to i relacja dosyć wyrazista; nie 'dla fasonu' jedynie.

Wielu uważa, że jedynie w bytności ziemskiej - człowieczej - Jezus ew. mówił do swego Ojca per "Boże" [czy tp.], ale później, gdy był w niebie, to już nie.
Jednak, co sądzić o tekstach: Objawienie dane Janowi 1:6; 3:2, 12?
Co sądzić o wypowiedzi 1 do Koryntian 3:23; do Efezjan 1:17 [zdanie apostolskiego uważania]?
Esencja wiary chrystiańskiej pomieszczona w 1 do Koryntian 8:4b - 6.

Jest więcej tego typu wypowiedzi; były już o tym post/y/ na Forum.

Nikt nie mówi, że Jezus jest takim zwykłym Synem Bożym; ale jednak nie Bogiem takim, jak jego Ojciec - Bóg JHVH.
Świadomość, że się ma nad sobą Boga i Owego się za takowego uważa, i takoż też wielbi, skłania intencyjnie do przekonań typu: Objawienie dane Janowi 4:9 - 11 [w. 11]; 15:3, 4 - jest nie tylko przekonaniem pro forma.

Są jednak tacy, którzy uważają, że 'Bóg JHVH jest innym Bogiem dla Jezusa, innym zaś dla ludzi'.
W jakimś sensie jest to racja, tyle, że poprzez tego typu uważanie chce się przesunąć jednak wymowę faktu: Bóg JHVH jest Bogiem Jezusa. 'Innym' w tym sensie, że Jezus to Jednorodzony i Pierworodny Syn Boży, jak żaden inny syn Boży.
Jednakowoż tak Jezus, jak i ci inni wszyscy -- mają nad sobą swego Boga: jednego jedynego prawdziwego Boga: 'Boga bogów'.

Pytam się Ciebie o wyraźniejsze wyartykułowanie dlatego, ponieważ chodzi mnie o to, czy jakoś nie próbujesz jakby przemycić wiary w Trójcę. Z jednej strony nie zaprzeczasz, że określenia typu "Bóg Jezusa" padają, z drugiej zaś strony jakby tonując wymowę tego typu wypowiedzi.

Termin bowiem "Bóg" implikuje -- jak to i w Apokalipsie 4:11; 15:3, 4 -- bycie przez Tegoż Stworzycielem, Wszechmocnym, Królem Wieczności itp. Takoż i samo Imię własne - JHVH - jest przyporządkowane jedynie Bogu Najwyższemu: Bogu Jezusa właśnie.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 10