Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kim był Jan Chrzciciel? Dwie opinie w NT.
Autor Wiadomość
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-12-31, 12:54   

Anna01 napisał/a:
Sądzę, że Żydzi ELIASZEM nazywali Boga dlatego Jan powiedział, że nim nie jest.

Cytat:
(33) A gdy nadeszła godzina szósta, mrok ogarnął całą ziemię aż do godziny dziewiątej. (34) O godzinie dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: Eloi, Eloi, lema sabachthani, to znaczy: Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił? (35) Niektórzy ze stojących obok, słysząc to, mówili: Patrz, woła Eliasza. (36) Ktoś pobiegł i napełniwszy gąbkę octem, włożył na trzcinę i dawał Mu pić, mówiąc: Poczekajcie, zobaczymy, czy przyjdzie Eliasz, żeby Go zdjąć [ krzyża].

Tu Bóg jest nazwany Eliaszem (tak to rozumiem).



EMET:
Niuans jest do wychwycenia, kiedy mamy imię Eliasz po hebrajsku: < 'elijjahu >, ew. < elijja(h) >.

Co zaś tyczy słów Jezusa gdy wołał na 'staurosie', to mamy wariant z wg Mateusza 27:46: < eli eli > - w grece; w hebr. wersjach "NT": < 'eli 'eli > [DHNT] czy < elahi 'elahi > [S-GHNT]. Wariant z wg Marka 15:34: < eloi eloi > - w grece; w hebr. "NT": < 'eli 'eli > [DHNT]; < 'elahi 'elahi > [S-GHNT].
Oddanie hebr. w Psalmie 22:1 jest: < 'eli 'eli >.

Stąd też mamy brzmieniowo podobnie < 'eli 'eli > "Boże mój; Boże mój" z < 'elijja(h) 'elijja(h) > "Eliaszu, Eliaszu".
W wg Mateusza 27:47: "Ten człowiek woła Eliasza" [hebr. "NT": < 'elijjahu >]; w w. 49: "Zobaczmy czy Eliasz przyjdzie go wybawić" [hebr.: NT: < 'elijjahu >].

Co się tyczy postaci 'Eliasza', to owa jest wymieniona nie tylko w hebr. "ST", co także niejednokrotnie w "NT".
Oto wypowiedzi z 'Eliaszem' w "NT": wg Mateusza 11:14; 16:14; 17:3, 4, 10, 11, 12; 27:47, 49; wg Marka 6:15; 8:28; 9:4, 5, 11, 12, 13; 15:35, 36; wg Łukasza 1:17; 4:25, 26; 9:8, 19, 30, 33; wg Jana 1:21, 25; do Rzymian 11:2; Jakuba 5:17.

Prześledzenie tych tekstów sporo wyjaśnia.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-12-31, 15:15   

Można jeszcze poczytać :

http://www.zbawienie.pl/content/view/126/84/

Chyba warto,ciekawe.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
kwant 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 1213
Wysłany: 2009-12-31, 15:47   

wit napisał/a:
Nie wierzę w osobiste przyjście oryginalnego Eliasza. On jest jedynie typem Resztki wierzących.

Dodam jedynie, że sam zmarły Eliasz ma dużą szansę, by zostać wskrzeszony pod władzą tysiącletniego królestwa Bożego, do życia na ziemi. Nie w czasie końca, bo teraz jest powielany ostatkiem braci Króla, o czym piszesz, ale w jego przyjście w takim sensie, jak ja piszę, warto wierzyć.
_________________
7 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu, będą też niedobory żywności i trzęsienia ziemi w jednym miejscu po drugim.
8 Wszystko to jest początkiem dręczących boleści.
Mat.24:7,8; NW
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2010-01-03, 23:09   

Eliasz z mocy Bożej rozmawiał na świętej górze (przemienienia Jezusa) z Mojżeszem i Jezusem. Nie pisze, żeby Eliasz w ST zmarł. Jego podobieństwo do Jana Ch jest w jego misji, pozycji, świętości. Powrót Eliasza na ziemię nie tyle więc lub nie dotyczy zmartwychwstania jego ciała. Cytaty w oryginale nie istnieją, natomiast tłumacz mógł to powielić np. w wypowiedzi Jezusa iż " najpierw Eliasz przyjdzie i wszystko odnowi". Cytat wtedy to tylko wspomnienie pisma już wypełnionego w " i zrobili z nim co chcieli". Wszystko może tu być jednak ograniczone do jego misji, jakiegoś zakresu a Jan może być pomocą w tej misji i to większą pomocą od samego Eliasza. Ja się ku temu skłaniam.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2010-01-04, 00:22   

Eliasz w typie należy do klasy Starożytnych Proroków [Starożytni Święci [Godni] po BPŚ
Rozumiemy również,ze ma znaczenie w poza typowe [pozafiguralne] i przedstawia klasę Oblubienicy Chrystusowej
Jan chrzciciel należy również do klasy Starożytnych Proroków i jest ostatnim członkiem tej klasy. stąd jest ten tekst:
Mat. 11:11
11. Zaprawdę powiadam wam: Nie powstał z tych, którzy się z niewiast rodzą, większy nad Jana Chrzciciela; ale który jest najmniejszym w królestwie niebieskiem, większy jest, niżeli on.
(BG)
Najmniejszy w Królestwie Niebieskim to najmniejszy z Oblubienicy Chrystusowej, ich miejsce jest w niebie. A Starożytno świętych Proroków na ziemi. Ponieważ wszyscy oni zmarli przed Jezusem, kiedy jeszcze nie była droga do Królestwa otwartą.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2010-01-04, 12:15   

nike napisał/a:
Eliasz w typie należy do klasy Starożytnych Proroków [Starożytni Święci [Godni] po BPŚ
Rozumiemy również,ze ma znaczenie w poza typowe [pozafiguralne] i przedstawia klasę Oblubienicy Chrystusowej
Jan chrzciciel należy również do klasy Starożytnych Proroków i jest ostatnim członkiem tej klasy. stąd jest ten tekst:
Mat. 11:11
11. Zaprawdę powiadam wam: Nie powstał z tych, którzy się z niewiast rodzą, większy nad Jana Chrzciciela; ale który jest najmniejszym w królestwie niebieskiem, większy jest, niżeli on.
(BG)
Najmniejszy w Królestwie Niebieskim to najmniejszy z Oblubienicy Chrystusowej, ich miejsce jest w niebie. A Starożytno świętych Proroków na ziemi. Ponieważ wszyscy oni zmarli przed Jezusem, kiedy jeszcze nie była droga do Królestwa otwartą.
Mała uwaga: nie wiem w czyim imieniu się wypowiadasz mówiąc "Rozumiemy..." bo może chciałabyś, ale rozumiemy inaczej. Dlaczegóż nadejście Królestwa miałoby nie objąć starotestamentalnych wierzących, nawet co niektórych którzy nie umarli jak Eliasz? KB to inny porządek niż światowy. Śmierć przed narodzeniem Jezusa to jeszcze żadna tragedia. Ciało tutaj nie decyduje.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2010-01-04, 12:31   

leszed, Nie w twoim na pewno. W imieniu BPŚ.

Ja nie powiedziałam,że Starożytni Prorocy nie będą w Królestwie. Ja powiedziałam,że nie będą w Królestwie niebieskim, ponieważ nie należą do Oblubienicy Chrystusowej, bo za wcześnie sie urodzili.. Podobnie i my tez do nieba nie pójdziemy, bo za późno się urodziliśmy. Będziemy zyli w Królestwie na ziemi, pod rządami tych co będą w niebie.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2010-01-04, 13:54   

nike napisał/a:
leszed, Nie w twoim na pewno. W imieniu BPŚ.

Ja nie powiedziałam,że Starożytni Prorocy nie będą w Królestwie. Ja powiedziałam,że nie będą w Królestwie niebieskim, ponieważ nie należą do Oblubienicy Chrystusowej, bo za wcześnie sie urodzili.. Podobnie i my tez do nieba nie pójdziemy, bo za późno się urodziliśmy. Będziemy zyli w Królestwie na ziemi, pod rządami tych co będą w niebie.
Jednak Ty za mało wyjaśniasz, chyba że mnie chcesz wyłączyć z tej dyskusji. Jakieś BPŚ, jakieś doktryny pewnie gdzieś zakorzenione ale niekoniecznie przy biblii. Nie chcę grypsować na forum bibl.
Pozdr.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2010-01-04, 15:00   

Poczytaj więcej moich postów, to ci się rozjaśnij, to i owo. również pozdrawiam.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2010-01-04, 21:36   

nike napisał/a:
Poczytaj więcej moich postów, to ci się rozjaśnij, to i owo. również pozdrawiam.
Gdzie? Bo nie mam za dużo czasu.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2010-01-04, 21:39   

Ja napisałam 4282 posta, jak znajdziesz czas to przeleć chociaż. Bo specjalnie dla ciebie jednego ja nie będę ich przepisywać.
PBŚ ---Badacze Pisma Świętego., doktryny, figury znajdziesz w moich postach, miłej lektury.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2010-01-04, 21:47   

Jeszcze tu o Janie Chrzcicielu:

http://dabhar.org/wt/R3477.htm
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2010-01-05, 10:06   

nike napisał/a:
Ja napisałam 4282 posta, jak znajdziesz czas to przeleć chociaż. Bo specjalnie dla ciebie jednego ja nie będę ich przepisywać.
PBŚ ---Badacze Pisma Świętego., doktryny, figury znajdziesz w moich postach, miłej lektury.
pbś bpś już rozumiem, i nie trzeba 4282. Dzięki. I tak się zrobiło już nudno.
 
 
Dawid7 
katolik


Dołączył: 08 Maj 2010
Posty: 112
Skąd: wlkp
Wysłany: 2010-05-18, 15:29   

Temat o Janie Chrzcicielu. Stąd pytanie: czy zachował się tekst formuły chrzcielnej Jana Chrzciciela? Czy żyją współcześnie Jego uczniowie/naśladowcy? Boć przecież i w naszych czasach nie brak chętnych do nawrócenia. Proszę o odpowiedź, o ile możności z podaniem źródła.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-05-18, 20:10   

Mk 1:4 NS „tak Jan, który chrzcił, wystąpił na pustkowiu, głosząc chrzest jako symbol skruchy ku przebaczeniu grzechów.”
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 10