Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czym jest dla Was Święto Zmarłych.
Autor Wiadomość
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2010-01-15, 09:59   

Moje pytanie odnosi się do tych,którzy palą świeczki i znicze 1 listopada z tego co widuję są to głównie katolicy.Nazwa nie ma dla mnie znaczenia.Raczej powody tych działań i data.
_________________
Mt.24:28 Bo gdzie jest padlina, tam zlatują się sępy.
 
 
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2010-01-15, 10:06   

Jakby nie patrzeć i jak nie nazywać, katolicy chodzą na cmentarz oddawać się "starej, porządnej tradycji", świeczka dla przodka, a i jedzonko i wódeczka na grobie czasem się zdarza. Takie tam "voo doo" zwyczajne.

A grobu Mojżesza nie ma, jakby nie patrzeć.
 
 
 
kansyheniek 


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2459
Skąd: Kleve,Niemcy
Wysłany: 2010-01-17, 10:34   

izraelita napisał/a:
A grobu Mojżesza nie ma, jakby nie patrzeć


Są za to groby cadyków. A na tych grobach to dopiero "voo doo" króluje!
:lol:
_________________
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2010-01-17, 23:53   

izraelita napisał/a:
A grobu Mojżesza nie ma, jakby nie patrzeć.


Ile byłoby relikwii, więcej niż Mojżesz ważył hehe. Jeżeli jest 7 głów Wojciecha [podobno]

Ja na cmentarz chodzę, posprzątam, stawiam kwiatki. Świeczek nie palę, bo moja mama zna do mnie drogę i bez świeczki trafi hehe.

1 Listopada to czasami chodzę z traktatami biblijnymi, i rozdaję. Bywało już tak,że 800 rozdałam.

Jeżeli chodzi o samo św. Wszystkich Świętych, nie uznaję tego święta.

Ale na grobach staram się,żeby porządek był, nie tylko w to święto.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
rose 


Wiek: 39
Dołączyła: 29 Wrz 2009
Posty: 64
Wysłany: 2010-01-18, 19:19   

Mt 8,22: "zostaw umarłym grzebanie ich umarłych!"

"Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, przepowiednie, magie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów, wywoływał umarłych" (Pwt 18,10-11).

"Także przeciwko każdemu, kto zwróci się do wywołujących duchy albo do wróżbitów, aby uprawiać nierząd z nimi, zwrócę oblicze i wyłączę go spośród jego ludu. Uświęćcie się wiec i bądźcie świętymi, bo Ja jestem [święty], Ja Jahwe, Bóg wasz! (Kpł 20,6-7)
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2010-01-20, 21:37   

Cytat:
Zaduszki - polski współczesny odpowiednik pogańskiego święta Dziadów. Przypada ono 2 listopada w Dzień Zaduszny, po dniu Wszystkich Świętych.

Tego dnia ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata, polscy katolicy modlą się za wszystkich wiernych zmarłych, których dusze według ich wiary przebywają teraz w czyśćcu. Rodzimowiercy słowiańscy odprawiają Dziady za Wele, które z różnych przyczyn nie mogą odnaleźć drogi do Nawii.

Obecnie groby odwiedza się raczej w dzień Wszystkich Świętych, który jest dniem wolnym od pracy.
W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy się w mszach, modląc się w intencji zmarłych. Tego dnia istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach zmarłych oraz składania kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób mających być symbolem pamięci o tychże zmarłych. Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z dawnego pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach, wierzono bowiem, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze.

Dawniej zwyczaj zakazywał tego dnia wykonywania niektórych czynności, aby nie skaleczyć, nie rozgnieść czy w inny sposób nie znieważyć odwiedzającej dom duszy. Zakazane było: klepanie masła, deptanie kapusty, maglowanie, przędzenie i tkanie, cięcie sieczki, wylewanie pomyj i spluwanie.

Inne oryginalne kulturowo sposoby obchodzenia tego święta to m.in. anglosaski Halloween (przypadające 31 października) i meksykański Dzień Zmarłych (hiszp.: Día de los Muertos


http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaduszki
Ostatnio zmieniony przez Yarpen Zirgin 2010-01-22, 13:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-01-21, 19:01   

dniem, w którym jest najwięcej wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
krzych67 

Dołączył: 07 Sty 2010
Posty: 580
Wysłany: 2010-01-22, 10:47   

Anowi napisał/a:
dniem, w którym jest najwięcej wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym

co uzmacnia to "święto"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11