Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy widzisz luki w doktrynie Trójcy Świętej?
Autor Wiadomość
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2010-01-05, 08:01   

realista napisał/a:
Kościół odbierając ludzka osobe(...)

Realisto, twoje rozumienie osoby i natury naprawdę niczego nie zmienia w nauczaniu Kościoła. Dla nas Chrystus nie jest człowiekiem dlatego, że ma "osobę ludzką", ale z tej przyczyny, że posiada ludzką naturę.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2010-01-05, 09:20   

Wobec ostatnich postów w temacie powstaje zasadnicze pytanie:

Czy Jezus zmartwychwstał, czy jedynie jego dusza zmieniała miejsce swego pobytu?
Za tym pytaniem idzie kolejne: Czy my zmartwychwstaniemy? Skoro Jezus jest pierwszym, który zmartwychwstał, to czy my będziemy za nim wzbudzeni do życia?
Tak! - Twierdzą instytucje wyznające inną niż nasza, ludzka, naturę bytu określanego Jezusem.
Jak jednak my mamy zmartwychwstać za Jezusem, skoro on nie był takiej natury jak my?
Nie zmartwychwstają więc ludzie, a jedynie ci którzy mają naturę Jezusa?
Podobnie ma się sprawa ze wszystkimi nauczaniami określającymi Jezusa jako innego, w jakimkolwiek rozumieniu, swą naturą od nas - ludzi.
My nie jesteśmy Bogiem, my nie preegzystujemy, nie jesteśmy hipostazą, ani nie jesteśmy współistotni Ojcu,
Nie dotyczy nas więc nadzieja zmartwychwstania, którą dał nam Bóg w Jezusa wzbudzeniu do życia, ta nadzieja dotyczy bytów innych niż zwykły człowiek - bytów preegzystujących, bytów będących którąś tam hipostazą itd.

Cała nadzieja chrześcijaństwa w zmartwychwstaniu Jezusa zawarta przestaje istnieć.

Jezus jest człowiekiem ze swej natury takim jak ja czy ty - i w tym cała ewangelia znajduje swoje wyjaśnienie.
 
 
 
realista 

Wyznanie: unitarianizm
Dołączył: 14 Maj 2009
Posty: 577
Wysłany: 2010-01-05, 21:07   

Yarpen Zirgin napisał/a:
realista napisał/a:
Kościół odbierając ludzka osobe(...)

Realisto, twoje rozumienie osoby i natury naprawdę niczego nie zmienia w nauczaniu Kościoła. Dla nas Chrystus nie jest człowiekiem dlatego, że ma "osobę ludzką", ale z tej przyczyny, że posiada ludzką naturę.

Yarpen moje rozumienie natury pierwszej(ousia prote) i natury drugiej (ousia deutera) jest zgodne z duchem arystotelizmu wyrażonym w kategoriach Arystotelesa, rozumienie to towarzyszyło obradom soborów w Nicei i Chalcedonie zatem rozmawiając o tych zagadnieniach siłą rzeczy należy dyskutowac w duchu arystotelizmu Ty natomiast zdajesz sie tej podstawowej rzeczy nierozrózniać tutaj nie chodzi o naturę drugą tj. ta dzieki której koń jest koniem, krowa krowa człowiek człowiekiem, ale naturę pierwszą tj. te która mówi nam iż ktos jest TYM KONKRETNYM CZŁOWIEKIEM a natura ta jest tożsama własnie z tym co powszechnie nazywamy osobą. Zatem jeżeli Jezus był człowiekiem to posiadał swoja jednostke poszczególną, naturę która nie była wspólna innym i odróżniała Go od innych ludzi.
_________________
www.christianismirestitutio.pl
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2010-01-05, 21:45   

Realisto, jak sobie chcesz tworzyć "naturę pierwszą, czyli osobę" i "naturę drugą", to sobie twórz. Wolna wola. Tylko nie mieszaj do nich nauczania Kościoła, które odróżnia naturę i osobę jako dwie różne sprawy, a nie odmiany jednej.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
realista 

Wyznanie: unitarianizm
Dołączył: 14 Maj 2009
Posty: 577
Wysłany: 2010-01-05, 22:18   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Realisto, jak sobie chcesz tworzyć "naturę pierwszą, czyli osobę" i "naturę drugą", to sobie twórz. Wolna wola. Tylko nie mieszaj do nich nauczania Kościoła, które odróżnia naturę i osobę jako dwie różne sprawy, a nie odmiany jednej.

Nie tworzę tylko mówie, iż to co arystoteles nazywa substancja /naturą pierwsza jest tożsame z tym co powszechnie nazywamy osobą. A definicja drogi Yarpenie osoby za waszym Boecjuszem to jednostkowy byt rozumnej natury. Innymi słowy ile natur w Chrystusie tyle osób gdyz każda z natur osobe stanowi. Tak jak ja i ty jestesmy dwiema osobami ludzkimi innymi słowy dwiema zupełnymi jednostkowymi rozumnymi naturami które nie są wspólne innym. Zas ty mieszasz naturę w sensie gatunkowym z natura jednostkową łopatologicznie dlaczego jestesmy ludzmi? Gdyz posiadamy nature ludzką. Dlaczego jestem tym konkretnym człowiekiem? Poniewaz posiadam jednostke poszczególna nature indywidualna niewspólna innym, która odróznia mnie od innych ludzi.
_________________
www.christianismirestitutio.pl
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2010-01-05, 22:23   

Realisto, chyba zapomniałeś, że filozofia od czasów Arystotelesa trochę się rozwinęła a pojęcia natura i osoba zostały przedefiniowane na potrzeby nauczania Kościoła.
Jak pisałem:
Chcesz sobie tworzyć "naturę gatunkową" i "naturę jednostkową" - okay, ale nauczania Kościoła w to nie mieszaj, bowiem ono się tymi pojęciami nie posługuje.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
realista 

Wyznanie: unitarianizm
Dołączył: 14 Maj 2009
Posty: 577
Wysłany: 2010-01-05, 23:01   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Realisto, chyba zapomniałeś, że filozofia od czasów Arystotelesa trochę się rozwinęła a pojęcia natura i osoba zostały przedefiniowane na potrzeby nauczania Kościoła.
Jak pisałem:
Chcesz sobie tworzyć "naturę gatunkową" i "naturę jednostkową" - okay, ale nauczania Kościoła w to nie mieszaj, bowiem ono się tymi pojęciami nie posługuje.

Yarpen uciekasz jak tylko możesz od udzielenia prostej odpowiedzi zamiast stosowac uniki wyjasniłbys nam jak dzisiaj interpretuje nature i osobę współczesny kościół :mrgreen: skoro twierdzisz, iz ten przedefiniował owe pojęcia z chęcia się dowiem jak ;) i poprosze o źródło tejże informacji po drugie należy wskazac błędy w rozumowaniu drugiej osoby a nie negowac cos bez podania sensownych racji.
_________________
www.christianismirestitutio.pl
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2010-01-17, 20:09   

Definicja: \ Według „Atanazjańskiego symbolu wiary” są trzy Osoby Boskie (Ojciec, Syn i Duch Święty), a każda z nich jest wieczna i wszechmocna, żadna nie jest ani większa, ani mniejsza od pozostałych, każda z nich jest Bogiem, ale wszystkie razem są tylko jednym Bogiem...-------- (wiecznym).

,,Karą za grzechy jest śmierć,,

Jezus umarł, ale Jego dusza, nie umarła (napisał, YZ)
Jezus miał duszę nieśmiertelną?

To jakaś nowość???
Bóg!!! ma duszę nieśmiertelną?

Gdzie to jest napisane -- YZ ?
_________________
ss
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2010-01-17, 21:06   

bonhart napisał/a:
Jezus umarł, ale Jego dusza, nie umarła (napisał, YZ)
Jezus miał duszę nieśmiertelną?

To jakaś nowość???
Bóg!!! ma duszę nieśmiertelną?

Bonhart, a może tak, z łaski swojej, doczytasz najpierw wszystko, co nauczamy i w co wierzymy o Chrystusie, a dopiero potem zaczniesz tworzyć swoje teorie?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
rykiw
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-19, 20:32   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Realisto, jak sobie chcesz tworzyć "naturę pierwszą, czyli osobę" i "naturę drugą", to sobie twórz. Wolna wola. Tylko nie mieszaj do nich nauczania Kościoła, które odróżnia naturę i osobę jako dwie różne sprawy, a nie odmiany jednej.


Odmiany jednej sprawy, natury, osoby....???
pozdrawiam
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2010-01-19, 23:49   

realista napisał/a:

Yarpen uciekasz jak tylko możesz od udzielenia prostej odpowiedzi zamiast stosowac uniki wyjasniłbys nam jak dzisiaj interpretuje nature i osobę współczesny kościół :mrgreen: skoro twierdzisz, iz ten przedefiniował owe pojęcia z chęcia się dowiem jak ;) i poprosze o źródło tejże informacji po drugie należy wskazac błędy w rozumowaniu drugiej osoby a nie negowac cos bez podania sensownych racji.

Yarpin,"wyjaśniłbyś nam,jak dzisiaj interpretuje naturę i osobę współczesny kościół?"

Jezus-Syn Człowieczy,człowiek ziemski,natura ludzka,jednorazowe śmiertelne fizyczne ciało pozbawione świadomości,którego rodzicami byli Maria i Józef.
Chrystus-Pierworodny Syn Boży,człowiek niebiański,nieśmiertelny Duch jako świadoma Jaźń-wola Ja-Chrystus,który wcielił się w Jezusa.

W czasie swojego ziemskiego wcielenia,Ja-Chrystus przebywał jako Duch w Jezusie.Umarł Jezus i nie zmartwychwstał.Chrystus jako Duch opuścił martwe ciało fizyczne i połączył się ze swoim ciałem duchowym,w którym przebywał w Niebie przed wcieleniem.
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2010-01-20, 08:19   

angelo napisał/a:
Yarpin,"wyjaśniłbyś nam,jak dzisiaj interpretuje naturę i osobę współczesny kościół?"

Tak samo, jak to zostało określone na soborach, które te pojęcia zdefiniowały.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2010-01-20, 10:49   

Yarpen Zirgin napisał/a:
angelo napisał/a:
Yarpin,"wyjaśniłbyś nam,jak dzisiaj interpretuje naturę i osobę współczesny kościół?"

Tak samo, jak to zostało określone na soborach, które te pojęcia zdefiniowały.

Na soborach ustalono,że Chrystus stał się nowym Jezusem Chrystusem,Bogo-człowiekiem z rozdwojeniem dwóch Jaźni i natur.Te soborowe ustalenia nie zgadzają się z NT w którym pisze,że Ja-Chrystus jest jako Pan Duchem, "wczoraj i dziś,ten sam i na wieki".

Jeśli Ja-Chrystus jest tym samym wiecznym Duchem,to nie może być Bogo-człowiekiem Jezusem Chrystusem.
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2010-01-20, 11:08   

angelo, a może jednak doczytasz postanowienia soborowe?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2010-01-21, 17:44   

YZ

Na innym forum przedstawiono dialog matki z dzieckiem -
Cytat:
- Mamo, skąd jest świat?
- Bóg go stworzył.
- Mamo, a skąd jest Bóg?
- Zamknij się, głupi smarkaczu! Bog jest od zawsze, kiedys interesowal sie wylacznie Bliskim Wschodem ale pozniej wcielil sie w galilejskiego sekciarza i teraz siedzi w niebiosach z Bogiem tatusiem i Bogiem duszkiem, majac pod opieka rzymskich-katolikow a nie zydow.
- To Bogow jest trzech?
- Nie bluznij, jest jeden. Nikt już nie chce z tobą o tym gadać!


YZ - odpisałeś mi

Cytat:
Bonhart, a może tak, z łaski swojej, doczytasz najpierw wszystko, co nauczamy i w co wierzymy o Chrystusie, a dopiero potem zaczniesz tworzyć swoje teorie?



Moje teorie? Jak widzę tu, to chyba nie tylko moje. :-/
_________________
ss
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10