Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Porównanie Kościoła I wieku z Kościołem Katolickim
Autor Wiadomość
Yarpen_Zirgin
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 11:56   

sylka napisał:

No jesli twierdzisz, ze Jezus nie jest skałą na ktorej został zbudowany kosciół- to niestety nie dogadamy sie i nie znajdziemy porozumienia.

Oczywiście, że tak twierdzę, ponieważ Mt 16:18 wyraźnie i jednoznacznie stwierdza, ze tą skałą jest Szymon, pierwszy z apostołów, który otrzymał od Chrystusa nowe imię: Kefas(Piotr) - Skała. Jezus jest fundamentem i kamieniem węgielnym, a to nie jest to samo co "skała"(czyli podłoże, grunt, na którym stawia się budynek).
Nie ma żadnego wersu, który by mówił, ze skałą, na której Chrystus zbudował Kościół jest on sam. Przynajmniej ja takowego nie znalazłem.
Możesz mi taki podać, bo może go przegapiłem?

rupert__
Gość

Jeżeli architekt buduje dom i zaczyna od postawienia fundamentów,to co jest ważniejsze,ten fundament .czy architekt?
Oczywiście,że architekt,więc nie rozumiem dlaczego uznanie Piotra za ten fundament miałoby umniejszać dzieło Jezusa...
Mam wrażenie,że dla niektórych głównym celem ich interpretacji Biblii jest podważenie wiary KK...

sylka
Gość

Widzę ze nie rozumiesz tego ze Piotr też jest duchową budowla- a nie podlozem na ktorym zbudowany jest kościół.
Jesli mowa jest o skale to nie o podlozu tylko o kamieniu , jednym z wielu z ktorych buduje sie budowle. Kamieniu nalezącym do fundamentu budowli.
Apostolowie nazywani są fundamentem lub filarem duchowego kościoła.

Masz mylne zrozumienie jesli chodzi o skale- jako podloze.
Tutaj chodzi o fundament zbudowany ze skaly.

Kamienie wyciosowuje sie ze skaly i buduje sie z nich najpierw fundament, a potem calą budowle.

Zas kamieniem węgielnym, jedynym jest Jezus Chrystus, czyli też nalezy do budowli.

Możę warto sie wybrać na budowe-, a nie tylko przegladac podreczniki o budownictwie, Yarpen ....

belizariusz
Gość

Cytat:
Możę warto sie wybrać na budowe-, a nie tylko przegladac podreczniki o budownictwie, Yarpen

..a moze warto byłoby sie odnieść do fragmentu który podałem, a który plasuje Piotra jako głównego pasterza owiec ?

Co do budownictwa...cóż projektant (architekt) zawsze bedzie ważniejszy od skały na której buduje. Bo to on robi z ta skała co zechce.
Tak sie sklada, ze jestem z zawodu budowlańcem i wiem co można zrobic z róznych nieozywionych przedmiotów budowlanych - WSZYSTKO co sie zechce w ramach znanych zasad fizyki. Jezus budujac swój Kosciół nie podlegał prawom fizyki, a "cagłami" sa osoby zywe....

sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 11:57   

Kościół buduje Bóg Ojciec, a głową koscioła jest Jezus Chrystus.

" Ja zasadziłem, Apollos podlał, a wzrost dał Bóg " 1 Kor 3:6

" i wszystko poddał pod nogi jego, a jego samego ustanowił ponad wszystkim Głową Kościoła " Efez. 1:22

" lecz abyśmy, będąc szczerymi w miłości, wzrastali pod każdym względem w niego, który jest Głową, w Chrystusa, " Efez 4:15

" On także jest Głową Ciała, Kościoła; On jest początkiem, pierworodnym z umarłych, aby we wszystkim był pierwszy " Kolosan 1:18

Yarpen_Zirgin
Gość

sylka napisał:
Widzę ze nie rozumiesz tego ze Piotr też jest duchową budowla- a nie podlozem na ktorym zbudowany jest kościół.

Ano nie rozumiem, ponieważ ważniejsze dla mnie są słowa Jezusa, który o Szymonie, a nie o sobie, mówi, ze będzie skałą, na której zbuduje swój Kościół. Skałą, czyli PODŁOŻEM, bo w Izraelu domy stawiało się na skałach jako podłożu, a nie na ziemi czy piasku (Mt 7:24)

Cytat:
Jesli mowa jest o skale to nie o podlozu tylko o kamieniu , jednym z wielu z ktorych buduje sie budowle. Kamieniu nalezącym do fundamentu budowli.

Gdyby Jezus miał na myśli skałę jako materiał budowlany, to powiedziałby "z tej skały" a nie "na tej skale". A tak, jak widać, chodzi mu o podłoże, na którym zostanie postawiony Kościół.

Cytat:
Masz mylne zrozumienie jesli chodzi o skale- jako podloze.
Tutaj chodzi o fundament zbudowany ze skaly.

Kamienie wyciosowuje sie ze skaly i buduje sie z nich najpierw fundament, a potem calą budowle.

Jw. gdyby chodziło o skałę jako materiał budowlany na fundament, było by "z tej skały". Niestety, w Mk 16:18 mamy "na tej skale", co jednoznacznie nam pokazuje, ze chodzi o podłoże.

Cytat:
Zas kamieniem węgielnym, jedynym jest Jezus Chrystus, czyli też nalezy do budowli.

Kamień węgielny nie jest podłożem.Smile

Cytat:
Możę warto sie wybrać na budowe-, a nie tylko przegladac podreczniki o budownictwie, Yarpen .... Exclamation

Byłem już na niejednej budowie i jeszcze na żadnej nie spotkałem się z tym, zeby ktoś mówił na podłoże "fundament" czy "kamień węgielny".

Gość

Ciekawy wniosek można wysnyć z twojego rozumowania:

Jezus, ktory jest kamieniem węgielnym jest zbudowany na Piotrze, ktory jest skałą...no ciekawe, ciekawe.....

belizariusz
Gość

Ciagle jestem ignorowany...no cóz, najwidoczniej brak adwersarzom argumetów.

Podam to więc w formie bardziej przystepnej:
Jezus - Baca...Piotr - Juhas
Baca mówi Juhasowi - idź i pas stado moje.
Juhas idzie i pasie stado, które jest mu posłuszne...mimo, ze jest tylko Juhasem, a nie samym Bacą. Bo dostał od Bacy prikaz i wystepuje w jego imieniu i zgodnie z jego wolą

Gość

Wysłany: 2006-05-22, 11:58   

rupert napisal:

Cytat:

Wyznawco
"Ty jesteś kamień i na tym kamieniu(węgielnym)zbuduję Kościół mój"
Czy to coś zasadniczo zmienia?

kolejne zle tlumaczenie. zauwaz ze w oryginale zostaly uzyte 2 SLOWA a nie jedno. slowo "petros" - piotr i slowo "petra" - skala. wiem ze to jest trudny werset i mozesz sie przyczepic do wielu rzeczy w nim ale jak wynika z analizy CALEJ BIBLII okreslenia "kamien wegielny" i "skala" sa zarezerwowane dla Jezusa. piotr byl tylko JEDNYM Z WIELU filarow Kosciola. tak czy inaczej Glowa Kosciola jest sam Jezus a nie zaden czlowiek. w tym przypadku biblia tez nie zostawia zadnych watpliwosci (chyba ze myslisz ze Kosciol to smok ktory ma 2 glowy Very Happy Very Happy Very Happy )

Cytat:

A następny wers?też został zniekształcony przez KK?:
I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie

symboliczne przekazanie wladzy na ziemi. nie tylko jednak piotr ale KAZDY ktory nalezy do Chrystusa ma taka wladze. to tez jest dosc jasne w biblii. jezeli bys sie tak trzymal jednak biblii i twierdzil ze TYLKO PIOTR ma ta wladze to niestety NIKT PO NIM tez nie moglby jej miec Very Happy Very Happy Very Happy

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_

Gość

Wysłany: 2006-05-22, 11:59   

belizariusz napisal:

Cytat:
..a co z werstem:
A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje!» I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje!». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje! J 21, 15-17

Czyż to nie jest wyraźne wskazanie na Piotra jako na "głównego" pasterza? Jako tego ktory ma pasac owce gdy Jezus cielesnie odejdzie z tego świata?

glownym pasterzem jest Jezus. owieczki na ziemi pasc maja WSZYSCY ktorzy sa do tego powolani a nie tylko piotr. to ze w biblii opisane sa slowa Jezusa do piotra nie swiadcza wcale o wylacznosci piotra na pasienie owiec. ten werset jest raczej okazaniem PRZEBACZENIA piotrowi jego grzechu zaparcia sie Jezusa i POZWOLENIA MU TEZ na paszenie owiec tak jak maja to czynic inni. obawiam sie ze gdyby tych slow nie bylo w biblii to wielu ludzie nie zaakceptowaloby wogole piotra jako apostola po tym co zrobil Jezusowi. jezeli jednak myslisz ze "pas owieczki moje" tyczy sie TYLKO do piotra to w takim razie DO NIKOGO PO NIM Very Happy Very Happy Very Happy

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_

Belizariusz
Gość

Cytat:
owieczki na ziemi pasc maja WSZYSCY ktorzy sa do tego powolani a nie tylko piotr

..a czyż nie na tym polega sukcesja Apostolska? Ktos jednak musi byc tym głównym Juhasem, skoro Jezus jest Baca nieobecnym w ciele fizycznym na ziemi.
W innym wypadku każdy Juhas zacznie ciagnąc swoje stadko w inna strone.
Co niestety miało i ma miejsce do dzisiaj i co z cała pewnościa przysparza smutku Jezusowi, który pragnął by wszyscy byli jedno.

Cytat:
jezeli jednak myslisz ze "pas owieczki moje" tyczy sie TYLKO do piotra to w takim razie DO NIKOGO PO NIM

Wybacz, ale o krótkowzrocznośc Jezusa nie śmiałbym podejrzewać. Przeciez wiadomym jest, ze człowiek to istota smiertelna i musi byc cos takiego jak sukcesja. Kazdy ma ograniczona ilośc lat i po każdym (prawie) ktos musi nastapić.
Dobrze , ze Baca czuwa z góry nad swoim stadem...

belizariusz
Gość

Popatrzmy też na inne fakty:
Piotrowi jako pierwszemu z Apostołów ukazuje sie Zmartwychwstały :
"którzy im oznajmili: «Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi»." Łk 24, 34

"i że ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu," 1Kor 15, 5

Piotr przemawia do tłumów w imieniu Kościoła w Zielone Swiatki (Dz 2:14, 3:12).
Decyduje o wyborze dwunastego Apostoła (Dz 1:15)
Kieruje pierwszą gminą chrześcijańską (Dz 5:3) i broni jej przed Sanhedrynem (Dz 4:8).
On pierwszy po zesłaniu Ducha Św. uzdrawia (Dz 3:6) - nawet jego cień - i wskrzesza (Dz 9:40, 5:15)
On dostaje widzenie dot. nawracania pogan (Dz 10:3, 35, 15:7 - "Bóg już dawno wybrał mnie spośród was, aby z moich ust poganie usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli". Paweł nie protestuje) oraz decyduje o ochrzczeniu pierwszego poganina (Dz 10:47n.).
Piotr kieruje Soborem Jerozolimskim (Dz 15:7), choć Jakub jest biskupem tego miasta (Dz 21:17n.).
Na jego autorytet powołuje się Jakub w swej mowie (Dz 15:13n.)
On w imieniu Apostołów zwraca się do Chrystusa, gdy mają wątpliwości (Mt 15:15, 19:27, 18:21, 16:15n., Łk 12:41, J 6:68).
Tylko o Piotrze imiennie powiedział Jezus, że jest błogosławionym i tylko jemu rzekł, że to co wie on o nim objawił mu Bóg (Mt 16:17).

Cytat:
kolejne zle tlumaczenie. zauwaz ze w oryginale zostaly uzyte 2 SLOWA a nie jedno. slowo "petros" - piotr i slowo "petra" - skala

W "oryginale" uzyte było słowo Kefa - co oznacza skałę. Petros to pozniejsza odmiana w j. greckim.

Yarpen_Zirgin
Gość

sylka napisał:
Ciekawy wniosek można wysnyć z twojego rozumowania:

Jezus, ktory jest kamieniem węgielnym jest zbudowany na Piotrze, ktory jest skałą...no ciekawe, ciekawe..... Rolling Eyes

Ciekawe jest to, ze niczego takiego nie pisałem.
Poza tym:
Kamienia węgielnego się nie buduje, tylko kładzie. A raczej wmurowuje, jako pierwszy fragment murów budowli, na rogu fundamentów.
Po drugie, fundamenty, na których rogu wmurowuje się kamien węgielny, umieszcza się w/na jakiśm podłożu. W przypadku Kościoła, na Skale, którą jest pierwszy z apostołów: Szymon, brat Andrzeja, syn Jony, któremu Jezus nadał imię Kefas(Piotr).

Gość

Wysłany: 2006-05-22, 12:00   

belizariusz napisal:

Cytat:
Ktos jednak musi byc tym głównym Juhasem, skoro Jezus jest Baca nieobecnym w ciele fizycznym na ziemi.

dlaczego MUSI? gdzie napisane jest ze MUSI skoro jest JEDEN PASTERZ i JEDNA OWCZARNIA? a tym Pasterzem jest Jezus.

Cytat:
W innym wypadku każdy Juhas zacznie ciagnąc swoje stadko w inna strone.

jezeli pasterze ciagnie stadko W SWOJA STRONE to znaczy ze nie jest On pasterzem ktory pasie owieczki dla Jezusa tylko jest wilkiem w owczej skorze ktorego mamy sie wystrzegac. w NT nie ma ani jednego przykladu na to zeby koscioly byly sterowane centralnie.. wrecz przeciwnie.. w apokalipsie w slowach do 7 kosciolow Jezus wyraznie podkresla zroznicowanie tych kosciolow. Jedyna Glowa Kosciola jest JEZUS i innej nie ma.

Cytat:
Wybacz, ale o krótkowzrocznośc Jezusa nie śmiałbym podejrzewać. Przeciez wiadomym jest, ze człowiek to istota smiertelna i musi byc cos takiego jak sukcesja. Kazdy ma ograniczona ilośc lat i po każdym (prawie) ktos musi nastapić.

najpierw musialbys udowodnic na podstawie pisma ze potrzebna jest DRUGA GLOWA Kosciola albo "glowny juhas" jak ty go nazywasz. w biblii nic takiego nie ma.. wrecz przeciwnie... tam pisze ze jest JEDEN PASTERZ i JEDNA GLOWA.. i jest NIM sam Jezus. co do twojego drugiego postu z przykladami waznosci piotra to ja nigdy nie mowilem ze piotr nie jest wazny...odgrywal on napewno znaczaca role w zyciu i dzialalnosci Kosciola... napewno po tym co uczynil Jezusowi to tak jak i pawel pracowal na pelnych obrotach dla Krolestwa. nic z tego co przedstawiles jednak nie swiadczy o tym ze piotr byl centralna wladza wszystkich kosciolow.. jest on wymieniony jako jeden z filarow Kosciola ale nie jedyny... jest on upominany przez pawla za zle zachowanie... jest on wysylany przez innych apostolow z misja itd itd... to swiadczy o tym ze nie zawsze on rzadzil i byl najwyzszym autorytetem.

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_

sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 12:00   

Własnie to mnie obrusza, ze wymysla się jakichs namiestników Chrystusowych, jakby Jezus nie byl obecny wsród nas !!
A przeciez obiecał,ze bedzie z nami az do skonczenia swiata.

A po drugie obiecał jeszcze to : ( cytat specjalnie dla Belizariusza)

" Jednakże mówię wam prawdę: Pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, poślę Go do was. On zaś, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie. " Jana 16:7,8

Obrusza mnie to ,ze lekcewazy sie w kosciele rolę Ducha Swietego !!!

W twoich porównianiu Beliraziusz do bacy i juhasa, wydaje mi sie jakbys traktowal Jezusa jako dawno umarlego.
A przecież On zyje!!

To tak jak muzulmanie musza miec swoich imamów i mułów, bo Mahomet dawno umarł i musza byc jego nastepcy!!!

Jezus nie potrzebuje zadnego następcy !!!!

Jezus cały czas zyje i tylko On jest naszym arcykapłanem, nie ma innego !!!

Odpowiedz do tematu