Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dekalog
Autor Wiadomość
Maja. 

Wysłany: 2006-09-06, 05:26   

Yarpen Zirgin napisał:

Cytat:
Więc powstrzymaj się z tekstami sugerujacymi, ze zdanie ks. Spirago jest zdaniem wszystkich katolickich teologów.

Nie zaznaczyłam wszystkich :-D .
Użyłam liczby mnogiej, gdyż zanim wydany zostanie taki katechizm to myślę, że przechodzi przez jakąś cenzurę, że więcej osób jest odpowiedzialnych za jego treść. :-?

napisałam:
Cytat:
Cytat:
I chociaż w Biblii nie ma ponumerowanych przykazań, jak je wymienisz i policzysz, będziesz miał ich dziesięć

odpisałeś:
Wymieniłem i policzyłem bez podziałów uczynionych przez żydów czy Kościoły chrześcijańskie. Wyszło ich czternaście.

Jeszcze raz spójrz, :shock: na podział, abyś wiedział gdzie zrobiłeś błąd, że wyszło Ci ich więcej :shock:

:shock: Zobacz, że każde przykazanie dotyczy jednej sprawy :shock: .

Kiedy Bóg zabrania czynienia rzeźb i obrazów, to w tym celu, aby nie oddawać temu pokłonu i nie służyć. Ty to jedno przykazanie Boże podzieliłeś, (i masz 2 i 3) widzisz więc, że takiego podziału być nie może.

Przykazanie dotyczące święcenia szabatu, zaczyna się w Twoim podziale od numeru 5, a kończy się na numerze 7.
Podkreśliłam wcześniej, że każde przykazanie dotyczy jednej sprawy. Dlatego i ten podział odrzucamy.

Natomiast 13 i 14 numer - wspólnie dotyczy pożądania, sam widzisz, że jest to jedno przykazanie Boże.

Taki podział w ogóle nie mógłby istnieć :-D .

Dlatego gdy 2 i 3 numer połączysz w jedno przykazanie, tak jak być powinno, 5,6,7 numer też jako jedno przykazanie
oraz 13 z 14 numerem, będziesz miał 10 przykazań :-D

Maja.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2006-09-06, 06:46   

Miriam napisał/a:
Yarpen Zirgin, odczytajmy tekst 2 Listu do Koryntian 3,3: -

„Wiadomo przecież, że jesteście listem Chrystusowym sporządzonym przez nasze usługiwanie, napisanym
nie atramentem, lecz Duchem Boga żywego, nie na tablicach kamiennych, lecz na tablicach serc ludzkich”.

(Przekład Biblii Brytyjskiej). [ciacho nie tekst nie na temat 2 Kor 3:3-YZ]

Odczytałaś i co dalej?
Dalej musiałem przerzucić połowę tekstu, żeby doczekać się komentarza do cytatu:

Cytat:
Apostoł Paweł w 2 Liście do Koryntian 3,3 pisze, że słowa, które były wypisane w Starym Przymierzu
na kamiennych tablicach, są obecnie wypisane przez Ducha Świętego w sercach wierzących
(2 List do Koryntian 3,3).

Nie bujaj. Niczego takiego w tym cytacie nie ma. Paweł pisze o chrzescijaninach z koryntu (a w szerszym kontekscie o wszystkich chrześcijaninach), że są jego listem. Słowem nie wspomina, że mówi o Dekalogiu.
Napisał: "jesteście listem" - czyli czytelnicy, do których się zwraca, a nie przykazania, jak to sugerujesz.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2006-09-06, 21:32   

Maja. napisał/a:

Użyłam liczby mnogiej, gdyż zanim wydany zostanie taki katechizm to myślę, że przechodzi przez jakąś cenzurę, że więcej osób jest odpowiedzialnych za jego treść.

Za treść odpowiada autor. W tym przypadku ks. Spirago.

Cytat:
Jeszcze raz spójrz, :shock: na podział, abyś wiedział gdzie zrobiłeś błąd, że wyszło Ci ich więcej :shock:

Nigdzie nie popełniłem będów, ponieważ wymieniłem każdy nakaz i zakaz z Wj 20:2-17 oddzielnie.

Cytat:

Zobacz, że każde przykazanie dotyczy jednej sprawy

Dlatego właśnie wyszło mi 14. Kazdy z wydzielonych fragmentów dotyczył jednej sprawy. :-)

Cytat:
Kiedy Bóg zabrania czynienia rzeźb i obrazów, to w tym celu, aby nie oddawać temu pokłonu i nie służyć. Ty to jedno przykazanie Boże podzieliłeś, (i masz 2 i 3) widzisz więc, że takiego podziału być nie może.

Przykazanie dotyczące święcenia szabatu, zaczyna się w Twoim podziale od numeru 5, a kończy się na numerze 7.
Podkreśliłam wcześniej, że każde przykazanie dotyczy jednej sprawy. Dlatego i ten podział odrzucamy.

Natomiast 13 i 14 numer - wspólnie dotyczy pożądania, sam widzisz, że jest to jedno przykazanie Boże.

Taki podział w ogóle nie mógłby istnieć :-D .

Dlatego gdy 2 i 3 numer połączysz w jedno przykazanie, tak jak być powinno, 5,6,7 numer też jako jedno przykazanie
oraz 13 z 14 numerem, będziesz miał 10 przykazań :-D

Fajnie, to teraz mi jeszcze wykaż, ze to co powyżej napisałaś pochodzi od Boga.
Wg. mnie bowiem podział na 10 przykazań jest następujący(cytuję za księgą Powtórzonego Prawa):

I przykazanie.
Pwt 5:6-10
6. Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
7. Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie.
8. Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi.
9. Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą,
10. a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań.
(BT)

II przykazanie
Pwt 5:11
11. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, bo nie dozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto bierze Jego imię do czczych rzeczy.
(BT)

III przykazanie
Pwt 5:12-15
12. Będziesz zważał na szabat, aby go święcić, jak ci nakazał Pan, Bóg twój.
13. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę,
14. lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty.
15. Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd Pan, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem: przeto ci nakazał Pan, Bóg twój, strzec dnia szabatu.
(BT)

IV przykazanie
Pwt 5:16
16. Czcij swego ojca i swoją matkę, jak ci nakazał Pan, Bóg twój, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło na ziemi, którą ci daje Pan, Bóg twój.
(BT)

V przykazanie
Pwt 5:17
17. Nie będziesz zabijał.
(BT)

VI przykazanie
Pwt 5:18
18. Nie będziesz cudzołożył.
(BT)

VII przykazanie
Pwt 5:19
19. Nie będziesz kradł.
(BT)

VIII przykazanie
Pwt 5:20
20. Jako świadek nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa.
(BT)

IX przykazanie
Pwt 5:21
21. Nie będziesz pożądał żony swojego bliźniego.

X przykazanie
Pwt 5:21
Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego.
(BT)

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Maja. 

Wysłany: 2006-09-07, 09:14   

Witam :-)

Yarpen Zirgin napisał:
Cytat:
Za treść odpowiada autor. W tym przypadku ks. Spirago.

To nie jest prywatna książka, aby za jej treść odpowiadał jeden człowiek.
Ks. Fr. Spirago reprezentuje Kościół Rzymsko - Katolicki, dlatego Katechizm jest wydawany za zgodą tego Kościoła.
Umieszczony w nim tekst, jest zgodny z ich nauczaniem :-D

:shock: Odnośnie podziału przykazań :shock:

Nie chodzi o sam ich podział, ale o przestrzeganie całego Dekalogu z Biblii, gdyż on w dalszym ciągu nas obowiązuje.

Pierwsze cztery przykazania uczą nas podstawowej miłości do Boga

Dla większej przejrzystości ponumerowałam je:

I. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie.

II. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko,
ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg,
jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają Moich przykazań.

III. Nie będziesz wzywał Imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego,
który wzywa Jego Imienia do czczych rzeczy.

IV. Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia.
Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana. Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.

W przekładzie Księdza Jakuba Wujka 2 Mojż. 20,8-12 pisze:-"Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił.”

W Biblii Gdańskiej, która jest pisana językiem archaicznym, w 5 Księdze Mojżeszowej 5,12-15 czytamy: - "Przestrzegaj dnia sobotniego, abyś go święcił, jakoć rozkazał Pan, Bóg twój."

Jeżeli ktoś nie przestrzega jednego z wyżej wymienionych przykazań to nie obraża bliźniego, ale samego Boga z nieba. :cry:

Pozostałe sześć przykazań uczą nas podstawowej miłości do bliźniego.

V. Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.

VI. Nie będziesz zabijał.

VII. Nie będziesz cudzołożył.

VIII. Nie będziesz kradł.

IX. Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.

X. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika,
ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego".

Przykazania Boże są bardzo ważne również w naszych czasach, gdyż nic nie straciły ze swej ważności. Dał je Bóg i nikt nie ma prawa ich zmienić. Obowiązują w takiej formie, w jakiej zostały podane w Biblii.

I chociaż nie ma ponumerowanych przykazań w Biblii, to logiczne jest, że innego podziału nie można uczynić. :-D

:shock: Tymczasem Kościół katolicki dopuścił się zmian w Bożym Dekalogu. :roll: :shock: :roll:

Nie nauczają wiernych II- go przykazania, które zabrania kultu wizerunków :cry:

Kościół katolicki zlekceważył to Boże upomnienie i mają pełno obrazów, rzeźb i figur, które noszą na ramionach, które koronują, i dla których sporządzają różne stroje np. obraz jasnogórski.

Sama widziałam jak Karol Wojtyła koronował obrazy i figurki. Pomyślałem sobie wtedy, że przecież Bogu to się nie podoba, dlaczego to robi?

To drugie przykazanie, które zabrania robienia obrazów, rzeźb, figur i oddawania im pokłonu i czci usunęli, a według tego, co podajesz połączyli z pierwszym, efekt tego jest taki, że bardzo wielu katolików w ogóle nie wie, że istnieje taki zakaz.

Skoro Bóg zabronił czynienia obrazów, rzeźb, figur i oddawania im pokłonu i czci. Nie czyńmy tego, gdyż dziś zakaz ten
w dalszym ciągu nas obowiązuje.

Po takiej "operacji" w KRK mają IX przykazań, żeby na powrót mieć dziesięć, dziesiąte przykazanie, które mówi by nie pożądać i wymienia czego, Kościół katolicki rozdzielił na dwa osobne i mają:

IX przykazanie - "Nie będziesz pożądał żony swojego bliźniego."

X przykazanie - "Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego"

A przecież jest to jedno przykazanie, które uczy nas, by nie pożądać niczego, co należy do naszego bliźniego.

Natomiast IV przykazanie Boże, które nakazuje święcenie siódmego dnia tygodnia (soboty), od piątku zachodu do soboty zachodu, KRK zmienił na święcenie pierwszego dnia tygodnia niedzieli.

Sobota to siódmy dzień tygodnia, dzień, który Bóg pobłogosławił, poświęcił i Sam odpoczął w tym dniu - to pamiątka stworzenia (1 Mojż.2,2-3 ).Tego potrójnego znaczenia nie posiada żaden inny dzień tygodnia.

Tymczasem niektóre wyznania święcą pierwszy dzień tygodnia zapominając o Bożym nakazie.
Kto ma taki autorytet, aby ten siódmy dzień, który Bóg nakazał święcić zmienić na święcenie innego np.: pierwszego dnia tygodnia- niedzieli
:?:

Nie zapominajmy o tym, że jest to Dzień Pański i tylko za święcenie tego dnia jest ukazane Boże błogosławieństwo.

Wszyscy apostołowie byli Żydami, święcili szabat, i przestrzegali pozostałych przykazań. Oni tą nauką mieli mieli napełnić cały świat.

Zmiana, której dokonał KRK jest niedopuszczalna, gdyż przykazania Boże w dalszym ciągu nas obowiązuje, i nikomu nie wolno wprowadzać w nim zmian.

Mamy jednego Boga w niebie, miejmy wszyscy również jeden Dekalog.

Yarpen Zirgin, jeżeli służysz Bogu, to przestrzegaj przykazań Bożych :-D

Pozdrawiam :-)
Maja.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2006-09-07, 18:21   

Maja. napisał/a:

To nie jest prywatna książka, aby za jej treść odpowiadał jeden człowiek.
Ks. Fr. Spirago reprezentuje Kościół Rzymsko - Katolicki, dlatego Katechizm jest wydawany za zgodą tego Kościoła.
Umieszczony w nim tekst, jest zgodny z ich nauczaniem :-D

Pod kątem zgodności z nauczaniem w katechźmie są sprawdzane przed wydaniem imprimatur prawdy wiary. Nie sprawdza się natomiast tekstów na temat np.: historii żydów i ich podejscia do Biblii, ponieważ nie jest to fragment nauczania Kościoła.

Cytat:
:shock: Odnośnie podziału przykazań :shock:

Nie chodzi o sam ich podział, ale o przestrzeganie całego Dekalogu z Biblii, gdyż on w dalszym ciągu nas obowiązuje.

Fajnie, tylko dlaczego dalej negujesz podział przykazan w wersji KK, skoro sama stwierdziłaś, ze sposób podziału nie jest wazny?

Cytat:
Pierwsze cztery przykazania uczą nas podstawowej miłości do Boga

Wg. ciebie pierwsze cztery. Wg. mnie pierwsze trzy. :-)

Cytat:
Dla większej przejrzystości ponumerowałam je:

Fajnie, ale twierdzę, że to podział przeze mnie zaprezentowany jest właściwy. Jeśli masz zamiar twierdzić, ze jest on błędny, to wskaż mi miejsce w Biblii, które tak stwierdza.

Cytat:
Jeżeli ktoś nie przestrzega jednego z wyżej wymienionych przykazań to nie obraża bliźniego, ale samego Boga z nieba.

Inaczej mówiąc: grzeszy. I co dalej? To nie nowość dla mnie, ze złamanie przykazania jest grzechem.

Cytat:
Pozostałe sześć przykazań uczą nas podstawowej miłości do bliźniego.

Pozostałe siedem przykazan. Podział w poprzednim postcie.

Cytat:
Przykazania Boże są bardzo ważne również w naszych czasach, gdyż nic nie straciły ze swej ważności. Dał je Bóg i nikt nie ma prawa ich zmienić. Obowiązują w takiej formie, w jakiej zostały podane w Biblii.

Bóg dał przykazania, ale kazał przy okazji myśleć, a nie ślepo trzymać.

Cytat:
I chociaż nie ma ponumerowanych przykazań w Biblii, to logiczne jest, że innego podziału nie można uczynić. :-D

Ależ można. Ja pokazałem inny, a żydzi mieli jeszcze inny... Ta twoja "logiczność" w rzeczywistości zalezy od "widzimisię", a nie od tego, co Bóg przekazał.

Cytat:
:shock: Tymczasem Kościół katolicki dopuścił się zmian w Bożym Dekalogu. :roll: :shock: :roll:

Poproszę o wskazanie mi miejsca w Bibli, gdzie podano podział tekstu z Wj 20:2017 lub Pwt 5:6-21 na przykazania, a dopiero potem będziesz mogła twierdzić, ze Kościół dopuścił się zmieniania przykazań.

Cytat:
Zmiana, której dokonał KRK jest niedopuszczalna, gdyż przykazania Boże w dalszym ciągu nas obowiązuje, i nikomu nie wolno wprowadzać w nim zmian.

J.w. Jak wykarzesz, ze twój podział na przykazania pochodzi od Boga, będziesz mogła twierdzić, ze KK coś namieszał. W chwili obecnej możesz jedynie twierdzić, ze większość protestantów odrzuciła katolicki podział przykazań.

Cytat:

Jak już pisałem: mamy jeden Dekalog, tylko w innych podziałach na przykazania.

A przykazań staram się przestrzegać...

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2006-09-07, 18:32   

Maja. napisał/a:
Tymczasem Kościół katolicki dopuścił się zmian w Bożym Dekalogu.

Nie nauczają wiernych II- go przykazania, które zabrania kultu wizerunków
'

Ta kwestia "nie nauczania" przez Kościół Katolicki tego, co przekazują wersy Wj 20:4-6 i Pwt 5:8-10 została omówiona przeze mnie w wątku: Czy obrazy, rzeźby w KK są przejawem bałwochwalstwa? Ewentualne uwagi czy myśli z tym zwiazane wpisuj w tamtym wątku.

Miriam 

Wysłany: 2006-09-08, 01:21   

Yarpen Zirgin, napisałam Ci: -

Cytat:
Apostoł Paweł w 2 Liście do Koryntian 3,3 pisze, że słowa, które były wypisane w Starym Przymierzu
na kamiennych tablicach, są obecnie wypisane przez Ducha Świętego w sercach wierzących
(2 List do Koryntian 3,3).

Ty na to odpisałeś mi tak: -

Cytat:
Nie bujaj. Niczego takiego w tym cytacie nie ma. Paweł pisze o chrzescijaninach z koryntu (a w szerszym kontekscie o wszystkich chrześcijaninach), że są jego listem. Słowem nie wspomina, że mówi o Dekalogiu.
Napisał: "jesteście listem" - czyli czytelnicy, do których się zwraca, a nie przykazania, jak to sugerujesz.

Prześledźmy wobec tego jeszcze raz tekst z 2 Listu do Koryntian 3,3. Apostoł Paweł pisze tam: -

„Wiadomo przecież, że jesteście listem Chrystusowym sporządzonym przez nasze usługiwanie, napisanym
nie atramentem, lecz Duchem Boga żywego, nie na tablicach kamiennych, lecz na tablicach serc ludzkich”.

(Przekład Biblii Brytyjskiej).

Apostoł Paweł pisze, że chrześcijanie są listem Chrystusowym, sporządzonym przez ich usługiwanie. Czyli nauki, które głosił Jezus Chrystus oni teraz głoszą, a te nauki zostały im przekazane przez apostołów. Prawdy te wypisał im Duch Święty, nie na tablicach kamiennych, ale na tablicach ich serc.

Musimy się zastanowić, co było wypisane na tablicach kamiennych. Oczywiście dziesięć przykazań Bożych. I te dziesięć
przykazań Bożych wypisał im Duch Święty na ich sercach. Bo przecież tego uczył m.in. Jezus Chrystus.

I. PRZYKAZANIE - Nie możecie służyć Bogu i Mamonie. Ew. Mateusza 6:24
II. PRZYKAZANIE - Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon. Ew. Mateusza 4:10
III. PRZYKAZANIE - Święć się Imię Twoje. Ew. Mat. 6:9
IV. PRZYKAZANIE - Sobota ustanowiona jest dla człowieka. Ew. Mar 2,27
V. PRZYKAZANIE - Czcij swego ojca i matkę. Ew. Marka 10:19
VI. PRZYKAZANIE - Nie zabijaj Ew. Marka 10:19
VII. PRZYKAZANIE - Nie cudzołóż. Ew. Marka 10:19
VIII. PRZYKAZANIE - Nie kradnij. Ew. Marka 10:19
IX. PRZYKAZANIE - Nie zeznawaj fałszywie. Ew. Marka 10:19
X. PRZYKAZANIE - Nie pożądaj. Ew. Marka 4,19; Mat 5,28

Przestępując którekolwiek z przykazań Bożych obrażamy albo Boga, albo bliźniego.

Dlatego bardzo ważne jest by miłować Boga ponad wszystko, a bliźniego swego jak siebie samego.

W Ew. Mateusza 22,34-40 czytamy: -

"Lecz gdy faryzeusze usłyszeli, że zamknął usta saduceuszom, zgromadzili się wokół Niego. a jeden z nich znawca zakonu, wystawiając go na próbę, zapytał: Nauczycielu, które przykazanie jest największe? A On mu powiedział: Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej i z całej myśli swojej. To jest największe i pierwsze przykazanie. A drugie podobne temu: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się cały zakon i prorocy".

Również w Dekalogu pierwsze cztery przykazania uczą nas podstawowej miłości do Boga,
a pozostałe sześć przykazań, podstawowej miłości do bliźniego.

"Wypełnieniem więc zakonu jest miłość".
List do Rzymian 13,10.

W Piśmie Świętym nie unieważniono żadnego z dziesięciu przykazań Bożych.

Jeszcze raz przypomnę Ci, na czym polega Nowe Przymierze.
Polega ono na tym, że Pan Bóg te przykazania, które były wypisane na kamiennych tablicach, wypisuje na sercach osób wierzących.

Czy teraz już rozumiesz to, że Duch Święty wypisuje te przykazania uczące nas miłości do Boga i do bliźniego na sercach osób wierzących.

Zastanów się, czy teraz możesz, zabijać, cudzołożyć, kraść, nie święcić szabatu (soboty), czy przestępować jedno z pozostałych przykazań Dekalogu?

Oczywiście, że nie.

Bo wszystkie przykazania Dekalogu nadal nas obowiązują.

Potwierdzeniem tego są słowa Pana Jezusa zapisane w Ewangelii Mateusza 19,17: -

„Jeśli chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań”.

Pozdrawiam. ;-)

Miriam.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2006-09-08, 07:01   

Miriam napisał/a:

Apostoł Paweł pisze, że chrześcijanie są listem Chrystusowym, sporządzonym przez ich usługiwanie. Czyli nauki, które głosił Jezus Chrystus oni teraz głoszą, a te nauki zostały im przekazane przez apostołów. Prawdy te wypisał im Duch Święty, nie na tablicach kamiennych, ale na tablicach ich serc.

Dwa ostatnie zdania to czysty wymysł bez zaglądania do tekstu 2 listu do koryntian. Żeby je obalić wystarczy przeczytać dwa wcześniejsze wersy:

2 Kor 3:1-3
1. Czyż ponownie zaczniemy samych siebie zalecać? Albo czy potrzebujemy, jak niektórzy, listów polecających do was lub od was?
2. Wy jesteście naszym listem, pisanym w sercach naszych, listem, który znają i czytają wszyscy ludzie.
3. Powszechnie o was wiadomo, żeście listem Chrystusowym dzięki naszemu posługiwaniu, listem napisanym nie atramentem, lecz Duchem Boga żywego; nie na kamiennych tablicach, lecz na żywych tablicach serc.
(BT)

Paweł nie mówi o tym, że nauki Chrystusa są zapisane jako list w ich sercach. Swietrdza, że nie potrzebuje żadnych innych listów uwierzytelniajacych, poza chrześcijanami. Ciągle słowem nawet nie wspomina o dekalogu...

Cytat:
Musimy się zastanowić, co było wypisane na tablicach kamiennych...

Nic nie musimy, ponieważ treść tego fragmentu nie dotyczy przykazań.:)
[/quote]

Maja. 

Wysłany: 2006-09-08, 18:36   

Ahoj! :-)

Yarpen Zirgin, nie chodzi o sam podział dziesięciu przykazań, bo nie to jest sprawą najważniejszą, ale o przestrzeganie całego Dekalogu biblijnego.

Powiedz mi dlaczego w Kościele katolickim nie stosują się do drugiego przykazania :?:

II. "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko,
ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają
Moich przykazań." II Mojż.20,4-6.

i do czwartego przykazania:

IV. "Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia.
Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana. Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy
ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec,
który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko,
co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty. "

II Mojż. 20,8-11.

Przecież przestępując którekolwiek z przykazań Dekalogu, obrażasz w ten sposób albo Boga, albo bliźniego.

Więcej napiszę po szabacie :-D .

Zachęcam Ciebie i wszystkich forumowiczów do uświęcenia tego dnia tak, jak Bóg nakazuje.

Pozdrawiam ;-)
Maja.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2006-09-08, 18:49   

Maja. napisał/a:

Yarpen Zirgin, nie chodzi o sam podział dziesięciu przykazań, bo nie to jest sprawą najważniejszą, ale o przestrzeganie całego Dekalogu biblijnego.

To wyjaśnij mi, dlaczego tak cię kole w oczy katolicki podział...

Cytat:
Dlatego skupmy uwagę na Dekalogu.
Powiedz mi dlaczego w Kościele katolickim nie stosują się do drugiego przykazania...

Ta kwestia została omówiona przeze mnie w wątku: Czy obrazy, rzeźby w KK są przejawem bałwochwalstwa? Ewentualne uwagi czy myśli z tym zwiazane wpisuj w tamtym wątku.
Tutaj nie będę powtarzał tego co tam napisałem.

Cytat:
i do czwartego przykazania:

IV. II Mojż. 20,8-11.

Przecież przestępując którekolwiek z przykazań Dekalogu obrażasz w ten sposób albo Boga, albo bliźniego.

Ta kwestia została już wyjaśniona w postcie wysłanym: 2006-08-30, 22:51 w wątku na temat szabatu.
Powtarzać się nie zamierzam.

Miriam 

Wysłany: 2006-09-09, 20:52   

Yarpen Zirgin,

Prześledźmy wobec tego 2 List do Koryntian 3,1-6: -

"Czy znowu zaczynamy polecać samych siebie? Alboż to potrzebujemy, jak niektórzy, listów polecających do was lub od was? Wy jesteście listem naszym, napisanym w sercach naszych, znanym i czytanym przez wszystkich ludzi; Wiadomo przecież, że jesteście listem Chrystusowym sporządzonym przez nasze usługiwanie, napisanym nie atramentem, lecz Duchem Boga żywego, nie na tablicach kamiennych, lecz na tablicach serc ludzkich. A taką ufność mamy przez Chrystusa ku Bogu, nie jakobyśmy byli zdolni pomyśleć coś sami z siebie i nie tylko z siebie, lecz zdolność nasza jest z Boga, który też uzdolnił nas,
abyśmy byli sługami Nowego Przymierza, nie litery lecz Ducha, bo litera zabija, duch zaś ożywia".
(Przekład Biblii Brytyjskiej).

Apostoł Paweł pisze, że chrześcijanie są listem Chrystusowym, sporządzonym przez ich usługiwanie: „Wiadomo przecież, że jesteście listem Chrystusowym sporządzonym przez nasze usługiwanie,” Czyli nauki, które głosił Jezus Chrystus oni teraz głoszą, a te nauki zostały im przekazane przez apostołów. Prawdy te wypisał im Duch Święty, nie na tablicach kamiennych, ale
na tablicach ich serc: „Napisanym nie atramentem, lecz Duchem Boga żywego, nie na tablicach kamiennych, lecz na tablicach serc ludzkich".

Wiemy, co było wypisane na kamiennych tablicach - dziesięć przykazań Bożych. I te przykazania Boże nie są teraz wypisane na kamiennych tablicach, ale na tablicach serc ludu Bożego. To Bóg uzdolnił nas "abyśmy byli sługami Nowego Przymierza, nie litery lecz Ducha, bo litera zabija, Duch zaś ożywia".

Musimy się wobec tego zastanowić, na czym polega Nowe Przymierze, które Pan Bóg zapowiedział, że zawrze z ludem swoim.

Przypomnijmy Przymierze, które Pan Bóg zawarł z narodem izraelskim na górze Synaj.

Po wielu latach pustynnej pielgrzymki Mojżesz powiedział do Izraelitów: -

"Oznajmił wam swe Przymierze, gdy rozkazał wam pełnić
Dziesięć Przykazań i napisał je na dwóch tablicach kamiennych".

5 Mojż. 4,13.

To Przymierze naród izraelski zerwał. Oni mieli przykazania Boże wypisane na tablicach kamiennych.

Wobec tego Pan Bóg zapowiedział Nowe Przymierze. Możemy o nim przeczytać w Księdze Jeremiasza 31,31-34: -

"Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim Nowe Przymierze.
Nie takie Przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich
wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to Przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem
- mówi Pan -

Lecz takie Przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon
w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą Moim ludem".

Powiedz mi, czy wiesz jakie Przymierze zawarł Bóg z narodem izraelskim gdy wyprowadzał ich z ziemi egipskiej? :-?

Oczywiście to na górze Synaj. I to przymierze Izraelici zerwali.

Bóg zapowiedział, że zawrze Nowe Przymierze. Polega ono na tym, że Pan Bóg składa swój zakon w naszym wnętrzu
i wypisuje go na sercu. On jest naszym Bogiem, a my Jego ludem.

W Księdze Ezechiela 36,26-27 czytamy: -

"I dam wam serce nowe, i ducha nowego dam do waszego wnętrza, i usunę z waszego ciała
serce kamienne, a dam wam serce mięsiste.
Mojego Ducha dam do waszego wnętrza i uczynię,
że będziecie postępować według Moich przykazań, Moich praw będziecie przestrzegać i wykonywać je".

Nowe Przymierze polega na tym, że Pan Bóg daje nam swego Ducha i postępujemy według Jego przykazań. Bożych praw przestrzegamy i wykonujemy je.

To Nowe Przymierze zawarł Pan Bóg z nami we Krwi Jezusa Chrystusa.

I lud Boży rzeczywiście przestrzega wszystkich przykazań Bożych, a sobota jest znakiem między Bogiem a nami.

Żebyś to lepiej zrozumiał, wytłumaczę Ci to na przykładzie.

Jeżeli ktoś pali papierosy, to jeśli wchodzi do pomieszczenia dla niepalących widnieje tam tabliczka: - „Nie palić”. Jest ona
napisana dla tych wszystkich, którzy palą. Jeżeli jednak ktoś nie pali, to to, co jest na niej napisane jego nie obowiązuje.

Rozumiesz to? :-)

Tak jest z przykazaniami Bożymi. One nie obowiązują tych, którzy czynią to, co jest zgodne z nimi. Gdyby jednak ktoś np. kradł,
to musi pamiętać o tym, że jest przykazanie mówiące nie kradnij.
Tak jest z każdym przykazaniem Bożym. Również z tym, które nakazuje świecenie szabatu, siódmego dnia tygodnia.

Czy teraz rozumiesz, na czym to polega, że kogoś przykazania Dekalogu obowiązują lub nie obowiązują? :-)

Jeżeli będziemy kierowali się miłością, to będziemy przestrzegali wszystkich przykazań Dekalogu.

Pierwsze cztery przykazania Boże, uczą nas podstawowej miłości do Boga, a pozostałe sześć podstawowej miłości
do bliźniego.

Wypełnieniem więc zakonu jest miłość.

W Psalmie 119, 4 czytamy: -

"Ty na to dałeś swoje przykazania, by pilnie ich przestrzegano".

Przestrzegajmy więc pilnie wszystkich przykazań Bożych.

Wszystkich, również przykazania czwartego.

To Bóg uzdolnił nas, abyśmy byli sługami Nowego Przymierza, nie litery lecz Ducha, bo litera zabija, Duch zaś ożywia”.

Pan Jezus potwierdził w Nowym Testamencie ważność wszystkich przykazań Bożych.

Pamiętasz, że na tablicach kamiennych było wypisanych dziesięć przykazań Bożych. I teraz te dziesięć przykazań Bożych wypisuje Duch Święty na sercach dzieci Bożych.

Pan Jezus również uczył tego, że przykazania Boże nadal nas obowiązują.

I. PRZYKAZANIE - Nie możecie służyć Bogu i Mamonie. Ew. Mateusza 6:24
II. PRZYKAZANIE - Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon. Ew. Mateusza 4:10
III. PRZYKAZANIE - Święć się Imię Twoje. Ew. Mat. 6:9
IV. PRZYKAZANIE - Sobota ustanowiona jest dla człowieka. Ew. Mar 2,27
V. PRZYKAZANIE - Czcij swego ojca i matkę. Ew. Marka 10:19
VI. PRZYKAZANIE - Nie zabijaj Ew. Marka 10:19
VII. PRZYKAZANIE - Nie cudzołóż. Ew. Marka 10:19
VIII. PRZYKAZANIE - Nie kradnij. Ew. Marka 10:19
IX. PRZYKAZANIE - Nie zeznawaj fałszywie. Ew. Marka 10:19
X. PRZYKAZANIE - Nie pożądaj. Ew. Marka 4,19; Mat 5,28

Przestępując którekolwiek z przykazań Bożych obrażamy albo Boga, albo bliźniego.

Yarpen Zirgin, czy zgadzasz się, że w Nowym Przymierzu te dziesięć przykazań Bożych wypisuje Duch Święty na sercach dzieci Bożych? Dlatego wszystkie przykazania Dekalogu w dalszym ciągu nas obowiązują. I, że to Bóg uzdolnił nas, abyśmy byli sługami tego Nowego Przymierza?

Jeżeli nie to napisz na czym według Ciebie (w uzasadnieniu o teksty biblijne), polega Nowe Przymierze.

Pozdrawiam. ;-)

Miriam.

Maja. 

Wysłany: 2006-09-09, 22:20   

napisałam:
Cytat:
Cytat:

odpisałeś:
To wyjaśnij mi, dlaczego tak cię kole w oczy katolicki podział...

Katolicki podział jest błędny dlatego, że dziesiąte przykazanie jest rozdzielone na dwa osobne,
gdyż inaczej nie mieliby pełnego Dekalogu.

A przecież każde przykazanie dotyczy jednej sprawy.

:shock: Spójrz na podział u Żydów :roll: :shock: :roll:

X
"i nie wolno ci pożądać żony twojego bliźniego, nie wolno ci pożądać domu twojego bliźniego, jego pola i jego sługi,
i jego służącej, i jego byka, i jego osła ani niczego, co należy do twojego bliźniego."

u nich jest to jedno przykazanie :-D .

Logiczne jest, że nie można nakazu, który dotyczy jednej sprawy, rozdzielić na dwa osobne, prawda :?: :mrgreen:

:shock: Widzisz więc, że ten podział jest błędny :crazy: .

Każde przykazanie poza tymi, jest dobrze ponumerowane, tylko to II, które zostało złączone z pierwszym, tak zmieniło numerację :-? .
A co się z tym wiąże, przykazanie to zabraniające robienia obrazów, rzeźb, figur i oddawania im pokłonu i czci usunęli,
a według tego, co podajesz połączyli z pierwszym, i efekt tego jest taki, że bardzo wielu katolików w ogóle nie wie,
że istnieje taki zakaz :cry:

Natomiast przykazanie czwarte, dotyczące święcenia szabatu, po takiej "operacji" jest u nich jako trzecie.

Yarpen Zirgin, po co to całe zamieszanie :?: :roll:

Maja.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2006-09-10, 10:49   

Maja. napisał/a:

A przecież każde przykazanie dotyczy jednej sprawy.

:shock: Spójrz na podział u Żydów :roll: :shock: :roll:

X
"i nie wolno ci pożądać żony twojego bliźniego, nie wolno ci pożądać domu twojego bliźniego, jego pola i jego sługi,
i jego służącej, i jego byka, i jego osła ani niczego, co należy do twojego bliźniego."

u nich jest to jedno przykazanie .

Logiczne jest, że nie można nakazu, który dotyczy jednej sprawy, rozdzielić na dwa osobne, prawda

Wobec tego podział adwentystyczny Wj 20:3-6 na I i II przykazanie jest błędny, ponieważ u żydów było (i jest) to jedno przykazanie i jedna sprawa:

"Nie wolno ci mieć innych bogów oprócz Mnie. Nie wolno ci zrobić sobie figury, żadnego wyobrażenia tego, co jest w niebie na górze, ani tego, co jest na ziemi w dole, ani tego, co jest w wodzie poniżej lądu. Nie wolno ci oddawać im pokłonów i nie wolno ci im służyć, bo Ja הי, twój Bóg, jestem Bogiem żądającym wyłączności, który [wymierza] karę [za] grzech ojców [buntowniczym] synom do trzeciego i czwartego pokolenia, tym, którzy Mnie nienawidzą, a tym, którzy Mnie kochają i przestrzegają Moich przykazań, wyświadczam dobro przez tysiące [pokoleń]"
http://www.dekalog.pl/

I co teraz?

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2006-09-10, 21:09   

Maja. napisał/a:

[Ciach; część wyciąłem, E.]

Yarpen Zirgin, jeżeli służysz Bogu, to przestrzegaj przykazań Bożych :-D

Pozdrawiam :-)
Maja.

EMET:
Właśnie, piszesz Maju: 'przestrzegaj szabatu, przestrzegaj wszystkich Przykazań Bożych'.
Spytać by się warto: w jakiej wersji mają być owe Przykazania?
Odpowiesz, że w biblijnej wersji; ale tutaj nasuwają się refleksje...

Owe "Dziesięć Słów" [Wyjścia 34:28; Powt. Prawa 4:13; 10:4] zanotowano w Ks. Wyjścia
20:2 - 17 oraz w Ks. Powt. Prawa 5:6 - 21. Nazwa "Dekalog" pochodzi z greki; por. wspomniane wersety w Septuagincie [LXX]. W hebr. inne określenie frazy...

Kwestia podziału owych Przykazań też niekiedy budzi kontrowersje, nawet zważywszy na
niepomijanie "newralgicznego" fragmentu Ex 20:4 - 6, też Deut 5:8 - 10.
Oblatani katolicy twierdzą też, że wersja oficjalna - ta poważna - Katechizmu KRzK
nie ulega popularnej wersji, w której ani śladu owego 'zakazu sporządzania i...'.

A więc, do rzeczy --
Przykazanie 1. -nie można uważać tylko Ex 20:3 za 1. Przykazanie, gdyż, oczywiście,
pełna treść to Ex 20:2, 3.
Skoro tak, to oznajmienie jest o konkretnym Bogu - w hebr. < jehva(h) 'elohekha >,
inaczej: "JHVH, twój Bóg" [<'elohekha > - forma gramatyczna "Bóg twój"].
I, teraz: czy istotnie dla kogoś danego obstającego za Przykazaniami - właśnie Ów
JHVH [wymowa zależna od preferencji, że tak powiem] jest jego Bogiem,
czy też... enigmatycznym 'Panem Bogiem'? Por. np. 1 do Koryntian 8:4b - 6.

Przykazanie 2. - oczywiście uwzględniamy Ex 20:4 - 6. Jednak, czy uwzględniamy fakt,
że ów "JHVH, twój Bóg" [w. 5] 'jest Bogiem zazdrosnym' [czyli: 'wymagającym wyłącznego oddania', gdyż nie toleruje innych obok siebie]? Sama Biblia poświadcza, iż jest jeden jedyny - Deut 6:4; Zachariasza 14:9; wg Marka 12:29 - 32 /w.29 i 32/.

Przykazanie 3. - Mowa jest o nienadużywaniu Imienia JHVH, nie zaś o nieużywaniu w ogóle,
czy też lakoniczności. Stosowny termin hebr. użyty w Ex 20:7 [dwukrotnie] < lassav'>,
jak najbardziej to potwierdza [por. teksty z tą frazą: Deut 5:11/2x/; Psalm 24:4; 139:20
/nawiązanie wprost do Przykazania/; Jeremiasza 2:30; 4:30; 6:29; 18:15; 46:11].
Zatem, stosownie do przyjętej wymowy fonetycznej...

Przykazanie 4. - Oczywiście, że jest mowa o nie jakimś tam enigmatycznym 'dniu świętym',
lecz o szabacie [hebr. <szabbath >]. Istniały tendencje sobotnio - niedzielne we wczesnych wiekach, ale i tak najważniejszą sprawą pozostaje, czy chrześcijan obowiązuje przestrzeganie Szabatu; tym bardziej, że były to - oczywiście - realia Starego Przymierza?
Np. taka wykładnia - Psalm 147:19, 20; Deut 7:6.
A więc Szabat - i to z nim było wiązane [nie tylko jako dzień wolny...].

Przykazanie 5. - jest, jak najbardziej, nakierowanie, na 'trwanie na [ew. w] ziemi'
[hebr. < 'al ha'dhama(h) >], nie zaś... 'w niebie' [hebr. <baszszmajim >].

Przykazanie 6. - Dokładnie jest mowa o zakazie 'mordowania' [hebr. rdzenny < racach >],
w odróżnieniu od terminu "zabijać" [hebr. < haragh > np. w Psalmie 78:31].

Przykazanie 7. - Zgodnie o zakazie 'cudzołożenia'.

Przykazanie 8. - Na ogół zgodnie o zakazie 'kradzieży'; niekiedy Żydzi udziwniają, że miało
chodzić o zakaz 'porywania [człowieka]', ale już w komentarzach filologiczno-rabinackich przyznają, że ów zakaz dotyczy - istotnie - kradzieży.

Przykazanie 9. - Zasadniczo zgoda, iż chodzi o to, żeby nie być 'fałszywym świadkiem wobec bliźniego swego'.

Przykazanie 10. -Zasadnicza zgoda, żeby 'nie pożądać czegokolwiek przynależącego do bliźniego'.

I dlatego, rekapitulując:
Jeśli przestrzegamy Dekalogu, to w jakiej wersji? I czy faktycznie przestrzegamy?
Czy Dekalog obowiązywał tylko tych, z którymi było zawarte Stare Przymierze,
czy też obowiązuje także tych, co są pod Nowym Przymierzem na mocy przelanej krwi Chrystusa? Inny Pośrednik - inna ofiara.

W Ex 34:27 czytamy:
" "Zapisz sobie te słowa, gdyż zgodnie z tymi słowami zawieram przymierze z tobą i z Izraelem"."
W [Liście] do Hebrajczyków 7:12 czytamy:
"Skoro bowiem zmienia się kapłaństwo, to z konieczności następuje też zmiana prawa."

To tylko niektóre z nasuwającyh się pytań...

Pozdrawiam -- Stephanos, ps. EMET

Maja. 

Wysłany: 2006-09-15, 06:14   

Witam wszystkich :-)

Miałam poważne kłopoty z Internetem, dlatego dopiero teraz odpisuję :-D

Yarpen Zirgin napisał:
Cytat:
Bóg dał przykazania, ale kazał przy okazji myśleć, a nie ślepo trzymać.

:shock: Czy to Twoje myślenie doprowadziło Cię do zaakceptowania tak poważnych zmian w Dekalogu :?: :-?

pytasz:
Cytat:
Wobec tego podział adwentystyczny Wj 20:3-6 na I i II przykazanie jest błędny, ponieważ u żydów było (i jest) to jedno przykazanie i jedna sprawa:

Bóg przed podaniem przykazań przedstawia się, że On jest Panem Bogiem, który wyprowadził ich z ziemi egipskiej, z domu niewoli, dalej dopiero zaczynają się przykazania dla ludu Bożego.

(w.3. ) -I przykazanie:
"Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!"

(od w. 4 do w. 6) -II przykazanie:
"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają Moich przykazań." etc.

:shock: Widziesz więc, że podział Adwentystów nie jest błędny :shock: .

Żydzi uczynili z tego zdania pierwsze przykazanie i mają :

1. "Ja będę ci הי, twoim Bogiem, [Ja], który wywiodłem cię z ziemi Micrajim, z domu niewoli."

Natomiast I i II przykazanie połączyli razem jako drugie.

Pozostałe są bez zmian, czyli w takim podziale jak u Chrześcijan :roll: .

Ponieważ Żydzi przestrzegają całego Dekalogu biblijnego, a podziału przykazań nie ma w Piśmie Świętym, Chrześcijanie są z nimi zgodni. :-D

Gdy w Kościele Rzymsko - Katolickim będą przestrzegali wszystkich przykazań Dekalogu, będziemy również z nimi zgodni. :-D

Ale jak sam wiesz, narazie tak nie jest, dlaczego :?: :cry:

Wolną chwilą przeczytam tematy, do których mnie odsyłasz i odpowiem na pozostałe posty forumowiczów.

Pozdrawiam ;-)
Maja.

Odpowiedz do tematu