Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Polemiki z Trójcą z innych wątków wycięte
Autor Wiadomość
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-23, 00:53   

meritus napisał/a:
eskplorator napisał/a:
A mają wszystkie osoby Waszej trójcy imiona!? No zróbmy wyliczankę meritus;
Ojciec ma na imię Jahwe ... tak?
Syn ma na imię Jezus ... tak?
Duch Święty ma na imię ... jak? meritus ..... haloooo ... jak ma na imię Duch Święty

Według Waszej Biblii Tysiąclecia; "To co nie ma imienia nie istnieje"

"To, co nie ma imienia nie istnieje"? Toż to czysty nominalizm.

Wstydziłbyś się te pokrętne teorie projektować na Kościół katolicki.


Co nie ma imienia nie istnieje


Według Biblii Tysiąclecia, przyjętej uchwałą 151 Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski, z dnia 19.02.1976, a podpisanej, jako potwierdzenie dla Redakcji Naukowej Biblii Tysiąclecia, przez Prymasa Polski 23.02.1976, jako oficjalny tekst katolickiego przekładu Biblii, w słowniczku, na końcowych stronach, czytamy jaka jest wykładnia słowa “Imię”;

Cytat:
IMIĘ – według pojęć starożytnych nie tylko wyróżnia człowieka od innych, lecz określając go, stanowi istotną część składową jego osobowości. Stąd to, co nie ma imienia, nie istnieje, a człowiek bez imienia jest bez znaczenia. Uważano, że imię odpowiada istocie człowieka lub jego przymiotom (nomen – omen).
W zastosowaniu do Boga, imię jest synonimem chwały i potęgi Bożej
Słownik str. 1423


meritus napisał/a:
To, co nie ma imienia nie istnieje? "Wstydziłbyś się te pokrętne teorie projektować na Kościół katolicki."


A dlaczego ja mam się wstydzić za słowa, skądinąd słuszne, które sformułowali Wasi księża i zapisali je w katolickiej Biblii Tysiąclecia? ... Dlaczego?
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-03-23, 03:21   

Cytat:
A dlaczego ja mam się wstydzić za słowa, skądinąd słuszne, które sformułowali Wasi księża i zapisali je w katolickiej Biblii Tysiąclecia? ... Dlaczego?

Napisane jest: według pojęć starożytnych, a nie według pojęć naszych księży. Poza tym ustaliliśmy, że Bóg ma imię i odnosi się ono na równi do trzech Osób, stąd twierdzenie, że któraś z osób nie ma imienia, a co za tym idzie według katolickich księży nie istnieje, jest nie do przyjęcia.

dako napisał/a:
na początku czego?

Po prostu na początku.
 
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-23, 07:14   

meritus napisał/a:
Cytat:
A dlaczego ja mam się wstydzić za słowa, skądinąd słuszne, które sformułowali Wasi księża i zapisali je w katolickiej Biblii Tysiąclecia? ... Dlaczego?

Napisane jest: według pojęć starożytnych, a nie według pojęć naszych księży.


meritus napisał/a:
"To, co nie ma imienia nie istnieje" ? Toż to czysty nominalizm. Wstydziłbyś się te pokrętne teorie projektować na Kościół katolicki


Meritus!!! Jak często Ci się to zdarza, mówisz nie do rzeczy a próba kamuflażu Twoich nieudolnych poczynań Tobie nie wychodzi! Zbeształeś mnie za słowa "To, co nie ma imienia nie istnieje", które wymyślili i zapisali w Waszym przekładzie Biblii katoliccy księża a jak się zorientowałeś, że w zasadzie dałeś kopa, delikatnie rzecz ujmując, takim fachowcom w tej dziedzinie jak; O. Augustyn Jankowski OSB, Ks. Lech Stachowiak, Ks. Kazimierz Romaniuk oraz całe grono katolickich Biblistów z wygłaszającym słowo wstępne kardynałem Stefanem Wyszyńskim na czele, ..... to teraz próbujesz wyjść z tego z twarzą i wciskasz mi tekst "Napisane jest: według pojęć starożytnych, a nie według pojęć naszych księży". Naprawdę, weź chłopie i wrzuć na luz, wyjedź gdzieś na miesiąc odetchnąć świeżym powietrzem, poczytaj może 'kamasutrę' czy coś i zanim dasz odpowiedź na jakieś pytanie, zastanów się czy nie rozpętasz kolejnej Biblijnej zadymy! OK?

Ponadto, do Twoich słów ..... "Poza tym ustaliliśmy, że Bóg ma imię i odnosi się ono na równi do trzech Osób, stąd twierdzenie, że któraś z osób nie ma imienia, a co za tym idzie według katolickich księży nie istnieje, jest nie do przyjęcia"..... powrócę niebawem, ponieważ nie MY ustaliliśmy lecz TY taką tezę wbiłeś sobie do głowy!

Oto próbka Twojej teorii, wedle której wszystkie trzy osoby Trójcy Świętej mogą nosić te same imiona


teoria meritusa napisał/a:
Mat 3;16 (16) A gdy Duch Święty został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Świętego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. (17) A głos z nieba mówił: Ten jest mój Syn umiłowany, Duch Święty, w którym mam upodobanie.

Mat 3;16 (16) A gdy Jahwe został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Jahwe zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. (17) A głos z nieba mówił: Ten jest mój Syn umiłowany, Jahwe, w którym mam upodobanie.

Mat 3;16 (16) A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Jezusa zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. (17) A głos z nieba mówił: Ten jest mój Syn umiłowany, Jezus, w którym mam upodobanie

Mat 3;16 (16) A gdy Duch Święty został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Jezusa zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. (17) A głos z nieba mówił: Ten jest mój Syn umiłowany, Jahwe, w którym mam upodobanie
.


To wedle Twojej, katolickiej teorii meritus ..... i co z tym zrobisz?
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-03-23, 15:37   

Cytat:
To wedle Twojej, katolickiej teorii meritus ..... i co z tym zrobisz?

Nic. Bo to twoja teoria. Ja nic nie mówiłem, że można sobie dowolnie zmieniać Pismo podstawiając zamiennie różne Osoby Boże.

Cytat:
Zbeształeś mnie za słowa "To, co nie ma imienia nie istnieje", które wymyślili i zapisali w Waszym przekładzie Biblii katoliccy księża

Proponuję byś jeszcze raz zerknął do Biblii Tysiąclecia. Przeczytał uważnie. I nie mówił głupstw jw. Napisane jest tam: "według pojęć starożytnych". To, że Strażnica nakazuje ci sądzić, że to opinia wynaleziona przez księży, to twój problem, nie mój. Mi takich rzeczy nie wciskają.

Cytat:
Oto próbka Twojej teorii, wedle której wszystkie trzy osoby Trójcy Świętej mogą nosić te same imiona

To nie ja wymyśliłem, lecz Bóg objawił, że poszczególne osoby Trójcy Świętej mają jedno imię. Zawarte jest to w symbolu chrztu.
 
 
 
daglezja77 

Pomógł: 42 razy
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 2153
Wysłany: 2010-03-28, 07:29   

meritus napisał/a:
Cytat:
To wedle Twojej, katolickiej teorii meritus ..... i co z tym zrobisz?

Nic. Bo to twoja teoria. Ja nic nie mówiłem, że można sobie dowolnie zmieniać Pismo podstawiając zamiennie różne Osoby Boże.

Cytat:
Zbeształeś mnie za słowa "To, co nie ma imienia nie istnieje", które wymyślili i zapisali w Waszym przekładzie Biblii katoliccy księża

Proponuję byś jeszcze raz zerknął do Biblii Tysiąclecia. Przeczytał uważnie. I nie mówił głupstw jw. Napisane jest tam: "według pojęć starożytnych". To, że Strażnica nakazuje ci sądzić, że to opinia wynaleziona przez księży, to twój problem, nie mój. Mi takich rzeczy nie wciskają.

Cytat:
Oto próbka Twojej teorii, wedle której wszystkie trzy osoby Trójcy Świętej mogą nosić te same imiona

To nie ja wymyśliłem, lecz Bóg objawił, że poszczególne osoby Trójcy Świętej mają jedno imię. Zawarte jest to w symbolu chrztu.


No skoro Ci trzej to jedno, to powinno wszystko pasować, a wychodzi na to że Trójca
to wymysł pozbawiony logiki..
Kiedy Jezus umarł, to co było ? Nie było Boga ?. Był tylko niekompletny (2/3) ?
Zanim Bóg stworzył Jezusa Chrystusa też był niekompletny, dziwne..Tak wychodzi wg.
nauk KK..
Brawoo.. :crazy:
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-03-28, 12:08   

daglezja77, "Zanim Bóg stworzył Jezusa Chrystusa też był niekompletny, dziwne..Tak wychodzi wg.
nauk KK.. "

ciekawe spostrzeżenie ;-)
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
daglezja77 

Pomógł: 42 razy
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 2153
Wysłany: 2010-03-28, 12:17   

bartek212701 napisał/a:
daglezja77, "Zanim Bóg stworzył Jezusa Chrystusa też był niekompletny, dziwne..Tak wychodzi wg.
nauk KK.. "

ciekawe spostrzeżenie ;-)


No był..Zaraz to naukowo wyjaśnią.. :xhehe:
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2010-03-28, 22:12   

daglezja77 napisał/a:
No skoro Ci trzej to jedno, to powinno wszystko pasować, a wychodzi na to że Trójca
to wymysł pozbawiony logiki..
Kiedy Jezus umarł, to co było ? Nie było Boga ?. Był tylko niekompletny (2/3) ?
Zanim Bóg stworzył Jezusa Chrystusa też był niekompletny, dziwne..Tak wychodzi wg.
nauk KK..

Ziew.
Tak wychodzi jak ktoś weźmie fragment, uzna go za całość, a potem będzie tworzył na jego podstawie dziwne teorie.

Proponuję, abyś najpierw przeczytał całe nauczanie KK i innych trynitarian na temat Chrystusa, a potem dopiero zadawał pytania. Unikniesz takich wpadek jak powyższa z: "Kiedy Jezus umarł, to co było ? Nie było Boga ?. Był tylko niekompletny (2/3) ?"
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-03-29, 02:36   

daglezja77 napisał/a:
No skoro Ci trzej to jedno, to powinno wszystko pasować, a wychodzi na to że Trójca
to wymysł pozbawiony logiki..

Powtarzasz slogany. Istoty Boga nie ograniczymy do ludzkiej logiki.

daglezja77 napisał/a:
Kiedy Jezus umarł, to co było ? Nie było Boga ?. Był tylko niekompletny (2/3) ?
Zanim Bóg stworzył Jezusa Chrystusa też był niekompletny, dziwne..Tak wychodzi wg.
nauk KK..

A czy Kościół katolicki głosił, że Chrystus po śmierci nie istniał? Nie. Tak głosi Strażnica. Czy Kościół katolicki głosi, że Ojciec stworzył Syna? Nie. Tak głosi Strażnica. Biblia zaś wskazuje jasno, że Syn Boży jest zrodzony przed wszystkimi wiekami, że nie jest stworzeniem, ale sam stwarzał, bo przez niego wszystko się stało, w nim i przez niego wszystko zostało stworzone. Daglezjo nie projektuj błędnych nauk Strażnicy na Kościół katolicki. Bierz odpowiedzialność za to, w co wierzysz.
 
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-16, 07:24   

meritus napisał/a:
A czy Kościół katolicki głosił, że Chrystus po śmierci nie istniał? Nie. Tak głosi Strażnica.


Sami mówicie "wstąpił do piekieł"! Wiesz jakie symboliczne znaczenie ma wyraz 'piekło'? Piekło czy inaczej Hades to kraina niebytu, miejsce gdzie nie ma działania ... tam oczekują wszyscy zmarli na zmartwychwstanie. Jako pierwszy dostąpił tego 'stanu' Jezus i po trzech dniach został ponownie powołany przez Jahwe do życia. Przez trzy dni domniemana 'trójca' powinna być domniemaną 'dwójcą'!

meritus napisał/a:
Czy Kościół katolicki głosi, że Ojciec stworzył Syna? Nie. Tak głosi Strażnica. Biblia zaś wskazuje jasno, że Syn Boży jest zrodzony przed wszystkimi wiekami, że nie jest stworzeniem ...


Gdzie w Biblii znajduje się zaznaczony tekst? Przeczytaj go uważnie ...

meritus napisał/a:
...że Syn Boży jest zrodzony przed wszystkimi wiekami, że nie jest stworzeniem ...


Kol 1;15 On jest obrazem Boga niewidzialnego, pierworodnym wszelkiego stworzenia,

Obj 3;14 A do anioła zboru w Laodycei napisz: To mówi ten, który jest Amen, świadek wierny i prawdziwy, początek stworzenia Bożego:


... pierworodnym 'zrodzenia' ... czy 'stworzenia'?
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-07-17, 20:56   

esksplorator napisał/a:
Sami mówicie "wstąpił do piekieł"! Wiesz jakie symboliczne znaczenie ma wyraz 'piekło'? Piekło czy inaczej Hades to kraina niebytu, miejsce gdzie nie ma działania ...

Są także inne symbole piekła... Poza tym Jezus nie zstąpił do piekła, lecz do Otchłani.

eksplorator napisał/a:
Przez trzy dni domniemana 'trójca' powinna być domniemaną 'dwójcą'!

Zakładając teorię o stanie niebytu to być może... Jednak zmartwychwstanie Chrystusa nie było stworzeniem ex nihilo. A tak musiałoby być, gdyby Jezus popadłby w niebyt. Jezus zaś w tym czasie miał sporo zajęć:

1 P 3:18-20
Chrystus bowiem również raz umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia Duchem. W nim poszedł ogłosić [zbawienie] nawet duchom zamkniętym w więzieniu, niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża oczekiwała, a budowana była arka, w której niewielu, to jest osiem dusz, zostało uratowanych przez wodę.


Cytat:
Kol 1;15 On jest obrazem Boga niewidzialnego, pierworodnym wszelkiego stworzenia,
Obj 3;14 A do anioła zboru w Laodycei napisz: To mówi ten, który jest Amen, świadek wierny i prawdziwy, początek stworzenia Bożego:
... pierworodnym 'zrodzenia' ... czy 'stworzenia'?

Jezus jest zrodzony z tego, co wiemy z Biblii. Ponadto jest pierworodny wobec stworzenia, a nie pierworodnym stworzeniem. Wiemy też, że przez Niego WSZYSTKO zostało stworzone. Poza tym, bycie początkiem stworzenia Bożego oznacza raczej, że wszystko w nim ma początek, ma istnienie:

Kol 1:17-18a
On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie. I On jest Głową Ciała - Kościoła. On jest Początkiem
 
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-07-17, 21:03   

meritus napisał/a:

Zakładając teorię o stanie niebytu to być może... Jednak zmartwychwstanie Chrystusa nie było stworzeniem ex nihilo. A tak musiałoby być, gdyby Jezus popadłby w niebyt. Jezus zaś w tym czasie miał sporo zajęć:

1 P 3:18-20
Chrystus bowiem również raz umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia Duchem. W nim poszedł ogłosić [zbawienie] nawet duchom zamkniętym w więzieniu, niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża oczekiwała, a budowana była arka, w której niewielu, to jest osiem dusz, zostało uratowanych przez wodę.


odczytuję to jako co czyni po wniebowzięciu a nie co robił jako trup.
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-07-17, 21:06   

Anowi napisał/a:
odczytuję to jako co czyni po wniebowzięciu a nie co robił jako trup

Na jakiej podstawie?
 
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-07-17, 21:14   

Lk 19:12 BT „Mówił więc: Pewien człowiek szlachetnego rodu udał się w kraj daleki, aby uzyskać dla siebie godność królewską i wrócić.”
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-07-17, 21:26   

Nie widzę związku, a sprzyja temu brak Twojej myśli łączącej pytanie z owym cytatem.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10