Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Anowi
2010-05-20, 18:13
Judasz kamieniem fundamentowym murów Jerozolimy
Autor Wiadomość
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-05-20, 18:12   Judasz kamieniem fundamentowym murów Jerozolimy

Ap 21:14 NS "Mur miasta miał też dwanaście kamieni fundamentowych, a na nich dwanaście imion dwunastu apostołów Baranka."

a wśród nich imię Judasza z Karioty
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2010-05-20, 18:31   

Wśród nich będzie imię Macieja, którego dołączono do Apostołów miejsce Judasza.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2010-05-20, 19:37   Re: Judasz kamieniem fundamentowym murów Jerozolimy

Anowi napisał/a:
Ap 21:14 NS "Mur miasta miał też dwanaście kamieni fundamentowych, a na nich dwanaście imion dwunastu apostołów Baranka."

a wśród nich imię Judasza z Karioty



EMET:
Czyżbyś lubiła prowokować, Anowi?

Zachęcam do lektury tekstu Dzieje Ap 1:15 - 26.

Kwestia zaś "Maciej czy Paweł" była już objaśniana na Forum.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-05-20, 21:15   

Przeczytałam cały temat i mimo różnorodności głosów mogłabym powiedzieć, że wszyscy mają rację...a jednak jest napisane apostołów baranka...czyli tych wszystkich, których osobiście wybrał Pan
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2010-05-20, 21:33   

Anowi napisał/a:
Przeczytałam cały temat i mimo różnorodności głosów mogłabym powiedzieć, że wszyscy mają rację...a jednak jest napisane apostołów baranka...czyli tych wszystkich, których osobiście wybrał Pan



EMET:
Skoro Judasz zawiódł, to...
W Biblii są przypadki osób, które zawiodły i na ich miejsce Bóg wybierał innych.
Czyż w w. 21 i 22 nie czytamy o kryteriach, którym miał odpowiadać ktoś na miejsce zdrajcy Jezusa [w. 16, końcówka]. Jak czytamy w w. 17, istotnie Judasz 'był zaliczany do nich', ale zawiódł, stąd pod uwagę brany nie był.
W końcówce w. 20 czytamy, iż ktoś inny miał zająć miejsce Judasza.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-05-20, 21:47   

EMET napisał/a:

Skoro Judasz zawiódł, to...
W Biblii są przypadki osób, które zawiodły i na ich miejsce Bóg wybierał innych.
Czyż w w. 21 i 22 nie czytamy o kryteriach, którym miał odpowiadać ktoś na miejsce zdrajcy Jezusa [w. 16, końcówka]. Jak czytamy w w. 17, istotnie Judasz 'był zaliczany do nich', ale zawiódł, stąd pod uwagę brany nie był.
W końcówce w. 20 czytamy, iż ktoś inny miał zająć miejsce Judasza.

i los padł na Macieja a nie Józefa.

kogo Judasz zawiódł? Człowieka, Jezusa czy Boga?

i czy w ogóle Judasza fotel nie powinien być razem z nim spalony jako nieczysty?
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2010-05-20, 21:49   

Anowi napisał/a:
EMET napisał/a:

Skoro Judasz zawiódł, to...
W Biblii są przypadki osób, które zawiodły i na ich miejsce Bóg wybierał innych.
Czyż w w. 21 i 22 nie czytamy o kryteriach, którym miał odpowiadać ktoś na miejsce zdrajcy Jezusa [w. 16, końcówka]. Jak czytamy w w. 17, istotnie Judasz 'był zaliczany do nich', ale zawiódł, stąd pod uwagę brany nie był.
W końcówce w. 20 czytamy, iż ktoś inny miał zająć miejsce Judasza.

i los padł na Macieja a nie Józefa.

kogo Judasz zawiódł? Człowieka, Jezusa czy Boga?

i czy w ogóle Judasza fotel nie powinien być razem z nim spalony jako nieczysty?



EMET:
Przyznam, że niezbyt pojmuję o co Tobie chodzi...


Stephanos, ps.EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-05-20, 22:12   

Mk 14:44 Br „A zdrajca dał im znak mówiąc: To jest Ten, którego ja pocałuję. Bierzcie Go i prowadźcie ostrożnie.”

Jezus był zdziwiony tym czułym pocałunkiem - bo czyż całuje się kogoś kogo się nienawidzi?

Ten kto zdradza z rozmysłem nie widzi swojej zdrady, wydaje mu się, że postępuje słusznie, a jednak Judasz przyznał, że zdradził, bo nie wiedział, że wydaje swego Pana na śmierć.
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2010-05-20, 22:16   

Anowi napisał/a:
Przeczytałam cały temat i mimo różnorodności głosów mogłabym powiedzieć, że wszyscy mają rację...a jednak jest napisane apostołów baranka...czyli tych wszystkich, których osobiście wybrał Pan


Zgadza się. Pan Macieja nie wybrał, wybrali Macieja Apostołowie. wyprzedzili Pana. Pan wybrał Pawła osobiście.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2010-05-21, 02:26   

Mt 19-28 Jezus zaś rzekł do nich: "Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach, sądząc dwanaście pokoleń Izraela.

Czyli więc Judasz został też zbawiony i zasiądzie na tronie. Bo na 100% nie chodzi o Macieja i Pawła. A wtedy Jezus mówił też do Judasza. A to, że lepiej by się nie narodził wtedy byłoby niejako z tym sprzeczne, według mnie chodzi więc o to, że zostanie przeklęty przez już samych apostołów a później przez całe ludzkie pokolenia na wieki. Więc jak dla mnie równie dobrze może chodzić o Judasza ten cytat z apokalipsy.

Zresztą po śmierci Judasza, apostołów stało się dosyć wielu, a Jezus nigdzie Pawła nie nazywa dwunastym, chyba nawet Jezus nigdzie nie nazywa go apostołem, tylko co najwyżej ludzie go tak nazywają, tak jak wielu innych.
 
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-05-21, 16:07   

Kto potępia Judasza nie myśli po bożemu tylko po ludzku. Judasz wypełnił wolę Pana - a jeśli wypełnił to był posłuszny aż do śmierci. Gdyby Judasz nie odwalił tej czarnej roboty jak Mesjasz wypełniłby wolę Boga? Sam by się zgłosił - na ochotnika? Choć prawda, nie ukrywał się za plecami swoich uczniów i potwierdził swoją tożsamość.
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2010-05-21, 16:30   

Anowi napisał/a:
Mk 14:44 Br „A zdrajca dał im znak mówiąc: To jest Ten, którego ja pocałuję. Bierzcie Go i prowadźcie ostrożnie.”

Jezus był zdziwiony tym czułym pocałunkiem - bo czyż całuje się kogoś kogo się nienawidzi?

Ten kto zdradza z rozmysłem nie widzi swojej zdrady, wydaje mu się, że postępuje słusznie, a jednak Judasz przyznał, że zdradził, bo nie wiedział, że wydaje swego Pana na śmierć.



EMET:
Werset wg Marka 14:44 tak oddano interlinearnie: "Dał zaś — wydający go [po grecku: < paradidous auton >] sygnał im [po grecku: < syssemon autois >], mówiąc: Którego — pocałuję*, ten jest. Chwyćcie go [po grecku: kratesate auton >] i odprowadzajcie niezawodnie [po grecku: < kai apagete asfalos >].".
[przypis] 14,44* Okazanie miłości przez uścisk i pocałunek.

Nie czytam tutaj o żadnej sugestii typu: "ostrożnie"; raczej rzadki termin w Biblii, jeśli już.

Por. też: wg Mateusza 26:48, gdzie czytamy wyraźnie, że ów "pocałunek", który jest poniekąd oznaką okazania uczuć, był jedynie 'znakiem - sygnałem' w celach rozpoznawczych i miał charakter, niestety, zdradziecki...

W wg Łukasza 22:48 czytamy: " Lecz Jezus rzekł do niego: "Judaszu, pocałunkiem zdradzasz [po grecku: < filemati ... paradidos >; Int. Voc.: "pocałunkiem ... wydajesz?"] Syna Człowieczego?" " - NŚ.

W wg Mateusza 10:4b czytamy: "i Judasz Iskariot, który go później zdradził [Int. Voc.: "(ten_co) i (wydał) go [gr.: < paradous auton >]." - NŚ.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-05-21, 17:07   

też tego długo pojąć nie mogłam - a to przebiegła bestia - myślałam o nim i teraz przyszedł mi na myśl następny werset z Rodzaju :

pamiętacie jak bracia sprzedali Józefa? za jeszcze mniej - za 20 srebrników (Rdz 37:28)

Rdz 45:5 Br „Ale nie martwcie się już więcej i nie trapcie się tym, żeście mnie sprzedali. Bóg mnie tu przysłał przed wami, żeby wam uratować życie.”
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2010-05-21, 18:27   

Problem w tym, że ewangeliści pisząc swe ewangelie np. Jan czy Mateusz, to pisali tak jak widzieli, co niekoniecznie znaczy, że znali pełną prawdę, to co siedziało w głowie Judasza i Jezusa, nawet jak była jakaś między nimi umowa czy nie, a jeśli nie to co tak naprawdę kierowało Judaszem - zwyczajnie mogli o niczym nie widzieć i oceniali Judasza tylko przez pryzmat tego co widzieli. Z ich punktu widzenia była to ewidentna zdrada a Judasz najgorszym z najgorszych, bo co mieli myśleć jak widzą, że Judasz daje znak i zjawiają się porywacze? Widzieli tak, lecz całej prawdy znać nie mogli. Dlatego widzą w Judasza tego najgorszego z najgorszych.
A jak Judasz mówił porywaczom to logiczne, że im to przedstawiał jako znak a nie jako uczucia, bo wtedy ta historia kupy by się nie trzymała.
Jezus zresztą mówił na ostatniej wieczerzy, że Judasz Go wyda, a przy samym wydaniu Jezus nazwał Judasza przyjacielem. Możemy uznać, że było to ironiczne, ale nie mamy jak tego udowodnić twierdzącą w 100%.

20 Z nastaniem wieczoru zajął miejsce u stołu razem z dwunastu <uczniami>. 21 A gdy jedli, rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was mnie zdradzi». 22 Bardzo tym zasmuceni zaczęli pytać jeden przez drugiego: «Chyba nie ja, Panie?» 23 On zaś odpowiedział: «Ten, który ze Mną rękę zanurza w misie, on Mnie zdradzi. 24 Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził». 25 Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić, rzekł: «Czy nie ja, Rabbi?» Odpowiedział mu: «Tak jest, ty». Mt 26
- bo również to co mówi Judasz może brzmieć ironicznie i tylko np. udaje zaskoczonego przed apostołami. Albo mógł być faktycznie zaskoczony i odbyć pewną z nim rozmowę, tak jak wcześniej odbył z Piotrem o wyparciu się.
Ale to kwestia poglądów do tego co wyżej, natomiast moim zdanie na temat cytatu który zapodałem wczoraj wyraża się jednoznacznie o Judasza, że też zostanie zbawiony.
 
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-21, 19:46   

Anowi napisał/a:
Kto potępia Judasza nie myśli po bożemu tylko po ludzku. Judasz wypełnił wolę Pana - a jeśli wypełnił to był posłuszny aż do śmierci. Gdyby Judasz nie odwalił tej czarnej roboty jak Mesjasz wypełniłby wolę Boga?

Anowi
Też tak myślę. Powiem więcej, uważam Judasza za tragicznego bohatera. Jestem na 99 % pewna, że Judasz poświęcił się dla Jezusa (dziesiątki razy czytałam wersety). Poświęcił swe dobre imię, życie, godność, szacunek....aby się wypełniło.
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12