Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dekalog
Autor Wiadomość
Miriam 

Wysłany: 2006-10-22, 23:02   

Tessa napisała: -

Cytat:
W Dziejach Apostolskich są zapisane relacje jak Paweł i pierwsi chrześcijanie głosili Żydom.
Najczęściej robili to w sabat ,gdy Żydzi mieli dużo wolnego czasu.

Przede wszystkim, szabat jest dniem świętym, i Żydzi ten dzień święcili. :idea:

Cytat:
Jednak sami zgromadzali się na modlitwę i czytanie Biblii w różnych dniach tygodnia.
Dzieje Apostolskie 2:46
"I dzień w dzień wciąż jednomyślnie przebywali w świątyni i przyjmowali posiłki po domach prywatnych a także spożywali pokarm z wielką radością".

Robili to Miriam "dzień w dzień" czyli dość często.

Oczywiście, że codziennie zgromadzali się na modlitwie. Pismo Święte wyraźnie o tym mówi w Dziejach Apostolskich 2,46.

Cytat:
Nie zważali na dzień sabatu dany Żydom!

To jest kłamstwo!!!

Jak mogli nie zważać na dzień szabatu. To jest dzień święty. Żydzi bardzo skrupulatnie przestrzegali święcenia tego dnia.

Zarówno Pan Jezus jak i apostołowie byli Żydami, a dla Żyda jest nie do pomyślenia, by nie święcić szabatu.

Również apostoł Paweł był Żydem.

W Dziejach Apostolskich 22:3, apostoł Paweł powiedział o sobie: -

"Jestem Żydem urodzonym w Tarsie w Cylicji, lecz wychowanym w tym mieście u stóp Gamaliela,
starannie wykształconym w zakonie ojczystym, pełen gorliwości dla Boga, jak i wy dziś wszyscy jesteście”.

Dalej powiedział o sobie, że jest faryzeuszem ( Dzieje Apostolskie 23,6; 26,4-5; ).

W Liście do Filipian 3,5-6 mówi on o sobie: -

„Obrzezany dnia ósmego, z rodu izraelskiego, z pokolenia Beniaminowego, Hebrajczyk z Hebrajczyków, co do zakonu faryzeusz, co do żarliwości prześladowca Kościoła, co do sprawiedliwości, opartej na zakonie, człowiek bez nagany”.

Faryzeusze, to stronnictwo religijne. Wyróżniali się oni od reszty narodu przesadnym pojmowaniem czystości rytualnej,
drobiazgowym przestrzeganiem nie tylko przepisów Prawa, ale i nakazów ustnej „tradycji starszych” oraz
ścisłym święceniem szabatu. Byli oni w ostrej opozycji do Jezusa Chrystusa.

Apostoł Paweł był faryzeuszem, on przestrzegał święcenia dnia szabatu.

Powołany na apostoła przez Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela, uczył tego, czego uczył Jezus Chrystus.

Pan Jezus w Ewangelii Mateusza 19,17 mówi: -

"Jeśli chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań".

Apostoł Paweł w 1 Liście do Koryntian 7,19 mówi: -

„Niczym jest zarówno obrzezanie, jak i nieobrzezanie,
a ważne jest tylko zachowywanie przykazań Bożych”.

Czy wiesz o jakich przykazaniach mówili Pan Jezus i apostoł Paweł? :roll:

W Ew. Mateusza 19,18, gdy bogaty młodzieniec zapytał Pana Jezusa, których przykazań ma przestrzegać, Pan Jezus
powiedział mu :

„Tych: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie mów fałszywego
świadectwa, czcij ojca i matkę, i miłuj bliźniego jak siebie samego”.

Znasz te przykazania, to przykazania z Dekalogu.

Pan Jezus w Ew. Marka 2,28 powiedział: -

„Szabat jest ustanowiony dla człowieka”.

Tessa, jeśli jesteś człowiekiem, to szabat obowiązuje również Ciebie.

Czy wiesz o tym? :roll:

To nie niedzielę święcili apostołowie, ale szabat (sobotę).

Wszyscy apostołowie byli Żydami i wszyscy święcili szabat również i tą nauką mieli napełnić cały świat.

Odnośnie niedzieli jest w Nowym Testamencie 8 wersetów.

Wersety: Mat, 28,1; Marka 16,1-2; Łuk. 23,54-56; 24,1; Jana 20,1; Te cztery wersety mówią o przyjściu niewiast do grobu
Pana Jezusa.
Marka 16,9; mówi o ukazaniu się Pana Jezusa Marii Magdalenie.
Jana 20,19; - ukazuje nam uczniów zebranych z bojaźni przed Żydami, do których przyszedł Pan Jezus.
W 1 Koryntian 16,1-3; Apostoł Paweł zarządził, aby pierwszego dnia tygodnia odkładać u siebie i przechowywać to, co każdy może zaoszczędzić, żeby składki wnoszono nie dopiero, gdy Apostoł Paweł przyjdzie.

Pozostał jeden werset.

Dzieje Apostolskie 20,7; – Św. Łukasz mówi, że pierwszego dnia po sabacie zeszli się Św. Paweł i jego uczniowie
na łamanie chleba, ale ten sam Św. Łukasz w Dziejach Apostolskich 2,46 podaje, że uczniowie Jezusa: -

“codziennie też jednomyślnie uczęszczali do świątyni, a łamiąc chleb po domach,
przyjmowali pokarm z weselem i w prostocie serca”.

Myślę, że po przeanalizowaniu tych wersetów, każde dziecko Boże powinno zastanowić się, dlaczego ludzie odeszli
od święcenia szabatu (soboty).

Tessa, wskaż mi chociaż jeden werset, z Pisma Świętego, w którym jest odwołany nakaz święcenia szabatu.

Nie znajdziesz takiego. Bo sobota była, jest i będzie świętym dniem ludu Bożego, po wszystkie czasy.

Miriam.

tessa

Wysłany: 2006-10-23, 06:53   

Maja. napisał/a:
Napisałam:
Cytat:
Dlaczego Świadkowie J. nie nauczają według Słowa Bożego.

tessa odpisała:
Cytat:
Właśnie Świadkowie Jehowy nauczają prawdy z Biblii
.

tessa, Świadkowie J., nie nauczają według Słowa Bożego, bądź tego świadoma, i dlatego tak wiele osób od nich odchodzi.
Przedstawiłam kilka mylnych nauk u Świadków J., ( podałam pierwsze lepsze ). Czy masz coś na ich obronę :?: :roll:

Oto one:
1. już kilka razy mieliśmy wyznaczony przez nich koniec świata ,
2. wiernych nie chrzczą tak, jak nakazał Zbawiciel: "w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" - Ew. Mat.28,19.,
3. nadużywają Imienia Bożego,
4. na wspólnych zgromadzeniach nawet nie uklękną do modlitwy itd., itd.

Maja.

Czy według ciebie nigdy nie nadejdzie koniec świata? Nadejdzie i to szybciej niż się spodziewasz.Ostrzeganie ludzi przed niebezpieczeństwem grożącym im nie jest niczym złym
Gdybyś ty wiedziała ,że za chwilę zapali się budynek,to czy nie ostrzegłabyś jego mieszkańców ,żeby ratowali życie?
Tak samo Bóg ustanowił "strażnika" ,który ostrzega ludzi przed niebezpieczeństwem.
Izajasza 21:8
Habakuka 2:1
Ezechiela 33:7-11
Drugi twój zarzut,że ŚJ nadużywają imienia Bożego,i pytanie czy Dawid pisząc Psalmy też nadużywał tego imienia?Czytaj Psalm 145 ,tak gdzie w twojej Biblii jest słowo "Pan" w oryginale jest tetragram JHWH imienia Bożego.
Ile razy dziennie należy wymawiać imię Boże aby nie było jak piszesz "nadużywane"?
Czy ty wzywasz tego imienia,zgodnie ze słowami Piotra,że "kto wzywa imienia JHWH
będzie wybawiony?"
Następny zarzut też jest bezpodstawny,bo ŚJ chrzczą w imię Ojca i Syna i ducha świętego.
Wierzymy,że Ojciec jest Bogiem Wszechmocnym,który posłał swego Syna na ziemię aby odkupił świat,oraz że udziela swego ducha tym,którzy Go proszą w modlitwie .
W czasie modlitwy nie jest ważna postawa ciała ,lecz stan serca.Można się modlić na stojąco
lub nawet leżąc w łóżku.
Biblia podaje wiele przykładów takich modlitw ,które zostały przez Boga wysłuchane.

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2006-10-23, 11:17   

Miłujący prawdę napisał/a:
Maja. napisał/a:
tessa, Świadkowie J., nie nauczają według Słowa Bożego, bądź tego świadoma, i dlatego tak wiele osób od nich odchodzi.
Przedstawiłam kilka mylnych nauk u Świadków J., ( podałam pierwsze lepsze ). Czy masz coś na ich obronę :?: :roll:

Oto one:
2. wiernych nie chrzczą tak, jak nakazał Zbawiciel: "w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" - Ew. Mat.28,19.,

Maja.

Maju te mylne nauki sama sobie mylnie tworzysz, a wynika to conajmniej z dwuch powodów:
1/ kompletnie nie znasz Biblii, co wielokrotnie Tobie pokazałem;
2/ masz z powietrza wziete opinie na temat świadkow Jehowy, na temat jak i co głosza, doprawdy jest mi przykro, że dałaś sie wkręcic w kampanię przeciwko nam.

Masz zbyt mała wiedzę i jestes uparta, bo wiesz, że rozumiesz i wiesz nieprawde ale stale to samo powtrzasz.
EMET napisał/a:

Swiadkowie wiedzą, że o dniu i godzinie nie wie nikt, ani Jezus ani aniołowie, jedynie Jehowa. Nigdy nie mówili i nie przypisywali sobie nieomylności, a tym bardziej jakoby ich słowa były natchnione przez Boga.
Jeśli popełnili błąd, to przyznaja się do tego - wynikał on głównie z gorliwości.
Zobacz jednak, że przedstawiciele Twojej religii brną w ciemna uliczkę wskazana przez Konstantyna Wielkiego, który narzucił odstepczemu chrzescijanstwu dogmaty kłamliwe i bzdurne. Jakie?
O duszy nieśmiertelnej, że Jezus jest Bogiem, że istnieje piekło i wieczne męki piekielne, ze należy czcić krzyż, że Jezus umarł na krzyzu, że Maria została wniebowzięta i niepokalana itd, itd, itd. A dzisiaj oddają cześć jakimś choinkom, bożemu narodzeniu, wielkiejnocy, różnym świętym, zmarłym itd,itd,itd..... .
Ty nie podność tej kwesti, bo widzę iż tego kompletnie nie rozumiesz.
Obserwując Twoje posty dostrzegam, iż nie zależy Tobie na prawdzie, a raczej na poklasku.
Jaki pozytek odnieść można z kłamstwa? Zły wybór i śmierc.
EMET napisał/a:

Chrzest jak jest?
Wyraz „chrzcić” jest tłumaczeniem greckiego ba-pti'zein, które według słownika A Greek-English Lexicon Liddella i Scotta znaczy „zanurzyć, pogrążyć”.
Chrześcijański chrzest w wodzie jest zewnętrznym symbolem poświadczającym, że ten, kto jest chrzczony, całkowicie, bezwarunkowo i bez zastrzeżeń oddał się przez Jezusa Chrystusa na spełnianie woli Jehowy Boga. W Piśmie Świętym jest mowa miedzy innymi o chrzcie Janowym, chrzcie duchem świętym i chrzcie ogniem.

Pierwsi uczniowie Jezusa byli chrzczeni w wodzie przez Jana i kierowani do Jezusa jako przyszli członkowie niebiańskiego rządu Królestwa (Jana 3:25-30). Pod przewodnictwem Jezusa oni również udzielali innym chrztu, który symbolizował to samo, co chrzest Janowy (Jana 4:1, 2).
Ale od dnia Pięćdziesiątnicy 33 roku zaczęli zgodnie z otrzymanym nakazem chrzcić „w imię Ojca i Syna, i ducha świętego" (Mateusza 28:19). Warto przypomnieć, co znaczy taki chrzest.
Co to znaczy być ochrzczonym „w imię Ojca"? Trzeba uznawać Jego imię, pozycję, władzę, zamierzenie i prawa. Rozważmy, z czym się to wiąże.
-1) Jeśli chodzi o Jego imię, w Psalmie 83:18 czytamy: „Ty, który masz na imię Jehowa, ty sam jesteś Najwyższym nad całą ziemią".
-2) O Jego pozycji wspomina Księga 2 Królów 19:15: „Jehowo (...), jedynie ty jesteś prawdziwym Bogiem".
-3) Do Jego władzy nawiązuje Księga Objawienia 4:11: „Godzien jesteś, Jehowo, Boże nasz, przyjąć chwałę i szacunek, i moc, ponieważ tyś stworzył wszystko i z twojej woli wszystko zaistniało i zostało stworzone".
-4) Nie możemy też mieć wątpliwości, że Jehowa jest Życiodawcą i że zamierza nas uwolnić od grzechu i śmierci: „Wybawienie należy do Jehowy" (Psalm 3:8; 36:9). 5).
Ponadto musimy uważać Go za Najwyższego Prawodawcę: „Jehowa jest naszym Sędzią, Jehowa naszym Ustawodawcą, Jehowa naszym Królem" (Izajasza 33:22).
Słusznie więc do każdego z nas skierowano wezwanie: „Masz miłować Jehowę, twojego Boga, całym swym sercem i całą swą duszą, i całym swym umysłem" (Mateusza 22:37).

Co w takim razie wyraża chrzest „w imię (...) Syna"? Wskazuje, że dana osoba uznaje imię, pozycję i władzę Jezusa Chrystusa. Jego imię - Jezus - znaczy „Jehowa jest wybawieniem".
Pozycja zaś wynika z tego, że jest jednorodzonym Synem Boga i Jego pierwszym stworzeniem (Mateusza 16:16; Kolosan 1:15, 16). W Ewangelii według Jana 3:16 czytamy o nim: „Bóg tak bardzo umiłował świat [ludzkość potrzebującą odkupienia], że dał swego jednorodzonego Syna, aby nikt, kto w niego wierzy, nie został zgładzony, lecz miał życie wieczne".
Ponieważ Jezus dochował wierności aż do śmierci, Bóg wskrzesił go z martwych i powierzył mu dodatkową władzę. Zgodnie ze słowami apostoła Pawła „wyniósł go na wyższe stanowisko" we wszechświecie, ustępujące rangą tylko Jehowie. Właśnie dlatego 'w imię Jezusa ma się zgiąć wszelkie kolano i wszelki język ma otwarcie uznać, że Jezus Chrystus jest Panem ku chwale Boga, Ojca' (Filipian 2:9-11). Wiąże się to z przestrzeganiem przykazań Jezusa, pochodzących od samego Jehowy (Jana 15:10).

A co symbolizuje chrzest „w imię (...) ducha świętego"? Oznacza uznawanie roli i oddziaływania ducha świętego. Czym jest ten duch? To czynna siła Jehowy, za pośrednictwem której realizuje On swe zamierzenia. Jezus powiedział naśladowcom: „Poproszę Ojca i da wam innego wspomożyciela, aby był z wami na wieki - ducha prawdy" (Jana 14:16, 17). Do czego ten duch miał ich uzdolnić? Jezus oznajmił później: „Otrzyma¬cie moc, gdy zstąpi na was duch święty, i będziecie moimi świadkami zarówno w Jerozolimie, jak i w całej Judei i Samarii, i aż do najodleglejszego miejsca na ziemi" (Dzieje 1:8).
Ponadto pod wpływem świętego ducha Jehowy powstała Biblia. „Proroctwo nigdy nie zostało przyniesione z woli człowieka lecz ludzie mówili od Boga, uniesieni duchem świętym" (2 Piotra 1:21). Kiedy więc studiujemy tę Księgę, dajemy dowód, że rozumiemy rolę ducha świętego. O takim zrozumieniu świadczą też nasze modlitwy, w których prosimy Jehowę o pomoc w wydawaniu „owocu ducha" - a jest nim „miłość, radość, pokój, wielkoduszna cierpliwość, życzliwość, dobroć, wiara, łagodność, panowanie nad sobą" (Galatów 5:22, 23).

Jeśli jestesmy w tym temacie, to wskaz mi gdzie powiedziano w Biblii chociaz o jednym przypadku chrzczenia niemowląt.
I znowu dajesz plamę i pokazujesz jaka jest prawda o Twojej wiedzy biblijnej.
Nędzniutko, oj nędziutko!

EMET napisał/a:

Przykazanie brzmi tak:
"Nie wolno ci używać imienia Jehowy, twego Boga, w sposób niegodny, bo Jehowa nie pozostawi bez ukarania tego, kto używa jego imienia w sposób niegodny"(Wyjścia 20:7).
Apostoł Paweł wyraźnie napisał:
"Gdyż "każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony". 14 Ale jak będą wzywać tego, w którego nie uwierzyli? A jak uwierzą w tego, o którym nie słyszeli? A jak usłyszą bez głoszącego? 15 A jak będą głosić, jeśliby nie zostali posłani? Tak jak jest napisane: "Jakże pełne wdzięku są stopy tych, którzy oznajmiają dobrą nowinę o tym, co dobre!"(Rzymian 10:13-15).
Używanie i wzywanie imienia Boga jest oznaka wiary i tego, że zostali posłani by nieść dobrą nowinę.
Powiedz mi dlaczego nie mozna usłyszec w ustach kleru, ani znaleźć w przekładach katolickich Biblii imienia Bożego Jehowa lub Jahwe?
Ich wiara jest martwa, poswiadczaja to uczynkami.

EMET napisał/a:

Wybacz nie będę tego komentował, bo posunęłaś się do skrajności.
Ale powiem Tobie, że modlitwy nie sa na pokaz, lecz w cichości swego pokoju i najczęściej, choć nie koniecznie modlimy się klęcząc, najczęściej na zebraniach na stojąco, ale zawsze z szacunkiem i czcią. A co bardzo ważne z czystościa serca, mając czyste sumienie.

Wszyscy katolicy klękają, sama msza - to tez jakiś obrzęd niebiblijny - to spektakl teatralny na pokaz - opera.
Klękają żołnierze w mundurach - chociaż jest przykazanie "nie morduj", klękaja duchowni przed wizerunkami - chociaz jest przykazanie "nie czyn sobie wizerunków i nie kłaniaj im się", klekają homoseksualisci, złodzieje, kłamcy, mężowie zdradzajacy swe zony - podobnie żony, klękaja pijacy i palacze papierosów, naduzywajacy narkotyków, przyjmujacy transfuzję, wróżący z horoskopu, z kart, przesadni trzymający kciuki itd,itd,itd.... .

Na drugi raz jak coś napiszesz, to mocno się zastanów, bo bardzo złe świadectwo wystawiasz sobie i Twojej wiedzy, o inteligencji i zrozumieniu nie wspomnę.
Zaślepiona w nienawisci.
To tyle.

EMET napisał:...
Czy to istotnie ja, E., napisałem...?

Proszę o rozwagę w przypisywaniu mnie czegoś, czego nie napisałem.

Stephanos, ps. EMET

Maja. 

Wysłany: 2006-10-23, 21:56   

EMET pisze:
Cytat:
Czyżby do Adwentystów Dnia Siódmego - przechodzą byli świadkowie Jehowy?

To ich o to zapytaj :-D

EMET pyta:
Cytat:
Może Maja poda 'imię' ducha świętego [inni: Ducha świętego]?

Ja mam taki zwyczaj, jak Słowo Boże mówi to ja powtarzam, jak Słowo Boże milczy na dany temat, to i ja milczę.

W Piśmie Świętym nie mamy podanego Imienia Ducha Świętego, niemniej pamiętajmy, że jest to żywa Istota.

Świętość zaczyna się od działania Ducha Świętego w naszych sercach.

Pan Jezus nasz wielki Nauczyciel mówi o Duchu Świętym jako o Osobie.

"Lecz gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie,
lecz cokolwiek usłyszy, mówić będzie, i to, co ma przyjść, wam oznajmi."
-
Ew. Jana 16,13.

Jak może mówić sam od siebie jeżeli byłby tylko mocą :?: :-?

"Lecz Ja wam mówię prawdę: Lepiej dla was, żebym ja odszedł. Bo jeśli nie odejdę, Pocieszyciel do was nie przyjdzie,
jeśli zaś odejdę poślę Go do was. A On, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu i o sprawiedliwiości, i o sądzie
"-
Ew. Jana 16,7-8.

Bez działania Ducha Świętego nigdy nie zobaczylibyśmy prawdy o naszych grzechach oraz o zbawieniu.

Tylko On może przekonać nas o prawdzie Ewangelii, dlatego też Duch Święty jest nazwany "Duchem prawdy"
-
Ew. Jana 14,17.

"Lecz Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w imieniu moim, nauczy was wszystkiego i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem."- Ew. Jana 14, 26.

Mnie uczy Duch Święty i On wprowadza mnie w pełnię prawdy.
A Ciebie EMET i Miłujący prawdę kto uczy, jeżeli nie wierzycie, że Duch Święty jest osobą :?:
Kto Was wprowadza w pełnię prawdy :?:

Gdyby Świadków J. uczył Duch Święty, nie ośmieszaliby się np. w wyznaczaniu końca świata, gdyż Duch Święty wprowadza
we wszelką prawdę.

Duch Święty naucza i składa świadectwo - Jana 14,26;
Słyszy, mówi, zwiastuje - Ew, Jana 16,13,
Duch Święty powołuje - Dz. Ap. 13,2.

Do Ducha Świętego można odnosić się tak, jak do osoby:
można Go okłamywać - Dz. 5,3; kusić - Dz. Ap. 5,9; zasmucać - Ef. 4,30; czy sprzeciwiać Mu się - Dz. Ap. 7,51.

Mocy nie można byłoby okłamywać, kusić, zasmucać itp. lecz tylko osobę.

Ponadto jako Osobie, musimy być Mu posłuszni, i stać do Jego dyspozycji.

Duch Święty działa również poprzez ludzi Bożych, którzy są przez Jezusa Chrystusa nazwani
solą ziemi i światłością świata
( Ew. Mat. 5, 13-14 )

Jest Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty, i żadnego z Nich w naszym życiu braknąć nie może :idea: .

Czy już teraz rozumiecie, że Duch Święty jest osobą która posiada ogromną moc :?: :-?
Nie piszcie więc Duch Święty z małej litery, bo to On jednoczy naśladowców Chrystusa.
Ci, których Duch Boży prowadzi są dziećmi Bożymi - Rzym. 8,14.

A Was EMET i Miłujący prawdę kto prowadzi, jeżeli nie wierzycie w osobowość Ducha Świętego?

Maja.
Ostatnio zmieniony przez Maja. 2006-10-23, 22:43, w całości zmieniany 4 razy  

tessa

Wysłany: 2006-10-24, 06:43   

EMET napisał/a:
3:12 -- "I rzekł Bóg: Oto, będę z tobą"
3:14 -- "Tedy rzekł Bóg do Mojżesza: Będę który Będę."
Na jednej ze stron www wytknięto 'Interlinii hebr. - aram- ang.' Johna R. Kohlenbergera III,
iż w w. 12 oddał "I will be", ale już w istotnym wersecie 14 oddał "I-am who I-am".

Inne przekłady oddają ten tekst jeszcze inaczej.
Warto zbadać cały kontekst tej wypowiedzi.Mojżesz zadał Bogu pytanie :
"Załózmy ,że teraz pójdę do synów Izraela i powiem im:"Bóg waszych praojców posłał mnie do was",a oni rzekną do mnie:Jakie jest jego imię? Co mam powiedzieć?"
Wyjścia 3:13
Pytanie to wskazuje ,że Bóg ma imię.Nie jest on bezimiennym bytem,którego nie można poznać ani zrozumieć.
Dlaczego Mojżesz pytał o imię Boga? Przecież to imię było mu bardzo dobrze znane.
Mojżesz najwyrażniej chciał lepiej poznac osobę nosząca to imię JHWH.
Dociekał niejako:"Co mogę o tobie powiedziec Izraelitom żeby wzmocnić ich wiarę w ciebie? Jak mogę ich przekonać,że naprawdę zostaną przez ciebie wybawieni?"
W odpowiedzi JHWH podał znaczenie swojego imienia.Oznajmił Mojżeszowi:
"Okażę się ,kim się okażę".
W wielu przekładach czytamy tu:"Jestem który jestem".
Jednakże jak wykazał wyżej Stephanos,skrupulatne tłumaczenie wskazuje ,że nie chodzi tu tylko o potwierdzenie istnienia Boga.
Przekład Josepha Rotherhama oddaje ten werset w taki sposób:
"Stanę się kimkolwiek zechcę".
Pewien znawca hebrajskiego objaśnia to sformuowanie następująco:
"Bez względu na sytuację czy potrzebę /.../Bóg stanie się rozwiązaniem danego problemu".
Zatem znaczenie Bożego imienia JHWH jest najbardziej wzniosłe.Tylko Bóg potrafi rozwiązać każdy problem,stać się wszystkim czymkolwiek zechce dla ocalenia swojego ludu.
Ta wiadomość prawdopodobnie pokrzepiła Izraelitów i dodała im wiary w JHWH.
Zaufali mu,że potrafi ich wyzwolić z niewoli Egipcjan.

EMET 

Wysłany: 2006-10-24, 23:11   

tessa:
W wielu przekładach czytamy tu:"Jestem który jestem".
Jednakże jak wykazał wyżej Stephanos,skrupulatne tłumaczenie wskazuje ,że nie chodzi tu tylko o potwierdzenie istnienia Boga.

EMET:
Wersja: "Jestem, Który Jestem" - to wariant teologiczny, nie zaś merytorycznie gramatyczny.
Kto powie: Co to za oddanie: "Będę, Który Będę"? Ale nawet forma "Jestem, Który Jestem"
- też jakaś taka dziwna w odbiorze; przynajmniej dla współczesnych odbiorców, abstrahując
od tego, że ktoś się mógł zetknąć z ową frazą podteologizowaną.

Masz rację, że komentatorzy oddając "prawomyślnie" - wg koncepcji teologicznych - wypisują potem różne tam wnioski i mniemania.
Bywa, że jakby uwzględniają wariant znaczeniowy Imienia Bożego [np. "sprawia, by było"];
jednak przeważa egzystencjalna nutka i transcendentność.
Polecam np. komentarz do Wyjścia 3:13 - 15 w 'Biblii Jerozolimskiej' u dołu, ed. Pallottinum, 2006.

A potem już "mają z górki": podchwytują wszelklie < ego eimi > z greckiego "NT" i stawiają równość między JHVH a Jezusem.

Wszak na określenie: "ja jestem" mamy jak najbardziej znaną formę hebr. < 'ani hu' > ew. < 'anohi > [por. np. Ex 20:2].
Wówczas przecież byłby nawet zapis z owym < 'aszer > taki, żeby byłoby faktycznie jednoznacznie po hebrajsku "Jestem, Który Jestem" [bez retuszu teologicznego].

A w zapisie z Ex 3:14 chodziło dlatego o formę czasu przyszłego, iż miało się dopiero okazać, kim będzie ów Bóg JHVH; Jego czyny sprawcze istotnie tego dokonały.
Stąd też ów wariant, iż w Imieniu JHVH nie dał się poznać [Ex 6:3], gdyż dopiero od tej pory Imię to miało stać się głośne - znane.
Czyż tak nie było? Proszę popatrzeć choćby do [Listu] do Rzymian 9:17.

Stephanos, ps. EMET

Maja. 

Wysłany: 2006-10-24, 23:50   

napisałam, że Świadkowie J:
Cytat:
nadużywają Imienia Bożego,

EMET pisze:
Cytat:
Imię Boże było też w użyciu mowy codziennej; byle w poszanowaniu.
Było używane w modlitwach i w innych okolicznościach. W pieśniach - też.
Wystarczy poczytać Biblię.

EMET, jak nie krytykuję nikogo za to, że wymawia imię Boże, ale za nadużywanie imienia Bożego.
I taki zarzut wysunęłam pod adresem Świadków J.

tessa pisze:
Cytat:
Drugi twój zarzut,że ŚJ nadużywają imienia Bożego,i pytanie czy Dawid pisząc Psalmy też nadużywał tego imienia?Czytaj Psalm 145 ,tak gdzie w twojej Biblii jest słowo "Pan" w oryginale jest tetragram JHWH imienia Bożego.
Ile razy dziennie należy wymawiać imię Boże aby nie było jak piszesz "nadużywane"? "

:shock: Zobacz różnicę między tym, jak Dawid wymawiał imię Boże, i w jakich okolicznościach, a jak to czynią Świadkowie J.
Świadkowie J. wymawiają imię Boże jakby mówili o koledze, bardzo często nie dodają nawet słowa Bóg :cry:

W III przykazaniu Bożym czytamy:

"Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy,
gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy."
- II Mojż. 20,7.

III Przykazanie Dekalogu przestrzega nas, przed nadużywaniem imienia Bożego, które zostało nam objawione,
gdyż Bóg nie pozostawi bez kary tego, który to czyni.
Dlatego uważajmy kiedy i w jakim kontekście wypowiadamy imię Boże, gdyż ono jest święte.
Otaczajmy je szacunkiem. Używajmy go np. przy błogosławieniu, wychwalaniu i uwielbianiu Boga,
przy udzielaniu błogosławieństwa i nauczaniu prawdy.

Wypowiadając imię Boże czyńmy to ze czcią i bojaźnią, aby niczym Boga nie obrażać.
Natomiast wystrzegajmy się wszelkiego, nieodpowiedniego używania imienia Bożego.

tessa pyta:
Cytat:
Czy ty wzywasz tego imienia, zgodnie ze słowami Piotra ,że "kto wzywa imienia JHWH będzie wybawiony?"

Słowa "Każdy bowiem, kto wzywa imienia Pańskiego, zbawiony będzie" - Rzym. 10,13; powiedział apostoł Paweł :idea:
Ja również wzywam imienia Pańskiego tak, jak uczy Słowo Boże.

tessa i Miłujący prawdę, przeczytajcie to kilka razy, abyście nigdy nie nadużywali imienia Bożego, i abyście jeszcze innym Świadkom J. zwrócili na to uwagę :-) .

Maja.

Maja. 

Wysłany: 2006-10-25, 02:26   

Napisałam, że Świadkowie J.
Cytat:
wiernych nie chrzczą tak, jak nakazał nam Zbawiciel: "w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" - Ew. Mat. 28,19.

tessa odpisała:
Cytat:
Następny zarzut też jest bezpodstawny,bo ŚJ chrzczą w imię Ojca i Syna i ducha świętego.
Wierzymy,że Ojciec jest Bogiem Wszechmocnym,który posłał swego Syna na ziemię aby odkupił świat,oraz że udziela swego ducha tym,którzy Go proszą w modlitwie

:shock: Widzę, że się nie rozumiemy :-D .

Miłujący prawdę i tesso, powiedzcie mi, dlaczego prawie wszystkie wyznania, gdy chrzczą wiernych wypowiadają słowa:

"Chrzczę Cię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, a osoba chrzczona odpowiada, amen."

O to pytam :-D .

Dlaczego Świadkowie J. nie wypowiadają tych słów :?: :-? , a osoba u Was chrzczona, nie odpowiada, amen :?:

Czy moglibyście mi to wyjaśnić :?:

Miłujący prawdę pisze:
Cytat:
Jeśli jestesmy w tym temacie, to wskaz mi gdzie powiedziano w Biblii chociaz o jednym przypadku chrzczenia niemowląt.
I znowu dajesz plamę i pokazujesz jaka jest prawda o Twojej wiedzy biblijnej.
Nędzniutko, oj nędziutko!

Miłujący prawdę, Chrześcijanie do których należę, uznają chrzest osób dorosłych.
Bądź więc ostrożny w tego rodzaju osądach.

Maja.

EMET 

Wysłany: 2006-10-25, 08:55   

Maja. napisał/a:
napisałam, że Świadkowie J:
Cytat:
nadużywają Imienia Bożego,

EMET pisze:
Cytat:
Imię Boże było też w użyciu mowy codziennej; byle w poszanowaniu.
Było używane w modlitwach i w innych okolicznościach. W pieśniach - też.
Wystarczy poczytać Biblię.

EMET, jak nie krytykuję nikogo za to, że wymawia imię Boże, ale za nadużywanie imienia Bożego.
I taki zarzut wysunęłam pod adresem Świadków J.

tessa pisze:
Cytat:
Ile razy dziennie należy wymawiać imię Boże aby nie było jak piszesz "nadużywane"? "

:shock: Zobacz różnicę między tym, jak Dawid wymawiał imię Boże, i w jakich okolicznościach, a jak to czynią Świadkowie J.
Świadkowie J. wymawiają imię Boże jakby mówili o koledze, bardzo często nie dodają nawet słowa Bóg :cry:

W III przykazaniu Bożym czytamy:

"Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy,
gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy."
- II Mojż. 20,7.

III Przykazanie Dekalogu przestrzega nas, przed nadużywaniem imienia Bożego, które zostało nam objawione,
gdyż Bóg nie pozostawi bez kary tego, który to czyni.
Dlatego uważajmy kiedy i w jakim kontekście wypowiadamy imię Boże, gdyż ono jest święte.
Otaczajmy je szacunkiem. Używajmy go np. przy błogosławieniu, wychwalaniu i uwielbianiu Boga,

Wypowiadając imię Boże czyńmy to ze czcią i bojaźnią, aby niczym Boga nie obrażać.
Natomiast wystrzegajmy się wszelkiego, nieodpowiedniego używania imienia Bożego.

tessa pyta:
Cytat:
Czy ty wzywasz tego imienia, zgodnie ze słowami Piotra ,że "kto wzywa imienia JHWH będzie wybawiony?"

Słowa "Każdy bowiem, kto wzywa imienia Pańskiego, zbawiony będzie" - Rzym. 10,13; powiedział apostoł Paweł :idea:
Ja również wzywam imienia Pańskiego tak, jak uczy Słowo Boże.

tessa i Miłujący prawdę, przeczytajcie to kilka razy, abyście nigdy nie nadużywali imienia Bożego, i abyście jeszcze innym Świadkom J. zwrócili na to uwagę :-) .

Maja.

EMET:
Używają, nadużywają itp.

A sama Maja dalej o jakimś enigmatycznym 'Panu Bogu'...
Nawet, gdy przytacza teksty z Biblii.

Pzypomina mnie to cały czas znaną formułkę: "My wiemy jak Bóg ma na Imię".
Tyle, że swoistym alibi staje się teza 'o nadużywaniu Imienia Bożego'.
A Jego brzmienia jak nie uświadczysz w rozważaniach, tak nie uświadczysz.

Jeśli ktoś faktycznie taki wyczulony na poprawność wymowy i razi go forma brzmieniowa "Jehowa", to może przecież pisać, choć to trochę akademizm, JHWH [ew. JHVH, jak sam to robię], ew. "Jahwe" [jak to mamy w Przekładach].

A pisanie "Pan", to żadane przecież Imię Boże.
Bo gdy napiszemy "imię Pańskie", to nie wiadomo czy chodzi o Imię Boga, czy imię Syna Bożego, Jezusa Chrystusa.
Dla wielu jest to tożsame i stąd nie razi ich to. Wg Biblii - to nie tożsamość.
Enigmatyczne powiedzenie "imię Pańskie" - to pusta formułka, gdyż czytamy, że " jest wielu 'bogów' i wielu 'panów' " [1 do Koryntian 8:5b].

Ani forma "Bóg" ani forma "Pan" - to nie żadne imiona.
Jeśli ktoś uważa, że są takie 'imiona' w Biblii - to proszę o podanie lokalizacji; sprawdzę, czy istotnie są tam tego typu imiona...

Skończmy zatem z zarzutami pod adresem ŚJ, sami lękliwie bojąc się wręcz 'wydukać' ową formę. "My wiemy, że...". I co z tego, że wiemy, skoro...".

Osobiście wolę taki sposób pisania, jak to też wynika z Biblii --
"Powiecie jeszcze o owym dniu:
Chwalcie Jahwe!
Wzywajcie Jego imienia! Dajcie poznać Jego dzieła między narodami,
przypominajcie, że wspaniałe jest imię Jego!
Śpiewajcie dla Jahwe, bo uczynił wzniosłe rzeczy!
Niech to będzie wiadome po całej ziemi!" -- Izajasza 12:4, 5; BT, II wyd.

Czy koloryt brzmieniowy z użyciem Imienia Jahwe nie jest lepszy i poprawniejszy aniżeli z enigmatycznym 'Panem'...?

A oni dalej swoje: "Pan Bóg"...

Stephanos, ps. EMET

Maja. 

Wysłany: 2006-10-27, 04:57   

EMET pisze:
Cytat:
A sama Maja dalej o jakimś enigmatycznym 'Panu Bogu'...
Nawet, gdy przytacza teksty z Biblii.

Najlepszym wzorem jest nam sam Zbawiciel - Jezus Chrystus.
:shock: Zobaczmy, jak On zwracał się do Boga :?: :roll:

Często mówił Ojcze, lub Boże.

I ja również tak zwracam się do mojego umiłowanego Boga, i Ojca z nieba.

A imię Boże wymawiam przy błogosławieniu, wychwalaniu i uwielbianiu Boga,

Wypowiadając imię Boże czynię to ze czcią i bojaźnią, aby niczym Boga nie obrażać. :-)

Maja.

P.S.
EMET, twoje sugestie nic tu nie zmienią :-D

Maja. 

Wysłany: 2006-10-29, 21:51   

:shock: Zobaczmy, jak On zwracał się do Boga :shock:

I ja również tak zwracam się do mojego umiłowanego Boga i Ojca z nieba.

Wypowiadając imię Boże czynię to ze czcią i bojaźnią, aby niczym Boga nie obrażać.

Maja.

Maja. 

Wysłany: 2006-10-29, 22:00   

Tutaj mówimy o Dekalogu, dlatego wracajmy do omawianego tematu :-) .

Ja uważam, że wszystkie osoby wierzące powinny przestrzegać tych przykazań, które są w Biblii.

W Ps. 119:4 czytamy :- „Ty na to dałeś swoje przykazania, by pilnie ich przestrzegano”

Przykazania Boże są wiecznie żywe, czyli wiecznie aktualne i każde z nich obowiązywało naszych przodków, obowiązuje nas i będzie obowiązywać potomstwo, które po nas będzie. Bóg nigdzie żadnego z przykazań nie odwołał.

Mężowie Boży nawoływali do przestrzegania ich.

Pan Jezus mówi:- „Jeśli chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań” Ew. Mat. 19,17.

Apostoł Paweł, który zostaje posłany do pogan, by im zwiastować Słowo Boże mówi :- „Obrzezanie nie ma żadnego znaczenia
i nieobrzezanie nie ma żadnego znaczenia, ale tylko przestrzeganie przykazań Bożych”
1 Kor. 7,19.

W 1 liście Jana 2,3-4 czytamy „A z tego wiemy, że Go znamy, jeśli przykazania Jego zachowujemy. Kto mówi znam Go,
a przykazań Jego nie zachowuje, kłamcą jest i prawdy w nim nie ma”

Dlatego wszyscy powinniśmy przestrzegać tych przykazań, które dał nam Bóg.

Czy zgadzacie się ze mną :?: :-)

Maja.

EMET 

Wysłany: 2006-10-29, 22:11   

Maja. napisał/a:

:shock: Zobaczmy, jak On zwracał się do Boga :shock:

I ja również tak zwracam się do mojego umiłowanego Boga i Ojca z nieba.

Wypowiadając imię Boże czynię to ze czcią i bojaźnią, aby niczym Boga nie obrażać.

Maja.

EMET:
Jakoś w Twoich post/ach/ - nie uświadczy brzmieniowo Imienia Bożego...
Świadkowie Jehowy też w modlitwach zwracają się do Boga per: 'Boże', 'Ojcze', ale też po Imieniu - por. Dz Ap 1:24; 4:24 - 30; Objawienie dane Janowi 4:11; 11:16, 17; 15:3, 4.
Przykłady modlitw do JHVH w Księgach Starego Przymierza - są bardzo liczne.

Oczywiście: modlitwy są kierowane do Boga JHVH poprzez imię Syna Bożego, Jezusa Chrystusa.

A sam Jezus? Wielokrotnie powoływał się na Imię swojego imiennego Ojca.
Jak mógł się powoływać na Imię i o samym Imieniu brzmieniowo ani słowa?

A co, może się Jezus nie powoływał na Imię swojego Ojca? Chyba nie 'dla fasonu' jedynie?

'Argument' o braku mss greckich - jakoś nie przemawia; to tak, jakby Bóg stracił lub zmienił Imię...
Ani nie stracił, ani nie zmienił. Przecież nie enigmatyczne formy: "Pan" i Bóg", ew. "Pan Bóg"...(?)

Stephanos, ps. EMET

Maja. 

Wysłany: 2006-10-29, 22:30   

EMET ja napisałam, kiedy wymawiam imię Boże :-)

Teraz Ty mi powiedz, dlaczego nie nauczasz według Słowa Bożego :?:

Pan Jezus uczy wszystkich:
"Chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań" - Ew. Mat. 19,17;

Słowa te kieruje do Ciebie EMET, do mnie, i do wszystkich ludzi na całym świecie.

Przestępując przykazania Dekalogu obrażamy albo Boga, albo bliźniego :cry:

Gdy Pan Jezus ukazuje się jedenastu uczniom w Galilei, mówi do nich:

"...Idźcie tedy i czyńce uczniami wszystkie narody... Ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem..." :
Ew. Mat.28,20. a nie ich własnych nauk.

Wykluczył też, by w ten sposób mógł prowadzić kogoś Duch Święty

"Lecz Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w imieniu Moim, nauczy was wszystkiego i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem" : Ew. Jana 14,26.

Duch Boży nie może więc zaprzeczać naukom Pana Jezusa, a jedynie je przypominać.
I to właśnie robi: przypomina między innym o sobocie. On napewno nie jest autorem czy też inspiratorem zmiany dnia świętego.

Dlatego ja uczę wszystkich tak, jak uczył nasz Zbawiciel:
Chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań.

Kto ośmieli się teraz uczyć inaczej :?: :-)

Maja.

Maja. 

Wysłany: 2006-10-30, 04:41   

Na kultach info, jedna z osób napisała, że Dekalog Boży po tym jak „majstrował" przy nim Kościół katolicki
wygląda jak po Heine - Medina.
:cry:

Nie uważacie, że coś z tym trzeba zrobić, aby wszystkie wyznania stosowały się do oryginalnych przykazań Bożych :?: :mysli:

Jak długo jeszcze pozwolimy zwodzić się tym, którzy zamiast przekazywać nauki Boże, zapoznają ludzi ze swoimi wymysłami :?:

Kapłani powinni uczyć ludzi o tym co święte, a co pospolite i o tym co czyste, a co nieczyste, a tymczasem Bóg żali się,
że "kapłani nauczają według własnego widzimisię." - Jerem. 5,31.

Dekalog został napisany przez samego Boga, dlatego nikomu nie wolno zmieniać żadnego z Bożych Przykazań,
ani nauczać inaczej.

Wszyscy czciciele Boga święcili sobotę, będąc Mu posłusznym, ( przeczytasz o tym w Piśmie Świętym ), dlatego ja naśladując mężów Bożych, a przede wszystkim naśladując naszego Zbawiciela święcę siódmy dzień tygodnia,
a Ty kogo naśladujesz, gdy nie święcisz tego dnia :?: :roll:

Pan Jezus mówi: "Jeśli mnie miłujecie, przykazań moich przestrzegać będziecie." - Ew. Jana 14,15.

Przyjacielu, czy przestrzegasz wszystkich przykazań Bożych :?: , a jeżeli nie, to kto jest Twoim nauczycielem :?: :roll:

Zastanów się nad tym :?: :mysli:

Maja.

Odpowiedz do tematu