Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jahwe czy Jehowa?
Autor Wiadomość
Efraim 

Wiek: 35
Dołączył: 14 Lip 2010
Posty: 1035
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2010-08-29, 10:57   

Hardi, Raczej Howa(h)

Popatrz na pewien przykład-Joanna bez Jo to Anna.Co z tego :roll: Nie filozofuj tak.
_________________
Refleksja na temat Trójcy Świętej
Łuk 2:52: "Jezusowi zaś przybywało mądrości i wzrostu oraz łaski u Boga i u ludzi."
Jezus nie równa się Bóg.To DWIE odrębne istoty.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2010-08-29, 12:00   

Efraim napisał/a:
Hardi, Raczej Howa(h)

Popatrz na pewien przykład-Joanna bez Jo to Anna.Co z tego :roll: Nie filozofuj tak.



EMET:
Jaki znowu... aramejski?

Podawałem wszak ze Słownika --
< hova(h) > = "nieszczęście". Benury, z roku 1937, część hebrajsko - polska, strona 33, lewa kolumna, czwarte hasło od dołu.
Obok forma jest podana z notacją z innymi samogłoskami. Taka rdzenna jest u Briksa, właśnie.
Owe wyrażenie < hova(h) > z identycznymi spółgłoskami i samogłoskami jak i w < jehova(h) >... :crazy:

Frapuje naprawdę to kogoś?
Proszę bardzo -- 'Podręczny Słownik Oficyny Vocatio', ks. Briksa.
Strona 92, ed. 1999, hasło 7 od dołu, i mamy tam formy od rdzennego: "nieszczęście; niedola; upadek; zniszczenie; podstęp; nieprawość; żądza.".
Sprawdziłem, iż samej formy < hova(h) > - jako takiej - nie ma w treści BH. Są za to inne od rdzennego tego, który mamy u ks. Briksa...

Sprawdzałem - sam od siebie bez jakichś konsultacji z kimkolwiek; nie są mnie owe potrzebne do niczego!
Bez nich daję sobie radę. :mrgreen:

Przy okazji sprawdzę w aramejskim i w Targumach; przy okazji, bo teraz nie mam czasu... ;-)

Zapodam też niebawem miejsca w BH od owego rdzennego jak i u Briksa. Jest owych co nieco; bez - jednak - formy < hova(h) > jako takiej... :-/


aramejski... :?:


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2010-08-29, 12:05   

EMET napisał/a:

EMET:
Jaki znowu... aramejski?


Emet, może on się tego dowiedział od tego Norweskiego znawcy hebrajskiego :crazy: , a ty go poprawiasz. Jak tak możesz Emecie.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2010-08-29, 14:18   

Arius napisał/a:
EMET napisał/a:

EMET:
Jaki znowu... aramejski?


Emet, może on się tego dowiedział od tego Norweskiego znawcy hebrajskiego :crazy: , a ty go poprawiasz. Jak tak możesz Emecie.



EMET:
No cóż...

Po to, żeby coś mieć do powiedzenia, nie potrzeba zaraz być profesorem doktorem habilitowanym czy tp., lecz ...
Wystarczy powołać się na takiego 'prof. dr. hab.' dzieła.
Np. W. Gesenius, Koehler, Baumgartner,...

"Coś tam" u mnie na półkach stoi... :-D

A po co są konkordancje do BH i gr. "NT", po co są Leksykony, po co są gramatyki, po co są programy specjalistyczne, po co...?
Dla kogo wydają różne biblistyczne pozycje? Dla siebie samych czy dla mniej wtajemniczonych? A jeśli ktoś poczyta, powoła się na autorytet jakiś, to... :-)

A czemuż z takim pietyzmem powołują się na Stronga?
Gwoli - posiadam tegoż konkordancję [na końcu są słowniki hebr., aram. i gr.] w formie opasłego tomiska... :-o

Dzisiaj takie czasy, Arius, iż dużą miarą pomyślnej argumentacji jest to, że można się 'poobstawiać' [jak to pisał User Hardi... ;-) ] rozmaitymi książkami, konkordancjami,...

I z amatora - np. ze mnie, E., robi się... zawodowiec. :-D
:crazy:


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 44
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2010-08-29, 23:09   

Efraim napisał/a:
Hardi, Raczej Howa(h)

Popatrz na pewien przykład-Joanna bez Jo to Anna.Co z tego :roll: Nie filozofuj tak.


Jeszua - Bóg niosący zbawienie
Jehowa - Bóg niszczyciel, burzyciel
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
Efraim 

Wiek: 35
Dołączył: 14 Lip 2010
Posty: 1035
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2010-08-29, 23:12   

Hardi, jedno co mogę napisać "ŻAL". :roll:
_________________
Refleksja na temat Trójcy Świętej
Łuk 2:52: "Jezusowi zaś przybywało mądrości i wzrostu oraz łaski u Boga i u ludzi."
Jezus nie równa się Bóg.To DWIE odrębne istoty.
 
 
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 44
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2010-08-29, 23:18   

a ja napiszę, że czczę Boga niosącego zbawienie, a nie boga burzyciela i niszczyciela
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
Gilgamesz 


Dołączył: 24 Lis 2009
Posty: 172
Wysłany: 2010-08-30, 03:46   

:shock:
Ostatnio zmieniony przez Gilgamesz 2010-08-30, 04:37, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
rykiw
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-30, 04:33   

Hardi napisał/a:
a ja napiszę, że czczę Boga niosącego zbawienie, a nie boga burzyciela i niszczyciela


Ciekawe, co ten Bóg zbawiciel pocznie jak się dowie że Jego Ojciec to burzyciel i niszczyciel.
pozdrawiam
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2010-08-30, 05:11   

Hardi napisał/a:

Jeszua - Bóg niosący zbawienie
Jehowa - Bóg niszczyciel, burzyciel

a ja napiszę, że czczę Boga niosącego zbawienie, a nie boga burzyciela i niszczyciela


Czyżbyś był gnostykiem? :crazy:
 
 
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 44
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2010-08-30, 08:56   

rykiw napisał/a:
Hardi napisał/a:
a ja napiszę, że czczę Boga niosącego zbawienie, a nie boga burzyciela i niszczyciela


Ciekawe, co ten Bóg zbawiciel pocznie jak się dowie że Jego Ojciec to burzyciel i niszczyciel.
pozdrawiam

Ojcem Jego jest Bóg wieczny - Jahwe
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2010-08-30, 09:16   

wit napisał/a:
Kościoły baptystyczne i charyzmatyczne w których w nazwie lub na stronie internetowej zawarte jest imię Jehowa:
http://www.jehovahbaptist.org/
http://www.jireh-wigan.org.uk/welcome.htm
http://www.jjbaptistministries.org/
http://www.jnm.org.in/
http://thefireonthemountain.com/
Zaznaczam, że to tylko niewielka część, bo jest tego znacznie więcej.



EMET:
Okazuje się, że forma brzmieniowa Imienia Bożego - "Jahwe" [ew. przez "Y" i "v"] - nie jest taką koniecznie wspaniała formą... :cry:
Były o tym post/y/.

Nawet nieciekawe skojarzenia i odniesienia są o owej - akademickiej w gruncie rzeczy - formie... :bardzo_smutny:

Ale jeśli ktoś zaraz do ŚJ odnosi, to niezbyt to profesjonalne podejście, kiedy niechęć do jakiejś Społeczności coś sprawia...

Naraża kogoś przynajmniej na... śmieszność, nie mówiąc o kuriozalności wręcz. :crazy:

Albo sięganie po "oręż" typu wydzielanie formy < hova(h) > [od rdzennego < havva(h) >] :mrgreen:

Gwoli: Ewa = hebr.: < chavva(h) > [przez "ch"]


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2010-08-30, 09:29   

Anowi

Cytat:
Jeśli jesteśmy dziećmi - to mówmy - Ojcze. Bóg zna wszystkie języki świata i swoje dzieci słyszy, nawet gdy modlą się westchnieniem.

Muszę powtórzyć odpowiedź do Anowi,bo jakoś wyparowała.W Ewangelii Dwunastu Doskonałych Chrystus mówi po aramejsku o Bogu Abba-Amma jako Jego i naszym Ojcu-Matce.Jestem w tym względzie tego samego zdania co Ty,aby zwracać się do Boga mówiąc -Ojcze lub Ojcze-Matko.Dziwi mnie jednak,że w NT występuje Miłość jako Abba-Ojciec,męska połowa" Boga,a nie ma Mądrości Amma-Matka, żeńskiej drugiej połowy Boga.Kto i dlaczego w NT zmniejszył Boga o Jego żeńską połowę?
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2011-07-03, 16:53   

Kiedyś znalazłem w internecie stronę z ilustracjami jak masoni chowają swoich zmarłych.
Zmarłego zawijano w materiał na którym była czaszka ze skrzyżowanymi piszczelami poniżej był napis Jehowa,ciekawe.
http://www.rumburak.friko.pl/img/jhwh/mason2.jpg
http://www.rumburak.friko...jhwh_mason7.jpg
http://www.rumburak.friko...jhwh_mason6.jpg
http://www.rumburak.friko.pl/img/jhwh/mason1.jpg
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2011-07-03, 16:58   

Pod linkiem, chodzi Tobie o tą kobietkę z wyciągniętym palcem? To masonka bezczeszcząca imię Boga? :-D

Popraw link.

A co w tym takiego ciekawego? Masońskie rytuały? A może to, że i masoni i SJ używali tego samego imienia Boga? Co z tego...? Tak jak używali cyrkla jako symbolu. A przecież nie posądzisz wszystkich kreślarzy, że są masonami... (choć, kto cię tam wie...?) ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 11