Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mateusza 16:18 (petros i petra) gra slow?
Autor Wiadomość
wyznawca_
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 19:38   

gonzalo, a jaki byl sens zmiany imienia z szawla na pawla?
 
 
gonzalo
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 19:38   

Wyznawco,

Żaden. Mówiąc nieładnie, Szaweł SE zmienił imię na Paweł po spotkaniu prokonsula Sergiusza Pawła (lizusostwo? :wink: ). Nie ma w tym żadnej teologicznej głębi, ponieważ zmiany imienia nie dokonał Bóg.

Inaczej jest z Sim(e)onem-Kefasem. Ta zmiana to kolejny przykład nadania człowiekowi nowej tożsamości. Tak jak zamiana 'Abrama' na 'Abrahama' lub 'Jakuba' na 'Izraela'.
Nie sądzę, aby Jezusowi chodziło o względy estetyczne. Za nazwaniem Szymona 'Skałkiem' coś się kryje. Co?
 
 
Gość

Wysłany: 2006-05-22, 19:38   

gonzalo,
jest to bardzo zastanawiajace jak wybiorczo patrzysz na fakty. "SE" zmienil i juz? :) no i SE napisal listy ktore ty czytasz :) Czy nie przyszlo ci do glowy ze byc moze zmienil imie pod natchnieniem Ducha Swietego? tak samo jak piotr tak i pawel PORZUCILI stare zycie po to zeby pojsc za Chrystusem. piotr zostal poslany do zydow a pawel do pogan. jest bardzo duza zbieznosc miedzy tymi 2 postaciami mimo ze sa calkowicie rozne.

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_

p.s. tak a'propos to nigdzie nie pisze ze szawel sam sie nazwal pawlem :)
 
 
gonzalo
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 19:40   

Zmiana imienia to w przypadku Szymona i Saula dwie różne historie.
Szymonowi imię zmienił Bóg, a coś takiego nigdy nie było przypadkiem. Dlatego też autor NT od razu przetłumaczył to imię z aramejskiego na grecki (i tak jest też w przypadku ‘Abrahama’ i ‘Izraela’, gdzie od razu pada uzasadnienie nowego imienia).
Z jakich powodów imię zmienił Paweł? Tak naprawdę nie wiemy. W każdym razie nie mamy informacji, aby uczynił to Bóg i co to nowe imię miałoby znaczyć. Nieprawdziwe jest tylko popularne przekonanie, że ta zmiana zaszła pod Damaszkiem.
 
 
Debora Anna
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 19:40   


Zmiana imienia , które zmienia Bóg człowiekowi - zawsze ma związek ze zmianą tożsamości! Całkowicie zgadzam się z Gonzalo.
Ponadto mówi o tym, że zarówno Bóg jak i człowiek mają w tym swój udział.

Jakub (kłamca), cielesny człowiek, po poważnym zmaganiu się z Bogiem, w którym wreszcie poddał swoje własne wysiłki zdobywania blogosławieństw - otrzymał zaszczytne imię Izrael.

Obyśmy potrafili w końcu (podobnie jak Jakub) - dojść do miejsca kiedy przestaniemy sami siebie oszukiwać.
Bóg ciągle czeka i daje ten czas "dzisiaj" - aby każdego Jakuba - zmienic w Izraela. Mój post tylko pozornie może nie miec związku z tematem.
Patrz sercem i słuchaj sercem - drogi czytelniku - kimkolwiek jestes.
Pozdrawiam
Debora Anna
 
 
wyznawca_
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 19:40   

gonzalo napisal:

Cytat:
Zmiana imienia to w przypadku Szymona i Saula dwie różne historie.


oraz:

Cytat:
Z jakich powodów imię zmienił Paweł? Tak naprawdę nie wiemy.


gonzalo, skoro NIE WIEMY to na jakiej podstawie twierdzisz ze to 2 rozne historie? skad to wiesz skoro tak naprawde nie wiesz? powiedz po prostu ze to jest twoje przekonanie i bedzie oki :D .
co do faktow to sa one takie ze tak jak piotr tak i pawel zmienil swoje zycie o 180 stopni tak ze ja widze bardzo silny zwiazek miedzy zmiana imienia piotra i pawla. imie pawel znaczy "maly" co bardzo by pasowalo do tego jak pawel sie okreslal jako apostol...najmniejszy z apostolow. tak czy inaczej wzsystkie fakty swiadcza o tym ze zmiana imienia zarowno piotra jak i pawla zaszla z tego samego powodu: zmiany zycia. pamietaj o tym ze piotr nie mial Ducha Swietego a pawel mial, tak ze pawel zmieniajac sobie sam imie pod natchnieniem Ducha to tak samo jakby Bog sam mu zmienil. nie widze zadnej roznicy.

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_
 
 
Debora Anna
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 19:41   


No Wyznawco - teraz to juz niezle walnąłeś drogi kochany bracie!
"Piotr - nie miał Ducha Świętego...?"

A czy ciało i krew objawiły mu to, że Jezus jest Chrystusem? Oczywiście faktem jest, że wydarzenie to miało miejsce przed Piedziesiątnicą, ale nie mozna tak mowić, że Piotr nie miał Ducha.
A czy Jan Chrzciciel - nie był napełniony Duchem Świętym jeszcze w łonie matki?
Czy oślica przemawiająca do Bileama ludzkim głosem, nie mówiła z natchnienia Ducha?
A czy dzisiaj ludzie posiadajacy Ducha - nie palną czasem w emocjach czegoś za co potem dostają "bana"?


Fajnie, że jest to forum -bo podnosi adrenalinę. :tak: Acha, ja tez zmienilam sobie imię.
Ale czy pod natchnieniem Ducha - tego - nie wiem. :D
Pozdrawiam
Debora Anna
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 19:41   

A ja nie zmieniłam imienia- mama mi nadała Sylwia, co znaczy " dziewczę lasu " to mi się podoba.....

Ale zaraz....kiedyś jedna wierząca Żydówka mi prorokowała, ze moje imie jest " wyprobowane srebro", czy " wybrane srebro" ? :P

Jak to brzmi po angielsku?
Bo ona po angielsku mówila i nie pamiętam tego przymiotnika za bardzo, ale zakumałam , ze chodzi o jakies srebro :-D :-D :-D
 
 
wyznawca_
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 19:42   

deboro,
wybacz ale stwierdzenie ze piotr mial Ducha Swietego jest totalnie niebiblijne.... przede wszystkim mowilem o piotrze W MOMENCIE zmiany jego imienia... wtedy on nawet nie znal Jezusa.... po drugie to ze czasami Duch olsnil chwilowo piotra to nie znaczy ze piotr mial Ducha Swietego... Ducha Swietego sie ma caly czas, a nie momentami... gdyby piotr mial Ducha Swietego to rozumialby po pierwsze nauki Jezusa a tymczasem ani on ani zaden inny apostol ani nawet maria nie kumala czesto co Jezus mowil... a w dodatku piotr by sie nie zaparl Jezusa majac Ducha... tak ze deboro, twoje teorie sa twoimi teoriami a nie faktami biblijnymi siostrzyczko :)

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 19:42   

A może to było " rejoicing silver" :roll:

Chyba tak to brzmiało...... :-D
 
 
wit
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 19:42   

Zacytuję tutaj fragment książki "Pierwsi chrześcijanie. Źródła i początki Kościoła." autorstwa znanego biblisty katolickiego, Joachima Gnilki (str. 241,242):
>>Interesuje nas nadane mu imię Piotra. Co ono znaczy? Najpierw dobrze będzie przypomnieć sobie, że w epoce przedchrześcijańskiej nie da się wykazać używania określenia "Piotr", jako imienia. Zatem imię "Piotr" zostało nadane w celu powiedzenia czegoś o nim. W Mt 16,18 nadanie imienia "Piotr" jest związane z zamiarem zbudowania na nim Kościoła. Jest to jednak późniejsza już, popaschalna interpretacja tego imienia (pogrubienie moje- wit). Widać to stąd, że w Mt 16,18 nastąpiła zmiana jego rodzaju i znaczenia. "Ty jesteś Petros i na tej petra zbuduję Kościół mój." Petros znaczy kamień (pogrubienie moje- wit), petra- skała.
Jeżeli imieniu "Piotr" można było nadać nową interpretację i jeżeli Szymon już wcześniej miał to imię, należy przyjąć, że pochodzi ono od Jezusa. Jezus mówił jednak po aramejsku. Nazwał On Szymona Kepha. Taka jest pierwotna, aramejska forma tego imienia. Aramejskie kepha znaczy najczęściej: kamień, także kamień szlachetny (pogrubienie moje- wit), oprócz tego jednak także: skała. Tutaj należałoby wybrać raczej znaczenie "kamień szlachetny" (pogrubienie moje- wit)- także ze względu na grecki przekład Petros.<<
Zauważyłem, że w nauczaniu KK można wyodrębnić dwa kierunki. Pierwszy kierunek, to ten apologetyczny, nierzadko pełen fałszu i zakłamania. Drugi kierunek, reperezentowany przez biblistów, jest rzetelny i obiektywny.
Pozdrawiam.
 
 
jyakkudesu
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 19:43   

Drogi Wicie,

Dziekuje serdecznie za tak informatywny cytat. Zaprawde interesujace zagadnienie.

To juz na marginesie, ale nagle przypomnialem sobie w jaki sposob budowana byla swiatynia Solomona. Otoz kazdy element, w tym kamienie byly ciosane i szlifowane oddzielnie, potem polaczone w jedna budowle. Czyzby nie byla by to ciekawa analogia naszej codziennej obrobki w "szkole" Chrystusa? Poprzez roznorakie doswiaczenia Bog odlupuje to co zbedne, wydobywa bardziej regularny ksztalt, kazdy unikalny, jednak ksztalt harmonizujacy z Kamieniem Wegielnym, abysmy pasowali do z gory zaplanowanej budowli. Nastepnie nas szlifuje. Takie czasem miewam dziwne mysli.

Pozdrowienia,

jyakkudesu
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 19:43   

Masz Boże myśli jyakkudesu - amen mówię :-)
 
 
gonzalo
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 19:44   

Cytat:
gonzalo, skoro NIE WIEMY to na jakiej podstawie twierdzisz ze to 2 rozne historie?
Jak było ze zmianą imienia Piotra, wiemy. Jak było w przypadku Pawła, nie. A tak jak w matematyce nie wolno dzielić przez zero, tak w teologii nie wolno wnioskować na podstawie przypuszczeń (jest to fundament metodologii typu ‘sola scriptura’).
Cytat:
co do faktow to sa one takie ze tak jak piotr tak i pawel zmienil swoje zycie o 180 stopni tak ze ja widze bardzo silny zwiazek miedzy zmiana imienia piotra i pawla.
Według jednej z relacji, Jezus zmienił imię Piotra już przy pierwszym spotkaniu. Natomiast do Szawła zwrócił się pod Damaszkiem, używając jego tradycyjnego imienia. Zmiany imienia Pawła nie dokonał Bóg, nie wynika ona także z nawrócenia (Paweł nadal był Saulem).
Cytat:
tak czy inaczej wzsystkie fakty swiadcza o tym ze zmiana imienia zarowno piotra jak i pawla zaszla z tego samego powodu: zmiany zycia.
Jakie to fakty? (Piszesz nawet tak, jakby Piotr sam sobie zmienił ksywkę.) Twoje domniemania sprzeczne z zasadą sola scriptura?
Cytat:
pamietaj o tym ze piotr nie mial Ducha Swietego a pawel mial, tak ze pawel zmieniajac sobie sam imie pod natchnieniem Ducha to tak samo jakby Bog sam mu zmienil. nie widze zadnej roznicy.
Zmianę imienia z Sim(e)ona na Kefasa przeprowadził Jezus. O to, czy posiadał On Ducha spierać się chyba nie będziemy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10