Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
W jakim języku spisywany był Nowy Testament
Autor Wiadomość
stanislawcz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 269
Wysłany: 2008-09-27, 12:20   

meritus napisał/a:
Petroniuszu - różne rzeczy istniały. Nie jest to jednak argument za tym, że cały Nowy Testament został napisany po hebrajsku :-) .

Cytat:
Piszesz brednie, gdyz nasza wersja (ta grecka) jest tlumaczeniem hebrajskiej.

Pisząc Twoim jezykiem - piszesz brednie, gdyż nasza wersja jest właściwą redakcją Ewangelii. Redakcji hebrajskiej nie ma. Księga jest natchniona o tyle o ile jest dobrze przetłumaczona z oryginału.

Cytat:
A widziales oryginal? Bo z tego co wiem, dotrwaly tylko greckie kopie.

W oryginale nie ma tetragramu. Fakt, że nie ma pierwotnego rękopisu nie jest argumentem za istnieniem opisów różowego słonia w Nowym Testamencie.


Meritusie,nie bądz taki przywiązany do swoich sądów,które po dokładnym przeanalizowaniu tematu wydają się być nielogiczne.Jest tak jak ja myślę i nie przyjmuję do wiadomości żadnych argumentów.
 
 
stanislawcz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 269
Wysłany: 2008-09-27, 12:33   

meritus napisał/a:
Kesjo... cieszę się, że doceniasz wkład Maryi w przekazywanie Dobrej Nowiny (bo najprawdopodobniej dzięki Jej relacjom św. Łukasz mógł spisać Ewangelię Dzieciectwa Pana Jezusa)... jednak fakt, że nie mówiła po grcku nie znaczy, że Pismo Święte nie zostało napisane po grecku... Wszyscy uczeni nie mają co do tego wątpliwości. Ponadto jest pewne, że św. Paweł napisał jako Apostoł pogan wszystkie księgi po grecku. Ewangelia św. Marka, ucznia św. Piotra, której adresatami byli mieszkańcy Rzymu rówież spisana została po grecku.



Ciekawostka!Chciałbym się dowiedzieć w jakich to natchnionych pismach można przeczytać,że Maryja była pomocna w spisaniu Ewangelii przez Łukasza.
 
 
krzysiek_enoch

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lip 2009
Posty: 200
Wysłany: 2009-07-08, 23:21   

kansyheniek napisał/a:
Zydzi w tamtych czasach nie mowili po hebrajsku od tysiaca lat.
Oj to trzeba by chyba udowodnić.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-08-14, 19:44   

Stanislawcz
Proszę o wybaczenie, że odpisuję dopiero po 11 miesiącach.

Łk 2:19
Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu.


Za wpływem Maryi na redakcję Ewangelii św. Łukasza przemawia:
- np. cytaty ze spotkania Maryi z Elżbietą - Elżbieta była w podeszłym wieku i wysoce prawdopodobne było, że nie pociągnęła kolejnych ponad 30 lat
- najbardziej rozbudowane fragmenty dotyczące poczęcia i narodzenia Jezusa

Nie chciałbym zrzucać całej zasługi na Jezusa, któremu Boska natura być może pozwalała na zapamiętywanie wydarzeń z okresu prenatalnego i niemowlęcego. Najbardziej prawdopodobnym wydaje się, ze właśnie Maryja przekazała bezpośrednio Łukaszowi jednemu z uczniów Jezusa, nie należącemu do Dwunastu, opisy tamtych wydarzeń. Mogła też przekazać je komuś innemu, za którego pośrednictwem dotarły one do Łukasza. W każdym bądź razie, wracając do cytatu z początku mojego postu, jest wskazana jako ta, która ZAPAMIĘTYWAŁA. Skoro pisze o tym Łukasz, to wydaje się, że dowiedział się co nieco z tego, co zapamiętała, skoro to wyraźnie zaznaczył.

W każdym bądź razie jest to moim zdaniem dość mocno uargumentowana hipoteza.
 
 
 
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2009-08-14, 20:04   

meritus napisał/a:

Nie chciałbym zrzucać całej zasługi na Jezusa, ...


Wcale się nie dziwię, ani trochę.
 
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-08-14, 23:45   

Czemu się nie dziwisz? O co ci chodzi?
 
 
 
smokeustachy 

Wiek: 114
Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 72
Wysłany: 2009-10-04, 15:47   

Taka nasza dola. W każdym razie widać u Łukasza jeszcze jedno źródło. Uczniowie Jezusa. Znaczniejszą role odgrywają zwykli uczniowie.

Natomiast pewne koncepcje tyczące się natchnienia są nieudowadnialne, tak samo jak nie udowodnisz że świat nie został stworzony 4000 lat temu albo 2 tygodnie temu.
 
 
 
acalanthis 

Dołączył: 03 Sty 2011
Posty: 39
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-04, 09:41   

Witam

Nic nie wiadomo na ten temat, aby Nowy Testament został spisany po hebrajsku. Możemy dyskutować o faktach, a nie o czyichś życzeniach. Fakty są takie: nie ma ani jednego manuskryptu NT po hebrajsku czy aramejsku, który bybłby oryginałem.

W zachowanych manuskryptach nie ma słowa JHWH. Zostało ono dodane do NT przez świadków Jehowy w rozpowrzechnianym przez nich przekładzie.

Twierdzenie, że jakieś manuskrypty się nie zachowały, natomiast wyłącznie ŚJ wiedzą, co w nich było, wywołuje uśmiech. Trudno z tym dyskutować. To tak, jak bym twierdził, że był niezachowany manuskrypt NT, w którym było napisane, że św. Paweł był kobietą, i tylko ja wiem, co było w tymże zaginionym manuskrypcie. Żenuła!

Jak widać ŚJ nie potrafią już udowodnić swoich tez za pomocą Pisma Świętego. Dlatego muszą posługiwać się zaginionymi manuskryptami, do których tylko oni mają dostęp.
_________________
Internetowa Szkoła Biblijna "Hosanna":
www.biblijna.org
 
 
Erhard 


Dołączył: 15 Gru 2010
Posty: 372
Skąd: Ziemia....i niech tak pozostanie.
Wysłany: 2011-01-04, 10:33   

acalanthis,
Cytat:
Nic nie wiadomo na ten temat, aby Nowy Testament został spisany po hebrajsku. Możemy dyskutować o faktach, a nie o czyichś życzeniach. Fakty są takie: nie ma ani jednego manuskryptu NT po hebrajsku czy aramejsku, który bybłby oryginałem.


Przepraszam,ale nie ma żadnego ORYGINALNEGO manuskryptu Biblii,są tylko kopie.

Cytat:

Twierdzenie, że jakieś manuskrypty się nie zachowały, natomiast wyłącznie ŚJ wiedzą, co w nich było, wywołuje uśmiech.

To się nie uśmiechaj,bo pokazuje to jaki masz stosunek do ludzi innych wyznań.

Cytat:
Jak widać ŚJ nie potrafią już udowodnić swoich tez za pomocą Pisma Świętego. Dlatego muszą posługiwać się zaginionymi manuskryptami, do których tylko oni mają dostęp.

Jak zauważyłeś,to nie temat o Świadkach Jehowy,więc pisz na temat,bo wprowadzasz zamęt.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2011-01-04, 16:57   

acalanthis napisał/a:
Nic nie wiadomo na ten temat, aby Nowy Testament został spisany po hebrajsku. Możemy dyskutować o faktach, a nie o czyichś życzeniach. Fakty są takie: nie ma ani jednego manuskryptu NT po hebrajsku czy aramejsku, który bybłby oryginałem.


A możesz mi podać jakikolwiek manuskrypt ST po hebrajsku lub aramejsku, albo NT po grecku, który BYŁBY ORYGINAŁEM?

Jeśli chodzi o IMIĘ BOGA JEHOWY to znajdziesz je w księdze OBJAWIENIA.
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2011-01-04, 20:50   

Powiem w ten sposób. Pierwotnym językami jakimi spisano Nowy Testament był grecki i aramejski. Po aramejsku powstała Ewangelia Mateusza, ale także ewangelie pozakanoniczne jak np. Hebrajczyków, być może Ebionitów jak pamiętam.
Również jest prawdopodobieństwo napisania po aramejsku Ewangelii Marka. Otóż wiemy, że istniała Tajemna Ewangelia Marka. Chyba nie wiadomo w jaki języku została spisaną, czy Klemens podawał nam tłumaczenia. W każdym bądź razie jeśli uznać, że autorem tego pisma był Marek, należy uznać, że Ewangelia Marka jest późniejszą redakcją, a właściwie streszczeniem Tajemnej Ewangelii Markowej, którą zastosowano do szerzenia wiary wśród pogan. Więc nie tylko język gra tutaj istotną rolę, ale i redakcja. Jeśli Ewangelia Marka jest streszczeniem Tajemnej Ewangelii Marka, to dziś w Biblii mamy tylko przeróbkę dla ludu(nie wiem czy także tłumaczeniem?). Co może sugerować, że Mateusza też wiernie nie przetłumaczono, a mogła być po prostu zredagowana, być spłycona lub sztucznie rozwinięta(bo jak ktoś tutaj podał, jeśli wierzyć Hieronimowi, że niby taka Ewangelia zachowała się do jego czasów, to dziwne, że jej nikt nie zadbał by tekst zachować). To tyle ode mnie. Pozdrawiam
 
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2011-01-04, 20:59   

BLyy napisał/a:
Powiem w ten sposób. Pierwotnym językami jakimi spisano Nowy Testament był grecki i aramejski. Po aramejsku powstała Ewangelia Mateusza, ale także ewangelie pozakanoniczne jak np. Hebrajczyków, być może Ebionitów jak pamiętam.


A możesz podać gdzie wyczytałeś, że jakieś księgi NT powstały po aramejsku? Poprosił bym o namiary na źródła wczesnochrześcijańskie.
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2011-01-04, 21:04   

Arius napisał/a:
BLyy napisał/a:
Powiem w ten sposób. Pierwotnym językami jakimi spisano Nowy Testament był grecki i aramejski. Po aramejsku powstała Ewangelia Mateusza, ale także ewangelie pozakanoniczne jak np. Hebrajczyków, być może Ebionitów jak pamiętam.


A możesz podać gdzie wyczytałeś, że jakieś księgi NT powstały po aramejsku? Poprosił bym o namiary na źródła wczesnochrześcijańskie.

Odniosłem się tylko do Mateusza, że są takie informacje, które podaje choćby Hieronim. Nie odnosiłem się do reszty ksiąg w sposób pewny, tylko nawiązywałem do niektórych ksiąg, które być może, a tutaj odniosłem się tylko do Marka. Bo jest pewne, że większość powstała po grecku, jednak nie ma takiej pewności do 100% pism NT. Jednak pewne jest, że niektóre poza kanoniczne pisma powstały w języku żydów bo nie tylko do kanonicznych się odnosiłem.
 
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2011-01-04, 21:47   

BLyy napisał/a:
Arius napisał/a:
BLyy napisał/a:
Powiem w ten sposób. Pierwotnym językami jakimi spisano Nowy Testament był grecki i aramejski. Po aramejsku powstała Ewangelia Mateusza, ale także ewangelie pozakanoniczne jak np. Hebrajczyków, być może Ebionitów jak pamiętam.


A możesz podać gdzie wyczytałeś, że jakieś księgi NT powstały po aramejsku? Poprosił bym o namiary na źródła wczesnochrześcijańskie.

Odniosłem się tylko do Mateusza, że są takie informacje, które podaje choćby Hieronim. Nie odnosiłem się do reszty ksiąg w sposób pewny, tylko nawiązywałem do niektórych ksiąg, które być może, a tutaj odniosłem się tylko do Marka. Bo jest pewne, że większość powstała po grecku, jednak nie ma takiej pewności do 100% pism NT. Jednak pewne jest, że niektóre poza kanoniczne pisma powstały w języku żydów bo nie tylko do kanonicznych się odnosiłem.


Ok, więc pozostańmy przy Mateusza, osobiście do źródeł pozabiblijnych podchodzę dość ostrożnie, ale z tego co mi wiadomo, to źródła wczesnochrześcijańskie podają, że Mateusz spisał ewangelię po HEBRAJSKU, więc dziwi mnie skąd ta aramejszczyzna u ciebie.


Cytat:
Spisana najpierw po hebrajsku. Najstarsza wzmianka o tym, że Mateusz pierwotnie spisał swą Ewangelię po hebrajsku, pochodzi z II w. n.e. Jej autorem jest Papiasz z Hierapolis. Wypowiedź tę cytuje Euzebiusz z Cezarei: „Mateusz spisał słowa Pańskie w języku hebrajskim” (Historia kościelna, tłum. A. Lisiecki, III, 3916). Euzebiusz powołuje się też na Orygenesa, który na początku III stulecia w swym komentarzu do czterech Ewangelii nadmienił, iż „pierwszą z nich pisał ongi celnik, a potem apostoł Jezusa Chrystusa, Mateusz, (...) w języku hebrajskim” (Historia kościelna, VI, 253-6). Hieronim (uczony żyjący na przełomie IV i V w.) oświadczył w 3 rozdz. dzieła O znakomitych mężach (tłum. W. Szołdrski, Warszawa 1970, s. 30), że Mateusz „w Judei dla Żydów, którzy uwierzyli, napisał Ewangelię Chrystusa hebrajskimi literami i słowami (...) Tekst hebrajski do dziś się przechowuje w bibliotece w Cezarei, którą męczennik Pamfilios z wielką starannością utworzył”.


Wnikliwe tom 1, str. 1272
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2011-01-04, 22:13   

http://biblia.wiara.pl/doc/423023.Zagadka-powstania-Ewangelii-Mateusza/4
a ja z stąd co pisał Jan Lewandowski. Mi w zasadzie obojętnie w jakim języku żydów została napisana; dla mnie znaczenie czy dane pismo było napisane w innym języku niż greka, jeśli mam napisać ogólnie. Pozdrawiam
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10