Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Duch Święty jako palec Boży
Autor Wiadomość
mirek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-17, 15:11   Duch Święty jako palec Boży

Niektórzy zaprzeczający osobowości Ducha Świętego powołują się też czasami na Ewangelię według Łukasza 11:20, w której zacytowano słowa Pana Jezusa:

Lk 11:20 Bw „Jeżeli natomiast Ja palcem Bożym wypędzam demony, zaiste przyszło już do was Królestwo Boże.”

Z zestawienia tego wersetu z równoległym sprawozdaniem z Ewangelii według Mateusza 12:28, ma wynikać, że to Duch Święty jest owym palcem Bożym:

Mt 12:28 Bw „A jeśli Ja wyganiam demony Duchem Bożym, tedy nadeszło do was Królestwo Boże.”

Na podstawie tego wersetu osoby te wnioskują, że Duch Święty jest "palcem Bożym", czyli narzędziem do spełniania Jego woli. Oczywiście jest to przenośnia, bo Bóg nie jest człowiekiem aby miał "palec", jednak tak jak człowiekowi palce służą do pracy, tak Bogu Duch Święty służy do stwarzania, umacniania swych sług, urzeczywistniania zamierzenia.

Oczywiście wypada się zgodzić, że Duch Święty może być nazwany palcem Bożym, ale czy możemy przyznać rację osobom, którzy na tej podstawie sugerują, że Duch Boży nie jest osobą, tylko bezosobowym narzędziem Boga, za pomocą którego działa? Na pewno nie! Przecież w mowie potocznej nazywamy zaufanego pomocnika lub pracownika wspierającego swego przełożonego jego prawą ręką. Rzecz jasna taka prawa ręka jest osobą.

Co ciekawe, Słowo Boże również przyrównuje ludzi do przedmiotów, jeśli mają być użyci przez Boga jako Jego narzędzia. Na przykład w Księdze Aggeusza 2:23 Bóg zwraca się do swego sługi, Zorobabela i przyrównuje go do sygnetu:

Ag 2:23 Bw „W owym dniu - mówi Pan Zastępów - wezmę cię, sługo mój, Zorobabelu, synu Szealtiela - mówi Pan - i uczynię cię swoim sygnetem, gdyż wybrałem cię - mówi Pan Zastępów.”

W Księdze Izajasza 7:20 Najwyższy przyrównuje króla asyryjskiego do brzytwy wynajętej za Rzeką,

Iz 7:20 Bw „W owym dniu ogoli Pan brzytwą wynajętą za Rzeką, ręką króla asyryjskiego, głowę i włosy na nogach, a także zarost na brodzie usunie.”

natomiast w Księdze Izajasza 10:5, 15 porównuje Asyryjczyków do laski, siekiery, piły i kija. Czytamy tam między innymi:

Iz 10:5 Bw „Biada Asyryjczykowi, lasce mojego gniewu, w którego ręku jest rózga mojej zawziętości.”

Iz 10:15 Bw „Czy siekiera puszy się przed tym, który nią rąbie? Czy piła wynosi się nad tego, który nią trze? Jak gdyby laska wywijała tym, który ją podnosi, jak gdyby kij podnosił tego, który nie jest z drewna.”


W Księdze Izajasza 22:23 Bóg mówi o Eljakimie w przenośni jako o gwoździu i tronie:

Iz 22:23 Bw „I wbiję go jako gwóźdź na pewnym miejscu, i będzie tronem chwały dla domu swojego ojca.”

Pan Jezus nazywa apostoła Pawła swoim „narzędziem wybranym” w Dziejach Apostolskich 9:15.

Dz 9:15 Bw „Lecz Pan rzekł do niego: Idź, albowiem mąż ten jest moim narzędziem wybranym, aby zaniósł imię moje przed pogan i królów, i synów Izraela;”

Przykładów można by mnożyć. Bardzo proszę forumowiczów o uzupełnianie tej listy wersetów.

A więc ponownie przekonujemy się, że wnioski, jakie narzucają pewnym wersetom osoby negujące osobowość Ducha Świętego są nieuprawnione. Zarówno w potocznej mowie, jak i w obrazowym języku Słowa Bożego inteligentne osoby wykonujące pożyteczną pracę przyrównuje się do narzędzi lub bezosobowych przedmiotów, co w niczym nie ujmuje ich rzeczywistej naturze.

Zresztą Biblia używa podobnego porównania, również jeśli chodzi o Jezusa. Skoro Duch Święty nie może być osobą, bo został porównany do palca Bożego, to czym jest Chrystus porównany do ramienia Bożego (Iz 40:10; 53:1-12; 59:16; 63:5)? Jeśli Chrystus może być osobą, choć nazwany jest proroczo ramieniem Bozym, to i Duch Święty może byc osobą choć nazwany został palcem Bożym!

A zatem fakt, że Duch Święty został nazwany palcem Bożym potwierdza raczej jego osobowość. Kierownik przecież też nazywa kogoś swoją "prawą ręką" co nie znaczy, że ten ktoś nie jest osobą. Przede wszystkim "prawa ręka" jest jego narzędziem za pomocą której działa. Czy powiemy, że "prawa ręka" nie jest osobą?
 
 
therapon
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-19, 19:30   

Ciekawe dlaczego nikt nie bierze udziału w tym wątku. Wracam więc do niego, bowiem znalazłem interesujące porównanie z którego wynika, iż Duch Święty jest Bogiem:

wj 31:18 bw (18) A gdy dokończył rozmowy z Mojżeszem na górze Synaj, dał mu dwie tablice Świadectwa, tablice kamienne, zapisane palcem Bożym.

wj 24:12 bw (12) I rzekł Pan do Mojżesza: Wstąp do mnie na górę i zostań tam, a dam ci tablice kamienne, zakon i przykazania, które napisałem, aby ich pouczyć.


Widać z tego, iż jak w przypadku Ducha Świętego i "palca bożego" są to określenia wymienne. Ciekawe, iż w Psalmie 8:4 mowa jest o palcach w liczbie mnogiej:

ps 8:4 bw (4) Gdy oglądam niebo twoje, dzieło palców twoich,Księżyc i gwiazdy, które Ty ustanowiłeś:

Z tego wersetu więc wynika, iż "palce" to organ (narząd) Boga. A więc Duch Święty jest jak gdyby "częścią" Boga. Oczywiście (tu uwaga do Olo ;-) ) Bóg nie ma literalnych palców, ale takie porównanie pomaga nam lepiej zrozumieć istotę Boga. Bowiem Bóg to trzy osoby: Ojciec, Syn i Duch Święty.
 
 
Dymensja 
Dymensja

Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1912
Wysłany: 2010-12-19, 20:17   

therapon napisał/a:
Ciekawe dlaczego nikt nie bierze udziału w tym wątku. Wracam więc do niego, bowiem znalazłem interesujące porównanie z którego wynika, iż Duch Święty jest Bogiem:

wj 31:18 bw (18) A gdy dokończył rozmowy z Mojżeszem na górze Synaj, dał mu dwie tablice Świadectwa, tablice kamienne, zapisane palcem Bożym.

wj 24:12 bw (12) I rzekł Pan do Mojżesza: Wstąp do mnie na górę i zostań tam, a dam ci tablice kamienne, zakon i przykazania, które napisałem, aby ich pouczyć.


Widać z tego, iż jak w przypadku Ducha Świętego i "palca bożego" są to określenia wymienne. Ciekawe, iż w Psalmie 8:4 mowa jest o palcach w liczbie mnogiej:

ps 8:4 bw (4) Gdy oglądam niebo twoje, dzieło palców twoich,Księżyc i gwiazdy, które Ty ustanowiłeś:

Z tego wersetu więc wynika, iż "palce" to organ (narząd) Boga. A więc Duch Święty jest jak gdyby "częścią" Boga. Oczywiście (tu uwaga do Olo ;-) ) Bóg nie ma literalnych palców, ale takie porównanie pomaga nam lepiej zrozumieć istotę Boga. Bowiem Bóg to trzy osoby: Ojciec, Syn i Duch Święty.


Nie martw się nie zostawię cię samego.... Nie wiedziałeś że Bóg jest Duchem, a jak Duchem to i Świętym. Czy dla Boga jest coś nie możliwego, oprócz trzech osób w Bogu, gdyż Bóg jest jeden bo tak mówi Biblia. Trzy osoby w jednym Bogu to wielobóstwo.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2010-12-19, 20:20   

Dymensja napisał/a:
Czy dla Boga jest coś nie możliwego, oprócz trzech osób w Bogu, gdyż Bóg jest jeden bo tak mówi Biblia. Trzy osoby w jednym Bogu to wielobóstwo.

Wielobóstwem, Dymensja, było by trzech Bogów, a nie jeden Bóg w trzech Osobach. Pamiętaj, z łaski swojej, że Trójca to jest jeden Bóg, a nie trzech.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Dymensja 
Dymensja

Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1912
Wysłany: 2010-12-19, 20:36   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Dymensja napisał/a:
Czy dla Boga jest coś nie możliwego, oprócz trzech osób w Bogu, gdyż Bóg jest jeden bo tak mówi Biblia. Trzy osoby w jednym Bogu to wielobóstwo.

Wielobóstwem, Dymensja, było by trzech Bogów, a nie jeden Bóg w trzech Osobach. Pamiętaj, z łaski swojej, że Trójca to jest jeden Bóg, a nie trzech.


Nie no YZ , jak to możliwe aby trzech było jednym, skoro Biblia mówi że Bóg jest jeden. To by było napisane że Bóg jest trójcą. YZ ty jesteś jeden czy trzech ? Czy w tobie są trzy osoby ? Jedyne co mogę się z tym zgodzić to że nie osoby lecz Bóg w trzech, ale manifestacjach, urzędach. Widzisz też wierzę w liczbę trzy, a nie w jedność. Widzisz czy nie widzisz. Wiesz że cię polubiłem, pomimo że masz własne zdanie. :mrgreen:
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2010-12-19, 20:54   

Dymensja napisał/a:
Nie no YZ , jak to możliwe aby trzech było jednym, skoro Biblia mówi że Bóg jest jeden.

Jakich "trzech"? Trzy osoby są jednym Bogiem, a nie "trzech Bogów".

Zapamiętasz wreszcie to sobie, że Trójca to jeden Bóg?

Dymensja napisał/a:
To by było napisane że Bóg jest trójcą.

Cóż, masz wobec tego pecha, bo Apostołowie pisali o tym, co w danym momencie było ważne, a nie to, co Ty byś chciał zobaczyć w Biblii.

Dymensja napisał/a:
YZ ty jesteś jeden czy trzech ? Czy w tobie są trzy osoby ?

Nie, ale ja nie jetem Bogiem.

Dymensja napisał/a:
Jedyne co mogę się z tym zgodzić to że nie osoby lecz Bóg w trzech, ale manifestacjach, urzędach.

Cóż, ponieważ jednak Jezus modlił się do Ojca, to mamy do czynienia z trzema osobami, a nie "manifestacjami".

Dymensja napisał/a:
Widzisz też wierzę w liczbę trzy, a nie w jedność.

Hm... Czemu piszesz "też wierzę", skoro ja nie wierzę w liczbę trzy, ale w Boga, który jest jeden w trzech osobach?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Dymensja 
Dymensja

Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1912
Wysłany: 2010-12-19, 23:03   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Dymensja napisał/a:
Nie no YZ , jak to możliwe aby trzech było jednym, skoro Biblia mówi że Bóg jest jeden.

Jakich "trzech"? Trzy osoby są jednym Bogiem, a nie "trzech Bogów".

Zapamiętasz wreszcie to sobie, że Trójca to jeden Bóg?

Dymensja napisał/a:
To by było napisane że Bóg jest trójcą.

Cóż, masz wobec tego pecha, bo Apostołowie pisali o tym, co w danym momencie było ważne, a nie to, co Ty byś chciał zobaczyć w Biblii.

Dymensja napisał/a:
YZ ty jesteś jeden czy trzech ? Czy w tobie są trzy osoby ?

Nie, ale ja nie jetem Bogiem.

Dymensja napisał/a:
Jedyne co mogę się z tym zgodzić to że nie osoby lecz Bóg w trzech, ale manifestacjach, urzędach.

Cóż, ponieważ jednak Jezus modlił się do Ojca, to mamy do czynienia z trzema osobami, a nie "manifestacjami".

Dymensja napisał/a:
Widzisz też wierzę w liczbę trzy, a nie w jedność.

Hm... Czemu piszesz "też wierzę", skoro ja nie wierzę w liczbę trzy, ale w Boga, który jest jeden w trzech osobach?


Jak Bóg może być jeden, ale w trzech osobach, przecież tego nawet dziecko z przedszkola nie rozumie, a poza tym nie ma tego w Biblii. I dlaczego żydzi nie wierzą w trójcę, a byli zanim KrK powstał. Z drugiej strony teraz powołujesz się na Biblię, a potem na kościół przecież jedno drugiemu przeczy.Biblia mówi że jest jeden Bóg, a ty mówisz że jeden ale w trzech osobach. To pokarz mi gdzie Biblia mówi że jest to co ty wierzysz.
 
 
therapon
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-20, 10:52   

Dymensja napisał/a:
Nie wiedziałeś że Bóg jest Duchem, a jak Duchem to i Świętym.

A więc wspaniały dowód, iż Duch Święty jest osobą, prawda? Bo Biblia odróżnia Ojca od Syna i od Ducha Świętego, co na przykład jest wyraźnie widoczne w scenie chrztu Jezusa, gdzie:

1. głos z nieba to Ojciec
2. w wodzie Jezus Chrystus
3. Duch Święty to gołębica


Zwierzęta symbolizują w Biblii osoby (na przykład: wąż - szatan, baranek czy lew (z pokolenia Judy) - Jezus, owce - sprawiedliwi, kozły - niesprawiedliwi, itd), a więc równiez Duch Świety jest osobą.


Dymensja napisał/a:
Jak Bóg może być jeden, ale w trzech osobach

A jak to możliwe że:

1. woda jest jednym związkiem chemicznym H20 ale w trzech stanach skupienia: lód, ciecz, para wodna
2. czas jest jeden ale w trzech aspektach: przeszłość, teraźniejszość, przyszłośc
3. nasza przestrzeń jest trójwymiarowa: wysokość, szerokość, długość
4. człowiek to mężczyna, kobieta, dziecko
5. rodzaj to męski, żeński i nijaki
6. owoc to pestka, miąższ i skórka
7. kwartał to trzy miesiące
8. itd.


Skoro jest to możliwe w naturze, dlaczego nie jest możliwe dla Boga, który to stworzył?
 
 
Dymensja 
Dymensja

Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1912
Wysłany: 2010-12-20, 16:13   

Zwierzęta to moc oznaczają. Skoro mówisz że nie ma nie możiwych rzeczy dla Boga i to prawda, to nie ma nie możliwych, aby być Jeden- Sam przez siebie istniejący -
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-12-20, 20:31   

therapon napisał/a:
Ciekawe dlaczego nikt nie bierze udziału w tym wątku. Wracam więc do niego, bowiem znalazłem interesujące porównanie z którego wynika, iż Duch Święty jest Bogiem:

wj 31:18 bw (18) A gdy dokończył rozmowy z Mojżeszem na górze Synaj, dał mu dwie tablice Świadectwa, tablice kamienne, zapisane palcem Bożym.

wj 24:12 bw (12) I rzekł Pan do Mojżesza: Wstąp do mnie na górę i zostań tam, a dam ci tablice kamienne, zakon i przykazania, które napisałem, aby ich pouczyć.


Widać z tego, iż jak w przypadku Ducha Świętego i "palca bożego" są to określenia wymienne. Ciekawe, iż w Psalmie 8:4 mowa jest o palcach w liczbie mnogiej:

ps 8:4 bw (4) Gdy oglądam niebo twoje, dzieło palców twoich,Księżyc i gwiazdy, które Ty ustanowiłeś:

Z tego wersetu więc wynika, iż "palce" to organ (narząd) Boga. A więc Duch Święty jest jak gdyby "częścią" Boga. Oczywiście (tu uwaga do Olo ;-) ) Bóg nie ma literalnych palców, ale takie porównanie pomaga nam lepiej zrozumieć istotę Boga. Bowiem Bóg to trzy osoby: Ojciec, Syn i Duch Święty.


palce są zakończeniem czegoś większego - tj. ramienia

silnym ramieniem- wyprowadził lud swój z Egiptu

to o Kim tu mowa?
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2011-01-23, 13:50   

Cytat:
palce są zakończeniem czegoś większego - tj. ramienia

silnym ramieniem- wyprowadził lud swój z Egiptu

to o Kim tu mowa?


Iz 40:10 NS „Oto Wszechwładny Pan, Jehowa, przyjdzie jako siłacz, a jego ramię będzie rządzić dla niego. Oto jest z nim jego nagroda, przed nim zaś jego zaplata.”
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 10