Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wypowiedż JPII na temat ewolucji
Autor Wiadomość
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-11-29, 11:52   Wypowiedż JPII na temat ewolucji

W "Naszym Dzienniku" z dnia 25-26 listopada ukazał się artykuł "Kościół wobec ewolucji."
Artykuł jest napisany "w imieniu Rady naukowej Konferencji Episkopatu Polski Biskup St.Wielgus Przewodniczący Rady Naukowej KEP.

W 4 akapicie tego artykułu jest przytoczona wypowiedż papieża Jana Pawła II na temat ewolucji:

"Dziesięć lat temu ,22 pażdziernika 1996 roku ,w przesłaniu "Magisterium Kościoła wobec ewolucji" skierowanym do członków Papieskiej Akademii Nauk ,na ten temat zabrał głos Jan Paweł II .
"Nowe zdobycze nauki-stwierdził wtedy papież-każą nam uznać ,że teoria EWOLUCJI jest czymś więcej niż hipotezą.Zwraca uwagę na fakt,że teoria ta zyskiwała stopniowo coraz większe uznanie naukowców w związku z kolejnymi odkryciami dokonywanymi w różnych dziedzinach nauki.Zbieżność wyników niezależnych badań-bynajmniej nie zamierzona i nieprowokowana -sama w sobie stanowi znaczący argument na poparcie tej teorii".

Jak te słowa papieża mają się do słów zawartych w Biblii?

Objawienie 4:11
"Godzien jesteś Jehowo ,Boże nasz przyjąć szacunek i moc ,ponieważ tyś stworzył wszystko i z twojej woli wszystko zaistniało i zostało stworzone".

Jak rozumieją te słowa Biblii katolicy?
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2006-11-29, 22:36   

tessa napisał/a:
"Dziesięć lat temu ,22 pażdziernika 1996 roku ,w przesłaniu "Magisterium Kościoła wobec ewolucji" skierowanym do członków Papieskiej Akademii Nauk ,na ten temat zabrał głos Jan Paweł II .
"Nowe zdobycze nauki-stwierdził wtedy papież-każą nam uznać ,że teoria EWOLUCJI jest czymś więcej niż hipotezą.Zwraca uwagę na fakt,że teoria ta zyskiwała stopniowo coraz większe uznanie naukowców w związku z kolejnymi odkryciami dokonywanymi w różnych dziedzinach nauki.Zbieżność wyników niezależnych badań-bynajmniej nie zamierzona i nieprowokowana -sama w sobie stanowi znaczący argument na poparcie tej teorii".


Dorzućmy jeszcze kawałeczek tego przesłania, może coś się wyjaśni...

Jaki zasięg ma ta teoria? Kwestia ta należy do dziedziny epistemologii. Teoria jest konstrukcją metanaukową, odrębną od rezultatów obserwacji, ale zgodną z nimi. Dzięki teorii można połączyć w całość pewien zbiór niezależnych od siebie danych i faktów i wyjaśnić je w ramach jednolitej interpretacji. Teoria okazuje się słuszna w takiej mierze, w jakiej pozwala się zweryfikować; jest nieustannie oceniana w świetle faktów; kiedy przestaje uwzględniać fakty, ujawnia swoje ograniczenia i nieprzydatność. Wymaga wówczas ponownego przemyślenia.

Ponadto sformułowanie teorii takiej jak ewolucjonizm wymaga nie tylko przestrzegania zgodności z danymi uzyskanymi z obserwacji, ale także zapożyczenia pewnych pojęć z filozofii przyrody.

W rzeczywistości należy mówić nie tyle o teorii, co raczej o teoriach ewolucji. Ich wielość wynika z jednej strony z różnych sposobów wyjaśniania mechanizmu ewolucji, a z drugiej - z różnych filozofii, które stanowią ich punkt odniesienia. Istnieją mianowicie interpretacje materialistyczne i redukcjonistyczne, a także interpretacje spirytualistyczne. Ich ocena należy do kompetencji filozofii, a dalej - do kompetencji teologii.

5. Magisterium Kościoła jest bezpośrednio zainteresowane kwestią ewolucji, ponieważ dotyka ona koncepcji człowieka, o którym Objawienie poucza nas, że został stworzony na obraz i podobieństwo Boże (por. Rdz 1, 28-29). Soborowa konstytucja Gaudium et spes wspaniale przedstawiła tę doktrynę, stanowiącą jeden z fundamentów myśli chrześcijańskiej. Przypomniała, że człowiek jest ,,jedynym na ziemi stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego'' (...)Cały człowiek, włącznie z ciałem, jest obdarzony taką godnością, ponieważ posiada duszę duchową. Pius XII zwrócił uwagę na tę istotną kwestię: jeśli ciało ludzkie bierze początek z istniejącej wcześniej materii ożywionej, dusza duchowa zostaje stworzona bezpośrednio przez Boga: animas enim a Deo immediate creari catholica fides nos retinere iubet (Humani generis, AAS 42 [1950], 575).

W konsekwencji, te teorie ewolucji, które inspirując się określoną filozofią uważają, że duch jest wytworem sił materii ożywionej lub prostym epifenomenem tejże materii, są nie do pogodzenia z prawdą o człowieku. Co więcej, nie są w stanie uzasadnić godności człowieka.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-11-30, 07:57   

Ciało bierze się z materii,a dusza zostaje stworzona przez Boga".
Podaj odpowiedni cytat z Biblii potwierdzający tą tezę.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2006-11-30, 08:26   

tessa napisał/a:
Ciało bierze się z materii,a dusza zostaje stworzona przez Boga".


Chyba mi nie powiesz, że twoje ciało stworzył Bóg? Albo ciała twoich rodziców?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-11-30, 10:05   

Yarpen Zirgin napisał/a:
tessa napisał/a:
Ciało bierze się z materii,a dusza zostaje stworzona przez Boga".


Chyba mi nie powiesz, że twoje ciało stworzył Bóg? Albo ciała twoich rodziców?


Bóg stworzył pierwszych ludzi Adama i Ewę,obdarzył ich zdolnością rozmnażania się i stąd istniejemy.
Dzieje 17:26
"On też z jednego człowieka uczynił wszystkie narody ludzkie żeby zamieszkiwały na całej powierzchni ziemi i on ustanowił wyznaczone czasy oraz ustalone granice zamieszkiwania ludzi".
Czy wierzysz w to,że Bóg stworzył pierwszych ludzi,czy że ludzie wywodzą się od zwierząt w drodze ewolucji?
Ponadto nie odpowiedziałeś na moje pytanie:gdzie pisze w Biblii,że Bóg daje człowiekowi duszę
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2006-11-30, 12:15   

tessa napisał/a:
[ciacho wszystko-YZ]


Pytanie brzmi:

Chyba mi nie powiesz, że twoje ciało stworzył Bóg? Albo ciała twoich rodziców?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-11-30, 12:46   

Yarpen Zirgin napisał/a:
tessa napisał/a:
[ciacho wszystko-YZ]


Pytanie brzmi:

Chyba mi nie powiesz, że twoje ciało stworzył Bóg? Albo ciała twoich rodziców?


Pośrednio stworzył mnie Bóg,a bezpośrednio pierwszych rodziców Adama i Ewę.
Rodzaju 1:27
"I Bóg przystąpił do stworzenia człowieka na swój obraz ,na obraz Boży go stworzył ,stworzył ich jako mężczyznę i kobietę".
Mogę za psalmistą powiedzieć:
Psalm 139:13-16
"Ty bowiem utworzyłeś me nerki osłaniałeś mnie w łonie mej matki.
Będę cię sławił ,gdyż uczyniony jestem w sposób napawający lękiem,zdumiewający.
Dzieła twe są zdumiewające ,o czym dusza moja wie bardzo dobrze.
Kości moje nie były ukryte przed tobą gdy zostałem uczyniony w skrytości,
utkany w najgłębszych miejscach ziemi.
Oczy twoje widziały mój zarodek a w twej księdze były zapisane wszystkie jego cząstki-
w dniach gdy się kształtowały i nie było jeszcze ani jednej z nich".

Psalm 104:24
"Jakże liczne są twe dzieła Jehowo ! Wszystkie je uczyniłeś mądrze.Ziemia jest pełna twych tworów".
Nehemiasza 9:6
"Ty jeden jesteś Jehowa ,ty uczyniłeś niebiosa -niebo niebios -a także cały ich zastęp,ziemię i WSZYSTKO ,co jest na niej ,morza i wszystko co w nich jest
i ty zachowujesz wszystko przy życiu ,tobie się kłania zastęp niebios".
Zobacz też:
Rodzaju 5:1,2
Łukasza 3:23,38
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-11-30, 12:48   

Co zadaję niewygodne pytania,że kasujesz je?
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2006-11-30, 18:30   

tessa napisał/a:

Pośrednio stworzył mnie Bóg,a bezpośrednio pierwszych rodziców Adama i Ewę.


Mówimy o "bezpośrednio".

Bezpośrednio powstałaś z materii ożywionej, a swój obecny kształt zawcięczasz dostawom materii organicznej i nie organicznej...

A co do "niewygodnego pytania": Czy człowiek może stworzyć duszę?
Logika się kłania.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2006-11-30, 19:15   

Ja rozumiem, że Bog stworzył doskonalych pierwszą parę ludzką, natomiast nas stworzyli nasi rodzice, a ich ich rodzice. Niektorzy ludzie maja takie powiedzonko "jakiego mnie Boże stworzyłes takiego mnie masz"Jest to nieprawdą, bo gdyby nas Bóg stworzył, to by nas stworzyl doskonałymi bez różnych chorób.Im dalej od pierwowzoru to jestesmy bardziej zdegradowanymi. Nasi rodzice nam przekazali złe geny my dalej naszym dzieciom itd.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-11-30, 21:14   

Czy człowiek może cokolwiek stworzyć? Akt stwórczy to uczynienie czegoś z niczego.
Tylko sam Bóg mógł stworzyć wszystko co,istnieje.
Galaktyki,a w tym planetę Ziemię,życie na ziemi wszystko cokolwiek istnieje On stworzył.
Po stworzeniu wszystkiego "odpoczął" czyli przestał stwarzać.Nie znaczy to,że nie rozmnażają się gatunki,które On stworzył.Obdarzył każdą roślinę ,każde zwierzę i człowieka w możliwość rozmnażania,ale tylko "według rodzaju swego".
Dlatego gdy ktoś mnie spyta ,kto cię stworzył?
Odpowiadam Bóg,jestem stworzeniem Bożym
Takim określeniem nazywa ludzi apostoł Paweł.Rzymian 8:22
"Gdyż wiemy ,że całe stworzenie aż dotąd boleje i wzdycha i wespół doznaje boleści."
Tym bolejącym stworzeniem jest człowiek.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2006-11-30, 22:22   

W poście powyższym powiedzialaś,że pośrednio, a teraz mowisz jak?
Bog nic niedoskonałego nie stworzył, a my wszyscy jesteśmy nie doskonali. Możemy jedynie powiedzieć,że dlatego,że Bóg stworzł Adama i Ewę, my zyjemy. Jesteśmy pośrednim stworzeniem nie bezposrednim przez Boga. Ja myslę,że w poprzednim moim poscie wytlumaczyłam moja myśl w miare logicznie.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-12-01, 12:16   

nike napisał/a:
W poście powyższym powiedzialaś,że pośrednio, a teraz mowisz jak?
Bog nic niedoskonałego nie stworzył, a my wszyscy jesteśmy nie doskonali. Możemy jedynie powiedzieć,że dlatego,że Bóg stworzł Adama i Ewę, my zyjemy. Jesteśmy pośrednim stworzeniem nie bezposrednim przez Boga. Ja myslę,że w poprzednim moim poscie wytlumaczyłam moja myśl w miare logicznie.


Masz rację,że Bóg nic niedoskonałego nie stworzył.A dlaczego teraz jesteśmy niedoskonali?
Przez grzech Adama jesteśmy niedoskonali.Adam na początku był doskonały,nazywał się synem Bożym.Jednak po grzechu stracił doskonałość i przestał być dzieckiem Bożym.
Rzymian 5:12
"Dlatego jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat,a przez grzech śmierć,i w taki sposób śmierć rozprzestrzeniła się na wszystkich ludzi ,ponieważ wszyscy zgrzeszyli".

Ale czy to znaczy,że nie jest stworzeniem Bożym?
Ponieważ Bóg wszystko stworzył ,to każdy z nas jest stworzeniem Bożym.
Czytaj Objawienie 4:11
Efezjan 3:9
I Tymoteusza 4:4
W Kaznodziei 12:1 czytamy:
"Pamiętaj więc o swoim Wspaniałym Stwórcy w dniach wieku młodzieńczego ,zanim zaczną
nadchodzić dni nieszczęsne czyli przyjdą lata ,gdy powiesz :"Nie mam w nich upodobania".

Jehowa jest naszym Stwórcą ,to rzecz niezaprzeczalna.
Nie wiem czy zwróciłaś uwagę na moją wypowiedż.Podałam tam niejako definicję starzania.
Stwarzanie czegoś lub kogoś przez Boga ,to powoływanie z nicości do bytu.
O Bogu jest powiedziane,że "ożywia umarłych i który to,czego nie ma powołuje do bytu".
Rzymian 4:17
W tym sensie Bóg jest Stwórcą wszystkiego co nas otacza.Stworzył cały świat materialny,istoty duchowe w niebie i ludzi na ziemi.
W Rzymian 1:20 czytamy:
"Albowiem jego niewidzialne przymioty - jego wiekuista moc i Boskość -są wyrażnie widoczne już od stworzenia świata ,gdyż dostrzega się je dzięki temu,co zostało uczynione,tak iż oni są bez wymówki".

Obserwując wszystko,co nas otacza ,wspaniałą przyrodę ,ogromny Wszechświat z milionami galaktyk ,podziwiamy dzieło stwórcze Boga.Także człowiek jest tym dziełem.
Psalm 139:14
"Będę cię sławił ,gdyż uczyniony jestem w sposób napawający lękiem ,zdumiewający.
Dzieła twoje są zdumiewające ,o czym dusza moja wie bardzo dobrze."
Czy i ty dostrzegasz wspaniałość tego ,co stworzył Bóg?
Wcześniej napisałam ,że jesteśmy pośrednio stworzeni przez Boga,to znaczy,że Bóg stworzył pierwszą parę ludzką bezpośrednio,a my jesteśmy ich potomkami.
To chyba zrozumiałe.Moi rodzice nie byli bezpośrednio stworzeni przez Boga,a ja jestem człowiekiem urodzonym z moich rodziców.
Wszyscy jednak ludzie są stworzeniem Bożym,jak podaje Pismo.
Psalm 100:3
"Wiedzcie ,że Jehowa jest Bogiem .To on nas uczynił ,a nie my samych siebie.Jesteśmy jego ludem i owcami jego pastwiska".

Psalm 95:6
"Wejdżcie ,oddajmy cześć i się pokłońmy ,klęknijmy przed Jehową ,naszym Twórcą".

A więc nie żadna ewolucja nas stworzyła ,lecz Bóg Jehowa.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2006-12-01, 17:50   

tessa napisał/a:
A więc nie żadna ewolucja nas stworzyła ,lecz Bóg Jehowa.


Nie przypominam sobie żebym co napomknęła o ewolucji.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-12-01, 18:25   

nike napisał/a:
tessa napisał/a:
A więc nie żadna ewolucja nas stworzyła ,lecz Bóg Jehowa.


Nie przypominam sobie żebym co napomknęła o ewolucji.


To nie aluzja do twojej wypowiedzi,lecz do wypowiedzi JPII na początku tego tematu.
Widocznie ,niektórzy z "wierzących w Boga" ,wierzą też w ewolucję:)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10