Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Cherubin - Jaśniejący - Czuwający
Autor Wiadomość
kwant 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 1213
Wysłany: 2011-01-19, 12:38   Cherubin - Jaśniejący - Czuwający

Gwiazda jaśniejąca (helel), to określenie dla funkcji cherubina. Pierwszy raz czytamy o nich w okolicznościach wygnania z raju pierwszej pary ludzkiej. Postawiono ich, by strzegli drogi do drzewa życia. Są więc strażnikami drogi prowadzącej do życia wiecznego. By jej strzec, czyli być na niej sam i mieć pewność, że inni jej przestrzegają, trzeba znać jej prawa. Informowanie o zasadach koniecznych na drodze życia, zgodnie z całą prawdą, by każdy mógł po niej zdążać do nieśmiertelności, to zadanie „helel” – Jaśniejących. Jeden z nich, jeszcze zanim obdarzono ich funkcją strażnika, był tym Jaśniejącym, ale z jakiegoś powodu odmówił Bogu Stwórcy posłuszeństwa i zaczął działać dla własnej chwały. Stał się Szatanem Diabłem i przestał też być „helel”. Zanim pozbawił się miana gwiazdy jaśniejącej, był synem Jutrzenki, czyli Pierworodnego, który został, jako człowieczy Syn Boży, nazwany Jezusem (Izajasza 14:12; Kolosan 1:15; Hebr 1:5,6; Obj 22:16). Jutrzenka bowiem to najjaśniejsza "gwiazda" poprzedzająca wschód, zwana też Gwiazdą Poranną. Astronomia w ten sposób określa poprzedzającą wschód Słońca jasno świecącą planetę Wenus. Ta sama planeta zwie się też Gwiazdą Wieczorną (starożytni Grecy nazywali ją gwiazdą Fosforos, identyfikowaną z Hesperosem; Rzymianie zaś określali Luciferem). Tę szczególną właściwość Wenus zawdzięcza orbicie, o jedną bliżej Słońca od orbity Ziemi. Odbija w ten sposób światło niewidzialnego, bo znajdującego się za horyzontem rzeczywistego źródła światła - Słońca.
Werset z Księgi Objawienia 22:16 „‚Ja, Jezus, posłałem swego anioła, aby wam o tym złożyć świadectwo dla zborów. Jam jest korzeń i potomek Dawida, i jasna gwiazda poranna’” jest wyraźnym potwierdzeniem przynależności do grona cherubinów Helel. To oni, kierowani duchem Jehowy, Swórcy, wydawali wyroki w imieniu swego Boga. Ich decyzje były decyzjami Jehowy. "Według postanowienia Czuwających taki jest dekret, sprawa rozstrzygnięta przez Świętych, aby wszyscy żyjący wiedzieli, że Najwyższy jest władcą nad królestwem ludzkim. Może je dać, komu zechce, może ustanowić nad nimi najniższego z ludzi." (Daniela 4:14). Jako Czuwający nad przestrzeganiem zasad drogi życia, byli uprawnieni do wydawania wyroków, bo to jest ... „postanowienie Najwyższego, ...” (Dn 4:21; BT)
Teraz podporządkowani są Królowi królów, Jezusowi Chrystusowi.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2011-03-11, 18:52   Re: Cherubin - Jaśniejący - Czuwający

kwant napisał/a:
Gwiazda jaśniejąca (helel), to określenie dla funkcji cherubina. Pierwszy raz czytamy o nich w okolicznościach wygnania z raju pierwszej pary ludzkiej. Postawiono ich, by strzegli drogi do drzewa życia. Są więc strażnikami drogi prowadzącej do życia wiecznego. By jej strzec, czyli być na niej sam i mieć pewność, że inni jej przestrzegają, trzeba znać jej prawa. Informowanie o zasadach koniecznych na drodze życia, zgodnie z całą prawdą, by każdy mógł po niej zdążać do nieśmiertelności, to zadanie „helel” – Jaśniejących. Jeden z nich, jeszcze zanim obdarzono ich funkcją strażnika, był tym Jaśniejącym, ale z jakiegoś powodu odmówił Bogu Stwórcy posłuszeństwa i zaczął działać dla własnej chwały. Stał się Szatanem Diabłem i przestał też być „helel”. Zanim pozbawił się miana gwiazdy jaśniejącej, był synem Jutrzenki, czyli Pierworodnego, który został, jako człowieczy Syn Boży, nazwany Jezusem (Izajasza 14:12; Kolosan 1:15; Hebr 1:5,6; Obj 22:16). Jutrzenka bowiem to najjaśniejsza "gwiazda" poprzedzająca wschód, zwana też Gwiazdą Poranną. Astronomia w ten sposób określa poprzedzającą wschód Słońca jasno świecącą planetę Wenus. Ta sama planeta zwie się też Gwiazdą Wieczorną (starożytni Grecy nazywali ją gwiazdą Fosforos, identyfikowaną z Hesperosem; Rzymianie zaś określali Luciferem). Tę szczególną właściwość Wenus zawdzięcza orbicie, o jedną bliżej Słońca od orbity Ziemi. Odbija w ten sposób światło niewidzialnego, bo znajdującego się za horyzontem rzeczywistego źródła światła - Słońca.
Werset z Księgi Objawienia 22:16 „‚Ja, Jezus, posłałem swego anioła, aby wam o tym złożyć świadectwo dla zborów. Jam jest korzeń i potomek Dawida, i jasna gwiazda poranna’” jest wyraźnym potwierdzeniem przynależności do grona cherubinów Helel. To oni, kierowani duchem Jehowy, Swórcy, wydawali wyroki w imieniu swego Boga. Ich decyzje były decyzjami Jehowy. "Według postanowienia Czuwających taki jest dekret, sprawa rozstrzygnięta przez Świętych, aby wszyscy żyjący wiedzieli, że Najwyższy jest władcą nad królestwem ludzkim. Może je dać, komu zechce, może ustanowić nad nimi najniższego z ludzi." (Daniela 4:14). Jako Czuwający nad przestrzeganiem zasad drogi życia, byli uprawnieni do wydawania wyroków, bo to jest ... „postanowienie Najwyższego, ...” (Dn 4:21; BT)
Teraz podporządkowani są Królowi królów, Jezusowi Chrystusowi.



EMET:
A skąd, jeśli można zapytać Ciebie, wziąłeś te opracowanie? ;-)

Czy wszystko bym ja, E., zaakceptował w owym opracowaniu? No, nie wiem, nie wiem... ;-)


Stephanos, ps. EMET
"I w owym dniu powiedzą: "Oto nasz Bóg. W nim pokładamy nadzieję i on nas wybawi. To Jehowa. W nim pokładamy nadzieję. Radujmy się i weselmy z jego wybawienia"." -- Izajasza 25:9, NŚ.
trans. z hebr.: < və’āmăr băjjôm hăhû’ hĭnnē(h) ’ℯlōhênû zĕ(h) qĭvvînû lô vəjôszî‛ēnû zĕ(h) jəhvā(h) qĭvvînû lô nāghîlā(h) vənĭŝməchā(h) bîszû‛āthô >
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
kwant 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 1213
Wysłany: 2011-03-11, 20:04   

EMET napisał/a:
A skąd, jeśli można zapytać Ciebie, wziąłeś te opracowanie?

Czy wszystko bym ja, E., zaakceptował w owym opracowaniu? No, nie wiem, nie wiem...

To wynik studiowania Biblii i polecenia "Idź i mów!". W tym wypadku "pisz".
Krytykuj. Podyskutujemy. :-)
_________________
7 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu, będą też niedobory żywności i trzęsienia ziemi w jednym miejscu po drugim.
8 Wszystko to jest początkiem dręczących boleści.
Mat.24:7,8; NW
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2011-03-11, 20:22   

kwant napisał/a:
EMET napisał/a:
A skąd, jeśli można zapytać Ciebie, wziąłeś te opracowanie?

Czy wszystko bym ja, E., zaakceptował w owym opracowaniu? No, nie wiem, nie wiem...

To wynik studiowania Biblii i polecenia "Idź i mów!". W tym wypadku "pisz".
Krytykuj. Podyskutujemy. :-)



EMET:
Np. taka opinia --
"Jeden z nich, jeszcze zanim obdarzono ich funkcją strażnika, był tym Jaśniejącym, ale z jakiegoś powodu odmówił Bogu Stwórcy posłuszeństwa i zaczął działać dla własnej chwały. Stał się Szatanem Diabłem i przestał też być „helel”. Zanim pozbawił się miana gwiazdy jaśniejącej, był synem Jutrzenki, czyli Pierworodnego, który został, jako człowieczy Syn Boży, nazwany Jezusem (Izajasza 14:12; Kolosan 1:15; Hebr 1:5,6; Obj 22:16).".

Druga opinia --
"Werset z Księgi Objawienia 22:16 „‚Ja, Jezus, posłałem swego anioła, aby wam o tym złożyć świadectwo dla zborów. Jam jest korzeń i potomek Dawida, i jasna gwiazda poranna’” jest wyraźnym potwierdzeniem przynależności do grona cherubinów Helel."
Tutaj akurat: czyżby sugestia, iż ów Pierworodny przynależał do cherubów?".


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
kwant 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 1213
Wysłany: 2011-03-12, 09:57   

Wiem, że to skomplikowane, ale prześledźmy wypowiedzi Boże. Żadna prawda w swej istocie nie jest prosta.

Wzmiankę o gwiazdach porannych mamy w Hioba. Nazwano je tam też synami Bożymi (Hioba 38:4,7). Byli obecni przy stwarzaniu Ziemi. Wtedy jeszcze radowali się wszyscy wespół – razem. W Księdze Daniela powiedziano, że ci, którzy prowadzą wielu do prawości, są jak gwiazdy jaśniejące niczym blask przestworza (Daniela 12:3).
Cherubowie stanowią grono osób tworzących Radę (Izajasza 14:13; Hioba 2:1; Daniela 4:17; Objawienie 4:24). Poszczególne wzmianki w różny sposób mówią o tym samym gronie istot duchowych. Pamiętać jednak trzeba, że Jehowa Bóg, jako Duch, przewyższa każde z tych istot (Psalm 89:5,6; Daniela 4:17).
Jedna z tych gwiazd porannych odstąpiła od prawości (Ezechiela 28:14-16). Co prawda, wypowiedź ta jest o królu Tyru, jednakże jego postępowanie przypomniało Bogu o jednym z Jego synów, który odszedł od Bożej prawości. Nazwano go tu cherubem, który okrywa. Podobnie, jak król Tyru miał pod opieką swój lud, tak on otrzymał od Boga funkcję cheruba nadzorującego ziemskie istoty. Własne możliwości i nadarzająca się okazja skusiły go do przypisywania sobie chwały i pozycji należnej tylko Stwórcy, Najwyższemu Bogu (Izajasza 14:14). Wyróżniony przywilejem, podobnie jak król babiloński (Jeremiasza 27:6; Daniela 4:18,20-22), z powodu swej wyniosłości i nie liczenia się z Bogiem skończy podobnie jak babiloński król – Nebukadneccar. Już nie jest synem Bożym, ale nazwano go synem Jutrzenki (Izajasza 14:12). Jutrzenka, to Jezus - Baranek (Objawienie 22:16). Czemu on przejął odpowiedzialność za istnienie Szatana, zanim ten nim się stał. Bo to Logos był narzędziem Stwórcy w stwarzaniu wszystkiego (Jana 1:3).

Czasy pogan, to okres, jaki został dany Diabłu, by mógł wykazać, że jego zarzuty wobec Najwyższego są słuszne (Rodzaju 3:3-5; Hioba 1:8-11; 2:3-5) Ich długość została wyznaczona siedmioma czasami panowania pogan na świecie pod władzą Szatana Diabła (Daniela 2:31-43; 4:16,23,26; Łukasza 21:24; Jana 19:11; Mateusza 4:8,9; Efezjan 6:11,12; 1Jana 5:19). W końcu zostanie mu odebrana i dana prawowitemu królowi (Daniela 2:34,35,44,45; 7:12-14). Koniec Szatana Diabła zapowiedziano słowami: „A Diabeł, który ich wprowadzał w błąd, został wrzucony do jeziora ognia i siarki, gdzie już się znajdowali zarówno bestia, jak i fałszywy prorok; i będą męczeni dzień i noc na wieki wieków... To oznacza drugą śmierć: jezioro ognia.” (Objawienie 20:10,14). Będzie bezpowrotnie unicestwiony. Z drugiej śmierci nie ma odkupienia.
_________________
7 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu, będą też niedobory żywności i trzęsienia ziemi w jednym miejscu po drugim.
8 Wszystko to jest początkiem dręczących boleści.
Mat.24:7,8; NW
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2011-03-12, 11:36   

kwant:
Wiem, że to skomplikowane, ale prześledźmy wypowiedzi Boże. Żadna prawda w swej istocie nie jest prosta.

Wzmiankę o gwiazdach porannych mamy w Hioba. Nazwano je tam też synami Bożymi (Hioba 38:4,7). Byli obecni przy stwarzaniu Ziemi. Wtedy jeszcze radowali się wszyscy wespół – razem. W Księdze Daniela powiedziano, że ci, którzy prowadzą wielu do prawości, są jak gwiazdy jaśniejące niczym blask przestworza (Daniela 12:3).
Cherubowie stanowią grono osób tworzących Radę (Izajasza 14:13; Hioba 2:1; Daniela 4:17; Objawienie 4:24). Poszczególne wzmianki w różny sposób mówią o tym samym gronie istot duchowych. Pamiętać jednak trzeba, że Jehowa Bóg, jako Duch, przewyższa każde z tych istot (Psalm 89:5,6; Daniela 4:17).
Jedna z tych gwiazd porannych odstąpiła od prawości (Ezechiela 28:14-16). Co prawda, wypowiedź ta jest o królu Tyru, jednakże jego postępowanie przypomniało Bogu o jednym z Jego synów, który odszedł od Bożej prawości. Nazwano go tu cherubem, który okrywa. Podobnie, jak król Tyru miał pod opieką swój lud, tak on otrzymał od Boga funkcję cheruba nadzorującego ziemskie istoty. Własne możliwości i nadarzająca się okazja skusiły go do przypisywania sobie chwały i pozycji należnej tylko Stwórcy, Najwyższemu Bogu (Izajasza 14:14). Wyróżniony przywilejem, podobnie jak król babiloński (Jeremiasza 27:6; Daniela 4:18,20-22), z powodu swej wyniosłości i nie liczenia się z Bogiem skończy podobnie jak babiloński król – Nebukadneccar. Już nie jest synem Bożym, ale nazwano go synem Jutrzenki (Izajasza 14:12). Jutrzenka, to Jezus - Baranek (Objawienie 22:16). Czemu on przejął odpowiedzialność za istnienie Szatana, zanim ten nim się stał. Bo to Logos był narzędziem Stwórcy w stwarzaniu wszystkiego (Jana 1:3).


EMET:
Oto notka z 'Leksykonu ŚJ' --
{Cytuję:}
SERAFOWIE. [...]
Wysoka pozycja. Te potężne stworzenia niebiańskie są aniołami najwyraźniej zajmującymi bardzo wysoką pozycję w organizacji Boga, gdyż ukazano je tuż przy Jego tronie. Z kolei cherubowie z wizji Ezechiela towarzyszyli niebiańskiemu rydwanowi Bożemu (Ezechiela 10:9-13). To, że aniołowie mogą się różnić stanowiskami lub miarą władzy, potwierdza Kolosan 1:16, gdzie wspomniano o ‛tronach, zwierzchnictwach, rządach i władzach’ w niebie." {koniec przytoczenia} -- Tom II, str. 706, prawa kolumna, akapit 3.

Czytamy np. w wg Łukasza 1:19: "Na to anioł rzekł do niego: "Jam jest Gabriel, który stoję tuż przed Bogiem, a posłano mnie, bym z tobą rozmawiał i oznajmił ci dobrą nowinę o tych rzeczach." [NŚ]

Jak uważasz, 'kwant': Gabriel [tutaj tak pospolicie: 'anioł'...] to cherubin, serafin czy...?
Nawet w judaizmie jest stawiany tuż obok Michała, więc,...

Mimo wszystko dalej tak jakoś zrozumiałem Ciebie [o ile nie tak, to mnie popraw...], iż 'Logos też był cherubem'...? ;-)


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
kwant 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 1213
Wysłany: 2011-03-12, 20:25   

EMET napisał/a:
Jak uważasz, 'kwant': Gabriel [tutaj tak pospolicie: 'anioł'...] to cherubin, serafin czy...?

Gabriel miał za zadanie oznajmiać decyzje Jehowy. Czy to Danielowi, czy Marii. Najlepiej wie co przekazać uczestnik obecny w jej podejmowaniu. A podejmowano te decyzje w gronie świętych Najwyższego, czyli cherubów. Był więc cherubem. Co ciekawe, do walki z demonem władającym Persją posłużył mu Michał. Cała sprawa polegała na wymuszeniu uległości demona. Ponieważ mógł to być sam Diabeł, konieczne były poważne i niezaprzeczalne argumenty. Dało to porządane efekty, bo historia potoczyła się po myśli proroctwa o 70 latach niewoli.

Serafowie sprawują zadanie szerzenia doceniania świętości Stwórcy. Wychwalając Boga w gronie wszystkich aniołów, zabiegali o to aby nikt nie uwłaczył w niczym Jehowie Bogu. Kiedy Izajasz miał obawy, że nie jest godzien podjąć zadania przekazywania zapowiedzi Bożych Izraelitom, jeden z serafinów poczynił starania rozwiewające jego obawy. Nie on jednak posłał Izajasza z tym zadaniem. Mam silne przekonanie, że za każdym razem, kiedy Jehowa rozmawia z człowiekiem, faktycznie jest to Jego Chwała - Logos. A więc ma coś wspólnego z cherubami. Całe Prawo przecież przekazywał Izraelowi przez Mojżesza. Tak obszerne treści mógł znać tylko ktoś, kto brał udział w ich ustanawianiu, jako decyzji Najwyższego. A przecież to decyzje świętych Najwyższego - cherubów, były decyzjami Jehowy, jedynego prawdziwego Boga. Był i jest pierwszym Synem Bożym sprawującym funkcję cheruba. Pewnego razu chciał na pustyni, z powodu obraźliwego kultu cielca, wytracić bałwochwalców. Mojżesz powstrzymał go argumentem o złej opinii wśród okolicznych narodów, jaką może to spowodować. Zaniechał więc tego, bo stwierdził, że lepiej posłużyć się opinią serafów. Przecież nie Mojżesz tu decydował, jak najlepiej postąpić.
_________________
7 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu, będą też niedobory żywności i trzęsienia ziemi w jednym miejscu po drugim.
8 Wszystko to jest początkiem dręczących boleści.
Mat.24:7,8; NW
 
 
Fedorowicz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 713
Wysłany: 2011-03-13, 11:24   

Cytat:
..Wtedy jeszcze radowali się wszyscy wespół – razem.
A kiedy przestali ? Czy tak czytamy w Torze ?
Cytat:
..Jedna z tych gwiazd porannych odstąpiła od prawości (Ezechiela 28:14-16). Co prawda, wypowiedź ta jest o królu Tyru..
Dokładnie, ta wypowiedź dotyczy króla Tyru.
Cytat:
.. jednakże jego postępowanie przypomniało Bogu o jednym z Jego synów, który odszedł od Bożej prawości..
A gdzie to wyczytałeś w Torze ? Może i ja się czegoś nowego dowiem ?
_________________
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2011-03-13, 16:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kwant 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 1213
Wysłany: 2011-03-13, 12:46   

Fedorowicz napisał/a:
A kiedy przestali ? Czy tak czytamy w Torze ?

Tora podaje o pewnym zdarzeniu, gdzie pewien syn Boży zaczyna szkalować Jehowę Boga, twierdząc, że kłamie, kiedy mówi, iż umrą, jak zjedzą owoc z drzewa poznania dobra i zła. Po wygnaniu pierwszych ludzi z raju, niektórzy synowie Boży postanawiają współżyć z człowieczymi kobietami. To była samowola, która skończyła się zagładą potopu.
Fedorowicz napisał/a:
A gdzie to wyczytałeś w Torze ? Może i ja się czegoś nowego dowiem ?

Od kiedy król Tyru był nienaganny. Może początkowo jedynie ostrożny, by zjednać sobie wpływowych Tyryjczyków i zdobyć ich poparcie. To ów cherub, który stał się Diabłem taki był od początku.
_________________
7 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu, będą też niedobory żywności i trzęsienia ziemi w jednym miejscu po drugim.
8 Wszystko to jest początkiem dręczących boleści.
Mat.24:7,8; NW
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2011-03-13, 14:14   

Fedorowicz napisał/a:
EMET napisał/a:
..Wtedy jeszcze radowali się wszyscy wespół – razem.
A kiedy przestali ? Czy tak czytamy w Torze ?
Cytat:
..Jedna z tych gwiazd porannych odstąpiła od prawości (Ezechiela 28:14-16). Co prawda, wypowiedź ta jest o królu Tyru..
Dokładnie, ta wypowiedź dotyczy króla Tyru.
Cytat:
.. jednakże jego postępowanie przypomniało Bogu o jednym z Jego synów, który odszedł od Bożej prawości..
A gdzie to wyczytałeś w Torze ? Może i ja się czegoś nowego dowiem ?



EMET:
Obywatelu!

Tak piszesz, jak gdyby to była moja wypowiedź... :-/

A jednak to wypowiedź Usera kwanta, nie moja... ;-)

Nawet w moim post, w którym przytaczałem wypowiedź kwanta, wypowiedzi owego były wyraźnie owemu przyporządkowane; nie mnie!

Proszę zatem 'do tablicy' wywoływać Tego kogoś, kto pisze.
Zresztą; kwant już coś Tobie napisał. :-)

user
Stephanos, ps. EMET [nie: User kwant :-D ]
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Fedorowicz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 713
Wysłany: 2011-03-13, 16:45   

kwant napisał/a:

Tora podaje o pewnym zdarzeniu, gdzie pewien syn Boży zaczyna szkalować Jehowę Boga, twierdząc, że kłamie, kiedy mówi, iż umrą, jak zjedzą owoc z drzewa poznania dobra i zła.
To był Wąż,nie pisze tam,że syn B-ży
Cytat:
To była samowola, która skończyła się zagładą potopu.
Też takiego zdania w Torze nie ma.Jest za to takie,które dotyczy człowieka:"5 A HaSzem widział, że ogromna jest niegodziwość człowieka na ziemi i że każda skłonność myśli jego serca przez cały czas jest wyłącznie zła. 6 I HaSzem żałował, że uczynił ludzi na ziemi, i bolał w swym sercu. 7 Toteż HaSzem rzekł: „Zetrę z powierzchni ziemi ludzi, których stworzyłem, od człowieka do zwierzęcia domowego, do wszelkiego innego poruszającego się zwierzęcia i do latającego stworzenia niebios, gdyż żałuję, że ich uczyniłem”. 8 Lecz Noach znalazł łaskę w oczach HaSzem.
Cytat:
..To ów cherub, który stał się Diabłem taki był od początku.
Słowo "Diabeł" nie występuje w Torze.
_________________
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2011-03-13, 19:48   

Fedorowicz:

Cytat:
..To ów cherub, który stał się Diabłem taki był od początku.
Słowo "Diabeł" nie występuje w Torze.


EMET:
Skoro to termin grecki, jakże w Torze może występować -- < diabolos > -- mianowicie. :-)

Polecam moje post/y/ --
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#51908
http://biblia.webd.pl/for...diabolos#104223


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
kwant 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 1213
Wysłany: 2011-03-13, 21:28   

Fedorowicz napisał/a:
To był Wąż,nie pisze tam,że syn B-ży

Pisze też, że oślica przemówiła do Balaama, ale wyjaśnia, jakim sposobem. Chyba nie powiesz, że zwierzęta potrafią mówić, tylko kryją to przed ludźmi i zagadają w ostateczności?

Fedorowicz napisał/a:
Też takiego zdania w Torze nie ma. Słowo "Diabeł" nie występuje w Torze.

Ależ ja nie układałem się z tobą, że będziemy nasze wywody udowadniać jedynie Torą i to na dodatek jedynie cytować Pismo Święte. Wybacz. To nie jest ekwilibrystyka epistolograficzna, ale rozważania nad prawdą Słowa Bożego. To cokolwiek niepoważne, za przeproszeniem.
_________________
7 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu, będą też niedobory żywności i trzęsienia ziemi w jednym miejscu po drugim.
8 Wszystko to jest początkiem dręczących boleści.
Mat.24:7,8; NW
 
 
Fedorowicz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 713
Wysłany: 2011-03-13, 23:12   

kwant napisał/a:

Pisze też, że oślica przemówiła..
Oślica w Gan Eden przemówiła??
Cytat:
..udowadniać jedynie Torą ..ale rozważania nad prawdą Słowa Bożego. To cokolwiek niepoważne, za przeproszeniem.
Wybacz, ale najpierw powołujesz się na Torę,a następnie się z tego wycofujesz.To zwykła manipulacja.W Torze nie wolno niczego zmieniać.
_________________
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2011-03-13, 23:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2011-03-14, 00:17   

Fedorowicz napisał/a:
kwant napisał/a:

Pisze też, że oślica przemówiła..
Oślica w Gan Eden przemówiła??
Cytat:
..udowadniać jedynie Torą ..ale rozważania nad prawdą Słowa Bożego. To cokolwiek niepoważne, za przeproszeniem.
Wybacz, ale najpierw powołujesz się na Torę,a następnie się z tego wycofujesz.To zwykła manipulacja.W Torze nie wolno niczego zmieniać.



EMET:
Piszesz w ostatnim zdaniu: "W Torze nie wolno niczego zmieniać.".

Jest to nieprawda, bowiem to Wasi żydowscy soferim coś jednak pozmieniali.
Wystarczy poczytać Masorę w edycji Ginsburga.
Słyszałeś o tzw. 'poprawkach soferim'?

Polecam miejsca w TORZE: Bereszith 16:5; 18:3, 9, 22, 27, 30, 31, 32; 19:18, 33; 20:4; 33:4; 37:12; Szemoth 4:10, 13; 5:22; 15:17; 34:9[2x]; Bemidhbar 3:39; 9:10; 11:15; 12:12; 14:17; 21:30; 29:15; HADdewarim 29:29.

Do kogo ta mowa? :bardzo_smutny:


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11