Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
anioł śmierci - kim jest?

anioł śmierci - kim jest?
aniołem ciemności
75%
 75%  [ 3 ]
aniołem światłości
0%
 0%  [ 0 ]
nie wiem
25%
 25%  [ 1 ]
Głosowań: 4
Wszystkich Głosów: 4

Autor Wiadomość
kwant 

Wysłany: 2011-03-21, 07:16   

Nie ma w Biblii takiego terminu, jak anioł śmierci.
Jest co prawda werset, który sugerowałby to, że są aniołowie wyspecjalizowani do zabijania, ale wszyscy to potrafią.

Ap 9:15
15. I zostali uwolnieni czterej aniołowie, gotowi na godzinę, dzień, miesiąc i rok, by pozabijać trzecią część ludzi.
(BT)

Ponieważ ich powołanie do takiej roli zależy od przypadku w którym zaistnieje powód zabijania, może być to każdy z nich.

2 Sm 24:16-17
16. Anioł wyciągnął już rękę nad Jerozolimą, by ją wyniszczyć; wtedy Pan ulitował się nad nieszczęściem i rzekł do Anioła, niszczyciela ludności: Wystarczy! Cofnij rękę! Anioł Pański znajdował się obok klepiska Arauny Jebusyty.
17. Dawid widząc, że Anioł zabija lud, wołał do Pana: To ja zgrzeszyłem, to ja zawiniłem, a te owce cóż uczyniły? Niech Twoja ręka obróci się raczej na mnie i na dom mego ojca!
(BT)

2 Krl 19:32-35
32. Dlatego tak mówi Pan o królu asyryjskim: Nie wejdzie on do tego miasta ani nie wypuści tam strzały, nie nastawi przeciw niemu tarczy ani nie usypie przeciwko niemu wału.
33. Drogą, tą samą, którą przybył, powróci, a do miasta tego nie wejdzie - Wyrocznia Pana.
34. Otoczę opieką to miasto i ocalę je przez wzgląd na Mnie i na sługę mego, Dawida.
35. Tejże samej nocy wyszedł Anioł Pański i pobił w obozie Asyryjczyków sto osiemdziesiąt pięć tysięcy ludzi. Rano, kiedy wstali, oto ci wszyscy byli martwymi ciałami.
(BT)

Te trzy grupy wersetów wskazują na aniołów wykonujących wyrok Boży.

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2011-03-21, 13:26   

kwant:
Nie ma w Biblii takiego terminu, jak anioł śmierci.
Jest co prawda werset, który sugerowałby to, że są aniołowie wyspecjalizowani do zabijania, ale wszyscy to potrafią.

Ap 9:15
15. I zostali uwolnieni czterej aniołowie, gotowi na godzinę, dzień, miesiąc i rok, by pozabijać trzecią część ludzi.
(BT)

Ponieważ ich powołanie do takiej roli zależy od przypadku w którym zaistnieje powód zabijania, może być to każdy z nich.

2 Sm 24:16-17
16. Anioł wyciągnął już rękę nad Jerozolimą, by ją wyniszczyć; wtedy Pan ulitował się nad nieszczęściem i rzekł do Anioła, niszczyciela ludności: Wystarczy! Cofnij rękę! Anioł Pański znajdował się obok klepiska Arauny Jebusyty.
17. Dawid widząc, że Anioł zabija lud, wołał do Pana: To ja zgrzeszyłem, to ja zawiniłem, a te owce cóż uczyniły? Niech Twoja ręka obróci się raczej na mnie i na dom mego ojca!
(BT)

EMET:
Oto oddanie w. 17 w Interlinii Vocatio: I_powiedział Dawid do_JHWH kiedy_widział **_anioła zabijającego *_lud [...]" - Tom PROROCY.

Fraza: "**_anioła zabijającego" - to po hebrajsku: < 'eth-hammal'ach hammakke(h) >, czyli można by napisać: "anioł zabijający". Rdzenne wyrażenia to: < mal(e)'ach > oraz < nakha(h) > /= < nacha(h) >/.
Owe rdz. < nakha(h) > jest tak objaśnione w 'Podr. Vocatio': "zostać ugodzonym; być zniszczonym; uderzyć; ugodzić; ukłuć; (po-, wy-) bić; dotknąć (nieszczęściem); karać; szkodzić; porazić; zdobyć; zranić; rozbić; zabić; być pobitym /rozbitym /pokonanym /zdobytym /porażonym." - str. 228, ks. Briks, Vocatio, 4 hasło od dołu.

W grece LXX mamy w w. 17: < ton aggelon typtonta >. Rdzennym jest < typto >.
Na bazie owego rdzennego, mamy w grece "NT": Mateusza 24:49; 27:30; Marka 15:19; Łukasza 6:29; 12:45; 18:13; 23:48; Dzieje Ap 18:17; 21:32; 23:2, 3[2x]; 1 Koryntian 8:12.
W identycznej formie - jak w 2 Sam 24:17 - tylko w Exodus 2:11, LXX ["bił"].
W formie < typtontas > - w 2 Kronik 28:23, LXX.
W formie < typtontes > - W LXX: 2 Królów 3:24; 4 Machabejska 9:12; też w grece "NT" - wg Łukasza 23:48; Dzieje Ap 21:32; 1 Kor 8:12 - w sensie: 'uderzy/a/ć [w]; bić; ranić; godzić [w kogoś]'.

Stephanos, ps. EMET

Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2011-03-21, 15:16   

bartek212701 napisał/a:
Hardi, Kiedy zdubluje się post,nie można wtedy skasować tego postu ;-)

wiesz ile razy zrobił mi się dubel :?: i jakoś zawsze mogłem skasować ostatni zdublowany post... ale może system znów nawalił, bo nie jest najmocniejszy :-|

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei

Bobo 

Wysłany: 2011-03-21, 15:25   

Hardi napisał/a:
ale może system znów nawalił, bo nie jest najmocniejszy

O tak! Dla ciebie nie jest za mocny :->

Odpowiedz do tematu