Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czytanie fragmentami
Autor Wiadomość
leszed 
ograniczony do pw

Wyznanie: a/zrozumiały
Wysłany: 2010-08-27, 16:40   Czytanie fragmentami

Czytając jakąś książkę robimy sobie przerwy czasem pokrywające się z rozdziałami. Jak to jest z Biblią, skąd wiemy gdzie czytelnik ma postawić taką większą kropkę?

Każdy kto czyta np. ewangelie rozróżnia je i porównuje wg jakiegoś klucza. Można zauważyć perykopy, większe całości tekstu który odnosi się do jednej sprawy u autora. Gdy czytamy jedną ewangelię, są tacy którzy uzupełniają sobie wiedzę po odnośnikach na marginesie wertując zaraz drugą czy trzecią i czwartą. (Dla mnie ten zakres wychodzi nawet po np. 5 :) to znaczy do I rozdz. Dziejów, które nawiązują do ewangelii)

Oto przykład takiego myślenia:

1.Mk

Marka 1:4 Na pustyni wystąpił Jan Chrzciciel i głosił chrzest upamiętania na odpuszczenie grzechów.
5 I wychodziła do niego cała kraina judzka i wszyscy mieszkańcy Jerozolimy, a on chrzcił w rzece Jordanie wyznających grzechy swoje.
6 A Jan miał na sobie odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany wokół bioder swoich, i jadał szarańczę i miód leśny,

2. Mt

Mateusza 3:1 A w one dni przyszedł Jan Chrzciciel, każąc na pustyni judzkiej i mówiąc:
2 Upamiętajcie się, albowiem przybliżyło się Królestwo Niebios.
3 Albowiem ten ci to jest, o którym Izajasz prorok mówił, wypowiadając te słowa: Głos wołającego na pustyni: Gotujcie drogę Pańską, prostujcie ścieżki jego.
4 A sam Jan miał odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany wokół bioder swoich, a za pokarm miał szarańczę i miód leśny.

5 Wtedy wychodziła do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nadjordańska.
6 I byli chrzczeni przezeń w rzece Jordanie, wyznając grzechy swoje.

Specjalnie tu wyodrębniłem grubiej to co przypomina pkt.1 czyli Marka.

3. Łk

Łukasza 3:1 W piętnastym roku panowania cesarza Tyberiusza, gdy namiestnikiem Judei był Poncjusz Piłat, tetrarchą galilejskim Herod, tetrarchą iturejskim i trachonickim Filip, brat jego, a tetrarchą abileńskim Lizaniasz,
2 za arcykapłanów Annasza i Kaifasza doszło Słowo Boże Jana, syna Zachariasza, na pustyni.
3 I przeszedł całą krainę nadjordańską, głosząc chrzest upamiętania na odpuszczenie grzechów,

4. J

Jana 1:6 Wystąpił człowiek, posłany od Boga, który nazywał się Jan.
7 Ten przyszedł na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy przezeń uwierzyli.
8 Nie był on światłością, lecz miał zaświadczyć o światłości.

Ciekawe jest w analizie to, iż Mt podaje cytatem co Jan głosił, Łk dba o wstęp historyczny a J więcej wyjaśnia sens tego wystąpienia. Jeśli wyłączyć [do innych części Mt3:2-3 co mówił jakimi konkretnie słowami], można poczynić taką próbę uporządkowania wiadomości i dla siebie zapisać to tak:

W piętnastym roku panowania cesarza Tyberiusza, gdy namiestnikiem Judei był Poncjusz Piłat, tetrarchą galilejskim Herod, tetrarchą iturejskim i trachonickim Filip, brat jego, a tetrarchą abileńskim Lizaniasz,
za arcykapłanów Annasza i Kaifasza doszło Słowo Boże Jana, syna Zachariasza, na pustyni.
W owe dni wystąpił Jan Chrzciciel i głosił chrzest [opamiętania] na odpuszczenie grzechów na pustyni Judejskiej i przechodząc całą krainę nadjordańską. Ci wszyscy, również mieszkańcy Jerozolimy i z całej Judei przychodzili i byli chrzczeni w Jordanie, wyznając grzechy swoje. A Jan miał na sobie [ubranie] z sierści wielbłądziej i pas skórzany wokół bioder. Jadał szarańczę i miód leśny. Był człowiekiem posłanym od Boga, który przyszedł na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy przezeń uwierzyli. Nie był on światłością, lecz miał zaświadczyć o światłości.

I teraz widać po kolei co ewangelie przekazują razem na dany temat, mniej więcej po kolei jak to wydarzenie wyglądało, nawet tutaj akurat z komentarzem jednego z autorów. Taka notatka może komuś się kiedyś przydać, a jakby do jednej perykopy dołączyć inne, można w ten sposób streścić całą opowieść ewangelijną. Jasnym jest iż perykopy ewangelistów będą się różniły np. treścią i zakresem co przekazuje, ale to nie przeszkadza się nad tym zastanawiać co może być podstawową jednostką dla wyodrębnienia perykopy.
Dla mnie ten sposób pozwala się wczuć w sytuację z głównym bohaterem Jezusem, podstawą opowiadania Biblii. Kiedyś postanowiłem się temu bliżej przyjrzeć, nie żałuję a jestem zbudowany prawdą. Kiedy czytam jakiś fragment np. jeden werset mam ochotę sprawdzić jak to wygląda w całej perykopie a czasem w całej euangelion, to wiem iż nie gubię najprostszego kontekstu na którym mi teraz zależy. Samo czytanie Biblii potrafi być budujące ze względu na jej Autora w niebie. Każda jota ma swoje miejsce w perykopie, perykopa w księdze a księga choć ma różnych autorów ludzkich dobrze się komponuje w całości.
Ostatnio zmieniony przez Quster 2011-04-25, 00:03, w całości zmieniany 1 raz  

Anowi 

Pomogła: 82 razy
Wysłany: 2010-08-27, 20:53   

dokładnie - tak samo badam Biblię - kiedyś przez tydzień mordowałam się z Niewolą Babilońską - ale ja posługiwałam się odnośnikami znajdującymi się przy różnych słowach - bo wtedy jeszcze Jej nie znałam tak jak znam teraz - siedem dni i nocy poświęciłam Passze. Służyła mi za poduszkę - i ... pozwoliła się odkryć.

leszed 
ograniczony do pw

Wysłany: 2010-08-28, 10:03   

Anowi napisał/a:
dokładnie - tak samo badam Biblię - kiedyś przez tydzień mordowałam się z Niewolą Babilońską - ale ja posługiwałam się odnośnikami znajdującymi się przy różnych słowach - bo wtedy jeszcze Jej nie znałam tak jak znam teraz - siedem dni i nocy poświęciłam Passze. Służyła mi za poduszkę - i ... pozwoliła się odkryć.
A no to zapraszam do podzielenia się więcej, może to być ten przykład, może szczegóły techniczne, co do tych odnośników przy słowach, tak jest właśnie w brytyjce z której do tego głównie korzystałem, i o ile zrozumiałem, to robiliśmy tak samo. O czasie i zakresie prac może na razie nie powiem, każdy dzień wykorzystuje inaczej nie mówiąc o jakichś długoterminowych działaniach.

leszed 
ograniczony do pw

Wysłany: 2011-04-24, 21:25   

Dla zainteresowanych ostatnie dni Jezusa na ziemi w przypuszczalnej chronologii ewangelii:
http://biblia.webd.pl/for...p=175423#175423

Odpowiedz do tematu