Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Cham i Kanaan
Autor Wiadomość
Andzo

Dołączył: 26 Maj 2011
Posty: 9
Wysłany: 2011-05-26, 10:39   Cham i Kanaan

hej ;)

Czytałem tak sobie fragment Rdz 9, 20-27 i zastanawia mnie fakt, czym Cham rozzłościł wtedy Noego? Oraz czemu oberwał za to Kanaan? Może po prostu mój przekład (Biblia tysiąclecia) tak kiepsko to wyjaśnia.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2011-05-26, 10:48   

Wina Chama obciążyła całe jego potomstwo. Dlatego przekleństwo zostało rzucone na syna, a nie na ojca.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Andzo

Dołączył: 26 Maj 2011
Posty: 9
Wysłany: 2011-05-26, 11:02   

Co do tego to akurat się domyślałem, że coś w tym stylu, bo w Biblii często jest mówione o tym, że przekleństwo, czy łaska spada z ojca na syna.

Najbardziej nurtuje mnie jednak pytanie na temat tego, co dokładnie wkurzyło Noego? Bo z tego co wyczytałem to można się chyba tylko domyślać. Bo jest to opisane w skrócie tak, że Cham zobaczył, że jego ojciec leży pijany i nagi w namiocie, powiedział to braciom i ci przyszli i go okryli (jeszcze jest podkreślone, że starali się nie patrzeć na nagiego ojca).

Więc należy iść za tym tropem, że zobaczył ojca nagiego? Czy może, że zamiast go sam okryć powiedział to swym braciom? Czy może (co jest nie napisane, ale można przypuszczać) drwił ze swego ojca przed swymi braćmi?
Ostatnio zmieniony przez Andzo 2011-05-26, 11:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-05-26, 11:06   

Gen 10:6 bp " Synami Chama byli: Kusz, Micrajim, Put i Kanaan."

Gen 9:24 bw "(24) A gdy Noe obudził się po upiciu się winem i dowiedział się, co mu uczynił jego najmłodszy syn,"

nie zostali przeklęci wszyscy synowie Chama - tylko najmłodszy
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2011-05-26, 11:07   

Andzo napisał/a:
Najbardziej nurtuje mnie jednak pytanie na temat tego, co dokładnie wkurzyło Noego? Bo z tego co wyczytałem to można się chyba tylko domyślać. Bo jest to opisane w skrócie tak, że Cham zobaczył, że jego ojciec leży pijany i nagi w namiocie, powiedział to braciom i ci przyszli i go okryli (jeszcze jest podkreślone, że starali się nie patrzeć na nagiego ojca).

Więc należy iść za tym tropem, że zobaczył ojca nagiego? Czy może, że zamiast go sam okryć powiedział to swym braciom? Czy może (co jest nie napisane, ale można przypuszczać) drwił ze swego ojca przed swymi braćmi?

Pewnie to, że zamiast ojca przykryć, to poszedł do braci, aby im o tym powiedzieć.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-05-26, 11:13   

Andzo napisał/a:
Bo jest to opisane w skrócie tak, że Cham zobaczył, że jego ojciec leży pijany i nagi w namiocie, powiedział to braciom i ci przyszli i go okryli (jeszcze jest podkreślone, że starali się nie patrzeć na nagiego ojca).

Więc należy iść za tym tropem, że zobaczył ojca nagiego? Czy może, że zamiast go sam okryć powiedział to swym braciom? Czy może (co jest nie napisane, ale można przypuszczać) drwił ze swego ojca przed swymi braćmi?


pierwszym, który zobaczył był - Kanaan, zamiast okryć dziadka i milczeć - rozgadał pleciuch
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Andzo

Dołączył: 26 Maj 2011
Posty: 9
Wysłany: 2011-05-26, 11:13   

Anowi napisał/a:
Gen 10:6 bp " Synami Chama byli: Kusz, Micrajim, Put i Kanaan."


Ale to znajduje się w późniejszym fragmencie, bo bezpośrednio przed tym jest napisane, że Noe miał trzech synów, a Cham był ojcem Kanaana. Więc skąd wiemy, że pozostali też już wtedy byli? Oraz że to Kanaan jest najmłodszy?

Cytat:
Gen 9:24 bw "(24) A gdy Noe obudził się po upiciu się winem i dowiedział się, co mu uczynił jego najmłodszy syn,"


W moim przekładzie jest napisane po prostu, że młodszy syn, a wynika z tego raczej, że chodzi o syna Noego a nie syna Chama.[/quote]
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-05-26, 11:17   

Jezus też był synem Józefa, Dawida...
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Andzo

Dołączył: 26 Maj 2011
Posty: 9
Wysłany: 2011-05-26, 11:17   

Anowi napisał/a:
Andzo napisał/a:
Bo jest to opisane w skrócie tak, że Cham zobaczył, że jego ojciec leży pijany i nagi w namiocie, powiedział to braciom i ci przyszli i go okryli (jeszcze jest podkreślone, że starali się nie patrzeć na nagiego ojca).

Więc należy iść za tym tropem, że zobaczył ojca nagiego? Czy może, że zamiast go sam okryć powiedział to swym braciom? Czy może (co jest nie napisane, ale można przypuszczać) drwił ze swego ojca przed swymi braćmi?


pierwszym, który zobaczył był - Kanaan, zamiast okryć dziadka i milczeć - rozgadał pleciuch


U mnie jest wyraźnie napisane:
Rdz. 9.22. Cham, ojciec Kanaana, ujrzawszy nagość swego ojca , powiedział o tym dwu swym braciom, którzy byli poza namiotem.

Więc skąd takie przypuszczenie, że to Kanaan mógł pierwszy zobaczyć Noego?
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-05-26, 11:19   

ponieważ sprawiedliwość nakazuje ukarać winnego - jeśli Cham nie został ukarany ani jego potomstwo tylko Kanaan - to świadczy, że to on zawinił jako pierwszy
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Andzo

Dołączył: 26 Maj 2011
Posty: 9
Wysłany: 2011-05-26, 11:20   

Anowi napisał/a:
Jezus też był synem Józefa, Dawida...


Nie rozumiem czego dotyczy ta wypowiedź?
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-05-26, 11:21   

nie było wtedy dziadków, prababć itd mówiło się o synu syna
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Andzo

Dołączył: 26 Maj 2011
Posty: 9
Wysłany: 2011-05-26, 11:22   

Anowi napisał/a:
ponieważ sprawiedliwość nakazuje ukarać winnego - jeśli Cham nie został ukarany ani jego potomstwo tylko Kanaan - to świadczy, że to on zawinił jako pierwszy


Jaka sprawiedliwość? Według jakiego kodeksu Noe postąpił karając Kanaana?
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-05-26, 11:42   

jaki kodeks? - o prawie w sercu zapisanym - słyszałeś?
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Andzo

Dołączył: 26 Maj 2011
Posty: 9
Wysłany: 2011-05-26, 12:35   

Anowi napisał/a:
jaki kodeks? - o prawie w sercu zapisanym - słyszałeś?


Chodzi o to, że "prawo zapisane w sercu" jest skutkiem tego jak zostaliśmy wychowani. Gdybyśmy się wychowali u arabów, czy hindusów, to mielibyśmy inne pojęcie sprawiedliwości. Chce wiedzieć jakie to było pojęcie w czasach Noego, albo przynajmniej w czasach powstawania księgi rodzaju, bo zakładam, że to miało być w pełni zrozumiałe dla ludzi, którzy wtedy żyli. Teraz mamy inne pojęcie sprawiedliwości niż Noe.
Ostatnio zmieniony przez Andzo 2011-05-26, 13:10, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10