Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jonasz w ocenie mieszkańców Niniwy
Autor Wiadomość
Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2011-05-28, 14:10   

Jon. 4:7-11
7. Wtem nazajutrz na świtaniu nagotował Bóg robaka, który podgryzł onę banię, tak, że uschła.
8. I stało się, gdy weszło słońce, wzbudził Bóg wiatr suchy od wschodu słońca, i biło słońce na głowę Jonaszową, tak, iż omdlewał, i życzył sobie śmierci, mówiąc: Lepiej mi umrzeć, niżeli żyć.
9. I rzekł Bóg do Jonasza: Dobrzeż to, że się tak gniewasz o tę banię? I rzekł: Dobrze, że się gniewam aż na śmierć.
10. Tedy mu rzekł Pan: Ty żałujesz tej bani, około którejś nie pracował, aniś jej dał wzrost, która jednej nocy urosła, i jednej nocy zginęła;
11. A Jabym nie miał żałować Niniwy, miasta tak wielkiego? w którem jest więcej niżeli sto i dwadzieścia tysięcy ludzi, którzy nie umieją rozeznać między prawicą swoją i lewicą swoją, i bydła wiele.

(BG)

Jonasz się gniewał o ową"banię",która chroniła go przed palącym słońcem,a nie o to,że Bóg się ulitował na Niniwą,aczkolwiek siedząc w cieniu,oczekiwał na zagładę Niniwy zgodnie z prorokowaniem jakie mu zlecił Bóg.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2011-05-28, 14:21   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Anowi napisał/a:
Jonasz również uznał siebie za fałszywego proroka - bo wolał śmierć od życia w takim stanie.

Anowi, to teraz poproszę o fragment Biblii w którym zapisano, że Jonasz uznał się za fałszywego proroka i dlatego chciał umrzeć.

Ps. Możesz się też wreszcie przyznać, że to Ty tak głosisz, a nie tekst Pisma Świętego.

Jezus zapowiedział, że jak Jego słów nie słuchali waszych też słuchać nie będą.

widać na innych falach nadajemy bo nie umiesz czytać choć znasz litery

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2011-05-28, 16:03   

Anowi napisał/a:
Yarpen Zirgin napisał/a:
Anowi, to teraz poproszę o fragment Biblii w którym zapisano, że Jonasz uznał się za fałszywego proroka i dlatego chciał umrzeć.

Ps. Możesz się też wreszcie przyznać, że to Ty tak głosisz, a nie tekst Pisma Świętego.

Jezus zapowiedział, że jak Jego słów nie słuchali waszych też słuchać nie będą.

widać na innych falach nadajemy bo nie umiesz czytać choć znasz litery

LOL
Anowi, od dłuższego czasu głosisz nam, a to że Niniwijczycy uznali Jonasza za fałszywego proroka, a to że Jonasz sam siebie uznał za fałszywego proroka, czy też że Jonasz bał się, że zostanie zabity za niespełnione proroctwo, ale nie podałeś jeszcze żadnego fragmentu Biblii, w którym by to napisano. Przyznaj wreszcie, że to wyłącznie Twoje teorie...

Aha, zasłanianiem się słowami Jezusa pokazujesz jedynie to, że nie masz żadnego fragmentu Pisma Świętego na temat Jonasza, który zawiera to, co na jego temat piszesz.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
Ostatnio zmieniony przez Yarpen Zirgin 2011-05-28, 16:10, w całości zmieniany 1 raz  

Anowi 

Wysłany: 2011-05-28, 16:09   

Yarpen Zirgin napisał/a:

Anowi, od dłuższego czasu głosisz nam, a to że Niniwijczycy uznali Jonasza za fałszywego proroka, a to że Jonasz sam siebie uznał za fałszywego proroka, czy też że Jonasz bał się, że zostanie zabity za niespełnione proroctwo, ale nie podałeś jeszcze żadnego fragmentu Biblii, w którym by to napisano.
Przyznaj wreszcie, że to wyłącznie Twoje teorie...

pokaż mi na mapie dzisiejszą Niniwę - a jeśli nie znajdziesz to odpowiedz nam na pytanie - dlaczego jej nie ma na mapie świata?

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2011-05-28, 16:19   

Nie zmieniaj tematu, Anowi. Wskaż lepiej wreszcie te fragmenty Biblii, w których zapisano informacje:

1. Niniwijczycy uznali Jonasza za fałszywego proroka.
2. Jonasz sam siebie uznał za fałszywego proroka.
3. Jonasz bał się, że zostanie zabity za niespełnione proroctwo.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Anowi 

Wysłany: 2011-05-28, 17:14   

Yarpen, dlaczego nie ma Niniwy? Bóg spełnił to co zapowiedział o jej zniszczeniu za grzechy - wniosek sam się nasuwa - wrócili do dawnych uczynków - nie uwierzyli Jonaszowi, że jeśli będą grzeszyć to umrą.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2011-05-28, 17:27   

Nie interesują mnie Twoje wnioski, a interesuje mnie treść Pisma Świętego. Wskaż mi w nim miejsca, w których stwierdzono to, co wymieniłem w treści poprzedniego posta. Ewentualnie możesz przyznać, że to co głosisz na temat Jonasza to Twoje przypuszczenia, a nie fakty.

Anowi 

Wysłany: 2011-05-28, 17:37   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Nie interesują mnie Twoje wnioski, a interesuje mnie treść Pisma Świętego. Wskaż mi w nim miejsca, w których stwierdzono to, co wymieniłem w treści poprzedniego posta. Ewentualnie możesz przyznać, że to co głosisz na temat Jonasza to Twoje przypuszczenia, a nie fakty.

faktem jest, że nie umiesz analizować - a czytałam, że Twoją pasją jest chemia

Cytat:

1. uznali za prawdziwego - odziali się w wory a gdy proroctwo się nie spełniło...
2. Jonasz znał prawo Boże i wiedział co spotka proroka, który nie mówi słów Boga
3. wolał wpaść w ręce Boga niż człowieka - tak jak Dawid

bartek212701 

Wysłany: 2011-05-28, 17:47   

Yarpen Zirgin, no to co się rzucasz do Anowi odnośnie Jonasza ? bezpośrednio nie pisze,ale ma racje.Ja uważam podobnie.Jonasz sam o sobie niejako to powiedział.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2011-05-28, 18:26   

Anowi napisał/a:
Yarpen Zirgin napisał/a:

faktem jest, że nie umiesz analizować

Analiza ma to do siebie, że daje wnioski, a nie fakty. Ty zaś swoje tezy przedstawiasz jako opis tego, co miało miejsce, a nie swoje przypuszczenia na ten temat.

Cytat:

1. uznali za prawdziwego - odziali się w wory a gdy proroctwo się nie spełniło...
2. Jonasz znał prawo Boże i wiedział co spotka proroka, który nie mówi słów Boga

To wnioski, a nie fakty. Mnie zaś interesują fakty na temat Jonasza zapisane w Biblii, a nie to co sobie wymyśliłaś. W Piśmie Świętym, wbrew Twoim tezom, nie zapisano, że:

1. Jonasz został uznany za fałszywego proroka przez mieszkańców Niniwy.
2. Jonasz głosił poselstwo wymyślone przez siebie, a nie otrzymane przez Boga.
3. Groziła mu śmierć ze strony Niniwijczyków.

Inaczej mówiąc: Wymyślasz różne rzeczy na temat Jonasza i twierdzisz, że tak właśnie wyglądały przekonania ludzi i wydarzenia w Niniwie.

Anowi 

Wysłany: 2011-05-28, 19:00   

Yarpen Zirgin napisał/a:

Analiza ma to do siebie, że daje wnioski, a nie fakty. Ty zaś swoje tezy przedstawiasz jako opis tego, co miało miejsce, a nie swoje przypuszczenia na ten temat.

ja nie przypuszczam - tylko wyciągam wnioski na podstawie informacji, które przeczytałam w Biblii i historii

YZ napisał/a:
Anowi napisał/a:
YZ napisał/a:

To wnioski, a nie fakty. Mnie zaś interesują fakty na temat Jonasza zapisane w Biblii, a nie to co sobie wymyśliłaś. W Piśmie Świętym, wbrew Twoim tezom, nie zapisano, że:

1. Jonasz został uznany za fałszywego proroka przez mieszkańców Niniwy.
2. Jonasz głosił poselstwo wymyślone przez siebie, a nie otrzymane przez Boga.
3. Groziła mu śmierć ze strony Niniwijczyków.

1. Gdyby został uznany za prawdziwego proroka Niniwa istniałaby do dziś - Jezus powiedział, że ten jest prawdziwym prorokiem, którego słowa się sprawdzają. Słowa Jezusa "nie zostanie tu kamień na kamieniu" spełniły się po 40 ... latach.
2. Jonasz wiedział co głosił i nawet miał żal do Boga o niespełnienie poselstwa, "co ludzie powiedzą" - pewnie go gnębiło
3. Bał się ich zanim wyruszył do Niniwy

YZ napisał/a:
Inaczej mówiąc: Wymyślasz różne rzeczy na temat Jonasza i twierdzisz, że tak właśnie wyglądały przekonania ludzi i wydarzenia w Niniwie.

Ty również uznałeś, że ten staruszek, który wyznaczył datę końca świata na 21.05.2011 zasługuje w świetle prawa Bożego na śmierć.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2011-05-28, 19:19   

Anowi napisał/a:
ja nie przypuszczam - tylko wyciągam wnioski na podstawie informacji, które przeczytałam w Biblii i historii

Biblia nie daje podstaw do stwierdzenia, że Jonasz uznał się za fałszywego proroka lub że za takiego uznali go mieszkańcy Niniwy.

Anowi napisał/a:
1. Gdyby został uznany za prawdziwego proroka Niniwa istniałaby do dziś - Jezus powiedział, że ten jest prawdziwym prorokiem, którego słowa się sprawdzają. Słowa Jezusa "nie zostanie tu kamień na kamieniu" spełniły się po 40 ... latach.

Przepowiednia Jonasza, głoszona notabene z polecenia Boga, nie spełniła się, ponieważ Bóg ulitował się nad Niniwą i zrezygnował ze zniszczenia miasta:

Jon 3:10
10. Zobaczył Bóg czyny ich, że odwrócili się od swojego złego postępowania. I ulitował się Bóg nad niedolą, którą postanowił na nich sprowadzić, i nie zesłał jej.
(BT)

Cofnięcie przez Boga wyroku, który wydał na miasto, nie czyni Jonasza fałszywym prorokiem, bo swoją zapowiedź zniszczenia głosił z polecenia Bożego, a nie z własnego widzimisię:

Jon 1:1-2
1. Jahwe skierował do Jonasza, syna Amittaja, te słowa:
2. Wstań, idź do Niniwy - wielkiego miasta - i upomnij ją, albowiem nieprawość jej dotarła przed moje oblicze.
(BT)

Anowi napisał/a:
2. Jonasz wiedział co głosił i nawet miał żal do Boga o niespełnienie poselstwa, "co ludzie powiedzą" - pewnie go gnębiło

???
Jonasz miał żal do Boga o to, że go wyrwał z rodzinnego miasta i posłał do Niniwy, aby wygłosił proroctwo o zniszczeniu, z którego wykonania Bóg zrezygnował ponieważ jest "łagodny i miłosierny, cierpliwy i pełen łaskawości, litujący się nad niedolą", a nie z powodu "co ludzie powiedzą" - Jonasz nic o tym nie wspomina w wylewaniu swoich żali przed Bogiem.

Anowi napisał/a:

Czy Ty w ogóle czytałaś księgę Jonasza? Jonasz podał powód swojej ucieczki w Jon 4,2:

Jon 4:1-3
1. Nie podobało się to Jonaszowi i oburzył się.
2. Modlił się przeto do Pana i mówił: Proszę, Panie, czy nie to właśnie miałem na myśli, będąc jeszcze w moim kraju? Dlatego postanowiłem uciec do Tarszisz, bo wiem, żeś Ty jest Bóg łagodny i miłosierny, cierpliwy i pełen łaskawości, litujący się nad niedolą.
(BT)

Anowi napisał/a:
Cytat:

Ty również uznałeś, że ten staruszek, który wyznaczył datę końca świata na 21.05.2011 zasługuje w świetle prawa Bożego na śmierć.

Szkoda, że nie chcesz dostrzec tego, że Jonasz głosił poselstwo o zniszczeniu Niniwy z polecenia Jahwe, a ten "staruszek" swoje przepowiednie wymyślił "na podstawie analizy Biblii". Różnica jest diametralna.

Anowi 

Wysłany: 2011-05-28, 21:45   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Anowi napisał/a:

Biblia nie daje podstaw do stwierdzenia, że Jonasz uznał się za fałszywego proroka lub że za takiego uznali go mieszkańcy Niniwy.

Cytat:
Według Księgi Rodzaju (10, 8-12)[1] miasto założył Nimrod:

Kusz zaś zrodził Nimroda, który był pierwszym mocarzem na ziemi. Był on też najsławniejszym na ziemi myśliwym. Stąd powstało przysłowie: «Dzielny jak Nimrod, najsławniejszy na ziemi myśliwy». On to pierwszy panował w Babelu, w Erek, w Akkad i w Kalne, w kraju Szinear. Wyszedłszy z tego kraju do Aszszuru, zbudował Niniwę, Rechobot-Ir, Kalach i Resan, wielkie miasto pomiędzy Niniwą a Kalach.

Według Biblii Niniwa została uratowana przez Jonasza przed gniewem Jahwe[2]. Jednak po jakimś czasie Asyryjczycy wrócili do starych praktyk, dlatego dwóch izraelskich proroków (Nahum i Sofoniasz), z polecenia Jehowy (Jahwe) zapowiedziało upadek Niniwy co zaczęło się urzeczywistniać kiedy to w 612 r. p.n.e. połączone siły Nabopolassara, króla Babilonu, oraz Meda Kyaksaresa otoczyły i zdobyły Niniwę. Miasto najwyraźniej zostało spalone, gdyż na wielu płaskorzeźbach widać uszkodzenia od ognia lub ślady dymu. Pewna kronika babilońska tak opisuje to wydarzenie:

Uprowadzili oni ciężką zdobycz (z) miasta i pałacu, miasto (zaś) obrócili w ruinę

YZ napisał/a:
Anowi napisał/a:

Przepowiednia Jonasza, głoszona notabene z polecenia Boga, nie spełniła się, ponieważ Bóg ulitował się nad Niniwą i zrezygnował ze zniszczenia miasta:

Jon 3:10
10. Zobaczył Bóg czyny ich, że odwrócili się od swojego złego postępowania. I ulitował się Bóg nad niedolą, którą postanowił na nich sprowadzić, i nie zesłał jej.
(BT)

i dlatego ciesz się, że przeżyłeś 21 maja 2011. Ale pamiętaj "co się odwlecze to nie uciecze" - kiedyś ten dzień nadejdzie.

Cytat:
Cofnięcie przez Boga wyroku, który wydał na miasto, nie czyni Jonasza fałszywym prorokiem, bo swoją zapowiedź zniszczenia głosił z polecenia Bożego, a nie z własnego widzimisię:

trzy osoby ocalały z Sodomy - Anioł nawet 10 prawych nie znalazł - a dziś ilu jest prawych?

YZ napisał/a:
Anowi napisał/a:

???
Jonasz miał żal do Boga o to, że go wyrwał z rodzinnego miasta i posłał do Niniwy, aby wygłosił proroctwo o zniszczeniu, z którego wykonania Bóg zrezygnował ponieważ jest "łagodny i miłosierny, cierpliwy i pełen łaskawości, litujący się nad niedolą", a nie z powodu "co ludzie powiedzą" - Jonasz nic o tym nie wspomina w wylewaniu swoich żali przed Bogiem.

jednak nie tak brzmiały słowa poselstwa - Bójcie się Boga bo Bóg jest sprawiedliwy i nie pozwoli z siebie drwić, a każdy kto dotyka Jego ludu jest jak ten co dotyka źrenicy Jego oka. A Bóg jest Bogiem wszystkich uciśnionych, zniewolonych, prześladowanych, ciemiężonych itd. Dlatego całe miasto ubrało się w wory pokutne ... nie z miłości do Boga, ze strachu przed sprawiedliwym wyrokiem.

YZ napisał/a:
Anowi napisał/a:

Czy Ty w ogóle czytałaś księgę Jonasza? Jonasz podał powód swojej ucieczki w Jon 4,2:

Jon 4:1-3
1. Nie podobało się to Jonaszowi i oburzył się.
2. Modlił się przeto do Pana i mówił: Proszę, Panie, czy nie to właśnie miałem na myśli, będąc jeszcze w moim kraju? Dlatego postanowiłem uciec do Tarszisz, bo wiem, żeś Ty jest Bóg łagodny i miłosierny, cierpliwy i pełen łaskawości, litujący się nad niedolą.
(BT)

Jonasz uciekał przed spełnieniem prośby miłosiernego Boga? Dlaczego nie cieszył się razem z ocalałymi tylko czekał za miastem na ich zagładę? Jonasz był prawdziwym prorokiem ale nie w oczach Niniwy.

YZ napisał/a:
Anowi napisał/a:
YZ napisał/a:

Szkoda, że nie chcesz dostrzec tego, że Jonasz głosił poselstwo o zniszczeniu Niniwy z polecenia Jahwe, a ten "staruszek" swoje przepowiednie wymyślił "na podstawie analizy Biblii". Różnica jest diametralna.

ilu dziś uwierzyło i zmieniło swoje postępowanie?

Eutychus 
Rzymian 14:4

Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Wysłany: 2011-06-01, 21:10   

Yarpen Zirgin napisał/a:

No popatrz, a tam gdzie Tobie zarzuca się, że wierzysz w coś czego nie ma w Biblii (np. rzekomego wniebowzięcia Marii), to zasłaniasz się tym, że Ciebie nie obowiązuje Sola Scriptura, że conajmniej równie ważna jest jakaś tam tradycja, jakoby jedyna dla KK sukcesja apostolska itp. Typowa hipokryzja :roll:
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Eutychus 
Rzymian 14:4

Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Wysłany: 2011-06-01, 21:11   

Anowi - nie widzisz, że lejesz wodę na młyn "katarynkowej" pseudo dyskusji, w której niektórzy są mistrzami, bo nie mając merytorycznych, popartych Biblią argumentów, w merytorycznych, Biblijnych dyskusjach się nie udzielają?
Dasz takim jakieś słowo, zdanie, pogląd czy interpretację a uczepią się i zagadają na śmierć ciągle tym samym powtarzanym pytaniem o cytat z Biblii, która de-facto ma dla nich drugorzędne znaczenie...
Odpuść - szkoda czasu i klawiatury na takie "dyskusje"... :roll:
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Odpowiedz do tematu