Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jahwe czy Jehowa?
Autor Wiadomość
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2011-07-05, 18:51   

Jachu napisał/a:
Mnie ten przykład,-wzór odpowiada,


Jeśli ten wzór kopiujesz dosłownie słowo w słowo to i zmieniać niczego nie powinieneś.
Jeśli jednak nie jesteś z tych, którzy omawiają tzw. Ojcze Nasz na zasadzie kalki to... nie trzymasz się tego wzoru (w myśl twojego toku rozumowania), gdyż wplatasz wiele słów, które nie padły we wzorze.

Ciekawe, ze czytając modlitwy chrześcijan Dziejach Ap. a jest ich tam kilka, jakoś... nie dostrzegam aby trzymali się słów, natomiast trzymali się sensu.
Z drugiej strony... nie wyobrażam sobie lepszej okazji, czy lepszego momentu, aby wymawiać imię Boże JHWH jak właśnie modlitwa, co zresztą jest zgodne z sensem owego wzoru, na który się powołujesz: święć się imię twoje...

I tak oto doszliśmy do paradoksu: mamy święcić mię Boże które w Biblii występuje ok. 7000 razy, ale... wymawiać w modlitwie już go nie wolno byłoby...?

Jakie to proBXVI... :-(
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-07-05, 19:11   

Bobo,ja doskonale znam i rozumiem sens "modlitwy Pańskiej". Dzięki za troskę. :-D
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2011-07-05, 19:15   

Jachu napisał/a:
Bobo,ja doskonale znam i rozumiem sens "modlitwy Pańskiej". Dzięki za troskę. :-D


To tym bardziej nie rozumiem, dlaczego powołujesz się na brak słowa JHWH w modlitwie, skoro o sens chodzi a on nie wyklucza używania tego imienia.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-07-05, 19:19   

Bobo,czy Pan Jezus w tej modlitwie wypowiedział fonetycznie imię Boże?a jeżeli nie,to dlaczego?
Sugerujesz abym Go poprawił?
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2011-07-05, 19:39   

Jachu napisał/a:
Sugerujesz abym Go poprawił?


Sugerujesz, że używanie imienia Bożego w modlitwach to... poprawianie Jezusa???

mam pytanie, czy modlisz się po katolicku? Tzn. odmawiasz Ojcze Nasz słowo w słowo? Tak/Nie...?
 
 
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2011-07-05, 20:29   

Jachu napisał/a:
Bobo,czy Pan Jezus w tej modlitwie wypowiedział fonetycznie imię Boże?a jeżeli nie,to dlaczego?
Sugerujesz abym Go poprawił?

Jachu,to ty nie wiedziałeś ,że ŚJ są lepsi od naszego Pana.
Mają większą więż z Bogiem niż nasz Pan bo On w trakcie modlitwy nie wypowiedział imienia Boga a oni to robią nagminnie.
Ja wiem dlaczego,nawet w przekładzie PNŚ w momentach ,których Jeszu zwraca się do Boga używa słowa Ojcze a CK tego nie wie,bo nie ma Ducha Bożego i nigdy go nie otrzyma.
Ostatnio zmieniony przez Elius 2011-07-05, 20:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2011-07-05, 20:33   

Elihu napisał/a:
Jachu,to ty nie wiedziałeś ,że ŚJ są lepsi od naszego Pana.


W czym lepszość dostrzegasz? Ty też z tych co to 'słowo w słowo' powtarzają Ojcze Nasz? Bo jeśli nie... to też 'poprawiasz' Jezusa i pokazujesz swoją lepszość.
Albo trzymamy się słowa albo sensu.
 
 
Incognito
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-05, 21:51   

Elihu napisał/a:
Jeszu zwraca się do Boga
Dlaczego Jeszu a nie Jezus
 
 
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2011-07-06, 07:36   

Bobo napisał/a:
W czym lepszość dostrzegasz? Ty też z tych co to 'słowo w słowo' powtarzają Ojcze Nasz? Bo jeśli nie... to też 'poprawiasz' Jezusa i pokazujesz swoją lepszość.

Widzę Bobo,że Biblia jest dla Ciebie za trudna.
Nie jestem z tych co słowo w słowo powtarzają Ojcze Nasz.
Raczej naśladuje mojego Pana,modląc się własnymi słowami tak jak to czynił Jeszu.
Czy mam podać wersety z modlitwami Pana,gdzie Jeszu modli się słowami modlitwy Pańskiej.?
_________________
Mt.24:28 Bo gdzie jest padlina, tam zlatują się sępy.
 
 
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2011-07-06, 07:40   

Incognito napisał/a:
Dlaczego Jeszu a nie Jezus

Wpisz słowo Jeszu na forum i się dowiesz ,dlaczego.
Poczytaj blog Moim Panem jest Jeszu.Oraz zerknij na ten link.
http://www.google.pl/url?...7M3Vf7Q&cad=rja
 
 
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2011-07-06, 08:17   

bartek212701 napisał/a:
Jak powtarzałem "Kordiana"J.Słowackiego w tym roku to też dostrzegłem tą formę :-) z jakieś 3 bądź 4 razy

Srodowisko,w którym się obracał Julek Słowacki było związane z masonerią,a on sam w swojej twórczości używał typowego słownictwa np. w ,,Fanatyzm''-frankomason.
http://www.google.pl/url?...TzgD_5g&cad=rja
rany Julek
Wcale się nie dziwię,że używał tej formy.
Ostatnio zmieniony przez Elius 2011-07-06, 08:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-07-06, 08:32   

Bobo napisał/a:
Jachu napisał/a:
Sugerujesz abym Go poprawił?


Sugerujesz, że używanie imienia Bożego w modlitwach to... poprawianie Jezusa???

mam pytanie, czy modlisz się po katolicku? Tzn. odmawiasz Ojcze Nasz słowo w słowo? Tak/Nie...?


Bobo, robroiłeś mnie :lol: ..... i to cala odpowiedź
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2011-07-06, 09:34   

Elihu napisał/a:
Widzę Bobo,że Biblia jest dla Ciebie za trudna.


W pewnych fragmentach być może...

Elihu napisał/a:
Nie jestem z tych co słowo w słowo powtarzają Ojcze Nasz.
Raczej naśladuje mojego Pana,modląc się własnymi słowami tak jak to czynił Jeszu.
Czy mam podać wersety z modlitwami Pana,gdzie Jeszu modli się słowami modlitwy Pańskiej.?


Ok. Więc jeśli modlisz się SWOIMI słowami to... czy są jakieś słowa ZABRONIONE do użycia w modlitwie? (pomijam wulgaryzmy czy przekleństwa, rzecz jasna). Przypominam, że kwestia dotyczy używania w modlitwie słowa JHWH.
Używasz swoich słów, nie trzymasz się 'słowo w słowo' wzoru z Ojcze Nasz... ale Bobo zarzucasz, że robi to samo :-D
To zdecyduj się, albo niewolniczo używamy TYLKO słów użytych przez Jezusa (jak w Pacierzu katolików) albo używamy różnych innych słów, ale trzymamy się sensu nadanego nam przez wzór w Ojcze Nasz.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2011-07-06, 09:45   

Jachu napisał/a:
Bobo, robroiłeś mnie :lol: ..... i to cala odpowiedź


Na pewno wyjdzie ci to na zdrowie. Pytam, bo skoro czepiasz się słów w mojej modlitwie to... myślałem, że masz listę słów zakazanych, których absolutnie używać nie wolno w modlitwie wraz z uzasadnienie dlaczego. A masz jakieś wytyczne w tej sprawie?

Jak dla mnie, całe to gadanie i święte oburzenie na używanie imienia Bożego w modlitwach jest... albo może nawet inaczej, zakrawa na hipokryzję :-)
Nikt nie kwestionuje, że Bóg ma na imię JHWH, nikt nie kwestionuję, że Ojcem Jezusa jest JHWH, ba! nawet nikt nie kwestionuje, że modli się do JHWH, tylko kwestionuje się użycie tego imienia. Przecież to już kwestia uprzedzenia...
Nawiasem mówiąc... dostrzegam wyraźnie, że imię Boga to taki papierek lakmusowy. Pokazuje wyraźnie, jak pewnych ludzi mierzi owo imię i... nawet tam, gdzie mogliby używać, będą zwalczać tych, którzy używają. Nie dziwne?

Czy masz jakieś wyjaśnienie, dlaczego prorocy w ST w modlitwach używali imienia Bożego? Czy popełniali jakieś świętokradztwo? Czy w NT masz jakieś aluzje, że popełniali błąd, że to było niestosowne?
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-07-06, 16:26   

Bobo napisał/a:
Pytam, bo skoro czepiasz się słów w mojej modlitwie to...


Bobo,otóż ja wcale się nie czepiam Twoich słów w modlitwie,wręcz przeciwnie, jestem
absolutmie pewien,że są one szczere i adorujące Boga Najwyzszego,którego imię zawarte jest w tetragramie JHWH. Wolno Tobie i Twoim współwyznawcom kultywować wasze przekonanie,wolno i innym mieć nieco odmienne,rzec by można ostrożniejsze
przekonanie. I tak nie nam roztrzygać.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 11