Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kiedy Bóg objawił swoje imię?
Autor Wiadomość
din 

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 2289
Wysłany: 2011-07-10, 21:40   

Bóg objawił swoje imię ze względu na to że chciał by go czcić.
Ale również uznał że człowiek ma prawo znać jego święte imię...
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2011-07-10, 23:08   

Riva napisał/a:
Bóg objawił swoje imię ze względu na to że chciał by go czcić.
Ale również uznał że człowiek ma prawo znać jego święte imię...


Wobec tego ludzie znali to imię od samego początku i je wymawiali.Podano przykład Ewy.

Ale nie znali znaczenia tego imienia.Owo znaczenie Bóg objawił dopiero Mojżeszowi.
 
 
din 

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 2289
Wysłany: 2011-07-12, 12:25   

Na pewno Bóg objawił znaczenie Mojżeszowi...

Mojżesz był wybranym Boga.
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-12, 15:01   

tessa napisał/a:
Riva napisał/a:
Bóg objawił swoje imię ze względu na to że chciał by go czcić.
Ale również uznał że człowiek ma prawo znać jego święte imię...


Wobec tego ludzie znali to imię od samego początku i je wymawiali.Podano przykład Ewy.

Ale nie znali znaczenia tego imienia.Owo znaczenie Bóg objawił dopiero Mojżeszowi.
Imię Boga Wszechmogącego było znane Abrahamowi Izaakowi i Jakubowi ale imię Jahwe lub imię Zazdrosny nie było im znane, tym bardziej wcześniejszym mieszkańcom ziemi.
Wj 6:2-3
2. Bóg rozmawiał z Mojżeszem i powiedział mu: Jam jest Jahwe.
3. Ja objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, nie objawiłem im.
(BT)

Wcześniej zanim Bóg objawił imię Jahwe Mojżeszowi, Mojżesz pytał Boga jakie ma imię. Oto odpowiedź Boga:Wj 3:13-15
13. Mojżesz zaś rzekł Bogu: Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mię do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć?
14. Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: JESTEM, KTORY JESTEM. I dodał: Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was.
15. Mówił dalej Bóg do Mojżesza: Tak powiesz Izraelitom: JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia.
(BT)

JESTEM, to jest imię moje na wieki, tak mówi Bóg.
Jakie imię ogłosił Mojżesz Izraelitom? Czy był posłuszny Bogu i przekazał to co Bóg mu powiedział?;{{{Tak powiesz Izraelitom: JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki)))
 
 
Paul

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Cze 2010
Posty: 155
Wysłany: 2011-07-12, 18:45   

Lucyfer napisał/a:
Imię Boga Wszechmogącego było znane Abrahamowi Izaakowi i Jakubowi ale imię Jahwe lub imię Zazdrosny nie było im znane, tym bardziej wcześniejszym mieszkańcom ziemi.


To jakie imię było znane jak JHWH nie bylo znane?


Rdz 4:1 I współżył Adam ze swoją żoną Ewą. A ona poczęła i urodziła Kaina. I powiedziała: Otrzymałam mężczyznę dzięki Jahwe!

Rdz 4:26 Także i Setowi urodził się syn, którego nazwał imieniem Enosz. Wtedy to zaczęto wzywać [uroczyście] Imienia Jahwe.

Noe powiedział:
Rdz 9:26 A potem dodał: - Niech będzie błogosławiony Jahwe, Bóg Sema, a Kanaan niech będzie jego sługą.

Gdy Jahwe ukazał się Abramowi.......
Rdz 12:8 Potem przeniósł się stamtąd w góry, na wschód od Betel; rozbił obóz, mając Betel od zachodu, a Haj od wschodu. Również i tam zbudował ołtarz dla Jahwe i uroczyście wzywał Imienia Jahwe.

Tak jak pisze Tessa.
Czyli imię Jahwe bylo znane przed Mojżeszem. A co Bóg chciał powiedzieć o objawieniu imienia? Biblia wskazuje na znaczenie Imienia JHWH Boga niż na samo imię które bylo znane ludziom wcześniej.



Znaczenie że JHWH Bóg może 'Stać się', 'Być' Kimkolwiek zechce aby wyprowadzić cały naród z niewoli, czyli dla JHWH nie ma nic niemożliwego do spelnienia co zapowie (Wjs 3:15 )
" 'Będę', 'staję się' To jest moje imię po czas niezmierzony i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem.".
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-12, 20:54   

Paul napisał/a:
Lucyfer napisał/a:
Imię Boga Wszechmogącego było znane Abrahamowi Izaakowi i Jakubowi ale imię Jahwe lub imię Zazdrosny nie było im znane, tym bardziej wcześniejszym mieszkańcom ziemi.


To jakie imię było znane jak JHWH nie bylo znane?

Pomyśl dlaczego Mojżesz zapytał Boga o imię? Jeżeli było znane, czyli objawione człowiekowi to dlaczego Bóg mówi do Mojżesza że imię Jahwe nie znali, Abraham, Izaak i Jakub i Mojżesz zanim Bóg mu nie objawił?
Bóg był znany pod imieniem jako Bóg Wszechmogący. Bóg ma wiele imion w różnym czasie.
Wj 6:3
Ja objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, nie objawiłem im.
(BT)

Po Mojżeszu pisarze zaczęli to imię dopisywać a teraz niektórzy tłumacze umieszczają to imię wstecz gdy jeszcze nie było znane.
Ważna jest wypowiedź Boga który mówi prawdę, to Jego słowa powinny być brane pod uwagę a nie słowa ludzi którzy przepisują Biblię. Trzeba Boga więcej słuchać niż człowieka.
Gdy człowieka postawimy na pierwszym miejscu a na drugim miejscu Boga to wtedy człowiek dla takich ludzi jest Bogiem.
Izaj. 2:22
Dajcie sobie spokój z człowiekiem, który wart tyle, co tchnienie w jego nozdrzach! Bo za co można go uważać?
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-07-12, 20:56   

Lucyfer,
Cytat:
Wj 6:3
Ja objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, nie objawiłem im.
(BT)
Może uznał że nie byli godni by jako pierwsi to imię usłyszeli?
Cytat:
Po Mojżeszu pisarze zaczęli to imię dopisywać a teraz niektórzy tłumacze umieszczają to imię wstecz gdy jeszcze nie było znane.
szok :-) Czy to Ty pisałeś,że opierasz się na Biblii?Przecież to jest dopisywanie do niej własnych teorii
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-12, 22:45   

bartek212701 napisał/a:
Lucyfer,
Cytat:
Wj 6:3
Ja objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, nie objawiłem im.
(BT)
Może uznał że nie byli godni by jako pierwsi to imię usłyszeli?
Cytat:
Po Mojżeszu pisarze zaczęli to imię dopisywać a teraz niektórzy tłumacze umieszczają to imię wstecz gdy jeszcze nie było znane.
szok :-) Czy to Ty pisałeś,że opierasz się na Biblii?Przecież to jest dopisywanie do niej własnych teorii
Jer. 8:8-9
8. Jakże możecie mówić: Jesteśmy mądrzy i znamy zakon Pana? Zaiste: W kłamstwo obrócił go kłamliwy rylec pisarzy.
9. Na wstyd narazili się mędrcy, struchleli i uwikłali się, gdyż pogardzili słowem Pana, jaką więc mają mądrość?Obj. 22:18
18. Co do mnie, to świadczę każdemu, który słucha słów proroctwa tej księgi: Jeżeli ktoś dołoży coś do nich, dołoży mu Bóg plag opisanych w tej księdze;
(BW)

 
 
din 

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 2289
Wysłany: 2011-07-26, 08:49   

To by wynikało że na wyjawienie był odpowiedni czas..
 
 
din 

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 2289
Wysłany: 2012-05-29, 17:45   

można by rzec że przed Mojżeszem znano imię... Ale są odmienne zdania.
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-05-30, 21:39   

dib napisał/a:
To by wynikało że na wyjawienie był odpowiedni czas..


dokładnie po co mamy przeczyć słowom Boga , przecież powiedział wyraźnie kiedy swoje imię objawił
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2012-05-30, 21:44   

krystian napisał/a:
dokładnie po co mamy przeczyć słowom Boga , przecież powiedział wyraźnie kiedy swoje imię objawił


Kiedy?
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-05-30, 21:52   

Bobo napisał/a:
krystian napisał/a:
dokładnie po co mamy przeczyć słowom Boga , przecież powiedział wyraźnie kiedy swoje imię objawił


Kiedy?


Księga Wyjścia 3:13-15
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2012-05-30, 22:04   

A co wg. ciebie oznacza: objawił?
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-05-31, 14:23   

Bobo napisał/a:
A co wg. ciebie oznacza: objawił?


Myślę, że nasz dyskusja, pójdzie w złym kierunku. Ty będziesz się starał mi udowodnić ,że Adam i Ewa już w raju znali imię Boga, a ja tylko będę się opierał na Biblii. Ja nie staram się wychodzić ponad to , co jest w niej napisane. Mam również tylko jednego pośrednika Jezusa Chrystusa, a Ty masz dwóch
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10